A 2011. évi büdzsé 2,94 százalékos GDP-arányos eredményszemléletű államháztartási hiánnyal számol. Így Magyarország deficitje lesz az EU 27-ek ötödik legalacsonyabbja, egyben Svédország mellett az egyetlen olyan uniós tagállam lesz, ahol jövőre az államadósság szintje csökken. - írja a minisztérium a 2011. évi költségvetési törvényjavaslat elfogadását követően kiadott közleményében.
A központi alrendszer bevételi főösszege 13.151 milliárd forint, a kiadási főösszege 13.839 milliárd forint, míg az államháztartás önkormányzatok nélküli hiánya 688 milliárd forint. A minisztérium szerint a 2011-es költségvetés az első lépés ahhoz, hogy Magyarország ismét a térség egyik gazdaságilag erős államává váljon. A jövő évi büdzsé ugyanis összhangban áll a kormány gazdaságpolitikájával, amelynek középpontjában a gazdasági növekedés megindítása és a foglalkoztatás növelése áll.
Gyermekeket és kisvállakozásokat
Az NGM felhívja a figyelmet arra, hogy a jövő évi büdzsé támogatja a dolgozni akaró és gyermeket vállaló családokat, segíti a munkahelyeket teremtő hazai kis- és középvállalkozásokat. A tervek között a tárca felhívja a figyelmet arra, hogy elindul a Nemzeti Közfoglalkoztatási Program és az Új Széchenyi Terv. A háztartások - főképp a többgyermekes családok - az adórendszer reformján keresztül jelentős többletforráshoz jutnak. Az adótörvények változtatásával az elmúlt 20 év legnagyobb mértékű adócsökkentésére kerül sor. Bevezetik az arányos, modern, egykulcsos 16 százalékos adózást. Kibővül, szélesebb körben igénybe vehetővé válik a családi kedvezmény.
A társasági adózásban 10 százalékos adókulcsot vezet be a kormány. Átalakul a nem pénzbeli, illetőleg béren kívüli juttatások adózása. Nő a vállalkozások pénzügyi mozgástere, köszönhetően a versenyképességüket növelő adócsökkentéseknek. Csökkennek az állami kiadások, csökken a bürokrácia. Csökken az adófajták száma, egyszerűsödnek az illetékszabályok.
A "válságadók" 2011-ben fennmaradnak. A bankok és biztosítótársaságok 2011-ben 200 milliárd forintot fizetnek a költségvetésbe. A távközlési és telekommunikációs ágazat, az energiaszektor és a kereskedelmi láncok pedig mintegy 160 milliárd forint befizetést teljesítenek. A 2011-es költségvetés az első lépés, amellyel Magyarország ismét a térség egyik gazdaságilag erős államává válhat - tartalmazza az NGM közleménye.