Cégblog

Újévi ajándékot kaptak a felnőttképzők - mi változott?
Január első napjaiban jó hírt kaptak a felnőttképzők és a HR-szakemberek, mert – figyelembe véve a gyakorlati tapasztalatokat – módosították a felnőttképzési jogszabályokat. Érthetőbbek és egyszerűbbek lettek a követelmények.

Leáll a termelés a kecskeméti Mercedes-gyárban
A beszállítói nehézségek okozta alkatrészhiány miatt szerdától tíz napra ismét leáll a termelés a kecskeméti Mercedes-gyárban – közölte a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft.

Több száz millió forintos program indul női vállalkozók támogatásáért
WINGATE néven Magyarországon is elindult az a vállalkozásélénkítő projekt, amely a sikeres női vállalkozások számát kívánja növelni a régióban. A projekt támogatási összege Izland, Liechtenstein és Norvégia jóvoltából az Európai Gazdasági Térség (EGT) és Norvégia Regionális Együttműködési Alapon keresztül 1 824 320 euró (közel 660 millió forint), amelynek közel 40 százalékát fordíthatják a célok hazai megvalósítására.

Digitalizációs kudarc? Miért nem látja sok cég a technológiai fejlesztések előnyét?
A cégek többsége teljesen átalakítaná működését a digitális technológiák segítségével, de a folyamatot gátolja, hogy az eddigi fejlesztéseik nem eredményeztek számukra kézzelfogható üzleti hasznot – derül ki az EY 1001 döntéshozó bevonásával készült globális felméréséből. A sikeres digitalizáció érdekében a területért felelős vezetőknek láthatóvá kell tenniük a beruházások megtérülését, amihez új megközelítések és mérési megoldások szükségesek.

„Az elismerések igazolják, hogy jó úton járunk” - Schieber Anita borról, alkotásról és üzletről
Egy szokatlanul barátságtalan időjárással megvert évben, nehéz évjáratban indult útjára tíz évvel ezelőtt a Schieber Pincészet, a kezdeti nehézségek azonban így sem tudták elvenni a kedvet a továbbiaktól. Schieber Anita és férje, Schieber Markus tudatos technológia-fejlesztési lépésekkel, elhivatottsággal, tapasztalatszerzéssel vágott neki a megmérettetésnek, amely a borbarátok kegyeiért zajlik. A tudatos beruházások, a minőségre törekvés és a küldetéstudat meghozta az eredményeket is. A Schieber borok több rangos díjat elhoztak már, Schieber Anita mégis arra a legbüszkébb, hogy a szekszárdi borvidék messze földön híres borászokból álló mezőnye tavaly a borvidék legjobbjának választotta a Tabu kékfrankost.

10 milliárdos kerettel indul program építőipari cégeknek
Február 15-én nyílik meg az Építő-5 program.

Ennyivel emeli a béreket az Aldi
Idén is az inflációt meghaladó mértékben emelte az Aldi az áruházi és a logisztikai munkavállalói bérét, a legtöbb pozícióban legalább 4 százalékkal nőttek a bérek január 1-jétől, de egyes munkakörökben az emelés a 8 százalékot is elérte - közölte az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt.

Felértékelődött az informatikai vezetők szerepe
A statikus stratégiák ma már gyakran csalódást okoznak, versenyhátrányt jelentenek egy vállalat számára. Míg egyensúlyt kell teremteni az agilitás és stabilitás között, a módszerek és megoldások, informatikai eszközök olyan támogatást adnak, amit a cégvezetésnek ki kell aknázni a sikerhez. Ebben egyre nagyobb szerepet kapnak az informatikai vezetők, áll a Deloitte Tech Trends 2021 kiadványban, amely a sikeres végrehajtást szolgáló együttműködés 6 alappillérét is lefekteti.

Ellenállóbbá tette a járvány a vezetőket
Tavaly januárban minden cégnek jól átgondolt tervei voltak a jövőre: a COVID-19 azonban felülírta a feltételezéseket, a stratégiák érvényüket vesztették. Példátlan sebességgel váltak alkalmazkodóbbá és reszponzívabbá a szervezetek. A 2021-es terveket már olyan vezetők készítették, akik 2020-ban bizonyították ellenállóképességüket.

Lánctartozások, hitelmoratórium - hogyan élték túl a cégek az elmúlt hónapokat?
A cégek közötti lánctartozását, a külső finanszírozási források igénybevételét és a hitelhez jutás feltételeit vizsgálta friss elemzésében az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet. Cikksorozatunk második részében ezt mutatjuk be.
Megemelték a keretet - még több pénzt kaphat ez a 2 iparág
10 milliárd helyett 15 milliárd forintra pályázhatnak a divat- és designipari vállalkozások.
Milliárdos beruházás Kazincbarcikán - a kormány is ad rá közel 2 milliárdot
A Linde Gáz Magyarország Zrt. 14 milliárd forintos beruházást hajt végre Kazincbarcikán.
Kkv vagy nagyvállalat? Eltérő válaszok a távmunkára
Egy most publikált, európai felmérés szerint az 50 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató vállalkozásoknál dolgozók általánosságban kevesebb munkáltatói támogatást igényelnek a távmunkához, mint a nagyobb vállalatoknál dolgozó társaik.
Az adók és járulékok befizetése jelenti a legnagyobb pénzügyi gondot a cégeknek
Átfogó tanulmány jelentetett meg a MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet a vállalkozások pénzügyi helyzetéről. Összefoglaló cikkünk első részében a cégek árbevétellel kapcsolatos várakozásait és nehézségeiket néztük meg.
Karácsony Gergely: adjon kompenzációt a kormány!
Teljeskörű és automatikus kompenzációt kell, hogy kapjanak az önkormányzatok az iparűzési adó kiesése miatt - mondta Budapest főpolgármestere a kormányzat és önkormányzati szövetségek egyeztetése után.
Cégek válaszai a járványra - melyek a sikeres válságkezelési stratégiák?
Világszerte több mint 2300 vállalkozó és cégvezető mondta el, miként kezeli a járvány nyomán kialakult válsághelyzetet. Akiknek 2020-ban is stabil maradt a működése, vagy növekedni tudtak, azok jellemzően ügyesen szervezték át felszabaduló kapacitásaikat, és meglépték a már régóta esedékes fejlesztéseket, például a digitalizáció terén.
Durva büntetést kapott egy sportélelmiszereket forgalmazó cég
Fiktív leárazással és valótlan, vásárlásra sürgető üzenetekkel hirdették a MyProtein termékeket. A hatóság 100 millió forintos bírságot rótt ki az angol cégre.
Újabb százmilliók a kormánytól - most ez a 3 vidéki vállalat kapott támogatást
Összesen 2,1 milliárd forint értékben valósulnak meg fejlesztések.
Nem döntötte be a járvány a vendéglátóipari cégeket
Miközben a koronavírus tavalyi megjelenése a vendéglátóipari szektort sújtotta a leginkább, az érintett cégpopuláció nagysága nem változott. A járvány hatása más mutatók alakulásában érhető tetten.
Hátrányos helyzetű településeken működő cégek - így áll a pályázat
Január elején nyílt meg az előminősítési felület.
Hatszoros forgalmat és ügyfélszámot értek el a korona-évben, és közben még a bajba jutottakon is segítettek
A Blue Colibri App célja a kezdetektől az volt, hogy átsegítse az itthon még mindig több sebből vérző vállalati belső kommunikációs gyakorlatokat a 21. századba. Aztán tavaly márciusban beütött a koronavírus, és úgy érezték, a saját cégük építése ebben a helyzetben már nem lehet az egyedüli cél, így létrehoztak egy ingyenes alkalmazást, mellyel a leginkább küszködő vállalkozásoknak segítettek, hogy a felfordult világban is működőképesek maradhassanak, majd beszálltak egy projektbe, ahol egyszerre támogatták egy teljes szektor állástalanná lett dolgozóit és a munkaerőhiánnyal küzdő intézményeit. És közben a várakozásaikat messze felülmúló sikereket arattak.
Társasági adó fizetése: új világ kezdődött a külföldi cégek életében
Társasági adót kell fizetniük bizonyos magyar megrendelőknek nyújtott szolgáltatások után az országban jelen nem lévő külföldi vállalkozásoknak – derül ki a társaságiadó-szabályozás 2021. január 1-jétől hatályos rendelkezéséből.
Hogyan érinti a magyar cégeket a Brexit?
Az Egyesült Királyság 2020. február 1-jén kilépett az Európai Unióból és 2021. január 1-jén elhagyta az EU vámunióját is, ezért a magyar kereskedők, vállalkozások és állampolgárok is jelentős változásokat tapasztalhatnak a brexit miatt - hívja fel a figyelmet az adóhatóság.
Megbírságolták a Spart
Jogerősen 80 millió forint termékpálya-felügyeleti bírságot szabott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a SPAR Magyarország Kft.-vel szemben; a cég több élelmiszeripari beszállító esetében is jogsértő magatartást tanúsított, amikor mérhető forgalmi cél meghatározása nélkül úgynevezett fix bónusz megfizetésére kötelezte őket - közölte a Nébih.
Élelmiszeripari cégeknek indult program - itt vannak a feltételek
Január 11-től várják a beszállítók jelentkezését az élelmiszeripari vállalkozásokat támogató programra, amelyet tavaly decemberben hirdetett meg az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
5,4 milliárdos beruházás - 50 új munkahelyet hoz a tortilla chips gyártóüzem
A belga tulajdonú zöldségfeldolgozó Sugo Food Kft. 5,4 milliárd forintból háromelemű beruházást, első ütemben új tortilla chips gyártóüzemet valósít meg bajai székhelyén. A fejlesztéshez a magyar kormány 1,7 milliárd forint támogatást biztosít - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Baján.
Optimisták a hazai kkv-k - így látják 2021-et
Nem befolyásolta jelentősen a kkv szektor várakozásait novemberig a járvány második hulláma. A kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó kilátásait előrejelző K&H kkv bizalmi index negyedik negyedéves eredménye alapján ugyanis a cégek optimizmussal tekintenek a 2021-es évre, amit az index jelenlegi, 9 pontos értéke igazol. Az előző időszakhoz képest mért, 2 pontos növekedés hátterében az állhat, hogy javultak a vállalati hitelkamatokra, valamint az európai uniós forrásokra vonatkozó kilátások.
Nagyvállalatok beruházásai: idén is folytatódik a támogatási program
A keret 25 milliárd forint.
Újabb ágazat kerülhet bajba a németeknél
Csődhullámtól tart a német divatcikk kiskereskedelmi ágazat szakmai képviseleti szervezete, a BTE a járványvédelmi zárlatnak tulajdoníthatóan bekövetkezett forgalomkiesés és a szakma sajátosságait figyelmen kívül hagyó állami támogatások miatt.
Hogyan lehet szerződéseket aláírni járvány alatt?
Váratlan problémát okozhat pandémia idején egy egyébként rutinszerű, mégis hangsúlyos ügyvédi procedúra. A dokumentumok ellenjegyzését, illetve a személyazonosítást ezekben a napokban is meg kell oldani, ám a vírushelyzet miatt nehézkes vagy egyáltalán nem megoldható a személyes találkozás. Éppen ezért különösen fontos, hogy az ügyfelek tisztában legyenek a távazonosítás és a távellenjegyzés lehetőségével – hívja fel a figyelmet a Bán és Karika Ügyvédi Társulás.
Az állam is ad pénzt a koreai cég üzembővítéséhez
Jászberényben fejleszt az akkumulátor-alkatrészeket gyártó vállalat.
Csepelen lesz Közép-Európa legnagyobb magándiagnosztikai laborja
A SYNLAB Hungary Kft. 281 millió forintot fordít laborfejlesztésekre, a kormány is ad rá pénzt.
Így újítsd meg a családi cégedet 3 lépésben
A családi vállalatok fejlődésének kulcsa lehet, ha a vezetőségben a családtagok mellett külsős szakemberek is jelen vannak. Az így létrejövő „hibrid menedzsment” előnye, hogy a családi értékek, hagyományok, valamint új, objektív nézőpontok egyaránt megjelennek. A K&H családi vállalatok klubon ezért a szakértők bemutatták, hogy milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy a menedzsment sikeresen működjön, így ezekre már érdemes figyelni a 2021-es év tervezésekor is.
Új világ kezdődött az online számlázásban - mindenre rálát a NAV
