Cégblog
Magyar cégek és az innováció - lehetne még előrelépni az EU-s rangsorban
Átfogó elemzés jelent meg a magyar kutatás-fejlesztés helyzetéről. Eszerint a GDP 1,48 százaléka, 700 milliárd forint ment K+F-re tavaly, a terület legfőbb bázisának a vállalkozások számítanak, miközben Magyarország továbbra is a mérsékelt innovátor országok között tanyázik.
Indul a téli razzia - kik készülhetnek ellenőrzésre?
Téli, szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést rendelt el december elsejétől Erdős Norbert, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára - közölte az Agrárminisztérium (AM).
Döntött az EU bírósága - ennek a magyar cégek is örülhetnek
A magyar vállalkozásoknak is kedvezően döntött az EU bírósága azzal, hogy a nemzetközi cégek perlését a velük szerződő vállalkozás országában is lehetővé tette a versenysértésből fakadó károk megtérítése érdekében – közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).
Új hitel a vállalkozásoknak az MFB-től
Az MFB Krízis Hitel Plusz december 7-től igényelhető – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Adócsökkentésben reménykednek a hazai cégvezetők
A magyarországi vállalkozások bevétele átlagosan 11,4 százalékkal csökkent a koronavírus-járvány okozta válság kezdete óta, de a cégvezetők többsége fellendülést vár, és nem kényszerült elbocsátásokra – közölte a CIB Bank saját kutatási adataira hivatkozva.
Kényszerített világsiker
Kétarcú a koronavírus: míg iparágak sorát megakasztja, vagy egyenesen be is dönti, addig más területeket az égbe emel. A jelen krízis óriási nyertesei például azok a K+F vállalatok, amelyek példátlanul nagy lökést kaptak attól, hogy a felfordult világ teljesen új szokásokat és szabályokat kényszerített ránk.
Kihívás az otthoni munka - európai felmérés készült a járvány hatásairól
Több mint 700 munkavállaló nyilatkozott arról, hogy 2020 hogyan változtatta meg a munkához való hozzáállásukat. A felmérés kiindulópontja az volt, hogy több vállalatvezetővel készített korábbi felmérés azt az eredményt hozta, hogy a munkatársi elköteleződés a megkérdezettek több mint 40 százalékánál kiemelt problémát jelent a pandémiás időszakban.
Munkavállalók kiküldetése: fontos döntés született
A munkavállalók kiküldetéséről szóló uniós irányelvet minden olyan határon átnyúló szolgáltatásnyújtásra alkalmazni kell, amely munkavállalók kiküldésével jár, így a közúti közlekedésre, különösen az árufuvarozási tevékenységre is, függetlenül attól, hogy az irányelv nem fogalmaz meg ezekre külön rendelkezéseket - közölte döntését az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága.
Német cégek mondták el, mennyire tartanak a megszűnéstől
A vállalatok 15 százaléka érzi magát egzisztenciális veszélyben a koronavírus-válság miatt.
Összeomlás helyett diadal - magyar fintech-sikerek a koronavírus árnyékában
Távolságot tartunk, nem érintkezünk, sőt, leginkább ki se mozdulunk otthonról – de a pénzügyeket attól még változatlanul intéznünk kell. Hogy ezt könnyebben és biztonságosabban tudjuk megtenni, abban segítenek a PSC CEE és az Ff.next megoldásai. Mindkét magyar fintech cég a gödör helyett a kihívást látta meg a járványhelyzetben, és némi iránymódosítással, valamint annál több innovációval mindketten sikeresen reagáltak is rá. További közös vonásuk, hogy mindkettejüket az OXO csoport támogatja.
A hibrid iroda lehet a megoldás a távmunka nehézségeire?
Nem nőtt számottevően az otthonról dolgozók száma a koronavírus első hullámához képest, a kollégák teljesítményének nyomonkövetése azonban még mindig problémát okoz a magyar cégeknél – derült ki egy friss kutatásából.
Eső előtt köpönyeg – hogyan lehet már felvétel előtt kiszűrni a potenciálisan enyves kezű leendő alkalmazottakat?
Legutóbb egy kétrészes cikksorozatban bemutattuk azt a hét leggyakoribb árulkodó viselkedési jelet, amelyek közül legalább egy tetten érhető a céges belső csalások legnagyobb részében. Ebben a cikkben arra mutatunk egy hatékony módszert, hogy hogyan lehet már a kiválasztási eljárás során kiszűrni azokat az állásra jelentkezőket, akik később jó eséllyel magas kockázatot jelentenek a cég vagyonára.
A jövő évi cafeteriát is átírhatja a koronavírus
Hiába támogatja adókedvezménnyel a kormányzat a SZÉP kártyát, ha a szállodák bezártak, a munkavállalók pedig a bizonytalan helyzetben alapvetően ételre és egészségre fordítható támogatást várnak munkáltatójuktól.
Milliárdos fejlesztés az IBM székesfehérvári központjánál
Az állam is beszállt - nem is kevéssel.
Késve fizetnek a cégek a járvány miatt - hány nap alatt lehet behajtani a követelést?
Rekordmértékben, 23-ról 46 százalékra nőtt a lejárt vállalatközi számlatartozások állománya a koronavírus előtti időszakhoz képest Magyarországon.
Erre a karácsonyra sokáig emlékezni fogunk - a kereskedők is
Bár még bő egy hónap hátra van 2020-ból, az mostanra már egyértelműen kijelenthető, hogy a kereskedelmen belül az online piac lett az egyik nyertese a koronavírus-járványnak. A Black Friday időszak után, az év végi szezon hajrája ugyanakkor még hátra van, aminek kimenetele, dinamikája talán sose volt még ennyire többismeretlenes egyenlet. Ebben az új, megváltozott piaci környezetben a vásárlók reakciói (és anyagi lehetőségei) is jóval kiszámíthatatlanabbá váltak. A GKI Digital és az Árukereső.hu friss publikációja ezt a különleges év végi időszakot járja körbe.
Veszélyeztetett ágazatok között van a cége? Ezeket a közterheket nem kell most fizetnie
Egy összefoglalót tett közzé a Nemzeti Adó- és Vámhivatal az oldalán, amelyben pontosan összefoglalják, milyen adózási könnyítésekkel élhetnek a koronavírus-járvány miatt veszélyeztetett ágazatban működő vállalkozások.
Kik dolgoztatnak feketén? Bővült a NAV-lista
Új nevekkel egészült ki az adóhatóság két listája.
Semmire sem elég az Orbán-kormány mentőcsomagja
A regisztrált szálláshelyek kétharmada egy fillér támogatást sem kap a kormánytól. A kiosztott 15 milliárd forint pedig a fele annak, amennyit például az osztrák-módszer alapján ki kellett volna osztania.
A leggazdagabb emberek listája - ki áll a második helyen?
Az idei évben világszerte tapasztalt drasztikus gazdasági visszaesés nem tükröződött a technológiai részvényeken. Emiatt a legismertebb vállalatok alapító-vezetőinek a vagyona ugrásszerűen nőtt. Így a leggazdagabbak rangsora idén folyamatosan változott. Most elindult a találgatás, hogy ki áll a második helyen.
Jön a Fekete Péntek - hogyan ne verjenek át?
Az elektronikus kereskedelemben 14 napon belül elállási jog illeti meg a vevőt - hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A tárca arra is figyelmezteti a fogyasztókat: ne rendeljenek olyan webáruházból, amely egy e-mail címen vagy üzenetküldésre alkalmas űrlapon kívül nem ad meg más elérhetőséget.
Nyugtalanító jelek az építőiparban
Októberben az újonnan induló építőipari cégek száma nemcsak hogy évtizedes rekordot döntött, de a cégtörlések számához képesti különbség is soha nem látott magasságokba került.
Jött egy javaslat: rájuk is kiterjesztenék a gazdaságvédelmi intézkedéseket
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) javasolja a kormánynak, hogy a HORECA-szektort érintő gazdaságvédelmi intézkedéseket terjessze ki a HORECA-szektor és a közétkeztetés beszállítóira is.
