Uniós források cikkek
Ősszel jön az uniós pénz a megújulókra
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programban (KEHOP) a pályázatok jelentős része várhatóan 2015 harmadik és negyedik negyedévében jelenik meg, ugyanakkor kiírás alatt vannak az ivóvízminőséget javító és szennyvizes rendszerekre vonatkozó tenderek.
Maradt 35 milliárd, pályázhatnak a gazdák
Összesen 35 milliárd forint vidékfejlesztési forrásra lehet pályázni a 2007-2013 között még fel nem használt keret terhére, így Magyarország várhatóan 100 százalékosan felhasználhatja az előző uniós költségvetési ciklusban e területen rendelkezésre álló forrásokat.
Megjelent az EFOP fejlesztési kerete
2015-ös évének fejlesztési kerete, azaz az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program különböző fejlesztési prioritásaihoz tartozó pályázatok idei évi ütemezése.
Csepreghy: ne szociális célra menjen a pályázati pénz
Brüsszel nem a jelenlegi pályázati, hanem a már megszüntetett rendszer miatt állította le a 700 milliárdos keretösszegű GOP pénzek kifizetését – mondta el Csepreghy Nándor helyettes államtitkár a Piac&Profit konferenciáján. Hozzátette, most az lesz a fő fókusz, hogy senki se juthasson előnyökhöz, és valóban a leginkább szükséges projektek nyerjenek.
Nem reménykednek uniós pénzben a vállalkozások
Az év első negyedévében gyakorlatilag stagnált a vállalkozások bizalma. Egyedül a vállalati hitelkamatok változásával kapcsolatos álláspont javult nagymértékben, miközben nagyobb pesszimizmus csak az uniós forrásokat illetően tapasztalható.
Bőven kaptak uniós pénzt is a brókerbotrány cégei
Mintegy 3700 dolgozó aggódhat a munkájáért a brókerbotrány három főszereplőjéhez köthető 229 vállalkozásnál. A cégadatokat átvizsgáló Opten Kft. közleményéből ugyanakkor az is kiderül, hogy a Buda-Cash, a Quaestor és a Hungária Értékpapír Zrt. cégcsoporthoz kapcsolható cégek európai uniós pályázati forrásokat is szereztek, és több közbeszerzésen is megbízáshoz jutottak.
IPA-mentes településen szebb a cégek élete
Az iparűzési adó maximális mértéke 2 százalék, bár ez településenként eltérő. Vállalkozásoknak nagy segítség lehet, ha IPA-mentes településen jegyzik be cégüket, így több pénz maradhat a zsebükben, ráadásul vidéken egyes pályázatok is sokkal kedvezőbbek, mint a fővárosban.
90 milliárdnyi pályázati pénz lesz elérhető
Már áprilisban 90 milliárd forint értékben nyílhatnak meg pályázatok a kis- és középvállalkozások számára, a 2014-2020 közötti fejlesztési időszakra rendelkezésre álló keretből, írja a Világgazdaság.
Olcsóbb, egyszerűbb pályázati rendszert ígérnek
Az eddiginél egyszerűbb, kevésbé szigorú és olcsóbb lesz az európai uniós fejlesztési források elnyerésének pályázati rendszere – közölte a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten.
Kazán receptre: így is növelhető az energiahatékonyság
A britek az energiaszegénység felszámolásának egy meglehetősen egyedi útját választották: 3 millió fontot különítettek el arra, hogy háziorvosok receptre kazánt, szigetelést vagy új ablakokat írjanak fel rászoruló pácienseiknek.
Mire költünk el 1200 milliárdot?
A következő uniós programozási időszakban a közlekedésfejlesztésre fordítható 1200 milliárd forint több mint egynegyedét a városi és elővárosi tömegközlekedés, fennmaradó részét pedig a transzeurópai közlekedési hálózat magyarországi elemeinek közvetlen vagy közvetett fejlesztésére fordítja a kormány.
Száznál is több pályázat jön az idén
133 új pályázatot fognak meghirdetni még idén – jelentette be Lázár János, hozzátéve az idei évnek még egyenlően fontos feladata az előző pályázati ciklus pénzeinek lehívása. Véleménye szerint bár pénz lesz, a kérdés, hogy a kkv-kban van-e elég ötlet és képesség, hogy elköltsék azt.