Mérföldkő az adózásban, hogy az adóhivatal 2021-től már minden számlát lát, az adózókat a koronavírus-járványra is tekintettel szankciómentes időszak segíti a zökkenőmentes átállásra március 31-ig.
Idén megugorhat a vállalati egyesülések és felvásárlások értéke
Tavaly 5 százalékkal, 3600 milliárd dollárra, három éve legalacsonyabb szintre csökkent az ügyletek értéke.
Borús kilátások: soha nem voltak ennyire pesszimisták a hazai nagyvállalatok
A járvány második hulláma alatt, novemberben készült K&H nagyvállalati növekedési index ugyanis 8 pontos zuhanással jelenleg -10 ponton áll. Mind a saját kilátásaik, mind a gazdaság helyzetének alakulását kedvezőtlenül ítélik meg a vállalatok. A cégek többsége azonban csak egyéves időtávon számít negatív gazdasági hatásokra.
Koronavírus-oltás: mit tehet a munkáltató és a munkavállaló?
Sok a bizonytalanság a COVID-védőoltással kapcsolatban. Milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak? Mire kötelezheti a munkavállalót és mire nem? Mit tehet az alkalmazott, ha nem szeretne védőoltást kapni?
Ismét elérhető a bértámogatás a cégek egy újabb körének
A mai naptól ismét lehet pályázni a kutatási, fejlesztési és innovációs szektor bértámogatására.
Cégek, figyelem! Két fontos pályázat is elrajtol a napokban
Néhány napon belül két programra is pályázhatnak a vállalkozások. Az egyiken kifejezetten a hátrányos helyzetű településeken működő cégek indulhatnak, míg a másikon a divat- és kreatív iparban tevékenykedő vállalkozások. A keret összesen 13 milliárd forint. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Mi változott a cégek életében januártól?
Több könnyítés is életbe lépett január elsején. Az újonnan hatályba lépő jogszabályok nemcsak a vállalkozók és az állampolgárok terheinek csökkentéséhez járulnak hozzá, hanem a szankciótörvény életbe lépésével a közigazgatás a bírságolás helyett elsősorban az állampolgárok és vállalkozások önkéntes jogkövető magatartását ösztönzi.
Mostantól minden kereskedőnek biztosítania kell az elektronikus fizetést
A kereskedelmi törvény módosítása után januártól minden online pénztárgéppel rendelkező kereskedőnek biztosítania kell valamilyen elektronikus fizetési megoldást vásárlóinak. Az MNB statisztikái szerint közel 60 ezer vállalkozás érintett, amelyek számára a legkézenfekvőbb megoldás a már fogyasztók által is megszokott POS terminálok telepítése.
Meglepő kijelentést tett az Audi vezére
Markus Duesmann nem tartja helyesnek az autóipar állami támogatását a koronavírus-válság miatt.
Sorra dőltek a rekordok tavaly a cégvilágban - mi várható idén?
A koronavírus-járvány komoly nyomot hagyott a hazai cégstatisztikában, minden korábbinál több rekord dőlt meg 2020-ban.
Sok változást hoz a Brexit - erre is figyelnie kell majd a cégeknek
December 31-én véget ért az Egyesült Királyság Európai Unióból történő kilépésének átmeneti időszaka. Ez január 1-től az adatvédelem területére is jelentős hatással lesz, más szabályok vonatkoznak majd a személyes adatok továbbítására, mint a Brexit előtt – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
Legalább a beruházásokat nem gyűrte le a koronavírus
A járvány dacára komolyan felpörögtek a beruházások és a gyáravatások idehaza. Hány helyen fordult meg Szijjártó Péter? Az év utolsó hónapjainak mérlege.
Sorra húzzák le a rolót: egyre több üzlethelyiség áll üresen
Megnőtt a kiadásra váró üzleti ingatlanok száma a második fél évben Budapesten.
Digitalizáció, zsarolás és egy jövedelmező vakcina: milyen fenyegetésekre kell készülni 2021-ben?
A Kaspersky szakemberei minden év decemberében visszatekintenek az elmúlt 12 hónap jelentősebb kiberbiztonsági fejleményeire. Ebben az évben sem történt ez másképp.