Számvitel cikkek
A házipénztár az nem a malacpersely!
Az adószakértők, könyvvizsgálók számos esetben tapasztalják, hogy nincs minden rendben, pedig a házipénztár szabályos vezetése elengedhetetlen egy vállalkozás számára. Sokan egyszerűen nincsenek tisztában a házipénztárakat érintő részletes és teljes szabályozással.
Csak a baj van a behajtási költségátalánnyal
Csak a baj van a behajtási költségátalánnyal, a hitelezők nem kérik számon, az adósok nem fizetik ki, a könyvelőknek viszont bajlódnia kell vele, torzítja az eredményt és egy nyereséges vállalatot is veszteségbe vihet.
Jön az egyszerűsített beszámoló – így módosul a számviteli törvény
A számviteli törvény és a kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvénytervezet lehetővé teszi, hogy a magyar vállalkozások mintegy 97 százaléka a jövőben egyszerűsített éves beszámolót készíthessen - a tervezet hétfőn, a kormány honlapján jelent meg.
Így is kikerülhető az alaptőkeemelés
Nem kell megemelnie az alaptőkét a külföldi tulajdonú kft-knek, fióktelepet is létrehozhatnak. Azonban egy fióktelep létrehozásának vannak olyan speciális szabályai, amelyet érdemes szem előtt tartani, ezekből mutatunk be néhányat.
A készlet értéke a cégértékre is hatással van
Ha jobban odafigyelünk a készletértékelésre, és arra, hogy attól függően, hogy milyen készletértékelést valósítunk meg, valamint, hogy milyen korrekciós tételekkel korrigálunk, ami hatással van a nyereségre és áttételesen a cég értékére, akkor egy kicsi lépéssel előbbre vagyunk abban, hogy megértsük a cégértékelési összefüggéseket.
Kaszált a könyvelők között a kormány
A Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) lezárult a könyvelői továbbképzés ellenőrzése: az érintett 55 ezer könyvelő közül 7000 nem teljesítette a továbbképzést, ezért a tárca visszavonta engedélyüket.
Így nem lesz gondunk a könyvelővel
Amíg hazánkban több mint ötvenféle adó és járulékfizetési kötelezettség vonatkozik a cégekre, addig bizony egy jó könyvelő sokat megér egy vállalkozásnak. Viszont ehhez nem árt megkönnyítenünk a munkáját. Mutatunk néhány tippet, hogyan!
Túl sok bért utaltunk? Így kérhetjük vissza!
A mindennapi gyakorlatban számos esetben előfordulhat az, hogy a munkáltató – például adminisztratív hiba miatt – a munkavállalót megillető munkabérnél magasabb összeget, jogalap nélküli munkabért fizet ki, amelyet vissza szeretne követelni. De mit lehet ilyenkor tenni?
Sokba kerülhet a gyenge forint a cégeknek
A forint árfolyama 2014. december 31-én 18 forinttal volt gyengébb, mint 2013 utolsó napján, és ennek súlyos számviteli következményei lehetnek az euróban eladósodott cégek tömegére nézve. Ugyanis annak ellenére, hogy az árfolyamveszteség nem realizálódott, a számvitel szabályainak megfelelő elszámolás mégis rontja az eredményt, és ez végső soron pótbefizetési kötelezettséget eredményezhet.
7 fontos változás a számviteli törvényben
Sok más mellett a számviteli törvény is jelentősen változott idéntől. A legtöbb módosítás 2015. január elsején lépett életbe, de visszamenőleg, a 2014-es üzleti évre is alkalmazhatjuk. Lássunk néhány fontos pontot!
A számviteli törvényben is változásokat hoz a január
Nem csak az adótörvényekben, hanem a számviteli törvényben is komoly változásokat hoz a jövő év a cégeknek. Az RSM-DTM szakértőjének segítségével összegyűjtöttük a legfontosabbakat!
Jó hír a magyar startup cégeknek
Megjelent a kormány rendelete arról, hogy márciusig kidolgozzák a nemzetközi számviteli sztenderdek (IFRS-ek) alkalmazásának lehetőségét. Ennek nemcsak azok a nagy cégek örülnek, amelyek a tőzsdén forognak, vagy anyavállalatuk miatt jelenleg kétféle számviteli rendszer alapján kell elkészíteniük a beszámolóikat, hanem azok a startup-cégek is, amelyek külföldi tőkebevonásra készülnek.
Így könyveljük a pályázati pénzeket
A jelen gazdasági helyzet finanszírozási nehézségei miatt kiemelt jelentőséggel bír, hogy a vállalkozások a támogatásokat elnyerjék, illetve megtartsák. Azonban komoly hibák fordulhatnak elő a támogatások elszámolásánál, illetve a pályázati elszámolás során figyelmesen kell eljárni.
Mit könyvelünk a támogatásokkal kapcsolatosan?
Napjainkban jelentek meg az első pályázati felhívások az Európai Unió új, 2014-2020-as költségvetési ciklusának regionális támogatásai kapcsán. Milyen szabályokra ügyeljen egy számviteli törvény hatálya alá tartozó vállalkozás az elnyert támogatás kapcsán?
A számviteli szabályzat lehet a cég bibliája
Minden valamilyen alapelven működik – így van ez a gazdálkodó szervezetekkel is. Ahhoz, hogy számvitelileg is jól működjön, kell egy jó számviteli szabályzat, nem elég egy internetről letöltött sémára hagyatkozni, mert az adóhatóságnak nem biztos, hogy tetszeni fog.
Milyen dátum legyen a számlán?
A teljesítés időpontjának az Áfatörvény szabályozása szempontjából azért van jelentősége, mert ettől függ az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja. Összefoglaltuk a tudnivalókat minderről, az általános rendelkezésektől a speciális szabályokig.
Így könyveljük a startupunkat!
A startupcégek rendkívül innovatív – technikai – vállalkozások, gyakran piaci rést is kiaknázó termékeik, szolgáltatásaik a nemzetközi piacon is eladhatóak. Jellegzetességeik miatt adózási, számviteli szempontból nézve is sajátos problémákkal kell szembenézniük.
Visszaszámlálás indul! Ezeket a hibákat ne kövesse el!
Vészesen közeledik a tavalyi mérlegek beadásának határideje, így most még javíthatóak a könyvelési hibák. A leggyakrabban a továbbszámlázott büntetések, bírságok, az áthárított építmény- és telekadók, illetve az előző évi hibák elszámolása nem stimmel.
Adótartozásnál kötelező lesz a könyvvizsgálat
A Számviteli törvény tavalyi változásával ugyan szűkült a könyvvizsgálatra kötelezettek köre, azonban a jogszabály módosításának értelmében kisebb cégeknél is kötelezővé válik, amelyekre korábban nem vonatkozott.
Ezekre érdemes ügyelni a társasági adóbevallásnál!
Hamarosan elérkezik a 2013. évi társasági adó bevallásának határideje, azaz 2014. május 31. A bevallás elkészítésénél azonban ügyelni kell arra, hogy a Tao. törvény az adóalapot csökkentő és növelő tételek egész sorával módosítja.
Adok-kapok a beszámolóban
Lassan itt az ideje a céges beszámoló elkészítésének, amelyben fontos szerepet kapnak az esetlegesen adott vagy kapott támogatások. De hogyan tüntessük fel ezeket a tételeket? Az RSM-DTM szakértője segít!
Ráfaraghatunk a gyanúsan olcsó könyvelőre
Nem árt tudni, hogy mindenért a vállalkozás ügyvezetője (vezető tisztségviselője) viseli a felelősséget, többek között azért is, ha a könyvelője hibázik. Pedig sokszor a vállalkozó nem is tudja, hogy igazából mit is csinál a könyvelő.
Hogyan számolhatjuk el a szerzett tulajdonrészt?
Egy vállalat életében számos olyan alkalom lehet, amikor jövőbeni profit elérése érdekében egy másik gazdálkodó szervezetben szerez tulajdont. A részesedések azonban különböző jogcímeken kerülhetnek be a vállalkozás könyveibe.
Mikor kell céltartalékot képezni?
