Súlyos pénzbírság jár, ha nem megfelelő a számviteli szabályzat
Több százezer forint büntetésre számíthatnak azok a vállalkozások, amelyek nem rendelkeznek aktualizált számviteli szabályzatokkal. Az idei változásokat március 31-ig kell átvezetni a korábbi szabályzatokon.
Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
Mint minden évben, idén is változott a számviteli törvény néhány rendelkezése, hívja fel a figyelmet blogjánPósa Lívia könyvelő és bérszámfejtő tanácsadó. A változásokat 90 napon belül a cég képviselőjének át kell vezetnie a meglévő számviteli szabályzatokon. Lévén a jogszabály január 1-jétől hatályos, a módosítás határideje március vége.
Kötelező a számviteli szabályzat
A számivetli szabályzat 7 pontja
1. Számviteli politika
2. Értékelési szabályzat
3. Számlarend
4. Pénzkezelési szabályzat
5. Leltározási szabályzat
6. Selejtezési szabályzat
7. Bizonylati rend
A változáshoz kapcsolódóan a szakember felhívja a figyelmet arra, hogy a számviteli törvény értelmében minden olyan vállalkozásnak, amely a számvitelitörvény hatálya alá tartozik, a törvényben rögzített alapelvek és értékelési eljárások alapján megalakulása után 90 nappal legkésőbb ki kell alakítani és írásba kell foglalni az adottságainak, sajátosságainak leginkább megfelelő – a törvény végrehajtásának eszközeit és módszereit meghatározó – számviteli politikát.
Az ennek összefoglalója a számviteli szabályzat, amelynek a keretes anyagunkban szereplő hét kérdésre mindenképp ki kell térnie. Ha ezek közül csak egyetlen is hiányzik, a vállalkozást megbüntethetik.
A szabályzat folyamatos frissítése minden évben felmerülő probléma, amellyel a cég vezetőjének vagy a megbízott könyvelőirodának foglalkoznia kell. Csak akkor lehet nyugodtan várni az ellenőrzést (már, ha ez egyáltalán elméletben elképzelhető), ha a cég a megadott határidőn belül hatályba léptette a változásokat.
Pósa Lívia tapasztalatai szerint sok cégnek sajnos egyáltalán nincsenek szabályzatai, hiszen ezek megírása sok időt és energiát emészt fel. Ráadásul a szám szerint hét szabályzatnak meg kell felelnie a törvényi előírásoknak is, így számos ponton el lehet csúszni.
Már a 2012-es beszámolóknál előnyösen alkalmazhatók a változások
A Számviteli Törvényt (2000. évi C tv.), a múlt év végén, a munkahelyvédelmi akciótervhez, az adótörvények módosításához, valamint a költségvetés megalapozásához kapcsoló törvénycsomagok miatt módosították több ponton. A MAZARS az év elején hatályba lépő változások közül 10 olyat emelt ki - innen elérhető összeállításában -, amely már a 2012-es évi éves beszámoló elkészítésekor is alkalmazható.
Változtak a könyvvizsgálati kötelezettségek
Nem csak a számviteli szabályok módosultak, az idén tovább emelkednek a határértékek, amelyek fölött könyvvizsgálati kötelezettséget írnak elő a jogszabályok. Érdemes azonban alaposan átgondolni a hatásokat mielőtt egy cég az új szabályok alapján lemondana a könyvvizsgálatról.
Ezek közé tartozik egyebek mellett adevizaárfolyam-változás kedvezőtlen hatásainak enyhítése, a jelentős és lényeges hiba fogalmához kapcsolódó változások, a szellemi termék fogalmának pontosítása, az energiahordozó anyagok beszerzéséhez kapcsolódó díjak elszámolása, az üzembe helyezés időpontjának és az értékcsökkenés számítási alapjának pontosítása, illetve a skontó elszámolásának egyszerűsítése is.