A legtöbb marketingszakértő egyetért abban, hogy a külföldi terjeszkedés hatalmas lehetőséget kínál, azonban tudatos döntésekre van szükség. Mindenekelőtt meg kell határoznunk, melyik piacon szeretnénk részesedést szerezni. Ennek érdekében fel kell térképeznünk az általános trendeket, illetve a piacokra vonatkozó növekedési potenciálokat.
Minden egyes területre vonatkozóan fel kell tárnunk a lehetőségeinket; meg kell vizsgálni, hogy az általunk forgalmazott termékkör iránt mekkora kereslet mutatkozik, illetve milyen trendek jellemzők az érdeklődési adatokra. De nem feledkezhetünk meg a belépést akadályozó tényezőkről sem; amelyek gyakran jogi szabályozásokkal hozhatók összefüggésbe. Az Európai Unió országai között sem gördülékeny az átjárás, az EU-n kívüli európai országok (pl.: Szerbia vagy Ukrajna) esetében pedig még több szinkronizációs hiányosságra számíthatunk. Ha esetleg a világ más régiói felé kacsintgatnánk, még ennél is alaposabban fel kell térképeznünk a helyi szabályozások sajátosságait.
Ezt követően fel kell építenünk az adott piacra lépés elemeit. Meg kell vizsgálnunk, milyen eszközkészletre és termékkínálatra lesz szükségünk, hogy versenyképessé válhassunk. Meg kell keresnünk a céljaink elérését szolgáló marketingeszközöket, illetve biztosítanunk kell ezek hatékonyságának mérési feltételeit.
A megkérdezett marketingszakértő szerint az európai régiókra jellemzők az ár-összehasonlító oldalak jelentős piaci szerepe. A környező országokban vezető szerepet tölt be a Heuréka csoport, amely meghatározó tagja a magyar Árukereső is. Ezek a szolgáltatások már a kereskedés első napjaiban bevételt képesek generálni, ahogyan azonnali megoldást biztosítanak az Ads és Facebook PPC kampányok is. Noha nagy elérést képesek biztosítani, esetükben állandó kontroll alatt kell tartani a költéseinket, illetve figyelnünk kell a költés-bevétel arányt annak érdekében, hogy elkerülhessük a túlköltést és a veszteséges kereskedést.
A megkérdezett marketingszakértő arra figyelmeztet, hogy a hazai szereplők külföldi terjeszkedésben elért sikerei a mai napig igencsak szolidak… Sikerként említhetjük az Extreme Digital külföldi portfólióját, de sokkal inkább jellemző, hogy a külföldi szereplők válnak sikeressé Magyarországon, mintsem fordítva. A nemrégiben megjelent GKI Digital által közölt toplista élén kizárólag az eMAG-gal fúzióra lépő Extreme Digital rendelkezik magyar tulajdonosi körrel, a többi piacvezető anyacége Csehországhoz, Németországhoz és az Egyesült Királysághoz köthető.
Kijelenthető, hogy a közép-kelet-európai régió iránti érdeklődés a legmeghatározóbb a magyar e-kereskedők körében. Hozzávetőlegesen 125 milliós piacról beszélünk, ami magába foglalja Lengyelországot, Csehországot, Szlovákiát, Magyarországot, Romániát és a jugoszláv utódállamokat. A terület etnikai összetétele rendkívül változatos, emiatt a globális óriásvállalatok számára kevésbé vonzó célpiacot jelentenek. Az Amazon a CEE-régióban egyedül Lengyelországban van jelen.
Nagy a valószínűsége, hogy néhány éven belül egyre több hazai e-kereskedő jelenik meg a külpiacokon; megfelelő exportterv birtokában, illetve a marketingcsatornák tudatos kiaknázásával jelentős bevételnövekedést érhetnek el, ami a hazai piacon betöltött szerepüket is szélesítheti.