Ahogy az év végi ünnepekre készülünk, egyre többen keresik a jobbnál jobb ajánlatokat, óhatatlanul is találkozva hamisítványokkal, szellemi tulajdonjogokat sértő árukkal, termékekkel. A szervezett bűnözői csoportok az olcsó áruk iránti globális keresletet kihasználva félrevezetik és hamis termékek vásárlására buzdítják a fogyasztókat.
Az Europol és az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) által 2024 októberében kiadott, a szellemi tulajdonjogokkal kapcsolatos bűncselekmények (IP-bűnözés) kiterjedt hatását vizsgáló jelentés arra figyelmeztet, hogy a csalók és a szervezett bűnözői hálózatok jogi személyeket és kiskapukat használnak arra, hogy elkerüljék a hatóságok általi felderítést, és hamisított termékekkel kihasználják a fogyasztók jó üzletekre való vágyát.
A tanulmány bemutatja, hogy a szervezett bűnözői csoportok IP-bűnözéshez kapcsolódó tevékenysége gyakran más bűncselekményekkel (pl. csalás, kábítószer-kereskedelem, kényszermunka, kiberbűnözés, pénzmosás) is összefügg. Az IP-bűnözés nemcsak gazdasági veszélyt jelent, hanem az egészségünkre és biztonságunkra, valamint a környezetre nézve is súlyos következményekkel járhat.
Veszélyben a fogyasztók
A tanulmány hangsúlyozza, hogy miközben a vásárlókat az olcsó áruk vonzzák, döntéseikkel akaratlanul egy sor más súlyos bűncselekményt támogatnak, köztük a kiberbűnözést, a pénzmosást és még a környezeti bűncselekményeket is.
A jelentés rávilágít a bűnözők újabbnál újabb és egyre kifinomultabb módszereire, amelyekkel kihasználják a fogyasztók gyanútlanságát és tájékozatlanságát. A szellemi tulajdonjogokkal kapcsolatos bűncselekményeket leginkább szervezett bűnözői csoportok követik el. Ezek a hálózatok a határokon is átívelnek és hamisított termékek importálásával, exportálásával és előállításával foglalkoznak, amelyek többségét Kínában, többek között Hongkongban és Törökországban állítják elő.