Nemzetközi hírek
USA:
- Ismét sikerült újabb, 2008 szeptembere óta nem látott csúcsra erősödnie az amerikai részvényindexeknek (Dow +0,5%; S&P +0,6%; Nasdaq +0,7%). Az S&P500 1.255,8 ponton tetőzött, majd 1.254 ponton zárt, a Dow Jones 11.533 ponton fejezte be a kereskedést tegnap.
- A bankpapírok élen jártak az emelkedésben, egy a szektorban történt felvásárlás nyomán. A Toronto-Dominion Bank a Chrysler finanszírozási részlegét, a Chrysler Financialst 6,3 milliárd dollárért vásárolja fel. Az ügylet arra utal, hogy a befektetők még nem találják túlárazottnak a pénzügyi részvényeket.
- A pénzügyi szektor összességében 1,7%-os pluszban zárt, a Bank of America 2,9%-ot, a JPMorgan 2,6%-ot erősödött, és ezzel a Dow két legjobban teljesítő tagjai lettek.
- Az Adobe Systems, mely hétfőn zárás után tette közzé vártnál jobb negyedéves számait, 6%-ot erősödött a tegnapi kereskedés során. A menedzsment ráadásul emelte a cég jövőbeli kilátásait, ami nagy optimizmust kölcsönzött a piacoknak is.
- A Nike tegnap publikálta negyedéves gyorsjelentését, mely minden tekintetben felülmúlta a várakozásokat. A negyedéves részvényenkénti profit az elemzői konszenzusnál nagyobb mértékben 94 dollárra emelkedett, a tavalyi év azonos negyedévében elért 76 centhez képest. A profitnövekedés fő hajtóereje az értékesítések bővülése, mely szinte minden részmárkában jelentkezett.
- A piac azonban egyelőre nem fogadta lelkesedéssel a Nike zárás után közzétett gyorsjelentését. A publikálás előtt, a napi kereskedés során még 2,3%-ot erősödött a Nike árfolyama, és ezzel új történelmi csúcsra ért. A gyorsjelentés publikálása után az OTC piacon azonban eladói hullám söpört végig a Nike piacán, és közel 6%-kal értékelődött le a részvény.
Olaj és arany:
- Ismét megérintette a 90 dollárt az olaj hordónkénti árfolyama a tegnapi 1,1%-os emelkedést követően. Ma reggel is e szint mentén mozog az árfolyam.
- A dollár erősödése sem hozott eladói nyomást a nyersanyag piacán, az amerikai gazdaságba vetett hit győzedelmeskedik a piacon, és hajtja felfelé az olaj árfolyamát.
- Az arany ára is folytatta lassú felfele irányuló mozgását, ma reggel 0,3%-ot emelkedett a nemesfém árfolyama. Az európai és amerikai adóssághegyek miatti aggodalom ellen védekező befektetői pozíciók fűtik a növekedést. Jelenleg 1.389 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,2%, Hang Seng +0,3%, Shanghai Composite -0,9%, Kospi +0,1%, All Ordinaries +0,2%).
- Jól szerepeltek a kínai finomítók részvényei, mivel Peking megengedte, hogy emeljék az üzemanyagárakat. A piac arra számított, hogy a kormány az infláció megelőzése érdekében szigorú kontroll alatt tartja majd a benzinárat is. (Sinopec +2,7%, PetroChina +0,4%) Ugyanakkor a bankok nyomás alá kerültek, mivel a China Daily szerint a bankok kötelező tartalékrátája a jelenlegi 18,5%-ról 23%-ra nőhet.
- A japán export 9,1%-kal nőtt éves szinten novemberben, azonban az adat elmaradt a 10,8%-os piaci várakozástól, így a részvények árfolyama esett (Sanyo Eelctric -3,6%, Panasonic -4,1%). A Canonnak sikerült emelkednie, mivel egyes hírek szerint 30%-kal magasabb üzemi eredményt érhet el a következő pénzügyi év során.
Devizák:
- A dollár továbbra is a 200 napos mozgóátlagon oldalaz, a reggeli órákban enyhe gyengülést mutat a tengerentúli fizetőeszköz, 1,315-ig emelkedett az árfolyam.
- A jen három napja nem mozdult el látványosan, 83,7 környékén araszol a kurzus. Erős ellenállás látható 84,4-nél.
- A forint jelenleg a 200 napos mozgóátlag (270 forint) környékén oldalaz, ha az ellenállást a következő napokban áttöri, akkor gyorsan 280 fölé kerülhet a kurzus.
Határidős piacok:
- Kis mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexekben ma reggel.
Erste kommentár
Továbbra is a svájci frank az, ami izgalomban tartja a piacot. Miközben a részvénypiacon gyakorlatilag nem történik semmi. A BUX nem tud magához térni, miközben a nagy indexek DAX, S&P500 stb. új lokális csúcsokra szöknek. A mozgás azért furcsa, mert a dollár és a svájci frank erősödése inkább negatív piaci hangulatban szokott bekövetkezni. Most pedig a részvénypiacok (a magyart kivéve) „szárnyalnak" (araszolnak fölfelé). Mivel a német és az amerikai hozamok közben szintén fölfelé araszolnak, a mozgás teljesen úgy néz ki, mint boldog békeidőkben, amikor a piac hisz a gazdasági növekedés gyorsulásában. Emellett viszont a devizapiac inkább a portugál, spanyol stb. adósság problémákra figyel, s borítékolja az euró leértékelődését.
Vállalati hírek
A Magyar Telekom vezérigazgatója interjú adott a Figyelőnek
A főbb pontok:
- A jelenlegi adóváltozások plusz papírmunkát okoznak a Magyar Telekomnak. A helyi adókkal kapcsolatos változások pl. 22000 többletoldalt jelent a vállalat számára.
- A válságadó fizetésével kapcsolatos bizonytalanság. Nehéz hosszú távú fejlesztési terveket készíteni, ha nincs információ a 2012 utáni adókötelezettségről. A Magyar Telekom megpróbált az állami illetékesektől információt szerezni, azonban azt a választ kapták, hogy 2-3 év múlva kellene erről tárgyalniuk.
- A Magyar Telekom nem tervezi, hogy lassítson fejlesztési tevékenységén, azonban a cseh és lengyel leányok megpróbálják meggyőzni az anyavállalat Deutsche Telekom-ot, hogy inkább ott ruházzon be és ne Magyarországon, ahol nagy a bizonytalanság.
- Nem áll szándékukban az Origo eladása. Az átstrukturálás sikeresen megtörtént.
- A TV szolgáltatások műholdas elindítása után a Magyar Telekom szeretne vezetékes szolgáltatásokat is kínálni azokon a földrajzi területeken, ahol elérte az előfizetők száma a kritikus sűrűséget. Mindent egybevetve az interjú nem tartalmaz új elemet, ezért nem számítunk árfolyam-reakcióra.
Rövid hírek
- Magyar Telekom: A Parlament elhalasztotta az analógról digitális szolgáltatásra való átállás határidejét. Így valószínűsíthetően az új mobilinternet szolgáltatások (LTE) bevezetése is 1-3 évet csúszhat a döntés nyomán. A hír kedvezőtlen az MTel számára, de nem számítunk árfolyamhatásra.
- Magyar Telekom: A nemzeti fejlesztési miniszter egy interjúban elmondta, hogy valószínűleg jövőre írják ki a negyedik mobilszolgáltatóra kiírt újabb tendert. Egyelőre nincs hatása a hírnek.
- MOL: A nyugdíjasok horvátországi szövetsége (MIROS) ellenzi, hogy a horvát nyugdíjpénztárak vásárolják fel az INA részvényeit a MOL elől, magas árfolyam mellett, mivel ez rombolná az eszközeik értékét. Nincs hatással a MOL árfolyamára.
- 5 évre szóló stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a Rába Futómű Kft. és a Marmon-Herrington. A felek hosszú távú növekedést támogató, piaci és termékfejlesztéshez kötődő stratégiai kezdeményezések bevezetéséről döntöttek a speciális jármű futóművek és hajtásláncok piacán. A két cég 27 éves közös múltra tekinthet vissza. Az új megállapodás a speciális tehergépjármű, katonai, és nem közúti (off-road) futóművek piacán a kiegyensúlyozott és fenntartható növekedést támogatva fókuszált üzletfejlesztési terveket körvonalaz. A bejelentés konkrét számot nem tartalmaz, így a szerződés hatása a Rába árbevételére nem meghatározható, azonban mindenképp pozitívan értékeljük a hírt.