Uniós források cikkek
Még pályázni sem tudunk rendesen
Lényegesen nagyobbra nő az idén a GINOP kerete a vártnál, várhatóan a legsikeresebb, kapacitásbővítő pályázat is újranyílik a kkv-knak. De hiába több a pénz a GINOP-ban, ott is marad, ha a cégeken múlik: még mindig túl sok a hibásan beadott támogatási kérelem. Összeszedtük, mire érdemes figyelni.
Ha pénz kell, van miből válogatni
A refinanszírozott állami támogatású hitelek, az EU források intenzív lehívása és a saját banki források együttesen bőséges finanszírozási lehetőséget nyújtanak a cégek számára, amelyet tovább bővít a folyamatosan növekvő vállalati betétállomány.
Zéró kamattal jön az első uniós hitel
Május 20-án nyílnak meg az első MFB Pontok 23 vidéki és 3 budapesti helyszínen. Ezeken keresztül érhetők el a ciklus visszatérítendő uniós forrásai. Az új rendszer kedvező feltételeivel május második felétől nulla százalékos kamat mellett is igényelhető visszatérítendő forrás.
Negyvenmilliárdos pályázat megújulókra
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében 39 milliárd forint értékben jelent meg épületenergetikai és megújuló energiaforrásokra szóló pályázati felhívás. A fejlesztések esetében az önkormányzati tulajdonú épületek hőszigetelésének korszerűsítését, épületgépészetének fejlesztését, valamint a megújuló energiaforrások fokozottabb kihasználását szeretnék megvalósítani.
Leállítja Brüsszel a kormány új ötletét
A nemrég kiírt 420 milliárd forintnyi uniós támogatású építőipari - szennyvíz - projekt leállítását kérte az Európai Bizottság a magyar kormánytól - írja a Világgazdaság. Az erre kitalált "tömbösített" közbeszerzés - ami csak néhány nagy céget juttatott volna esélyhez - az Unió szerint versenyellenes.
Hatmilliárdos pályázat ipari parkoknak
Ipari parkok fejlesztésére jelent meg 6 milliárd forintos pályázati felhívás a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében; pályázatonként 10 és 100 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatás nyerhető el.
Kerülhet jelzálog a GINOP-os házra
Az állam előzetes írásbeli hozzájárulása nélkül is kerülhet jelzálog a GINOP pályázati pénzekből beszerzett ingatlanokra vagy egyéb vagyontárgyakra az NGM közlése szerint. Mutatjuk, milyen feltételekkel.
A tudományban is növekedett a pályázati kedv
Az elmúlt évhez képest 18 százalékkal, 2014-hez képest pedig 29 százalékkal érkezett több pályázat idén a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal felfedező kutatásokat ösztönző pályázati felhívására. Az idén jelentősen bővült, hét milliárd forint keretösszegű K_16 pályázatra március 17-ig lehetett benyújtani projektjavaslatokat.
Külpiaci megjelenésre lehet pályázni
Több mint egymilliárdos keretösszeggel megjelent a mikro- és kisvállalkozások piaci megjelenését támogató VEKOP felhívás. A vállalkozások külföldi piacokra kijutását elősegítő felhívás célja a cégek támogatása külföldi kiállításokon és vásárokon való megjelenésben, árubemutatók és üzletember találkozók megszervezésében.
Több uniós pénzt költünk halakra
Az elmúlt hétéves európai uniós költségvetési időszak 13,7 milliárd forintos keretével szemben a jelenlegi időszakban több mint 16 milliárd forintot fordíthat Magyarország halgazdálkodási pályázatokra, amelyek a hazai halak tenyésztését, feldolgozását és fogyasztásának erősítését is szolgálják - közölte a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára.
Csepreghy: még nem tudni mi lesz
A 2020-ig tartó uniós fejlesztési időszakra úgy is tekinthetünk, mint öt bő esztendőre, ami után még nem tudni, hogy mi következik - mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, aki szerint mindenkinek el kell végeznie a saját házi feladatát.
Jönnek az új GINOP-pályázatok
Még ebben a hónapban megjelennek a kis- és középvállalatok fejlesztését célzó új pályázati felhívások a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára.
Milliókat kaphat, ha most kezd vállalkozni
Fiatalok vállalkozóvá válásához lehet maximum 3 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyerni egy most megjelent, 2,9 milliárd forint keretösszegű pályázatból. A támogatási kérelmeket október elejétől lehet majd benyújtani.
Hiánycikk a tudatosság
Egyre nagyratörőbben terveznek, optimisták a magyar kisvállalkozások, de a tudatos tervezés még mindig hiánycikk. Még mindig óvatosak, kockázatkerülők a hitelek terén, ha fejlesztenek, akkor azt önerőből teszik.
Egymilliárdért lehet fejleszteni az üzleti környezetet
Megjelent az Üzleti infrastruktúra fejlesztésének támogatása Pest megyében című felhívás. Az egymilliárdos keretösszegű VEKOP pályázatra május ötödikétől lehet benyújtani a támogatási kérelmeket.
36 milliárd jut tehenekre
Újabb pályázati forrást nyit a Miniszterelnökség az állattartóknak, a tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatásra mintegy 36,53 milliárd forint keretösszegű forrást hirdettek meg.
Uniós pénz a kormány nélkül? Lehetséges!
A cégek nagy része az itthon elérhető uniós pályázatok lázában ég, pedig a hazai Operatív Programok révén elérhető összeg csak töredéke annak, amire közvetlen forrásként pályázhatnánk. Ráadásul 2020 után leginkább ilyenekre lehet majd építeni, épp ideje hát megtanulni a rendszert.
Adókedvezmény is járhat a pályázati támogatás mellé
Igazán jó hír a pályázóknak, hogy bizonyos feltételek mellett fejlesztési adókedvezményt, illetve egyéb adózásbeli kedvezményeket is igénybe lehet venni e pályázatok keretében támogatott beruházásokhoz kapcsolódóan.
Lehagynak minket a régiós versenytársak
A számszerűen hasonló idei előrejelzések ellenére a magyar gazdasági folyamatok jellemzésében továbbra is nagy a különbség. A kormányzat fenntartható növekedést, Ausztria belátható időn belüli utolérését vizionálja, független szakértők viszont csak átmeneti részsikereket, folytatódó regionális leszakadást látnak.
70 milliárd az állattartóknak
Összesen több mint 70 milliárd forintos értékben jelentek meg pályázatok a Vidékfejlesztési Operatív Programban, amelyek elsősorban az állattartótelepek korszerűsítését célozzák. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Iszonyú sok pénzt bukhatunk
Kikerült az Európai Bizottság honlapjára az a rendelkezés, amellyel felfüggesztették az időközi kifizetéseket az Európai Regionális Fejlesztési Alapból. Ez a pénz a „Társadalmi infrastruktúra” operatív program (TIOP) megvalósítására került volna Magyarországra.
Óriási esély a magyar agy: ha tudunk élni a lehetőséggel
A gazdasági, politikai és tudományos vezetők szerint Magyarországnak és a régiónak is hatalmas esélyt teremthet a kiemelkedésre a kutatás-fejlesztés és az innováció, de ahhoz, hogy élni tudjunk a lehetőségekkel, a kormányzattól, az egyetemektől, a nagyvállalatoktól és a kkv-szektortól is nagyobb aktivitásra lesz szükség.
Nagyon megy a szekér a gazdáknak
A magyar mezőgazdasági kkv-k közül tízből hatan valósítottak meg tavaly beruházást. A magyar agrárium látványosan fejlődött az elmúlt években, stabil, tőkeerős vállalkozások alkotják a szegmenst, ezért a szakértők az ágazat számára nyílt Európai Uniós források nyomán jövőre pozitívabb összképre számítanak.
4,5 milliárdra pályázhatnak a nemzeti parkok
Nemzeti parkok komplex turisztikai fejlesztésére nyílik lehetőség 4,5 milliárd forintos keretösszegig a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP). A támogatási kérelmek benyújtása 2016. május 5-től 2018. május 4-ig folyamatosan lehetséges.
Ennyit a kkv-esélyekről
Egyszerre 420 milliárd forintnyi uniós támogatású építőipari beruházást hirdetett meg a Nemzeti Fejlesztési Programiroda. A nyertes csapatot négy évre kőbe vésik, nem kkv lesz.
Uniós pénzből okítják a magyar startupokat
Újabb programot indít a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az infokommunikációs és távközlési (ikt) startup cégek ötleteinek nemzetközi piacra lépését segítendő. Az INPUT program megvalósítására 2,5 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre - de a pénzt nem direktben adják a cégeknek. Előadásokra és tanácsadásra költik.
Az idén 250 milliárd forint jut kutatás-fejlesztésre
Az idén várhatóan meghaladja a 250 milliárd forintot az innovációra és kutatás-fejlesztésre kiírt pályázatok keretösszege - mondta Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke.
Óvatosak az uniós pénzekkel a kisvállalkozások
Az uniós forrásokra aspiráló mikrovállalkozások 56 százaléka már beépítette üzleti tervébe a megpályázandó uniós forrásokat, 34 százalékuk csak készül erre. A kisvállalkozásoknál többségben vannak az óvatosak, táborukban 51 százalék azok aránya, akik egyelőre nem számolnak a támogatással - derül ki a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. kutatásából. A szakértők szerint mind a pályázati források, mind a garanciakonstrukciókkal kombinált hitelkonstrukcióknak köszönhetően számottevően növekedhet a mikro- és kisvállalkozások GDP-hez való hozzájárulása idén.
Lázár: az Uniótól nem kaptunk semmit
Az Uniótól kapott hatalmas forrásokat tulajdonképpen nem is kaptuk – erre jutott Lázár János a Portolio konferenciáján elhangzott előadásában. Amit viszont most kifizetünk – mert ugye pénz mégis van – azt egészen máshogy akarják elosztani.
Két százaléknál nem lesz több a növekedés
A bruttó hazai termék (GDP) növekedése két százalék fölött lehet idén, de nem sokkal. A lassuló növekedést a lanyhuló uniós forrásfelhasználás, az ipari termelés dinamikájának csökkenése és az építőipar visszaesése okozza.
Jön a pénz Közép-Magyarországra is
Több mint 22 milliárd forint értékben jelentek meg pályázati felhívások a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) keretében - tájékoztatta Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár az MTI-t.
Derűre ború - nem csak az ablakon kívül
A magyar építőipar növekedését a kormányzati és Európai Uniós támogatások tették lehetővé 2015-ben, áll az Atradius építőipari piacelemzésében. A tanulmány szerint a fejlett országokban vége az építőipari recessziónak, míg Magyarországon tavaly a főleg EU-s pénzekből finanszírozott beruházások nyomán tudott 3%-kal növekedni az építőipar. A CSOK segíthet, de együtt járhat vele a munkaerőhiány. Az alvállalkozók késői kifizetése vagy a kisebb vállalatok készpénzhiánya azonban továbbra sem csak Magyarországra jellemző probléma.
Így leszünk újra a vas és az acél országa
Bemutatta a kormányzat az országot újraiparosító Irinyi-tervet, amelynek célja, Magyarország 2020-ra az unió legiparosodottabb államai közé tartozik majd. Az iparstratégia a fejlesztés fő irányait jelöli ki, többek között több pénzt kapnak a magyar tulajdonú nagyvállalatok.
Az unió fejleszt, nem a cégek
Nem a cégek indultak be, a kormányzati szektorból finanszírozott projekteknek és az uniós pénzeknek köszönhető a beruházások tavalyi utolsó negyedéves növekedése - vélik az elemzők.
Elkészült az ország legnagyobb naperőműve
Elkészült Pécsen az ország legnagyobb fotovoltaikus erőműve. A beruházás több mint 4 milliárd forint uniós és állami támogatás segítségével valósult meg. A pécsi napelemes erőmű várhatóan közel 15 ezer tonnával csökkenti az ország szén-dioxid-kibocsátását éves szinten.
Ötmilliárd családbarát foglalkoztatásra
Megjelent a „Családbarát foglalkoztatási módszerek bevezetése a munkáltatóknál” című pályázati felhívás. Az ötmilliárdos keretösszegű pályázaton azok a cégek vehetnek részt, amelyek vállalják, hogy rugalmas foglalkoztatási formákat vezetnek be munkavállalóik számára.
Új szabállyal lesz gyorsabb az uniós pénzek kifizetése
Új szabályt vezetett be a kormány arról, hogy ha a vállalkozó aláírja egy uniós pályázat támogatási szerződését, akkor a támogatáson elnyert összegnek az 50 százalékát előlegként azonnal lehívhatja. Azt várják, így gyorsulhatnak a kifizetések a szükséges önerő híján.
Több pénzt pumpálnak a legnépszerűbb pályázatokba
Változott a keretösszege annak a három GINOP pályázatnak, amelyeket még hétfőn függesztettek fel. A pályázatok felülvizsgálata még tart, várhatóan a kiírás feltételei is megváltoznak majd.
Innoválj, és nyerj!
A sikeres, hosszú távon eredményeket produkáló innováció célorientált és a piacba ágyazott. Ahhoz, hogy versenyképessé váljanak a hazai újítások és az újítók, át kell programozni a fejünkben az innovációról élő képet: a hatékonyságnak és kockázatvállalásnak is helyet kell szorítani.
Több mint 19 milliárd ipari parkokra
A Széchenyi 2020 keretében megjelent az „Ipari parkok, iparterületek fejlesztése” című, TOP-6.1.1-15 kódszámú felhívás. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 19 495 millió Ft.
Csökkentheti az unió a nekünk szánt forrásokat
A fejlesztésekre szánt uniós támogatások csökkentésével fenyegette meg a visegrádi országokat Matteo Renzi olasz kormányfő, amennyiben nem vesznek részt a menekültkrízis hatékony kezelésében – értesült a Távirati Iroda.
Felfüggesztik a legnépszerűbb kkv pályázatokat
Február 22-vel felfüggesztenek három, jelenleg futó GINOP pályázatot, hogy felülvizsgálják a kiírások feltételeit és a keretösszegeket. A felülvizsgálatot követően a felhívások módosított feltételekkel ismét elérhetők lesznek.
Újra lehet pályázni mezőgazdasági biztosítás támogatására
Megjelent a pályázati felhívás, amelyben 23,7 milliárd forint mezőgazdasági biztosítási díjtámogatásra lehet pályázni. Az intézkedés hozzájárul a mezőgazdasági kockázatmegelőzés és kockázatkezelés előmozdításához – ami rá is fér a gazdákra.
Az uniós pénzekre ácsingóznak
A hazai kkv-k jelentős része előbbre hozná beruházásait, amennyiben rövid időn belül elérhetővé válnának az uniós források. A jelenlegi pályázati kiírások mellett a cégek közel fele tartja reálisnak uniós támogatás elnyerését – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból.
60 milliárd helyi gazdaságfejlesztésre
Újabb négy, közvetlenül a helyi gazdaságfejlesztést és a foglalkoztatás bővítését támogató pályázati felhívás jelent meg a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében, együttesen 59,6 milliárd forint értékben.
Rakétára pattant a magyar gazdaság
Minden elemzői várakozást felülmúlt a bruttó hazai termék (GDP) növekedése, ha az építőipar és a mezőgazdaság nem húzta volna le a számokat, az eredmény még jobb lett volna. Az idén viszont már visszafogottabb növekedésre számítanak a szakemberek.
Lázár: nem a kormánynak kell elégedettnek lennie
Nem a kormánynak, hanem az uniós pénzek címzettjeinek kell elégedettnek lenniük az uniós pénzek elosztásával - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter hétfőn. Ennek érdekében vezették be 2016-tól az előlegfizetés lehetőségét is a miniszter szerint.
Aki nem exportált, az nem is fejlesztett
A hazai vállalatok beruházási aktivitása kismértékben elmaradt az általuk tervezettől a Magyar Fejlesztési Bank tavaly őszi felmérése alapján. A cégek 13,5 százaléka a tervezettnél nagyobb összegben, 39,3 százaléka a célzottal megegyezően, 26 százalékuk a tervezettnél kisebb összegben hajtott végre fejlesztéseket a felmérést megelőző egy év során.