Friss cikkeink
Rugalmas biztonság
A válság miatt nem csak Magyarországon nőtt jelentősen a munkanélküliek száma. Ahogyan nálunk, Európában és az Egyesült Államokban is a legtöbb cég kénytelen volt leépíteni, átszervezni. A rugalmas foglalkoztatási rend bevezetése viszont több helyütt is fékezte a negatív folyamatokat. De vajon hosszú távon is megoldást jelenthet-e?
Naprakész önvédelem
Hazánkban készülnek, de nem nekünk azok a napelemeket előállító gyárak, amelyeknek a termékei a Távol-Keletről áruként érkezhetnek vissza hozzánk. Ahhoz, hogy lehessen saját üzemünk és jóval több „megújuló" áramunk, elengedhetetlen lenne az állam szerepvállalása.
A közös tudás
A tudásalapú iparágakban tevékenykedő vállalatoknál a kétezres években kialakult egy új szervezeti forma: a tudásteremtő közösség. Ez egymással informális kapcsolatban álló emberek csoportja, akiket a szakértelem és a közös szakterület iránti szenvedély kapcsol össze. A tudásteremtő közösségekben szabadon és kreatívan áramlik a tapasztalat, az ismeret, ami új szemléletet eredményez a problémamegoldásban. Gyorsulhat a fejlesztések közjóvá válása, s ez a fenntartható technológiák gyorsabb elterjedését is segítheti.
Kapitalizmus kontra demokrácia
Kapitalizmus: Szeretem! című új filmjében Michael Moore a bankok és nagyvállalatok mentésére használt adófizetői dollárok nyomába ered. A dolgozó kisember pártját fogó filmes a Wall Street-i elit és a Bush-adminisztráció összeesküvésének állítja be a 700 milliárd dolláros mentőcsomagot. Szerinte pánikkeltéssel rászedték a kongresszus tagjait.
Hatékony fegyver
A válsághelyzethez a faktorcégeknek is igazodniuk kell, de amikor a bankok nem adnak hitelt, a faktorálás mint finanszírozási megoldás még mindig jó eséllyel jöhet szóba. Különösen érdemes ezt a megoldást választaniuk azoknak, akik exportálnak, vagy exportálni szeretnének.
Ki a jó?
Senkit nem vigasztal, hogy ha másokat is hasonló bajok érnek, mint őt magát. De tanulni mindig lehet, és érdemes is: a közelmúltban készült két külföldi tanulmány felmérései és megállapításai igazak a magyar kis- és középvállalkozásokra és a hazai bankrendszerre is, következtetései és javaslatai pedig épp ezért megszívlelendők.
Könnyített feltételek
Szigorúbbak vagy ellenkezőleg, könnyebben teljesíthetők válság idején a pályázati feltételek, a hitelbírálati szempontok? A szigorúság maradt, de a támogatási, illetve banki kritériumok igyekeznek alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez.
Pannónia kincsei
Szakrális turisztikai útvonalakat, termelőberendezéseket vagy éppen a népi iparművész vendégházának napkollektorait fejleszti uniós pénzekből a Pannónia Kincse LEADER Egyesület. Ezt az üzletet a helyi takarékszövetkezetek sem vetik meg.
Vállalkozói szemmel
A 2010-es költségvetésről kérdeztük a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségét és az Országos Kereskedelmi Szövetséget. Mindkét szervezet képviselője - bár más-más okból - elsősorban az adórendszerrel kapcsolatos aggályainak adott hangot. A MGYOSZ realisztikus optimizmussal várja a következő évet, az OKSZ jóval pesszimistább.
Európa leszakadhat
Bár Európa 2006-ban első helyen állt a tudományos publikációk tekintetében, a benyújtott szabadalmak számában és a kutatás-fejlesztésre fordított kiadásokban pedig Amerika után a második volt, örömre még sincs okunk. Az Európai Unió, bár számos területen kiválóan teljesít, egyik dinamikusan fejlődő szektorban sem áll az élen. Minden téren jelen van, de csak egy kicsit.
Mit is akarsz?
Nehéz úgy jövőt tervezni, ha csak azt tudjuk, mi volt a múltban. A fogyasztók utáni rohanás helyett minden pillanatban az ügyfél elvárásainak megfelelő termék vagy szolgáltatás kialakításához és fenntartásához azt is tudni kell, hogy az jövőre vagy az után mit vár majd. Éppen ezzel foglalkoznak a trendkutatások, melyek eredményei segítenek megismerni az üzlet legfontosabb emberének, a vevőnek a várható igényeit.
Ügyfelek, mindenekelőtt
A vevők a legrosszabb gazdasági időszakban is a legfontosabbak maradnak, érvel a CRM-rendszerek bevezetése mellett a legtöbb magyar és nemzetközi szoftvercég. A vállalati ügyfélkapcsolatokat menedzselő szoftver nem bonyolult, és ami talán még fontosabb: tökéletesen illeszkedik a vállalatirányításhoz kapcsolódó más rendszerekhez.
Számvetés és jövőkép
Magyarországon párját ritkító szokatlan párbeszéd, az eredmények kölcsönös elismerése és a problémákkal való közös szembenézés jellemezte a Piac & Profit által megrendezett nyolcadik E-Magyarország, e-kormányzat konferenciát Siófokon. Sikeres e-kormányzat, de problémás e-gazdaság és aggasztó jelek az e-demokráciában. A kormány és az üzleti szektor párbeszédének talán ez volt legfontosabb következtetése.
E-gészségünkre!
Az egészségügyi kiadások egyre nagyobb szeletét emésztik fel az országok költségvetésének. A megtakarítás egyik sokat emlegetett módja a prevenció, amelyben az informatikai és kommunikációs eszközök szerepe az elkövetkező években várhatóan ugrásszerűen megnő. A telemedicina a születést megelőző időszaktól az időskorig alkalmazható, javítható vele az életminőség és az egészségügyi szolgáltatások színvonala, miközben csökkennek az egészségügyi kiadások.
Influenzabiztos tárgyalás
A válság miatt szinte minden cég kénytelen volt jelentősen húzni a költségeiből, aminek egyik igen kézenfekvő módja videokonferenciára cserélni a költséges és időigényes utazással járó személyes tárgyalást. Ráadásul ez bérelhető szolgáltatásként is igénybe vehető, s akkor beruházási költséggel sem kell számolni. Mindemellett ez a megoldás még környezet- és - ebben az influenzás időszakban főként - emberbarátnak is tekinthető.
Felhívás a felelős, etikus magatartásra
Az Üzleti Etikai Díj jubileumi ünnepségén rendezett tanácskozás résztvevőinek felhívása a hazai vállalatok vezetői számára.
Tizedszerre ünnepeltünk
Jubileumi Üzleti Etikai Díjátadó Gála volt az idei. Tizedik éve rendezi meg a Piac & Profit üzleti magazin az üzleti élet egyik rangos eseményét, az Üzleti Etikai Díj átadását. A díjat 2000-ben a Budapest Klub elnöke, László Ervin professzor és a Piac & Profit üzleti magazin főszerkesztője, Demcsák Mária által alapította. Idén az Üzleti Etikus jelző öt hazai bejegyzésű cég dicsőségtáblájára kerül. Ők is, mint elődeik, a díjjal rendelkező 32 vállalat, méltóak az „etikus üzleti szereplő" jelzőjének viselésére.
Az én egyszerű álmom
A nyolcadik E-Magyarország, e-kormányzat konferenciánk üdvözlése kapcsán elmondom végre, amit nagyon régen el szerettem volna mondani. Csak mindig attól féltem, hogy a „spanyolviaszt feltalálók" pózában találom magam, netalántán azt hiszem, hogy csak én álmodtam meg, nekem jutott eszembe egy evidencia. Egy ordító evidencia. Röstellem leírni is, annyira egyszerű, és még sincs, pedig a Piac & Profitban is nem egy neves közgazdász és üzletember beszélt a hiányáról.
Mobil párbeszéd
Az e-kormányzati fejlesztések ellenére mind a mai napig jelentős időbe telik a hivatali ügyintézés, az információszerzés például az önkormányzatoknál, okmányirodákban. Van, aki a munkaidejéből csíp le, más a szabadsága terhére áll sorban. Ez csökkenti a magyar gazdaság termelőképességét, az állampolgárokban pedig negatív képet fest a közigazgatásról és szerveiről. A mindenki zsebében ott lapuló mobiltelefon választ adhat mindkét kihívásra.
Titokzatos nonprofitok
A hazánkban hivatalosan működő több mint 60 ezer nonprofit szervezet harmada-negyede nem működik, kvázi fantomizálódott. A szektor bevétele így is közelíti az ezermilliárd forintot, és hetven-nyolcvanezer embert foglalkoztat főállásban. Vajon mit csinálnak ezek a szervezetek, miből és hogyan gazdálkodnak, mennyire átlátható a tevékenységük, mekkora a kezükben lévő vagyon, és mire költik el pénzüket?
A digitális írástudásért
A digitális írástudás terjesztése, a digitális szakadék áthidalása két olyan, mára égetően sürgőssé vált probléma, amelynek megoldása elengedhetetlen bizonyos társadalmi rétegek végletes leszakadásának megelőzéséhez, de hazánk versenyképességének megtartásához is. A kormányzati erőfeszítések mellett az információs és kommunikációs technológiai szektorban működő cégeknek és szervezeteknek is felelőssége - és érdeke is - a hazai információs társadalom fejlesztése.
Esélyegyenlőség mindenhol
Van egy állami intézmény, amelynek a működésében kivételesen hangsúlyos szerepet kap az elfogadás, a tolerancia, az egymásra figyelés, és nem pusztán a szlogenek szintjén. A Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. esélyegyenlőségi célkitűzései túlmutatnak a vállalat falain, olykor átlépnek a társadalmi felelősségvállalás területére. Az állami szférában úttörő szerepet vállaló szervezet vezetői hisznek az egyenlő lehetőségek társadalomjobbító szerepében.
Napimádó feltaláló
A harsányi Tóth Miklós megkezdheti első üzemének és világra szóló műszaki-szellemi alkotásának valóra váltását. Uniós forrásból megvalósuló házi áramgyárait részletekben is megvehetik majd azok, akik takarékosan, környezetbarát módon akarnak élni.
Kárpátalján belevágnak
Többszereplős projektekkel vehettek és vehetnek részt magyar-szlovák-román és ukrán pályázók jelentős uniós támogatásokat felhasználva olyan tervek megvalósításában, melyekkel csökkenthetők az EU-s határok mentén a társadalmi, gazdasági különbségek.
Túlélőtúrán a turizmus
A nyár elmúltával a vártnál jobban alakulnak a turizmus mutatói. A visszaesés kisebb mértékű volt a prognosztizáltnál. Kérdés, hogy mit hoz a jövő év, amikor az utazási csekk már adóköteles béren kívüli juttatás lesz, mert sokakat érzékenyen érinthet a jelentős belföldi vendégforgalmat generáló lehetőség drágulása.
Az ár az úr
Már-már megsüvegelik az áramot, földgázt vásárló cégeket az energiaszolgáltatók, nota bene: az ügyfél megtartásához manapság szinte nem is kell több, mint kedvező vagy még kedvezőbb ár.
A cs. a.-szindróma
A csődtörvény lehet(ne) az az intézmény, amely, kivált most, a válság időszakában, esélyt adhat a fizetési gondokkal küszködő vállalatoknak - a hitelezőkkel való egyezség mellett - önmaguk és tevékenységük újraszervezésére, a felszámolás elkerülésére, a munkahelyek megtartására. Igaz, a beszállítók érdekeit sem lehet figyelmen kívül hagyni.
Módosul a termékdíjtörvény
Azt, hogy a környezetvédelmi szempontok indokolják a termékdíj létét, senki nem vitatja. A szabályozás bonyolultsága viszont szinte minden ágazatban gondot okoz. Az országgyűlés előtt lévő törvénytervezet 2010-től átfogó módosításokat javasol, amelyben, a független tanácsadó szerint, tapasztalható az egyszerűsítésre való törekvés. Az ágazati érdekek azonban továbbra is ütköznek.