Megérkezett a BKIK reakciója: nem akarnak politikai eszköz lenni
A Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szakértői által aláírt együttműködési elveket tartalmazó dokumentumot a Fővárosi Önkormányzat sajnálatos módon politikai célokra használja - közölte a BKIK.
Sok dologra kaphatnak pénzt a vállalkozások - összeszedtük, mire
Jónéhány pályázati lehetőség megjelent az elmúlt időszakban a cégek számára. Most egy csokorba gyűjtöttük, milyen kiírások láttak napvilágot, mekkora keretösszeggel, és meddig lehet jelentkezni az egyes programokra.
Jó hír a vállalkozásoknak is: egyszerűsödik a pénzügyek intézése
A tranzakciós illeték eltörlése és a havi kétszer, összesen 150 ezer forintig ingyenes készpénzfelvétel nincs köztük. Mint ahogy a Magyar Bankszövetség által egy éve javasolt többi pont sem – egy kivételével. A gazdaságvédelmi operatív törzs megerősítette, hogy 2021. január 1-jétől az online pénztárgépeket üzemeltetők kötelesek lehetővé tenni az elektronikus fizetést. Dacára annak, hogy a járványhelyzetre hivatkozva annak elhalasztását kérte a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ).
Új cégek kerülnek be a német elitbe
Harmincról negyvenre bővítik jövőre a német tőzsde jelenleg DAX30 néven futó elit indexében szereplő cégek számát - jelentette be a tőzsdeüzemeltető.
Pályázatot írtak ki a divat- és kreatív iparban működő cégeknek - 7 milliárd forintra pályázhatnak
5 és 150 millió forint közötti összegre pályázhatnak.
A járvány pozitív hozadáka a cégeknek - beindult a digitalizáció
Lendületet adott a vírusjárvány a vállalatok digitalizációjának. Egy friss kutatás szerint ugyanis a vállalatvezetők 60 százaléka felgyorsította a technológiai újításokat a pandémia következtében.
Ételt rendelnek, építkezésekre mennek a NAV-osok
És mindezt honnan lehet tudni? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal friss Adórtraffipax-listájából. Megyei bontásban a következő napok várható ellenőrzései.
Adóváltozások: mire figyeljenek a cégek jövőre?
Nagy várakozások övezték az őszi adócsomag parlamenti vitáját, elsősorban azt, hogy az utolsó pillanatban változtatnak-e a kata január 1-jétől hatályos szabályozásán. Az eredetileg benyújtott javaslathoz képest terjedelmes módosításokat fogadtak el, ezek is leginkább arra világítanak rá, mekkora változás várható jövőre az adóeljárásokban.
Több tízezer cég az év végével cseréli a biztosítást
Nem csupán 1,1 millió gépjárműtulajdonosnak, hanem számtalan vállalkozásnak is ezekben a hetekben jött el az ideje, hogy az évforduló előtt felülvizsgálják biztosításaikat, és adott esetben biztosítóváltás mellett döntsenek. A vállalati vagyon- és felelősségbiztosítások felülvizsgálata évfordulótól függetlenül is indokolt lehet, amennyiben a koronavírus miatt az adott vállalkozás – akár átmeneti időre – szünetelteti működését vagy más irányú tevékenységbe kezd - figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
Így védje ügyfelei adatait, ha a valódi biztonság a cél
Az adatvédelmi előírások teljesítése meglehetősen összetett feladat, hiszen a szabályok rengeteg különféle információra, területre és rendszerre kiterjednek. A vállalatok ezért sok esetben tehernek érzik az ilyen jellegű kötelezettségeket, ám ha megfelelően kezelik az érzékeny adatokat, az ügyfelek is nagyobb bizalmat szavaznak nekik.
A Black Friday sem ússza meg: világosan látszik a járvány miatti óvatosság
Az egész novemberben tartó „fekete péntekezés” nem a karácsony előtti egyszeri reklámot jelenti már. Ráadásul a koronavírus-járvány erősen meghatározza a kiskereskedelmi akciókat is, a hatóság is árgus szemekkel figyel.
