Az ilyen illegális műveletekben részt vevő szereplők nem amatőrök, igyekeznek a bűncselekmény minden szakaszában a maguk előnyére kihasználni a joga jogi szabályozás hiányosságait. Ezért olyan joghatóságokat választanak, ahol az uniós bűnüldözés tehetetlen, vagy ahol enyhébbek a büntetési tételek. Sok esetben a hamisított árukat az EU-n kívül állítják elő, majd az európai helyszíneken címkékkel, hamis logókkal és csomagolásokkal látják el őket. (A hamisítás által okozott kiterjedt veszélyekre hívta fel a figyelmet az EUIPO által készített videó is.)
Elrettentő adatok és példák
Az IP-bűnözés visszaszorítása az egyes országok határain túlmutató kihívás, amely széleskörű, nemzetközi szintű összefogást igényel. Az EMPACT (European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats – Európai Multidiszciplináris Platform a Bűnügyi Fenyegetettségek Ellen) az EU kezdeményezése és eszköze a szervezett nemzetközi bűnözés ellen, melynek keretében 2023-ban több mint 1400, IP-bűncselekménnyel kapcsolatos nyomozás indult.
Az EU tagállamainak irányítása alatt álló platformon közzétett eredmények szerint 2023-ban a bűnüldöző szervek 1096 letartóztatást indítottak; 25,4 millió hamisított kozmetikumot, 8,5 millió euró értékű ruházatot, 19 millió eurónyi játékot, 205 millió euró értékű hamis terméket foglaltak le; több mint 2000 tonna rovarirtószert, illetve 5 millió euró értékű hamisított bankjegyet koboztak el. Mind európai, mind tagállami szinten fontos annak támogatása, hogy az EMPACT keretében az IP-bűncselekmények annak következő ciklusa alatt is prioritást kapjanak.