A számviteli törvényben meghatározott garanciális kötelezettségek esete a tipikus, elterjedt céltartalékkal kezelt számviteli esemény. Ezen költségek fedezetére az üzleti évben értékesített és garanciális kötelezettség alá tartozó termékekre a jótállási kötelezettség időtartamára a korábbi tapasztalatok, iparági mutatók alapján számolt összegben célszerű tartalékot képezni.
Év végi zárás: ideje céltartalékot képezni!
Az év végi zárásnál meg kell vizsgálni, hogy a számviteli törvény szerint szükséges-e vagy lehetséges-e céltartalékot képezni, amely a múltbéli vagy folyamatbeli ügyeletek fedezetéül szolgál.
Marad az operatív lízing és a tartós bérlet
A 2014. március 15-én hatályba lépő új Ptk. új alapokra helyezi a pénzügyi lízing fogalmát, de ennek ellenére nem szűnik meg a tartós bérleti vagy operatívlízing-konstrukció. A változások mégis sok ezer cég számviteli gyakorlatát érinthetik.
Vigyázat! Számviteli csapda az új Ptk.-ban!
A jövő héttől változik a tartós bérletre vonatkozó szabályozás, ami sok ezer cég számviteli gyakorlatát érinti. Az új szabályozás bizonyos feltételek teljesülése esetén pénzügyi lízinggé minősít egyébként határozott időre szóló bérleti konstrukciókat – hívja fel a figyelmet a MAZARS.
Mit tegyünk, ha nincs meg a számla a könyveléshez?
Nyolc évig kell megőrizni a könyvviteli elszámolást és az összes azt igazoló bizonylatot. Ha elveszik, sem kell kétségbe esni, gyakorlatilag minden korábbi számla helyreállítható, csak tudni kell hogy mire ügyeljünk.
Big data a számvitelben: lehetőség vagy kockázat?
Vajon milyen hatással lesz a „big data” az üzleti világra? A pénzügyi szakma egyik legaktuálisabb kérdéséről egyelőre megoszlanak a vélemények, a lehetőségek mellett ugyanis az esetleges jogi és etikai buktatókkal is érdemes számolni, de a magyar szakemberek különösen magabiztosak.
Vállalkozónak is kell fizetni járulékot – de mennyit is?
A főállású vállalkozókra vonatkozó járulékszabályok nem változtak: maradt a minimális járulékfizetési kötelezettség, ami önmagában nem jogosít a szélesebb családi adókedvezmény igénybe vételére.
A leltár, és ami mögötte van
Ismét itt a beszámoló készítésének szezonja! Ehhez kapcsolódóan egy sokszor rosszul értelmezett, vagy néha elfelejtett témát is érdemes átfutni: a számviteli törvény által előírt leltározást, azaz a mérleg leltárral való alátámasztását.
Így változtak a könyvelési szabályok
A vállalatok számára új lehetőséget kínál a 2014 januárjától módosult számviteli törvény. E mellett az életbe lépő szigorító szabályozások átláthatóbbá teszik a cégek működését, és segítik a transzparenciát – mondta Barabás Csaba, az EY Nemzeti számviteli szakértője.
Így kell lekönyvelni, ha nem fizet az ügyfél
A magyar vállalkozások egyik mumusa a behajthatatlan tartozás, a cégek több mint harmada küzd kifizetetlen számlákkal. A behajthatatlan tartozások azonban könyvelési szempontból is kihívást jelentenek.
Devizában számlázik? Akkor ezekre kell ügyelnie!
Amennyiben a felek külföldi fizetőeszközben (devizában) számolnak el egymás között az elszámolás az áfa és a számvitel szempontjából is több kérdést felvet, mind az árfolyam, mind az adózás területén.
A transzferár-elszámolásból még gond is lehet
A vállalatok jól teszik, ha ügyelnek a transzferár-kiigazításra, mert a számviteli törvény évközi változása nyomán még nem alakult ki egyértelmű számviteli gyakorlat – figyelmeztet a Deloitte.
Súlyos pénzbírság jár, ha nem megfelelő a számviteli szabályzat
Több százezer forint büntetésre számíthatnak azok a vállalkozások, amelyek nem rendelkeznek aktualizált számviteli szabályzatokkal. Az idei változásokat március 31-ig kell átvezetni a korábbi szabályzatokon.
Változtak a számviteli szabályok
Már a 2012-es beszámolóikban is előnyösen alkalmazhatják a január 1-jével megváltozott számviteli törvény egyes új passzusait a hazai vállalkozások, hívja fel a figyelmet a MAZARS nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat.
A WTS Alliance belép a magyar piacra
Az 1998-ban alakult Klient csoport 2013-tól a WTS Alliance nemzetközi hálózat tagjaként folytatja működését, ezzel a müncheni központú, világszerte mintegy 100 országban működő WTS Magyarországon is belép a tanácsadói piacra. Így az adó- és számviteli tanácsadás területén működő Klient a nemzetközi háttérnek köszönhetően még hatékonyabban szolgálhatja ki ügyfeleit.
Egyszerűbb lehet a számvitel a kicsiknek jövőre
A tervek szerint még az év vége előtt elfogadják azt a rendeletet, melynek értelmében cégformától függetlenül használható lesz az egyszerűsített beszámolási forma.
Konkrétumok a mikrovállalkozások új beszámolási rendszeréről
Több cég számára lesz lehetőség a mikrogazdálkodói beszámoló beadására, ami jelentősen egyszerűsítheti az adminisztrációt számukra. Bejelentkezni a várhatóan e hónapban megjelenő rendelet után lehet majd.
Megújult számviteli törvény: jó a vállalatoknak
A számviteli törvény év elejétől hatályos új rendelkezései több szempontból is kedvező változásokat hoztak a vállalkozások számára. Az új szabályok nagyobb szabadságot nyújtanak a cégeknek arra nézve, hogy számvitelüket saját piacukhoz, normál üzletmenetükhöz, vagy éppen az adott iparágra általánosan jellemző szezonális jellemzőkhöz igazítsák. Ha jól alkalmazzuk a könnyítéseket, az üzleti döntések előkészítése terén is jól járunk.
Tippek az éves beszámoló elkészítéséhez
Közeleg a beszámolókészítés határideje a naptári évnek megfelelő üzleti ciklussal rendelkező cégek számára. A cégvezetők és tulajdonosok joggal várják el, hogy a beszámoló elkészítése és annak auditálása során ne érje őket meglepetés, az eredmény-elvárások az előzetes terveknek megfelelően teljesüljenek. A megváltozott gazdasági környezetben jelentősen nőtt azonban annak a kockázata, hogy a vállalatok csak ebben az időszakban szembesülnek olyan kedvezőtlen hírekkel, amelyek számviteli értelemben vett kezelése az év során könnyebb lehetett volna.
Eszköz a bizalomnövelésre
Az átláthatóbb beszámolók készítése ellensúlyozhatja a jövőben a válság hatására bekövetkezett bizalomvesztést. A nemzetközi számvitel szabályaiban várható változások bár jelentős energiát és időráfordítást követelnek meg a standardokat alkalmazó hazai cégektől, alkalmasak a bizalom helyreállítására.
Egy forintért szexuális életünket vizsgálná a Számvevőszék?
A Transparency International Magyarország (TI) levélben fordult parlamenti képviselőkhöz és az adatvédelmi ombudsmanhoz amiatt, hogy az Állami Számvevőszékről (ÁSZ) szóló törvényjavaslat értelmében az ÁSZ nemcsak a személyi jövedelemadó egy százalékának felhasználását, hanem az akár egyforintos támogatást kapott szervezetek teljes gazdálkodását ellenőrizheti, és így szerintük minden személyes adathoz hozzáférhet.
Árfolyamkockázat helyett devizaalapú könyvvitel
A BDO Magyarország tapasztalatai szerint az idei évben nőtt azon cégek száma, amelyek a forint árfolyamának ingadozásából származó kockázatok kivédésére, áttértek a devizaalapú könyvvezetésre. „Számos ügyfelünk az előző pénzügyi évben több tízmillió forintos veszteséget volt kénytelen elszámolni az árfolyamváltozások miatt. A számviteli törvény 2010-től hatályos módosításai eredményeként azonban, bármely vállalkozás elkészítheti euróban éves beszámolóját." - hívja fel a figyelmet Hajnal Péter, a BDO Magyarország könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó cég partnere.