IPA-mentes településen szebb a cégek élete

Az iparűzési adó maximális mértéke 2 százalék, bár ez településenként eltérő. Vállalkozásoknak nagy segítség lehet, ha IPA-mentes településen jegyzik be cégüket, így több pénz maradhat a zsebükben, ráadásul vidéken egyes pályázatok is sokkal kedvezőbbek, mint a fővárosban.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az IPA, azaz az iparűzési adó maximális mértéke a legtöbb településen két százalék, bár ezt települése válogatja, mindenhol az önkormányzat dönti el, legyen-e vagy sem, illetve hogy ennek mekkora legyen a mértéke. Budapesten a maximális mértékű az adónem, de egyes települések úgy döntöttek, hogy nem élnek ezzel, így 0 százalékon tartják az IPA-t.

Vállalkozásoknak kifejezetten előnyös lehet, ha IPA-mentes településre viszik cégüket, így több pénz marad a zsebükben. Pályázatok szempontjából sem utolsó a kérdés, hisz jelenleg vidéken jóval színesebb a paletta, mint Budapesten. „Érdemes megfontolni, élünk-e ezzel a lehetőséggel” – hívta fel a figyelmet Sallai Szabina, a Cégszolgálat Kft. ügyvezetője a GazdaságTV-nek adott interjújában.

A szakember szerint az IPA-mentes települések további nagy előnye, hogy - mivel nem fizetünk ilyen adónemet, a NAV nem is zaklat minket emiatt. Ráadásul a központi régiókon kívüli települések esetén sokkal kedvezőbbek a pályázati feltételek is – az elmaradottabb régiókban, mint mondjuk Nógrád, vagy Borsod megyében.

„Mivel ezeknek a településeknek az az érdeke, hogy minél több cég minél tovább legyen a településen, ezért minden segítséget megadnak a vállalkozásoknak” – hangsúlyozta Sallai Szabina.

Nem csak IPA-van, hanem helyi adók is

A települési adók tekintetében a legtöbb önkormányzat földadót vet ki a községhez tartozó terület aranykoronaértékére számítva, (bármennyire is tiltakoztak a szakmai szervezetek) de Csopakon például a nádas után nem kell fizetni, Egyek hektáronként ezer forintos útadót vetett ki a földtulajdonra míg Zsúr a tiszta kataszteri jövedelem után kéri a részét. Kesztölc a gazdasági ingatlanokra vet ki adót, Zsombón a magas építmények tulajdonosait kérik a kasszához, Zalaapáti pedig igazi unikumként a kutyákra vetett ki települési sarcot, az ebek darabszáma után.

Ebben a táblázatban megtekintheti, hogy melyik településen, mi után, mennyit kell fizetni!

Földadó? Vessenek magukra
2015. január 1-jétől bővült a települési önkormányzatok adó-megállapítási mozgástere: a helyhatóságok már akár több települési adót is bevezethetnek, feltéve, ha az adott terület még nem esik központi vagy helyi adó hatálya alá. A főként a termőföldekre kivetett új helyi adókat közvetve a földbérlő gazdálkodók fizetik meg, pedig többféle jogorvoslati lehetőség áll a rendelkezésükre a túlontúl ambiciózus önkormányzatok ellen.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo