A békéltető testülethez a fogyasztók fordulhatnak, azaz azon természetes személyek, akik önálló foglalkozásukon és gazdasági tevékenységükön kívül eső célok érdekében vásárolnak árut, ill. vesznek igénybe valamilyen szolgáltatást egy vállalkozástól (pl.: ruhát, cipőt, ékszert, televíziót, bármilyen fogyasztói cikket illetve szolgáltatást.).
2024. január 1. napja előtt bár a vállalkozásnak kötelező volt részt vennie a békéltető testületi eljáráson és ott megjelennie, azonban, ha a felek között nem született egyezség, akkor a Békéltető Testület csak akkor hozhatott kötelezést tartalmazó határozatot a vállalkozással szemben, amennyiben a vállalkozás ún. alávetési nyilatkozatot tett, amelyben a Békéltetőt Testület döntését magára nézve kötelezőként ismerte el. Ezt azonban nem sok vállalkozás tette meg, hiszen önmagára nézve vállalt volna plusz kötelezettségeket.
Hogy változott a fogyasztók javára a törvény?
2024. január 1. napját követően alávetési nyilatkozat nélkül is hozhat kötelezést tartalmazó határozatot a Békéltető Testület a vállalkozásokkal szemben, amennyiben a fogyasztó érvényesíteni kívánt igénye nem haladja meg a 200 ezer forintot, ezzel megkönnyítve a fogyasztói jog érvényesítését megalapozott fogyasztói igény esetén.
Az idei évtől további változás, hogy a Békéltető Testület a meghallgatást elsődlegesen személyes jelenlét nélkül tartja meg, azaz az ún. online meghallgatás válik főszabállyá és csak a fogyasztó kérelme esetén tart személyes meghallgatást. Az online meghallgatáson a vállalkozás egyezség létrehozására feljogosított képviselője köteles online részt venni. Az nem változott, hogy személyes meghallgatás esetén a vállalkozásnak továbbra is lehetőségük van arra, hogy azon online vegyenek részt.