Magándilemmák
Nem lépnek vissza tömegesen az arra jogosult, 2008. december 31-ig 52. életévüket betöltő magán-nyugdíjpénztári tagok az állami társadalombiztosításba, pedig többek között a pénzügyminiszter is erre számított. Ami nagyobb baj: e korosztály számára a nyugdíjazásig hátralévő idő rövidsége kétségessé tette, kompenzálhatók-e még a befektetési környezet világválság miatt bekövetkezett kedvezőtlen változásának hatásai. Ezen az sem változtat, hogy most, 2009. harmadik negyedévében soha nem látott növekedés figyelhető meg a tőzsdéken.
Információk biztonságban
Föltűnő: a cég önmagáról szóló kommunikációjának legerőteljesebb eleme a „csak" szócska. Merthogy szinte mindenütt ezt és szinte csak ezt hangsúlyozzák: csak információbiztonsággal foglalkoznak. Miért pont ezt a profilt választotta a 2002-ben megalakult kancellar.hu? S a történet másik - jelenlegi - végpontjához kapcsolódó kérdés: hogyan érte el a ma már több mint egymilliárdos éves bevételt elkönyvelő társaság, hogy kétszer egymás után, 2008-ban és 2009-ben is bekerült a régió leggyorsabban növekvő ötven technológiai cége közé?
Veszélyes helyzetek
Az informatikai biztonságot ma már minden szervezet életében átgondoltan és átfogóan kell megtervezni és bevezetni. A folyamatos veszélynek kitett információk és adatok védelme, valamint a rendszer folyamatos rendelkezésre állása ugyanis alapvetően szükséges a mindennapos, zavartalan üzemeltetéshez, és így a hatékony működéshez.
Kiaknázatlan lehetőség
A hazai GDP-ből közel tíz százalékkal részesedő infokommunikációs szektor az ország jövője alakulásában meghatározó tényező. A döntéshozóknak és a gazdaság szereplőinek fel kell ismerniük, hogy a versenyképesség növelése szempontjából elengedhetetlen az iparág fejlődése.
A lehetőségek országa
Február elején Magyarország új főkonzulátust nyitott Kínában, Csunkingban. A város a maga harmincmilliós lakosságával három Magyarországot tesz ki, ráadásul a GDP-növekedése a duplája az amúgy is magas kínai átlagnak.
Buborék vagy rakéta?
A feltörekvő piacok, különösen Kína a globális gazdasági válság során végig rugalmasságot tanúsítottak, jobban állták a vihart, mint a fejlettek. Szakértők szerint az okok között az erőteljes helyi növekedés, a nagyon versenyképes költségstruktúrák állnak, és az a képesség, hogy alacsony árszinteken tudják kiszolgálni az ügyfeleiket. De a gyorsan növő országok sem elég nagyok ahhoz, hogy az egész világot kihúzzák a mélyből. Különösen, mert vannak saját gondjaik is. Akadnak például olyanok, akik egyenest Peking-buborékról beszélnek.
Változásra érett
Nincs olyan ország, ahol a nyugdíjmodell ne szorulna módosításra, többek között a válság miatt is, a legújabb OECD-nyugdíjkörkép szerint. A változtatásokat nézve zajos forradalom helyett azonban legfeljebb csendes fejlődésről lehet beszélni.
Nyugdíjmodell nyugdíjkorban
Míg a 35 éves nyugdíjrendszer nincs védve a gyakori beavatkozástól, a következő generáció pedig az örökül hagyott adósságtól, addig a leendő nyugdíjasok „védve maradnak" az öngondoskodástól, a hosszú távú megtakarítástól.
Pártok jövőképe
Az áprilisi országgyűlési választások előtt nem konkrét területekről és tervezett konkrét intézkedésekről - vagyis részpolitikákról -, hanem országstratégiáról és jövőképről kérdeztük a pártok képviselőit.