Újabb kedvező jel, hogy kilábalunk a válságból
A válság hatására befagyott a vállalati felvásárlások globális piaca, ám az elmúlt napokban óriási pezsgésnek lehettünk szemtanúi. A jelek szerint a befektetők megnyugodtak, ami a kilábalás újabb jele lehet.
Nagy ütést kapott a szórakoztatóipar – interjú Fülöp Zoltánnal
Sok rendezvényszervező vállalkozás nem fog felállni a járványhelyzetből – mondta a Piac & Profitnak adott interjúban Fülöp Zoltán, a több rendezvényt – köztük a Sziget és a Volt Fesztivált, a Balaton Soundot – összefogó Sziget Zrt. egyik fesztiváligazgatója, aki egyben az Akvárium Klubot is üzemeltető cég egyik tulajdonosa. A Sziget Zrt. bankhitellel próbálja áthidalni az idei évi veszteségeit.
Megduplázták a Nagyvállalati Beruházási Támogatási program keretösszegét
40 milliárdról 80 milliárd forintra emelik a program idei keretét.
Kata-szigorítás: 121 ezer kisadózó járhat rosszul
Biztos lesz változás jövő évtől.
Beruházások, munkaerő - mire számítanak a magyar vállalkozások?
Az áprilisi mélypontról elmozdult az MKIK GVI konjunktúramutatójának az értéke.
Megjelent egy pályázat a hátrányos helyzetű településeken működő vállalkozásoknak
Mától elérhető a „Hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások fejlesztéseinek támogatása” című, összesen 5 milliárd forint keretösszegű felhívás. A pályázatra a szabad vállalkozási zónák területén működő vállalkozások jelentkezhetnek várhatóan 2021. januártól.
Hány embernek segít a bértámogatási program? A kormányzat így számol
Óráról órára változik a munkerőpiac.
Kettő helyett három évig lehetne szüneteltetni az egyéni vállalkozást egy törvényjavaslat alapján
A telefontársaságoknak pedig kötelező lesz átadniuk a hívószámokat, ha a KSH kéri tőlük az adatgyűjtés érdekében.
Megvannak az idei év legszerethetőbb munkahelyei
A Dreamjo.bs negyedik alkalommal is meghirdette a Szerethető Munkahelyek Díjat, hogy megtalálják Magyarország legvonzóbb munkahelyeit.
A járvány átírta a munkahelyválasztási szempontokat is
Megnőtt az alapbér jelentősége a munkavállalók szemében, amely így a rugalmas és kiszámítható időbeosztással együtt vezeti a mostani legfontosabb munkahelyválasztási tényezők rangsorát. A koronavírus-járvány hatására újként került be a legfontosabb tényezők közé a biztonság szempontja.
Vállalkozási kényszerpályák - mit okozott a járvány a magyar cégvilágban az ősszel?
Októberben több mint 3 ezer cégalapítás történt Magyarországon, több mint 6 éve nem láttunk ilyen magas havi cégbejegyzési értéket. Közben a cégekre a kivárás a jellemző, miközben a végrehajtások száma tovább növekedhet.
Egy éve magyar bejegyzésű webáruház - hogy ment az eMAG-nak?
Tekitélyes szeletét habzsolja a magyar webpiacnak az eMAG és az Extreme Digital.
Újabb javaslat Parragh Lászlótól - ez minden vállalkozást érintene
Az MKIK elnökének javaslata tömeges csődhelyzetet idézne elő, vagyis kivitelezhetetlen.
Reklámozás Black Friday alatt - hogyan ne büntessék meg a céget?
A fogyasztók és vállalkozások egyaránt készülnek a fekete péntek típusú kampányok rejtette lehetőségekre – de lesben áll a Gazdasági Versenyhivatal is. A GVH már 2015-ben metodikusan vizsgálni kezdte a piacon megjelent Black Friday típusú stratégiákat és az utóbbi 5 évben több ehhez kapcsolódó döntést hozott. Az ellenőrzés idén is elkerülhetetlen.