Szanka Ferenc, a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség szóvivője közölte, az öt gyanúsított ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette miatt indult eljárás.
A megalapozott gyanú szerint a terheltek 2016-tól kezdve több mint harminc gazdasági társaságból álló, többszintes bűnszervezetet működtettek. Megrendelőiknek őrző-védő szolgáltatást nyújtottak de a közterheket, így az általános forgalmi adót és az alkalmazottak utáni járulékokat nem fizették be. A számlázási lánc alsó szintjén álló gazdasági társaságok adó- és járulékbevallásokat sem nyújtottak be, vagy ha igen, akkor a közterheket nem fizették meg.
Egy ügyvéd is besegített
A gyanúsítottak egy ügyvéd segítségével folyamatosan hoztak létre, illetve szüntettek meg vagy fantomizáltak cégeket. A vállalkozásokat a bűnszervezet élén állók irányították még akkor is, ha a cégjegyzék szerint a vezetők mások voltak. A strómanokat hátrányos helyzetű emberek közül választották ki, akik anyagi ellenszolgáltatás fejében névlegesen vettek részt a cégalapításban.
Kedden a pénzügyőrök összehangolt akció keretében több helyszínt kutattak át, bizonyítékokat foglaltak le. Őrizetbe vették a bűnszervezet vezetőjét, könyvelőjét, adminisztrációs ügyintézőjét, a strómanokat irányító gyanúsítottat, a cégeket alapító ügyvédet, valamint a csoport pénzek elosztásáért felelős tagját is.
A gyanú szerint a bűnszervezet tagjai 1,6 milliárd forint általános forgalmi adó, illetve 1,7 milliárd forint foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulék befizetését kerülték el - tudatta a csoportvezető ügyész.