Kiszervezett központok
Komoly megtakarítást hozhat egy cég számára a korábban megszokott telefonálási gyakorlat racionalizálása. Ahol több telephely is működik, ott az internetben rejlő lehetőséget kihasználó virtuális alközpont jelenthet igen jó megoldást a költségek lefaragására.
Pénzt hozó szoftverek
Egy vállalat tudástőkéjének meghatározó részét jelentik a rendelkezésre álló dokumentumok és a hozzájuk kapcsolódó munkafolyamatok. Naprakész, rendszerezett és gyors elérhetőségük kritikus pont a szervezet hatékony működése szempontjából. E területen nyújtanak segítséget a vállalati folyamatok menedzselésének automatizálását végző szoftverek, növelve egyúttal a cég működésének hatékonyságát is. Ráadásul most állami támogatás is segíti a rendszerek bevezetését.
Személyügy kipipálva
A vállalati ügyvitel egyik legkényesebb, leggyorsabban változó ágának, a bérszámfejtésnek és egyéb humánügyviteli területeknek a jövőjét is az outsourcing határozza majd meg, ahogy egyre elterjedtebb dokumentumkezelési és informatikai szolgáltatások kiszervezése is, jósolják a szakemberek. A speciális és naprakész ismeretek itt elengedhetetlenek, így külső szolgáltató bevonása jelentős könnyebbséget jelenthet a cég számára.
Kommunikál és zöld
Egymással együttműködő, így a munkát egyszerűbbé tevő kompatibilis rendszerek, „zöld" nyomtatás és a lehető leginkább költségtakarékos megoldások. Ezeket várják el a cégek a képalkotásra használt új hardvereiktől.
Két nem, egy világ
A fejlett világban manapság már teljes egyenjogúságról, tökéletes emancipációról beszélhetünk, de a nők aránya a vezető pozíciókban még mindig vészesen kicsi. Aki pedig mégis irányító szerepbe kerül, attól a társadalom többségében azt várja el, hogy veszítse el gondolkodásának női jellegét. Pedig a pszichológiában a nőkhöz kötött tulajdonságok sokat segíthetnének a mostani válsághelyzet emberi megoldásában is. Dr. Valló Ágnes életmód-tanácsadó terapeutával, trénerrel ennek okairól, a női vezetés lehetőségeiről beszélgettünk.
Kkv-k egy zöldebb világban?
A kkv-knak szóló üzeneteik egyértelműek, a fenntartható fejlődés, az energiapolitika és a klímaváltozás kérdésköreiben kevésbé azok a választásokon öt százalék fölötti eredményre esélyes pártok elképzelései.
Segítség és büntetés?
Az állami foglalkoztatáspolitika alapvetően a pályakezdőkre, illetve az idősebb korosztályokra figyel, a két korosztály között pedig a hátrányos helyzetűeknek teremt meg támogatásokat. Válság közepette persze sokkal nehezebben.
Forrpont után kihűlt
A brit klímatörvény után a magyar a második lehetett volna Európában. A javaslat benyújtásában részt vevő szocialisták azonban megadták magukat az ipari lobbi nyomásának, és meghátráltak. A honatyák a következő parlamentre hárították a felelősséget.
Új szelek Európában
A lisszaboni stratégia kudarca után az unió az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést tűzte zászlajára.
Válság közben
Bár még messze vagyunk attól, hogy fellendülésről beszéljünk, az már jól látszik, hogy a környezet változott, a játékszabályok változóban vannak, a globális piacokon új szereplők váltak erőssé, míg korábban dominánsak háttérbe szorultak vagy eltűntek. A válság és a visszaesés rávilágított a politikusok és a bankok felelősségére éppúgy, mint az egyéni mérlegelés és a döntés fontosságára. A világ túl van a sokkon, a tűzoltáson, egyre inkább kulcsszó a fenntarthatóság és az innováció. Hol tartunk most, és merre megyünk másfél évvel a válság világméretűvé válása után?
Hová szálljon a pénz?
A kutatás-fejlesztés akár a mag, csak akkor hajt ki, ha megfelelő talajba ültetik. Az innovációra költött forintok önmagukban nem garantálják a sikert.