Most egyetlen rossz döntés is romba dönthet egy vállalkozást

Napjainkban nagy nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy megértsék, kezeljék és enyhítsék a járvány hatásait. Egy sikertelen kockázatértékelésnek vagy egy bekövetkezett kockázatnak negatív hatása lehet az üzleti célokra, árbevételre és akár a vállalati hírnévre is.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: Pixabay)

A COVID-19 járványkezelés helyzetértékelése kockázatkezelési szemszögből

Nézzünk egy aktuális példát: „A” ország kormányzata nem meri átvállalni a gyógyszergyártóktól az oltások gyors bevezetésének kockázatát. Ezzel szemben „B” ország kormánya más stratégiát választ: vészhelyzeti bevezetési eljárást engedélyez az ígéretesnek látszó vakcinák esetében, ami jelentősen előre hozza a tömeges oltások beadásának időpontját. Míg „B” ország kormánya több milliárd dollárral finanszírozza a vakcinák tömegtermelését, addig az „A” ország tárgyalói görcsösen ragaszkodnak az alacsony vakcinaárakhoz a gyógyszergyártókkal folytatott ártárgyalásokon. A jelenlegi helyzetben „A” országnak ezzel a stratégiával egy nagyon drága spórolást sikerül elérnie: ugyanis a tömeges oltások későbbi elkezdése sokkal többe fog kerülni az elhúzódó lezárások fenntartása miatt, mint amit az ártárgyalásokkal és a gyógyszerkutatások finanszírozásából való kimaradással elér.

„A fenti példa a kockázat helytelen felmérésének és az erre adott helytelen válaszának mai tanmeséje. A döntéshozóknak minden eddiginél gyorsabban és hatékonyabban kell kockázatot felmérniük, és a lehető legjobb döntést meghozniuk. Ami az eddigi sebességgel és kockázatkezelési startégiával működött, a COVID-19 pandémia kitörése óta nem feltétlenül működőképes” – mondta el Kálmán György, a Deloitte Kockázatkezelési tanácsadás üzletágának szenior menedzsere.

A kockázatkezelés új világa

Megfelelő kockázatkezelési (GRC) infrastruktúra és stratégia hiányában nehéz megérteni a már meglévő és a COVID-19 által okozott kockázatok hatását.

Mit is jelent ez? Sokan azt remélik, hogy majd a mesterséges intelligencia ad választ a fenti kérdésekre. A kiszámíthatatlanság előrejelzésének tudománya azonban mind a mai napig nehéz feladványnak bizonyul az AI számára. Mielőtt a vállalatok és a kormányok a prediktív elemzésre gondolnának a kockázatkezelés területén, az erőfeszítéseiket a kockázatkezelési adatok tisztítására és integrálására kell összpontosítaniuk.

Óvatos megközelítést kell alkalmazni ahhoz, hogy egy vállalat hogyan aknázza ki a mesterséges intelligencia erejét a kockázatkezelés területén. Először is kockázatkezelési infrastruktúrára van szüksége. Ennek első és legfontosabb feladata, hogy harmonizálni kell a kockázatkezelési adatokat az egyes üzleti egységek és folyamatok között. A kockázati környezet átfogó áttekintése segíti a vállalatokat a GRC platformok kihasználásában, és ezzel a lépéssel közelebb kerülhetnek a nem kívánt események előrejelzéséhez.

COVID-19, mint gyújtózsinór a kockázatelemzésben

„A járványhelyzet nemcsak válságot, hanem új lehetőségeket teremt a tanulságok kiaknázására. Véleményem szerint tisztán kockázatkezelési szempontból a COVID-19 elmozdulást fog jelenteni a gyakoribb kockázatazonosítás és kockázatkezelés felé. A múltban az adatok hiánya akadályozta a nem kívánt események előrejelzését, ma a szükséges adatok már rendelkezésre állnak. Ez így volt a pandémia kitörése előtt is, de a válsághelyzet és az ezzel járó felerősödő digitalizáció elkerülhetetlenül megköveteli az adatok jobb feldolgozását és megértését” – emelte ki Szöllősi Zoltán, a Deloitte Kockázatkezelési tanácsadás üzletágának igazgatója.

