Magyarország Svédországgal egy csapatban

A talpra állás költségvetését fogadta el az Országgyűlés csütörtökön, a büdzsé a gazdasági növekedési, adócsökkentési, foglalkoztatás növelési és a pénzügyi stabilitási értékeket képviseli - közölte a Nemzeti Gazdasági Minisztérium (NGM) csütörtökön az MTI-vel.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2011. évi büdzsé 2,94 százalékos GDP-arányos eredményszemléletű államháztartási hiánnyal számol. Így Magyarország deficitje lesz az EU 27-ek ötödik legalacsonyabbja, egyben Svédország mellett az egyetlen olyan uniós tagállam lesz, ahol jövőre az államadósság szintje csökken. - írja a minisztérium a 2011. évi költségvetési törvényjavaslat elfogadását követően kiadott közleményében.

A központi alrendszer bevételi főösszege 13.151 milliárd forint, a kiadási főösszege 13.839 milliárd forint, míg az államháztartás önkormányzatok nélküli hiánya 688 milliárd forint. A minisztérium szerint a 2011-es költségvetés az első lépés ahhoz, hogy Magyarország ismét a térség egyik gazdaságilag erős államává váljon. A jövő évi büdzsé ugyanis összhangban áll a kormány gazdaságpolitikájával, amelynek középpontjában a gazdasági növekedés megindítása és a foglalkoztatás növelése áll.

Gyermekeket és kisvállakozásokat

Az NGM felhívja a figyelmet arra, hogy a jövő évi büdzsé támogatja a dolgozni akaró és gyermeket vállaló családokat, segíti a munkahelyeket teremtő hazai kis- és középvállalkozásokat. A tervek között a tárca felhívja a figyelmet arra, hogy elindul a Nemzeti Közfoglalkoztatási Program és az Új Széchenyi Terv. A háztartások - főképp a többgyermekes családok - az adórendszer reformján keresztül jelentős többletforráshoz jutnak. Az adótörvények változtatásával az elmúlt 20 év legnagyobb mértékű adócsökkentésére kerül sor. Bevezetik az arányos, modern, egykulcsos 16 százalékos adózást. Kibővül, szélesebb körben igénybe vehetővé válik a családi kedvezmény.

A társasági adózásban 10 százalékos adókulcsot vezet be a kormány. Átalakul a nem pénzbeli, illetőleg béren kívüli juttatások adózása. Nő a vállalkozások pénzügyi mozgástere, köszönhetően a versenyképességüket növelő adócsökkentéseknek. Csökkennek az állami kiadások, csökken a bürokrácia. Csökken az adófajták száma, egyszerűsödnek az illetékszabályok.

A "válságadók" 2011-ben fennmaradnak. A bankok és biztosítótársaságok 2011-ben 200 milliárd forintot fizetnek a költségvetésbe. A távközlési és telekommunikációs ágazat, az energiaszektor és a kereskedelmi láncok pedig mintegy 160 milliárd forint befizetést teljesítenek. A 2011-es költségvetés az első lépés, amellyel Magyarország ismét a térség egyik gazdaságilag erős államává válhat - tartalmazza az NGM közleménye.

A Fitchnek nem tetszik
Leminősítette Magyarország adósosztályzatait a Fitch Ratings, véleménye szerint a kormány által kidolgozott költségvetési tervek "rossz irányúak", a leminősítés után gyengült a forint, a Nemzeti Gazdasági Minisztérium (NGM) pedig "sajnálatosnak" nevezte a Fitch döntését, amelyre "valójában a nemzetközi tőke érdekeit és szempontjait rövid távon sértő intézkedések miatt" került sor.
A legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings csütörtökön Londonban jelentette be, hogy a hosszú futamidejű magyar szuverén devizaadósság besorolását egy fokozattal a befektetésre ajánlott osztályzati sáv alsó szélére, "BBB mínusz" szintre rontotta az eddigi "BBB"-ről. A hosszú lejárati idejű állami forintadósság osztályzata szintén egy fokozattal, "BBB plusz"-ról "BBB"-re romlik. Ezekre az osztályzatokra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.
Középtávon romlott a középtávú jölétségvetási pozíció
A Fitch Ratings csütörtöki lépése után a magyar államadós-osztályzatokat mindhárom nagy hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - a befektetésre ajánlott "BBB/Baa" osztályzati sáv alsó szélén tartja nyilván, egyaránt negatív kilátással. Ha bármelyikük innen tovább rontja a magyar besorolásokat, azzal Magyarország átkerülne a már nem befektetési ajánlású, spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - osztályzati sávba.
A csütörtöki leminősítéshez fűzött londoni elemzésében a Fitch Ratings azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy középtávon érdemben romlott Magyarország alapszintű költségvetési pozíciója, és a viszonylag magas köz- és küladósság, valamint a bankokkal szemben fennálló hazai devizaalapú adósság sebezhetővé teszi az országot a negatív sokkoktól.



 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo