Új utak az AV iparágban: mi várható a húszas években?

A 2020-as évek eddig alapvetően a COVID-19-ről szóltak az AV iparágban (ahogy a gazdaság sok más területén is). Nézzük meg, hogy milyen tendenciák várnak ránk az elkövetkező években.

Az AV az egyik legadaptívabb iparág

Vegyük sorra, hogy mi történt a videófalak és a videófal vezérlők tekintében az elmúlt időszakban, hogyan alkalmazkodott ez az iparág a kényszerű változásokhoz.

Bár a világ jelentős része leállt a koronavírus hatására, az AV szakemberei lendületben maradtak. Folyamatosan dolgoztak és dolgoznak mind a mai napig, hogy a technológiai fejlesztések segítségével a vállalatok, oktatási intézmények korszerű választ adjanak a felmerülő szervezési problémákra, és hogy minél gördülékenyebben állhassanak át a távmunkára, távoktatásra.

A turizmushoz, a vendéglátáshoz vagy a szórakoztatóiparhoz hasonlóan az AV területen is alkalmazkodni kellett egy radikálisan új helyzethez. Természetesen még most sem tudjuk pontosan, hogy milyen irányban változik a jövőben a munkahely szerepe. Elképzelhető, hogy a COVID-válságot megelőző munkavégzési folyamatok már nem állnak vissza pont úgy, ahogy előtte voltak, a helyére egyfajta hibrid munkavégzés léphet. Vagyis a munkatársak nem töltik minden hétköznapjukat a munkahelyükön, a munkavégzés helyszíne megoszlik az otthon és a munkahely között. Így az ügyfelek számára olyan szolgáltatásokat kell kialakítania az AV iparágnak, amelyek segítségével könnyedén változtathatják meg a munkahely tereinek elrendezését vagy funkcióját, miközben a munkatársak továbbra is kapcsolatban tudnak maradni egymással.

Jelentősen megnőtt az igény a Zoom, a Microsoft Teams, a Google Meet vagy egyéb videóhívásra és akár nagyobb létszámú konferenciahívásokra is alkalmas rendszerek használatára. Mivel az élő közvetítés ma már az oktatási és a vállalati világ mindennapi életének része, a létesítményeknek hálózati kapacitásbővítésre van szüksége.

Utánanéztünk annak, hogy mit tapasztaltak a szektorban dolgozó nagyobb vállalatok képviselői és hogy milyen trendeket látnak kialakulni a közeljövőben. A Netgear jelentős fejlesztéseket hajtott végre mind az oktatás, mind a céges területen. Cody Kleven, a vállalat üzletfejlesztési menedzsere így foglalta össze a tapasztalatait: „az AVoIP (vagyis a laptopra, telefonra, PC-re küldött audiovizuális információ) egyre nagyobb szerepet játszik a munkaszervezésben és az egyetemi órák megtartása során egyaránt. Ezeknek a fejlesztéseknek a segítségével a hallgatók úgy vehetnek részt az órákon, hogy közben megtartják a COVID-19 szabályozás által előírt biztonságos távolságot, hallják, látják az oktatót a tananyagot is kiváló hang- és videóminőségben tekinthetik meg.

Az elmúlt néhány évben elszaporodtak az érintőképernyők, amelyek célja az volt, hogy fokozzák a felhasználói élményt és minél inkább személyre szabott szolgáltatást nyújtsanak. Az emberek szeretik ezeket az eszközöket, az érintőképernyő használatával közvetlenebb, interaktívabb kapcsolatba kerülnek a technológiával. A járványhelyzet során viszont a biztonsági és egészségügyi szempontok erőteljesebben érvényesültek, a legtöbben nem akarunk megérinteni olyan felületeket, amelyekhez előttünk már nagyon sokan hozzányúltak. Így a hangsúly áthelyeződik a nagyméretű képernyők használatára, amelyek segítségével egyszerre többen fogadhatjuk be a szükséges információkat anélkül, hogy megszegnénk a biztonságos távolságtartás szabályait.

Rich Ventura a Sonytól a dvLED előretöréséről beszélt. A dvLED egyre inkább előre tör a vállalati, oktatási, kormányzati, vendéglátóipari és szórakoztatóipari területeken. Természetesen ezeknek a szektoroknak nem ismeretlen ez a technológia, korábban is kijelzőket használtak annak érdekében, hogy minél hatékonyabb szolgáltatást nyújtsanak.

Mivel csökkennek az előállítás költségei, viszont növekszik a gyártás és a minőség hatékonysága, a dvLED olyan funkciókat is elláthat, amelyeket eddig jellemzően az LCD videó falakkal oldottak meg.

Eddig javarészt a vizuális felületekről beszéltünk. De mi a helyzet a hangzóanyagokkal? Milyen irányban változik az AV-iparág hangtechnikai területe? A járvány számos iparágban megváltoztatta a hangrögzítési előírásokat - a műsorsugárzás, a sportközvetítés, és egyéb területek szakemberei számára is nélkülözhetetlenné vált például az érintés nélküli mikrofonok használata. Ezzel a technológiával (microphone array) feltűnés nélkül, biztonságos távolságból, és bármilyen pozícióból rögzíthetünk hanganyagokat, a hangfelvétel minősége pedig felveszi a versenyt a hagyományos rögzítési módszerekkel.

Az AtlasIED is kidolgozott egy érintés nélküli hangkezelő megoldást. A felhasználó egy QR-kód beolvasásával a saját telefonjáról vezérelheti az audióeszközt vagy eszközöket,  szabályozhatja a hangerőt. Ahogy az új higiéniai elvárásoknak megfelelően az érintőképernyőket leváltják a nagyméretű kivetítőfalak, úgy az audióvezérlés területén is fontos lépésnek számít, hogy a felhasználóknak nem egyetlen, közös kezelőfelületet kell megérinteniük, elég, ha a mobiljukról irányítják a rendszert.

Mit hoz a jövő?

Az AV iparág számára is rendkívül fontos lenne, hogy minél hamarabb visszatérjen az életünk a régi kerékvágásba annak ellenére, hogy a COVID-időszak során az is kiderült, hogy az AV tervezői, mérnökei gyorsan és hatékonyan reagálnak a váratlan eseményekre is. Az AV lényege, hogy közelebb hozza egymáshoz az embereket, technológiai megoldásokat nyújtson a felmerülő problémakörökre. Biztosak lehetünk abban, hogy a jövőben még számtalan jelentős AV-újítás várható az oktatás, a vállalati kultúra vagy a szórakoztatóipar területén.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo