Fogyasztóvédelem cikkek
Hamarosan nem kaphatnak vacakabb árut a magyarok, mint tőlünk nyugatra
Szigorodik a fogyasztóvédelem: májustól nem lehet jelentős minőségi különbség azonosként forgalmazott termékeknél.
Megvolt a húsvét előtti nagy razzia - sonkák buktak el a teszten
Az édességek és a pálinkák is átmentek a vizsgálaton, 5 sonkánál azonban problémát találtak.
Változnak az árfeltüntetés szabályai
Jó hír a fogyasztóknak, azonban többletmunka a vállalkozásoknak. Május végétől az ügyeskedő üzletek, webshopok a továbbiakban már nem kerekíthetik vonzóbbá a kedvezményeiket úgy, hogy az akció előtt rövid időre feltornázzák áraikat. Ettől kezdődően ugyanis az árleszállítások bejelentésekor minden esetben meg kell jelölni a termékek korábbi árát, amely kizárólag az árcsökkentést megelőző legalább harminc napon belüli legalacsonyabb ár lehet - emelte ki dr. Majoros Lilla, az act Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértője.
Dobogós helyen végeztünk: ömlik a hamis parfüm és kozmetikum Magyarországra
Az Európai Unióba érkező, lefoglalt hamis termékek háromötöde online értékesítésből származik – derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) legfrissebb tanulmányából. A leggyakrabban hamisított, veszélyesnek is minősülő árucikkek között a leggyakoribbak a parfümök, a kozmetikumok, a ruházati cikkek, a játékok, a gépjármű-alkatrészek és a gyógyszerek.
Vége a vásárlók átverésének: nem lesznek kamuakcióknak a boltokban
Jelentős változások léptek életbe a szavatossági-jótállási előírások terén, a szabályozásba többek között beépítették a digitális termékek és szolgáltatások fogalmát, de hamarosan vége a mesterségesen megemelt árakat követő óriási akcióknak is.
Ezekre figyeljünk a közüzemi számlánál
A számlázással és a reklamációval kapcsolatos tudnivalókra hívja fel a figyelmet az energiahivatal.
Egyre pofátlanabbak a csalók - így húznak le a netes oldalak
Erőfeszítés nélküli, szupergyors gyógyulással, fogyással vagy nyelvtanulással kecsegtetnek a csodát ígérő termékeket árusító, tisztességtelen weboldalak.
Változott a szabályozás: új időszámítás kezdődött Magyarországon
A vásárlók jogait erősítő új rendelkezések betartását januártól decemberig több mint 1100 helyszínen ellenőrizte a fogyasztóvédelmi hatóság. A vevőknek szóló tájékoztatásokban még javítottak is az üzletek 2020-hoz képest, a jótállási jeggyel összefüggő több mulasztás miatt összesített teljesítményük azonban romlott. Pedig idén januártól uniós irányelv alapján további, bár ezúttal kisebb léptékű változásokhoz kell alkalmazkodniuk.
Vége az egy hónapos gigarazziának - hol volt a legtöbb gond?
Lezárult a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, közel 2800 helyen razziáztak a hatóságok.
Óvatosan, ha neten vásárol arany ékszert!
Több problémát is találtak a garanciális szabályoknál a fogyasztóvédők.
Még mindig sok a gond a webáruházakkal
Több hiányosságot is talált a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a hazai online kereskedelemben a fogyasztói vélemények megjelenítésénél, ezért ajánlásokat tett közzé.
2022-ben is lecsap a hatóság: kiderült, hol lesznek fogyasztóvédelmi ellenőrzések
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium publikálta a 2022-es évre kiadott fogyasztóvédelmi hatósági ellenőrzési és vizsgálati programját, az ún. egységes vizsgálati programot („EVP”). Idén a fogyasztóvédelmi hatóságok részéről a tavalyinál is nagyobb lendületre, és kettővel több – pontosan ötven - témavizsgálatra számíthatnak a vállalkozások. Hogy hol számíthatunk ellenőrzésekre, azt dr. Nagy Andrea Magdolna, a Cerha Hempel Dezső és Társai Ügyvédi Iroda fogyasztóvédelmi praxisának vezetője fogalja össze.
Sok pénzt bukhat, aki nem tudja, milyen jogok illetik meg a netes vásárlás során
Egyre többen intézik online a karácsonyi ajándékvásárlást, ennek ellenére sokan nincsenek tisztában azzal, milyen jogok illetik meg őket az internetes rendelés során, és mit tehetnek, ha nem elégedettek a kifizetett termékkel – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara online felméréséből. A kitöltők fele nem tudta például, hogy az online rendelt termékekre is ugyanolyan garanciát kell vállalniuk az eladóknak, mintha egy üzletben vásárolták volna. Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy nem kell búcsút mondaniuk a pénzüknek, ha a webshopot tulajdonló cég nem hajlandó visszafizetni a jogszerűen visszaküldött termék árát.
Nem lesz pardon: durva bírságra számíthat, aki átveri a magyarokat
Jövő nyártól bírságolással vehetik fel a kesztyűt a hatóságok a kettős minőséggel szemben.
Megtaláltuk az új gazdasági csodafegyvert
A kerék feltalálása, vagy a kör négyszögesítése jelenthetett hasonló volumenű forradalmat, mint a most talált magyar szabadalom.
Vége a gigarazziának: mire jutott a hatóság?
Lezárult a téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első szakasza.
Új világ jön a jótállásoknál
Az átfogó szabályváltozás után kisebb, de fontos újdonságok jönnek a jótállás-szavatosságban 2022-ben.
Kettős élelmiszer minőség: jöhetnek a büntetések
Az elmúlt hónapokban jelentős nyilvánosságot kapott az élelmiszerek és egyéb termékek kettős minőségben történő forgalomba hozatalát tilalmazó, illetve az ilyen kereskedelmi gyakorlatot szankcionáló jogszabályok elfogadása és ezeknek 2022. májusában való hatályba lépése. Várható, hogy az ilyen kereskedelmi gyakorlatot folytató vállalkozások súlyos bírságra számíthatnak. E szabályok élelmiszerek tekintetében történő gyakorlati alkalmazása ugyanakkor jelenleg még számtalan kérdést vet fel. A Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda járta körbe a részleteket.
Óvatosan a karácsonyi ajándékokkal - így előzhető meg a csalódás
Ha ajándékot veszünk, a szokottnál is gondosabban érdemes megőrizni a számlát, nyugtát. A karácsonyi vásárokban célszerű feljegyezni a kereskedő adatait, hogy szükség esetén fel tudjuk venni vele a kapcsolatot. Az üzletek által önként vállalt visszavásárlás lehetőségét hasznos lehet akár a blokkra felíratni.
Becsapta az embereket a Magyar Telekom, százmilliós bírság lett a vége
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 310 milliós bírságot rótt ki a Magyar Telekomra, amiért a fogyasztókat megtévesztve, valótlanul reklámozta korlátlanként egyes mobilinternet-csomagopcióit. A cégnek emellett kompenzációként 4 gigabyte (GB) többlet-adatforgalmat kell biztosítania a jogsértéssel érintett fogyasztóinak
Lényeges változásokra kell felkészülniük a cégeknek: bonyolódnak a fogyasztói szerződések
2022. január 1-jétől módosulnak az áruk adásvételét és a digitális szolgáltatások nyújtását érintő fogyasztói szerződések. A PwC Legal szakértői kielemezték a vonatkozó kormányrendelet legfontosabb elemeit.
Jobb világ jöhet az ételfutárokra
A Gazdasági Versenyhivatal szerint az átláthatóság érdekében felül kell vizsgálni az ételkiszállítók értékelési rendszereit.
Mennyire környezetkímélő, amit annak mondanak? Lezárult az országos razzia
A fogyasztóvédelem áprilistól szeptemberig vizsgálta a főként ruházati és háztartási-vegyipari cikkek környezetkímélő, fenntartható jellegére vonatkozó állítások valóságtartalmát.
Nehezedik a vállalkozások helyzete - szigorodnak a jótállási szabályok
Európai Uniós irányelvek átültetése miatt 2022. január elsejével drasztikusan átalakul a fogyasztói adásvételi szerződésekre irányadó hazai szabályozás, ami minden vállalkozást, amelynek közvetlenül, vagy közvetetten „köze” van a fogyasztókhoz, érint. Érdemes elkezdeni a felkészülést, és nem csak a fogyasztóval közvetlenül szerződő, eladó fél, vagyis a kiskereskedői pozícióban lévő forgalmazóknak, de a gyártóknak is, mert jövő év január elsejével őrájuk is új előírások lépnek hatályba.
Sok vállalkozás nem alkalmazza a tavaszal életebe lépett szabályozást
A tavaly megújított energiahatékonysági címkéket március elejétől az üzletekben is ki kell helyezni.
Nyári razziák - mivel van a legtöbb gond?
A szünidőben sem pihen, az idegenforgalmi főszezonban a turizmus újraindulásához igazodva csoportosította át erőit a fogyasztóvédelem.
Új világ kezdődött a fogyasztóvédelemben – mire figyeljenek a cégek?
A piacfelügyeleti törvény péntektől alkalmazható módosításainak köszönhetően még eredményesebben léphetnek fel a hatóságok a fogyasztók biztonsága érdekében. Növekszik a vállalkozások önkéntes intézkedéseinek szerepe, veszélyes termék forgalmazása miatt már a logisztikai szolgáltató is felelősségre vonható - hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
Még mindig sok baj van a jótállással: van még dolga a boltoknak
Átfogóan megújult 2021 elejétől a legtöbb panaszt kiváltó jótállási ügyek bő másfél évtizede változatlan szabályozása.
Ellenőrzések a webáruházakban – sokkal szigorúbbá vált az internetes fogyasztóvédelem
Felértékelődött a digitális fogyasztóvédelem szerepe
Nekimennek a csaló webáruházaknak
A fogyasztók érdekvédelmi szervezetének felmérése szerint számottevően nem csökkent a csalás szándékával értékesítő online kereskedők száma; a tisztességtelen gyakorlat megszüntetése végett a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) közérdekű pereket indít - írta a Népszava.
Újabb zöld razzia indul - kik számíthatnak ellenőrzésre?
Hétfőtől indul és június végéig tart a natúr- és biokozmetikai termékek fogyasztóvédelmi ellenőrzése.
Újranyitott üzleteket ellenőriztek - mivel volt a legtöbb gond?
Lassan egy hónapja annak, hogy újranyithattak a nem napi fogyasztási cikket árusító boltok is. A kapcsolódó veszélyhelyzeti szabályok betartását három hete ellenőrzi a fogyasztóvédelmi hatóság.
Boltokat ellenőrzött a fogyasztóvédelem - mivel volt a legtöbb probléma?
1500 üzletben razziáztak.
Álmaszk és oltóközpont – leszámolt a fogyasztóvédelem a nyerészkedőkkel
Eredményesen küzd a járványhelyzetben nyerészkedőkkel a fogyasztóvédelem.
A fogyasztóvédelmi razzia mérlege: ebben a vizsgált üzletek harmada elhasalt tavaly
A fogyasztóvédelem tavaly mintegy ötezer bolt árfeltüntetési, áralkalmazási gyakorlatát ellenőrizte, a szakemberek közel 1700 helyszínen tapasztaltak hiányosságot. Termékekre vetítve jóval kedvezőbb volt az arány: a kereskedelmi egységekben vizsgált 600 ezer árucikknek mindössze 3 százalékánál merült fel kifogás. A vásárlók megtévesztésének megelőzése érdekében az ellenőrzések januártól is folytatódtak. Jövőre szigorodnak az akciós árak feltüntetésének szabályai.
Zajlanak az ellenőrzések: nem mindegy, milyen gyorsan szolgálnak ki a boltban
A koronavírus-járvány miatt a decemberi ellenőrzések hagyományos helyszíneként szolgáló adventi vásárok idén elmaradtak, de a fogyasztóvédelem így is munkában lesz.
Kemény bírságok járhatnak a kettős minőségért
Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatként lesz szankcionálható a kettős minőség 2022 májusától, miután az Országgyűlés ellenszavazat nélkül elfogadta a fogyasztóvédelmi törvény módosítását 2020. december 1-jén.
Jön a Fekete Péntek - hogyan ne verjenek át?
Az elektronikus kereskedelemben 14 napon belül elállási jog illeti meg a vevőt - hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A tárca arra is figyelmezteti a fogyasztókat: ne rendeljenek olyan webáruházból, amely egy e-mail címen vagy üzenetküldésre alkalmas űrlapon kívül nem ad meg más elérhetőséget.
Helyi termelők, mozgóboltok - kikre utaznak jövőre a kiskereskedelemben?
Közzétették a kereskedelemre vonatkozó jövő évi országos hatósági ellenőrzések tervét. Ebből többek között kiderül, melyek lesznek a kormányhivatalok főbb szempontjai, hol lehet majd komolyabb ellenőrzésre számítani. Persze ezek még csak irányok és nagyívű tervek, a koronavírus-járvány mindent boríthat.
Nagy változások: mire kell felkészülniük a vásárlóknak?
Jövő január elsejétől több ponton, lényegesen változtat a jogalkotó az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállás szabályain.
Razziázik a minisztérium: a hatósági árat figyelik
Ellenőrzéseket végez a fogyasztóvédelem, a cél az előírt hatósági ár betartatása.
Voltak bajok: telefonos ügyfélszolgálatokat ellenőrzött a fogyasztóvédelem
A fogyasztóvédelem az elmúlt hónapokban összesen 340 próbahívással ellenőrizte a telefonos ügyfélszolgálatok működtetésére köteles szolgáltatókat, a hívások közel negyedénél tapasztaltak kisebb-nagyobb hiányosságot az előírások betartásában - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Új világ kezdődik: szigorúbb ellenőrzéseket ígér a minisztérium
Nemcsak az üzletekben, hanem a raktártól a gyártóig mindenütt ellenőrizhet a fogyasztóvédelem – hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében.
Példátlan bírságok - mivel trükköznek a vállalkozások?
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) idén szokatlanul korán, már tavasszal benyújtotta a 2019-es tevékenységét összegző éves beszámolóját, amelyet május 27-én az Országgyűlés gazdasági bizottsága el is fogadott.
Sokkal szélesebb körben razziázhatnak ezentúl a fogyasztóvédők
Jelentősen bővíti a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzési lehetőségeit az ágazati törvény kedden elfogadott módosítása.
Mosogatott a minisztérium: itt a legújabb fogyasztóvédelmi teszt
Nem találtak hibát a kézi mosogatószerek fogyasztóvédelmi vizsgálatakor - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Jön a nagy játékrazzia: mától ellenőriznek az egész országban
Hétfőn kezdődik a játékok idei országos fogyasztóvédelmi ellenőrzése, amelynek során a hagyományos boltokban és a webáruházakban kapható termékek mellett a vámhatárra beérkező termékeket is vizsgálják.
Egyre több a jogkövető magyar kereskedő
Javult az év végi szezonban alkalmi vagy állandó jelleggel kereskedő vállalkozások jogkövető magatartása az előző év adventi időszakában tapasztalt mértékhez képest, erre utalnak a tavaly novembertől december végéig lebonyolított fogyasztóvédelmi ellenőrzéssorozat tapasztalatai.