Fogyasztóvédelem cikkek

Nyári razziák - mivel van a legtöbb gond?
A szünidőben sem pihen, az idegenforgalmi főszezonban a turizmus újraindulásához igazodva csoportosította át erőit a fogyasztóvédelem.

Új világ kezdődött a fogyasztóvédelemben – mire figyeljenek a cégek?
A piacfelügyeleti törvény péntektől alkalmazható módosításainak köszönhetően még eredményesebben léphetnek fel a hatóságok a fogyasztók biztonsága érdekében. Növekszik a vállalkozások önkéntes intézkedéseinek szerepe, veszélyes termék forgalmazása miatt már a logisztikai szolgáltató is felelősségre vonható - hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).

Még mindig sok baj van a jótállással: van még dolga a boltoknak
Átfogóan megújult 2021 elejétől a legtöbb panaszt kiváltó jótállási ügyek bő másfél évtizede változatlan szabályozása.

Ellenőrzések a webáruházakban – sokkal szigorúbbá vált az internetes fogyasztóvédelem
Felértékelődött a digitális fogyasztóvédelem szerepe

Nekimennek a csaló webáruházaknak
A fogyasztók érdekvédelmi szervezetének felmérése szerint számottevően nem csökkent a csalás szándékával értékesítő online kereskedők száma; a tisztességtelen gyakorlat megszüntetése végett a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) közérdekű pereket indít - írta a Népszava.

Újabb zöld razzia indul - kik számíthatnak ellenőrzésre?
Hétfőtől indul és június végéig tart a natúr- és biokozmetikai termékek fogyasztóvédelmi ellenőrzése.

Újranyitott üzleteket ellenőriztek - mivel volt a legtöbb gond?
Lassan egy hónapja annak, hogy újranyithattak a nem napi fogyasztási cikket árusító boltok is. A kapcsolódó veszélyhelyzeti szabályok betartását három hete ellenőrzi a fogyasztóvédelmi hatóság.

Boltokat ellenőrzött a fogyasztóvédelem - mivel volt a legtöbb probléma?
1500 üzletben razziáztak.

Álmaszk és oltóközpont – leszámolt a fogyasztóvédelem a nyerészkedőkkel
Eredményesen küzd a járványhelyzetben nyerészkedőkkel a fogyasztóvédelem.

A fogyasztóvédelmi razzia mérlege: ebben a vizsgált üzletek harmada elhasalt tavaly
A fogyasztóvédelem tavaly mintegy ötezer bolt árfeltüntetési, áralkalmazási gyakorlatát ellenőrizte, a szakemberek közel 1700 helyszínen tapasztaltak hiányosságot. Termékekre vetítve jóval kedvezőbb volt az arány: a kereskedelmi egységekben vizsgált 600 ezer árucikknek mindössze 3 százalékánál merült fel kifogás. A vásárlók megtévesztésének megelőzése érdekében az ellenőrzések januártól is folytatódtak. Jövőre szigorodnak az akciós árak feltüntetésének szabályai.
Zajlanak az ellenőrzések: nem mindegy, milyen gyorsan szolgálnak ki a boltban
A koronavírus-járvány miatt a decemberi ellenőrzések hagyományos helyszíneként szolgáló adventi vásárok idén elmaradtak, de a fogyasztóvédelem így is munkában lesz.
Kemény bírságok járhatnak a kettős minőségért
Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatként lesz szankcionálható a kettős minőség 2022 májusától, miután az Országgyűlés ellenszavazat nélkül elfogadta a fogyasztóvédelmi törvény módosítását 2020. december 1-jén.
Jön a Fekete Péntek - hogyan ne verjenek át?
Az elektronikus kereskedelemben 14 napon belül elállási jog illeti meg a vevőt - hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A tárca arra is figyelmezteti a fogyasztókat: ne rendeljenek olyan webáruházból, amely egy e-mail címen vagy üzenetküldésre alkalmas űrlapon kívül nem ad meg más elérhetőséget.
Helyi termelők, mozgóboltok - kikre utaznak jövőre a kiskereskedelemben?
Közzétették a kereskedelemre vonatkozó jövő évi országos hatósági ellenőrzések tervét. Ebből többek között kiderül, melyek lesznek a kormányhivatalok főbb szempontjai, hol lehet majd komolyabb ellenőrzésre számítani. Persze ezek még csak irányok és nagyívű tervek, a koronavírus-járvány mindent boríthat.
Nagy változások: mire kell felkészülniük a vásárlóknak?
Jövő január elsejétől több ponton, lényegesen változtat a jogalkotó az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállás szabályain.
Razziázik a minisztérium: a hatósági árat figyelik
Ellenőrzéseket végez a fogyasztóvédelem, a cél az előírt hatósági ár betartatása.
Voltak bajok: telefonos ügyfélszolgálatokat ellenőrzött a fogyasztóvédelem
A fogyasztóvédelem az elmúlt hónapokban összesen 340 próbahívással ellenőrizte a telefonos ügyfélszolgálatok működtetésére köteles szolgáltatókat, a hívások közel negyedénél tapasztaltak kisebb-nagyobb hiányosságot az előírások betartásában - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Új világ kezdődik: szigorúbb ellenőrzéseket ígér a minisztérium
Nemcsak az üzletekben, hanem a raktártól a gyártóig mindenütt ellenőrizhet a fogyasztóvédelem – hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében.
Példátlan bírságok - mivel trükköznek a vállalkozások?
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) idén szokatlanul korán, már tavasszal benyújtotta a 2019-es tevékenységét összegző éves beszámolóját, amelyet május 27-én az Országgyűlés gazdasági bizottsága el is fogadott.
Sokkal szélesebb körben razziázhatnak ezentúl a fogyasztóvédők
Jelentősen bővíti a fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzési lehetőségeit az ágazati törvény kedden elfogadott módosítása.
Mosogatott a minisztérium: itt a legújabb fogyasztóvédelmi teszt
Nem találtak hibát a kézi mosogatószerek fogyasztóvédelmi vizsgálatakor - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Jön a nagy játékrazzia: mától ellenőriznek az egész országban
Hétfőn kezdődik a játékok idei országos fogyasztóvédelmi ellenőrzése, amelynek során a hagyományos boltokban és a webáruházakban kapható termékek mellett a vámhatárra beérkező termékeket is vizsgálják.
Egyre több a jogkövető magyar kereskedő
Javult az év végi szezonban alkalmi vagy állandó jelleggel kereskedő vállalkozások jogkövető magatartása az előző év adventi időszakában tapasztalt mértékhez képest, erre utalnak a tavaly novembertől december végéig lebonyolított fogyasztóvédelmi ellenőrzéssorozat tapasztalatai.
Hatékonyabbá tenné a pénzügyi fogyasztóvédelmet az MNB új alelnöke
A pénzügyi fogyasztóvédelem erősítésére agilisabb szervezetet, kevesebb egyeztetést, több és gyorsabb intézkedést tart szükségesnek a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős új alelnöke.
Nem szállított időben a webáruház, vagy hibás a kapott termék? Még külföldről is visszaszerezhetjük a pénzünket!
Az internetes kereskedelem gyors és kényelmes, ugyanakkor kockázatokkal is jár. Ahogy egyre többen vásárolnak a világhálón, úgy jelentősen megnőtt a panaszok száma is. A webáruházakra ugyanakkor a fogyasztók védelme érdekében a hagyományos boltoktól részben eltérő szabályok vonatkoznak.
Több mint 400 ezren perelnek a Volkswagen csalása miatt
A Volkswagen dízel-autóinak német tulajdonosai kártérítésért készülnek perelni a kormányt, mert az nem akadályozta meg a konszern csalásait.
Rákényszerült az Airbnb, hogy beálljon a sorba
Az Airbnb módosította a Bizottság és az uniós fogyasztóvédelmi hatóságok által kifogásolt gyakorlatát. Minden olyan elvárásnak eleget tett, amelyet az Európai Bizottság és a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságok megfogalmaztak.
Sok a stikli az összehasonlító portáloknál
Közel húsz éve jelentek meg az első, termékeket és szolgáltatásokat összehasonlító honlapok, és ezek népszerűsége egyre növekszik. Ezek az összehasonlító eszközök számos előnyt kínálnak, ugyanakkor több fogyasztóvédelmi jellegű problémát is felvet a működésük.
Elállási jog internetes vásárlásnál
Tudtad, hogy az internetes vásárlások esetén a fogyasztókat speciális előírások védik? Elállhatnak a szerződéstől. A kérdés, hogy meddig, hogyan, és mikor nem? Szakértőnk, dr. Kocsis Ildikó segítségével végigmegyünk az elállási jog szabályain.
Üzlet a Brexit után?
Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból történő kilépése számtalan jogi következménnyel jár az üzleti élet szereplői számára. A KCG Partners szakértői annak a kérdésnek jártak utána, hogy a tárgyalások jelenlegi (2019 áprilisi) állása szerint a Brexit után hogyan módosulhatnak az Egyesült Királyság felé irányuló gazdasági tevékenység alapvető szabályai.
Beindul a sonkakommandó
A magyar családok nyugodt húsvéti készülődését szolgálja az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által elrendelt, az üzletekre és az ünnepi vásárokra is kiterjedő országos fogyasztóvédelmi vizsgálat.
Játékok és autók vezetik a veszélyes termékek listáját
Uniós szinten a játékok tartoztak a legtöbbször bejelentett termékek kategóriájába, őket második helyen a gépjárművek, harmadik helyen pedig a ruházati, textil- és divatárucikkek követték.
Lépett a fogyasztóvédelem: nem sunyiskodhatnak utólag az autókölcsönzők
Az Európai Bizottság és az uniós fogyasztóvédelmi hatóságok felhívását követően az ágazat öt vezető vállalata – az Avis, a Europcar, az Enterprise, a Hertz és a Sixt – megváltoztatta az autókölcsönzés árainak feltüntetési módját, aminek köszönhetően azok teljes mértékben átláthatóvá váltak a fogyasztók számára – tette közzé a Biztosítási Szemle.
Nagyon jó oka van annak, hogy egy matracon pattog az Európai Bíróság
A fogyasztókat az online vásárlás esetében megillető elállási jog azon matracra is vonatkozik, amelynek védőfóliáját a szállítás után eltávolították – ezt az ítéletet hozta szerdán az Európai Bíróság. Ez, az első pillantásra triviális ügy komoly következményekkel jár majd a webshopokra nézve.
Ki nyelje be, ha rosszul van kiírva az ár a webshopban?
Nemrég egy gluténmentes lisztkeverék tizedáron volt kiírva egy webshopban, mire a szemfüles vevők rögtön kiszúrták a hibát és vitték is. Vajon megtehette volna a webáruház, hogy nem adja oda ezen az áron a megvásárolt termékeket?
Új termékbiztonsági EU-s díj online kereskedőknek
Termékbiztonsággal kapcsolatos új Európai Uniós díjat vezet be idén az Európai Bizottság melyre a termékbiztonságban élen járó vállalkozások jelentkezhetnek. A kis- és nagyvállalkozások között egyaránt kiosztott díjakra az online értékesítés és a gyermekápolási termékek kategóriájában lehet nevezni.
Berágott az EU: kár keresni az energiacímkét a porszívókon
Ne keresse a porszívók energiahatékonysági címkéjét, az Európai Bíróság döntése szerint ugyanis eddig félrevezethették a fogyasztókat egyes porszívó gyártók. Ezért hatályon kívül helyezték az energiacímkék alkalmazását.
Sunyi módon ver át sok online portál
Az Európai Bizottság és a tagállami fogyasztóvédelmi hatóságok vizsgálata szabálytalanságokat tárt fel az e-kereskedelmi honlapokkal kapcsolatban. A legtöbb esetben az árak és a különleges ajánlatok feltüntetése esetén nem volt megfelelő a tájékoztatás.
Lehet-e törvénybe foglalni, hogy jó ízű legyen a pálinka?
Milyen hatással vannak a pálinka ízére és élvezeti értékére a jogszabályi előírások? Másképp fogalmazva: előfordulhat-e, hogy ugyan egy párlat mindenben megfelel a törvényi előírásoknak, az ital mégis nagyon rossz? Hogyan segíthetnek ebben a vizsgálatok?
Befellegzik a gyógyszerhamisítóknak?
Virágzik a feketekereskedelem a csempészett, nemritkán hamisított gyógyszerekkel. Az EU új biztonsági előírásai mindenesetre jelentősen csökkentik a kockázatot.
Szavatossági kisokos: mire ügyeljenek a webshopok?
Mire érdemes figyelnie a vállalkozásoknak a fogyasztói szavatossági, jótállási igények kapcsán? A legfontosabb kérdésekre dr. Sipőcz Guiditta Dalma, az act legal | Bán & Karika Ügyvédi Társulás szakértője válaszol.
Még mindig baj van az apróbetűvel
Citromleveket ellenőriztek a szakemberek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Szupermenta programjában. A citromlevek élelmiszer-minőségi és biztonsági szempontból megfeleltek, de több esetben jelölési hibák miatt hatósági eljárás indult.
„Topf Secret” – ha tudni akarja, mi van a fazékban
A német hatóságok szigorúan ellenőrzik ugyan az élelmiszer-biztonságot, de többnyire eltitkolják a vizsgálatok eredményeit. Civil szervezetek most kampányt indítottak a teljes nyilvánosságért. Tudja meg mindenki, ha valahol svábbogárra, szalmonellára, egérre találtak.
A nyolcezer forintos fagylalt tanulságai
Nem csak Budapesten működnek turistacsapdák, most éppen egy olasz fagyiárus próbált meg lehúzni egy távol-keleti turistát. Itt következik a mese a nyolcezer forintos fagylaltról és hogy mi az a tanulság, amelyet minden magyar vállalkozónak érdemes megszívlelnie.
Mit kezdhetünk a felesleges karácsonyi ajándékkal?
Karácsonyt követően rengeteg ajándékról derül ki, hogy felesleges. Ruházati termékek esetében a méretezés lehet a fő gond, de szintén igen gyakori, hogy több helyről is ugyanazt a játékot kapja ajándékba a gyerek. Más esetben az ajándékozó egyszerűen csak rosszul méri fel az igényeket. Vajon a hibátlan termékek visszavihetők-e a boltba? Ha igen, milyen határidővel, és a levásárlás mellett választható opció-e a vételár-visszatérítés? Ebben segít eligazodni a CP Contact fogyasztóvédelmi tanácsadó cég alábbi összefoglalója.
Árulkodó jelek, amelyekkel megelőzheted a tüzes karácsonyt
A karácsonyi nagybevásárlás utolsó napjaiban különösen nagy veszélyt jelent a hamisított és ellenőrizetlen forrásból származó műszaki termékek megjelenése, ezért körültekintően érdemes vásárolni, akár online felületen, akár boltban, hívta fel a figyelmet a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT).
Ha csak nem tetszik az ajándék, a kereskedő nem köteles visszavenni
A legjobb szívvel adott karácsonyi ajándékkal is előfordulhat, hogy nem tetszik, nem jó a mérete, hibás, vagy nem működik. A fogyasztóvédelmi szabályok ismerete az ünnepek után is elkerülhetővé teszi a felesleges bosszúságokat.
Végre nem leszünk másodrendű állampolgárok
Az online vásárlás mára mindennapi életünk része lett. Tavaly az európaiak 57%-a vásárolt a neten, harmaduk egy másik európai uniós ország kereskedőjétől szerette volna beszerezni a kívánt terméket. Ez azonban nem mindig sikerült, a magyarok gyakran szembesültek azzal, hogy nem fogadják el a rendelést. Mostantól ez másképp lesz.