Újabb milliárdokról született döntés Brüsszelben
Az Európai Bizottság elfogadta azt a beruházási programot, melynek célja a magyarországi humántőke bővítése és a társadalmi környezet fejlesztése. Az EFOP program a teljes uniós támogatásunk 11 százalékának felel meg.
Hogyan lehet jól elkölteni 400 milliárd forintot?
2015 és 2020 között az eddigi források duplája, mintegy évi 75 milliárd forint jut energiahatékonysági beruházásokra az új uniós forrásokból. Szakmai szervezetek ezért javaslatcsomagot dolgoztak ki az Energiahatékonyság világnapjának alkalmából, hogy ne vesszen kárba ez a rengeteg pénz.
Két fontos pályázat érhető el mától
A 2007-13-as, idén záruló Gazdaságfejlesztési Operatív Program forrásából utolsóként, két fontos területet támogató pályázati felhívás érhető el a mai naptól. A két pályázati forrásra összesen másfél milliárdos keretösszeg áll rendelkezésre.
Elindult az ifjúsági garancia program
A kormány elindította a 25 év alatti munkanélküliek foglalkoztathatóságát segítő ifjúsági garancia programot az ország hat konvergencia-régiójában, és hamarosan jelentkezhetnek majd a részvételre a közép-magyarországi térségben is az állást kereső fiatalok.
Pénzhez juthatnak az IT-cégek
Egymilliárd forint keretösszeg áll rendelkezésre az idei évre informatikai témájú kutatás-fejlesztési és innovációs projektekben érdekelt vállalkozásoknak a GOP 3.3.4 „Versenyképes IKT szektor fejlesztése” című pályázati felhíváson keresztül.
Uniós pénzek: van még ott, ahonnan eddig jött
Vasárnap lezárult az előző uniós pályázati ciklus kiírási szakasza, miután a kormány határozata szerint a 2007-2013 közötti programozási időszak operatív programjai keretében pályázati kiírás 2015. február 15. után nem hirdethető meg. A határidőn túl a kormány vagy a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság előzetes hozzájárulásával lehet pályázatot kiírni.
Nyílik az uniós pénzeszsák
A pénteken jóváhagyott operatív programok keretében már márciusban sor kerülhet az első pályázati kiírásokra. Az öt operatív programban összesen hatezer milliárd forintnyi fejlesztés valósulhat meg Magyarországon.
Idén már csak kocog a pannon puma
Az Európai Bizottság (EB) úgynevezett "téli gazdasági előrejelzése" szerint 2015-ben és 2016-ban is a korábban vártnál lassabb gazdasági növekedésre számít Magyarországon, egyúttal a testület csökkentette az idei költségvetési hiányra vonatkozó prognózisát is.
Glattfelder: a legoptimálisabb konstrukciót keressük
Újraiparosításra készül a kormány, hogy ezzel segítség a feldolgozóipar GDP-n belüli részarányának emelkedését - mondta el a Piac&Profitnak Glattfelder Béla, a nemzetgazdasági tárca gazdaságszabályozásért felelős államtitkára. Hosszabb távon a termelő cégek exportkapacitásának növelése a cél. Az államtitkár szerint könnyebb lesz ebben a ciklusban uniós pénzhez jutni, főleg a kisebb projektekhez. Mint mondta, a "lehetőségekhez képest legoptimálisabb" konstrukción dolgoznak.
Sokba kerül nekünk a kormány késlekedése
Tavaly nyár óta késik az Energiahatékonysági Irányelv hazai átültetése, és a napokban lejárt az Európai Bizottság által adott legutolsó határidő a nemzeti végrehajtási jogszabályok bemutatása. A következő lépés az Európai Bíróság lehet. pedig nagy a tét: sok milliárd forintnyi megtakarítás.
Kilencszer ennyi pénz is elfogyna az első pályázatokon
Január 30-án lezárultak a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében még tavaly októberben egy-egy milliárd keretösszegben meghirdetett a munka és a magánélet összehangolását, valamint a fiatalok vállalkozóvá válását támogató pályázati felhívások.
Csak óvatosan az uniós forrásokkal
A Budapest Bank vállalati szakértői szerint az uniós források tömeges megnyílása jelentős növekedést hozhat az új beruházások terén, amely lehetőséget és veszélyt is jelenthet egyben a cégek jövőjére nézve.
Már figyelhetik a számláikat a gazdák
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) január 30-án elindítja a 2014-es területalapú támogatás (SAPS) második részletének utalását. Ennek során az elkövetkező hetekben több mint 100 ezer mezőgazdasági termelő jut mintegy 60 milliárd forinthoz.
Márciusig várni kell az EU-s pályázatokra
Az operatív programokat leghamarabb várhatóan március-április környékén hagyja jóvá az Európai Bizottság, addig, nem tudja megkezdeni a pályázatok kiírását a magyar kormány - mondta Glattfelder Béla, a nemzetgazdasági tárca gazdaságszabályozásért felelős államtitkára a Piac & Profit által rendezett konferencián.
Pályázna? Erre idén ügyelnie kell
Az idén hatályos egyik törvénymódosítás jelentősen kibővíti a kapcsolt vállalkozások körét. Ezt a körülményt pedig azoknak a vállalkozásoknak is figyelembe kell venni, amelyek pályázati pénzek után ácsingóznak.
Tele lesznek pénzzel a gazdálkodók
Mintegy 2500 milliárd forint jut összesen 2015–2020-között a magyar mezőgazdaságban közvetlen kifizetésekre uniós forrásból – közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára.
Friss pénzeket hozhat az országba az űrkutatás
Akár több milliárd forintnyi forrásra is pályázhatnak az elsősorban a kutatás-fejlesztés területén működő hazai vállalkozások, miután 2015 novemberétől várhatóan Magyarország is teljes jogú tagjává válik az Európai Űrügynökségnek,
Sokan fejlesztenének pályázati pénzből - ha hallottak volna róla
Pénzügyi tanácsadóval a hátuk mögött szívesebben fejlesztenek és növekednek a hazai kisvállalkozások vezetői. A cégek életében kulcsszerepük lehet a külső pénzügyi tanácsadóknak, például ha nem várt esemény következik be.
Így változik a pályázati rendszer
Az új ciklusban kevesebb operatív programmal, terjedelmesebb pályázati kiírásokkal, ugyanakkor kevesebb beadandó dokumentációval lehet számolni. Az esélyegyenlőséget és az átláthatóságot segíti, hogy minden év végén meghatározzák majd a következő évi kereteket, a pályázatok benyújtását megelőzően pedig már 30 nappal ismertek lesznek a konkrét feltételek.
Jó tanácsok a beruházási források kiválasztásához
A most kezdődő új uniós pályázati időszakban alapvetően megváltozik a pályáztatási logika. Az eddigi információk alapján tudható, hogy mostantól a konkrét fejlesztési ötletekhez igényelhetők a támogatások, nem várhatók a korábban jellemző, általános pályázati kiírások. A pályázók elemi érdeke, hogy pontosan feltérképezzék, milyen beruházásra van szükségük és miért. Sőt, már a pályázati terv elkészítésekor érdemes a hagyományos finanszírozási formák ajánlatait is számba venni – arra az esetre, ha az egyes részfejlesztésekhez nem köthető pályázati forrás.
Bődületes mennyiségű pénz lesz energiahatékonyságra
2015-től az ideinél huszonháromszor több pénz (63 milliárd forint) jut lakossági és vállalati energiahatékonysági beruházásokra évente az új uniós forrásokból. Ebből kb. 33-34 milliárdnyit kaphat majd a lakosság vissza nem térítendő támogatás, illetve kedvezményes hitel formájában.
Brüsszel lenyeli az útdíjbékát
Eljárásjogi szabályok miatt megszünteti az Európai Bizottság a Magyarország ellen az e-útdíjrendszer pályáztatás nélküli kiépítése miatt indított kötelezettségszegési eljárást.
Százmilliárdokat bukhatunk aszfaltügyben
Újabb technikai szakaszába érkezett a vita Magyarország és az Európai Bizottság között az „aszfaltügyben” és ha nem sikerült tisztázni a vitát, jelentős összeget bukhatunk az uniós támogatásokból.
Több mint négyszázmilliárd jut energetikai fejlesztésekre
Magyarország több mint 400 milliárd forintot kaphat az energiaszektor fejlesztésére, emellett 220 milliárd forint fejlesztési forrással bővülhet a hazai költségvetés. Ilyen hatással is lehetnek a globális klímapolitikai tárgyalások a magyar gazdaságra.
Megnyílnak az első uniós pályázatok
Öt európai uniós pályázat nyílt meg szerdán, a kiírások keretében több mint 61 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásra lehet pályázni. Van olyan kiírás, amelyre már most háromszoros a támogatási igény.
Így könyveljük a pályázati pénzeket
A jelen gazdasági helyzet finanszírozási nehézségei miatt kiemelt jelentőséggel bír, hogy a vállalkozások a támogatásokat elnyerjék, illetve megtartsák. Azonban komoly hibák fordulhatnak elő a támogatások elszámolásánál, illetve a pályázati elszámolás során figyelmesen kell eljárni.
Ötször több forrás lesz energiahatékonyságra
Nagyságrendekkel nőnek az energiahatékonyságra jutó uniós források 2015-től, és kifejezetten energiahatékonysági célú hitelekre is lehet számítani. A lakosságnak is jut az uniós pénzből.
Mit könyvelünk a támogatásokkal kapcsolatosan?
Napjainkban jelentek meg az első pályázati felhívások az Európai Unió új, 2014-2020-as költségvetési ciklusának regionális támogatásai kapcsán. Milyen szabályokra ügyeljen egy számviteli törvény hatálya alá tartozó vállalkozás az elnyert támogatás kapcsán?
Uniós pályázatok: nyerni nem elég
Minden vállalkozás számíthat ellenőrzésre, amelyik EU-s vagy állami támogatásból valósított meg fejlesztést, projektet. Sikerrel vehetik azonban ezt az akadályt is, ha a megvalósításba hozzáértő könyvvizsgálót vonnak be – akár kötelező ezt megtenniük, akár nem. A könyvvizsgáló tehát segíthet abban, hogy a vállalkozások ne csak elnyerjék, hanem meg is tarthassák a támogatásukat.
Mikrohitel cégeknek Brüsszelből – de nem nálunk
A vállalkozni szándékozók előtt álló egyik legfőbb akadály a finanszírozási forrásokhoz való hozzáférés nehézsége. Ezen a problémán segít az Európai Unió Progress mikrofinanszírozási eszköze, amely 2016-ig áll rendelkezésre – de nem Magyarországon.
Ilyen olcsón még nem juthattak pénzhez a vállalkozások
A Széchényi Kártyával mostanra elérhető beruházási hitel éves nettó kamatszintje 1,6 százalékra mérséklődött. Ez egy tíz év futamidejű hitel, az első két év türelmi idős, és a hitelösszeg felső határa 50 millió forint. Különlegessége, hogy akár használt eszközökre is elkölthető.
Erre lesz pénz első körben
Kiírásra kerültek a GINOP program első, kkv-kat érintő pályázatai. Az új szabályok szerint a kiírás utáni harmincadik napon nyílnak meg a pályázatok, ezért november 10-től indulhat a roham. A Piac&Profit szakértője összeszedett minden fontos tudnivalót a már megjelent kkv pályázatokról.
Egymilliárd alatt nem lesz pályázat
Egyszerűbb lesz a pályázatok benyújtása és várhatóan a pályázók költségei is csökkennek majd - ezt és még sok mást ígér a kormányzat az új pályázati rendszerrel kapcsolatban. A sok előny mellett szigorúbb szankciókat is kilátásba helyeztek.
Csak jövőre nyílik meg az uniós pénzcsap
A 2014 és 2020 közötti európai uniós fejlesztési ciklus tíz operatív programjának minden pályázata jövő év első hónapjaiban jelenhet meg. Addig a kormány saját felelősségére írhat ki pályázatokat 500-1000 milliárd értékben.
Már leshetjük az új uniós pályázatok kiírását
Mára készülnek el a szaktárcák a múlt héten beharangozott uniós pályázatok kíirásaival és háttéranyagaival, így a mai naptól kezdve bármikor megjelenhetnek az új uniós ciklus első pályázatai. Fontos tudnivaló, hogy új pályázat rendszerben indul a pénzosztás, így nem árt figyelnie a forrásokra vágyó vállalkozásoknak.
Rajtvonalhoz kkv-k! Ezek az uniós pályázatok indulnak októberben!
Október hatodikán eldördül a startpisztoly, várhatóan hétfőtől megkezdődik az új uniós ciklus első pályázatainak kiírása. A kis és középvállalkozások részére a jövő héttől összesen 58 milliárd forint értékben nyílik pályázható forrás.