Nincs egyetlen technológiai megoldás sem a GRC evolúció jelenlegi szakaszában, amely holisztikus képet adna a vállalatok kockázatairól, függetlenül attól, hogy az adott vállalat mennyire integrált. Még a folyamatok közötti határvonalakat sikeresen lebontó vállalatoknak is vannak fejletlen technológiai részei, vagy sok üzleti területen ugyan a legjobb GRC megoldást vezették be, amelyek megoldják az egyes részlegek sajátos problémáit, de nem adnak megoldást a teljes kockázati térképre. Így továbbra is kihívást jelent számukra, hogy az összes általuk gyűjtött információt hatékonyan felhasználják és így 360 fokos képet kapjanak a kockázatokról. Ez a tényező, ami jelenleg megnehezíti a mesterséges intelligencia hatékony bevetését a GRC technológiában.

Ennek a kihívásnak megoldása lehet, hogy adatokat gyűjtünk a különböző GRC platformokból, riportkezelő rendszerekből, ERP rendszerekből és sok más megoldásból, ezt követően adattárházakba töltjük őket, majd adatelemzési eszközök segítségével támogatjuk a legfontosabb kockázatkezelési döntéseket.

A technológia kihívásai

Ahhoz, hogy a vállalatok valóban kihasználhassák a GRC technológia előnyeit, a vállalatoknak integrálniuk kell a GRC technológiát operatív IT stratégiájukba, ha eddig ezt nem tették meg. A másik oldalról a jelenlegi helyzet következménye az is, hogy arra ösztönözi a vállalatokat, hogy olyan technológiát is alkalmazzanak, aminek korábban ellenálltak.

A GRC technológia sikeres integrálásához a vállalatoknak szervezeti kultúrát, érettséget is kell építeniük a GRC technológia köré. Ez nem tűnik bonyolultnak, de gyakran az alkalmazottak negatív hozzáállása lehetetleníti el a GRC rendszerek bevezetését.

A GRC platform megértésének hiánya hiányosan vagy túlzottan meghatározott GRC funkciókhoz, vagy adatokhoz vezethet. Az adatok nem megfelelő értelmezése vagy kihagyása a kockázatkezelési elemzésből hatással van a GRC platformok kockázati eseményeket azonosító és értékelő algoritmusára.

Ezért kiemelten fontos, mind a vezetők, mind az alkalmazottak megfelelő oktatása és tájékoztatása a GRC platformok szerepéről, funkcióiról, ugyanis ez segíti a közös kockázati nyelvhasználat elterjedését és építi a belső kockázattudatos kultúrát.

GRC jövőkép

Még mindig hosszú út áll előttünk ahhoz, hogy a GRC technológiai platformjai valóban használhassák a mesterséges intelligenciát. Tehát ne menjünk ennyire előre, hanem összpontosítsunk arra, ami a GRC technológia kihasználása szempontjából ma igazán fontos: szüntessük meg az üzleti folyamatok különálló kezelését kockázatkezelési szempontból.

A fenti COVID-19 példánál maradva: ha „A” ország kormánya is átfogóan tekintené a vakcinahelyzetet (nem külön vakcinaköltség és külön a lezárásokból eredő gazdasági kár hatásainak költsége szempontjából), akkor meghozná azokat a döntéseket, amiket „B” ország kormánya meghozott. „A” ország akár százszorosát is elkölthetné a gyógyszerkutatásokra és a magasabb vakcinaár finanszírozására. Még így is sokkal olcsóbb megoldást választ, mint a lezárások fenntartásának költségei. Ez a kockázatkezelés mindannyiunkat érintő aktuális tanulsága.

 

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo