óceán cikkek


Egészségesnek tűnnek, de valójában zombik

Egészségesnek tűnnek, de valójában zombik 

Egészségesnek tűnő, ám szaporodásra képtelen "zombikorallokkal" teli zátonyokat fedeztek fel kutatók a karibi térségben, ami azt jelenti, hogy ezek a virágállatok sem tudnak segíteni a korallfehéredés áldozatává vált törékeny ökoszisztémák újra-benépesítésében.
A tenger olvasztja fel az Antarktiszt

A tenger olvasztja fel az Antarktiszt 

A melegedő óceánvíz az elsődleges oka az Antarktiszi-félsziget nyugati felén lévő gleccserek visszahúzódásának - állapították meg a világon elsőként brit kutatók, akik szerint mivel a félsziget az egyik legnagyobb közreműködője a globális tengerszint-emelkedésnek, ezért az új eredmények segíteni fognak a térség jégveszteségére vonatkozó pontosabb előrejelzések elkészítésében.
Indul az óceáni szemétgyűjtő sorompó

Indul az óceáni szemétgyűjtő sorompó 

A héten kezdik meg annak az óceáni szemétgyűjtőnek a tesztelését az Északi-tengeren, aminek terve pár éve egy kamaszfiú fejében született meg.
Cenzúrázta a kormány a korallpusztulásról szóló infókat

Cenzúrázta a kormány a korallpusztulásról szóló infókat 

Ritka, hogy egy környezetvédelmi minisztériumnak fontosabb legyen a turizmus és az országimázs, mint egy globálisan is fontos ökológiai érték védelme. Mégis ez történt: az ausztrál kormány visszavonta az UNESCO turisztikai Jelentéséből a korallszigetek pusztulásáról szóló infókat. A minisztérium tehát gazdasági érdekeket helyezett az ökológiai érdekek elé.
Újabb bálnák pusztultak el a szemetünkkel a gyomrukban

Újabb bálnák pusztultak el a szemetünkkel a gyomrukban 

Az év eleje óta 30 nagy ámbrás cet pusztult el Európa-szerte a mi szemetünk miatt. Amit az utcán eldobunk, a folyókban, majd a tengerekben köt ki. A vízi élővilág pedig elfogyasztja.
Öt ország önti a műanyagot a tengerbe

Öt ország önti a műanyagot a tengerbe 

Öt állam van, amely több műanyaghulladékot dönt a tengerekbe, mint a világ összes többi országa. Mind az öt ország Ázsiában van, ahol a szemetelést tiltó törvények és szankciók nem elég szigorúak.
Két kilométeres fal tisztítaná az óceánt

Két kilométeres fal tisztítaná az óceánt 

Amikor 2009 májusában Oprah Winfrey bemutatta beszélgetős műsorában a Csendes-óceánban hömpölygő szeméthegyet, felhördült a fél világ. Most egy fiatalember sajátos találmánnyal akarja megtisztítani az óceánokat a förtelmes hordaléktól.
Közeleg a tömeges fajpusztulás a tengeri bányászat miatt

Közeleg a tömeges fajpusztulás a tengeri bányászat miatt 

Küszöbön van a tengeri ökoszféra történetének egyik nagy fajpusztulási hulláma. Öröm az ürömben: bár a folyamat nem visszafordítható, még mindig van rá idő, hogy a károk mérsékeljük, ha gyorsan beavatkozunk. A sós vizű ökoszisztémák egészsége regenerálható.
Tengeri szemétből készít sportcipőt az Adidas

Tengeri szemétből készít sportcipőt az Adidas 

A sportruhagyártó az óceánban sodródó szeméthegyeket hasznosítja újra mint sportcipő-alapanyagot. A prototípust más plasztik-termékek is követik hamarosan.
Megbuherálnák a bioszférát a klímaváltozás miatt

Megbuherálnák a bioszférát a klímaváltozás miatt 

Amerikai tudósok azt szeretnék, ha a megállíthatatlan klímaváltozás fékezésére technológiai eszközökkel nyúlnának bele a természet rendjébe a tudomány képviselői. Méghozzá kormányzati pénzek segítségével.

A tengerbe öntik a szennyvizet a turistahajók 

A nagy üdülőhajók, melyek a Karibi-szigeteken és egyéb egzotikus tájakon utaztatják a turistákat, évente 3,78 milliárd liternyi kezeletlen szennyvizet öntenek a tengerekbe.

Ezt látnod kell, hogy elhidd! Harminc éve nem volt ilyen 

Egészen megdöbbentő méretű halraj tűnt fel Kalifornia partjai előtt. A kutatók szerint a több száz méter hosszú halrajban sokmillió szardínia verődött össze. Harminc éve nem volt ilyesmire példa San Diego közelében.

Nagyobb árvizeket hoz a globális felmelegedés 

A tengerek sótartalmának változása is befolyással van a szárazföldre hulló csapadék mennyiségére és az esős napok ciklusaira, derül ki a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium új kutatási eredményeiből.

Mégsem merül víz alá Manhattan? 

Grönland gleccserei 30 %-kal gyorsabban olvadnak, mint 10 éve. A szakemberek azonban megnyugtatásképpen hozzátették: még ez az olvadási tempó sem vonja magával azt a fajta tengerszint-emelkedést, amit a leginkább vészjósló becslések vetítenek ki az évszázad végére.

A klímaváltozásnak is ellenáll egy moszat 

A tengeri tápláléklánc alapját képező növényi plankton egyre fogy, feltehetően az éghajlatváltozás következtében. Egyes moszatok azonban hamar képesek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez - fedezték fel német kutatók.

Kellemes meglepetés: több CO2-t köt meg az óceán 

 Az antarktiszi tápláléklánc alapját képező garnélaszerű krillek jelentős mennyiségű vasat juttatnak a Déli-óceánba, a vas trágyaként hat a fitoplankton növekedésére, ezáltal növeli az óceán szén-dioxid-megkötő képességét - fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport.

60 métert is emelkedhet a tengerszint?! 

A hőmérséklet az Antarktikán 3 Celsius fokkal melegedett az elmúlt 50 évben. Korunkban tíz évente átlagosan 2,5 centiméterrel növekszik a tengerszint. A tudóstársadalom sokáig abban a hitben élt, hogy Grönland az északi sarkkörön és az Antarktisz a déli pólusnál évezredek vagy évszázadok alatt fogja elveszteni jégtakaróját. De az elmúlt két évtizedben nyert kutatási adatok már ebben az évszázadban legalább 18 centiméteres tengerszint-emelkedés várható, állítja az ENSZ Klímatanácsa (IPCC). A többi "forgatókönyv" jóval drasztikusabb változásokat jósol és visszafordíthatatlan olvadásról beszél.

Átalakult tengeráramlatok: ezért hidegebbek a telek? 

A korallszigetek állapotát vizsgálva kimutatták, hogy az Atlanti-óceán áramlatai jócskán megváltoztak az elmúlt 40 évben. Biokémikusok és óceanológusok lehetségesnek tartják, hogy ez is szerepet játszik a zordabb telek és a szárazabb nyarak kialakulásában.

Szemétsziget az óceán közepén 

Nagy döbbenetet okoztak azok a híradások, és főleg fotók, melyek a Csendes-óceánon lebegő szeméthegyről tudósítottak néhány éve. A legújabb beszámolók szerint a vízen éktelenkedő szeméttömeg kisebb annál, mint ahogy beharangozták. Tény, hogy nagy mennyiségű műanyag csomagolás és használati tárgy úszik a hullámokon. Jóval veszélyesebbek az óceáni élővilágnak a milliméteres kis műanyagdarabok.

Vészesen szűkül a világ halállománya 

A Föld kétharmadát víz fedi. És benne a halfajták éppúgy pusztulnak a túlzott halászatnak "köszönhetően", mint a táplálkozási lánc alapját képező fitoplankonok a tengerek felmelegedése miatt. Az 1950-es szinthez képest 40 százalékkal kevesebb plankton található a sós vizekben.

Bűzlenek a savasodó tengerek 

A természetes táplálékláncot nemcsak az borítja fel, hogy az üvegházgázokkal erősen szennyezett légkör nagyobb terhelést ró az óceánokra, amivel elsavasítja őket és így nem tudnak kellő alapanyagot biztosítani a meszes páncélú élőlények vázképzéséhez. Az oxigénhiány miatt immár ország-nagyságú területeken keletkeznek "halálzónák", ahol nem képesek megélni a tengeri állatfajták. Összterületük Németországéval  vetekszik. A fenti okok miatt bűzlő óceán ennek tetejébe még meg is zavarja a fiatal vízi élőlények érzékelését, eligazodó képességét, amivel kiszolgáltatottá válnak a nagy ragadozóhalak támadásának, derült ki egy új tanulmányból. Újabb veszély leselkedik a tengeri tápláléklánc egyensúlyára?

Évi 100 millió dollárt kaszál a tiltott japán bálnavadászat 

A japán kormány támogatását élvező szigetországi bálnavadászat hamis indokkal, tudományos vizsgálatra és a kulturális szokások megőrzésére hivatkozva mészárolja le az állatokat. Az évek óta nemzetközi felháborodás keltő programot továbbra sem szankcionálja az illetékes nemzetközi szervezet.

Idegméreg: hiba a vízi ökoszisztémák emberi szabályozásában 

Nem is oly rég a "karbon-mérnökösködés", vagyis az üvegházgázok elnyelésének természetes folyamatait felgyorsító emberi beavatkozások egyik reménye volt az óceánok CO2-felszívó képességének katalizálása és növelése vas hozzáadásával. Mára kiderült, hogy a biológiai folyamatok sokkal sokrétűbb, mint gondolnánk, és az emberi input váratlan következményekkel jár.

Képek: vízen a legnagyobb napelemes hajó 

Már úton van a világ jelenlegi legnagyobb napelemes hajója: a PlanetSolar a tervek szerint 140 nap alatt nyolc csomós - 15 kilométer per órás - sebességgel kerüli meg a Földet. A katamarán hétfőn hagyta el Monte-Carlo kikötőjét, küldetésének tudományos célja a megújuló energiák kutatása.

Ezért se szemetelj: amit az utcán eldobsz, a tengerben végzi 

Évente 7 millió tonna szemét végzi a tengerekben. Nagy részük műanyag, amely sosem bomlik le a természetben. Az elszórt bevásárlószatyrok eleve 10 százalékát teszik ki a tengeri szemétnek! Ha egy tengerparti országban az utcán eldobjuk a szemetet, az a járdáról a lefolyóba kerül, a csatornázási művek rendszeréből pedig a tengerbe.

A klímaváltozás vetett véget egy 30 éves vitának 

Harminc éve folyt a határvita India és Bangladesh között a Bengáli-öbölben lévő kis sziget miatt. A globális felmelegedés azonban elsimította a problémát, pontosabban eltemette - a szó szoros értelmében. A szigetet elnyelte az emelkedő óceán.

Megújuló energiák a tenger mélyén 

Mostanában a "fosszilis gazdaság" kellemetlen mellékhatásaként gondolunk a tengerek mélyére, ahogy a Mexikói-öbölben megállíthatatlanul ömlik a vízbe az olaj. A víz alatt azonban nemcsak a hullámokból lehet energiát nyerni, de számos amerikai cég a többi, földfelszínen kinyert megújuló energiafajtát is ott próbálja eljuttatni egyik helyről a másikra.

2050-re kihalhatnak a korall-szigetek! 

Magbank már létezik az Északi-sark közelében, arra az esetre, ha egyes növényfajok a természetes élőhelyükön kipusztulnának. Újabban a korall-zátonyok mintáinak megőrzésén fáradoznak tudósok: Angliában kezdi meg működését az első korall-bank.

Szükségállapot Amerikában 

11 napja megállíthatatlanul ömlik az olaj a Mexikói-öbölbe. A tengeri olajfúró állomáson április 20-án történt robbanás óta naponta 793 800 liter olaj jut a vízbe. Miközben a BP válságstábbal dolgozik a szivárgás elállításán, Obama elnök állami erőket is mozgósított a katasztrófa elhárítására. A mintegy 200 kilométeresre terebélyesedett olajfolt már csak néhány kilométerre van Louisiana partjaitól. Katasztrofális károk fogják érni az élővilágot és a déli államok eleve krízisben lévő gazdaságát.

Savasodnak az óceánok, felborul a tápláléklánc 

Nemcsak az emberi test pH-értékére kell vigyázni, a Föld vizei is elsavasodhatnak. Az óceánok szabályozzák a Föld klímáját és szolgálják az emberiség fennmaradásához szükséges oxigén jelentős részét. A légkör szennyezettsége a vizekben is problémát okoz: egyre több CO2 kerül beléjük, ami savasodást eredményez. Ez lebontja a tengeri élőlények páncélzatát, amitől egész fajok halhatnak ki. Csak az elmúlt 5 évben figyelt fel a tudóstársadalom arra, hogy az üvegházgáz-kibocsátástól az óceánok is sérülnek.

Zajosabb óceánok: beleőrülnek a delfinek és a bálnák? 

A klímaváltozás kifejezés már eleve rosszul hangzik, de egyes tengeri fajoknak még roszabbul fog hangzani - a szó szoros értelmében. A savasodás lehetővé teszi, hogy a hang hatékonyabban terjedjen a víz mélyén: 70 százalékkal nagyobb távot lesz képes megtenni. A bór ionok az alacsony frekvenciájú hangokat nyelik el, ám a savasodással csökken a számuk, így a hangnak könnyebb terjednie.

Segíthet az Oscar díj a delfinmészárlás elleni harcban? 

A delfinek Japánban ipari szinten űzött kegyetlen lemészárlását leplezi le a The Cove című dokumentumfilm, amely nemrég Oscar díjat kapott Hollywoodban. A film címe arra a kis öbölre utal a japán halászfaluban, Taijin, ahol a brutális öldöklés folyik: évente 2000 delfint szúrnak itt agyon. Hetente többször az elvérző állatoktól vöröslik a tengervíz. Szeptembertől márciusig tart a "szezon". A helység polgármestere tiltakozott az Oscar díj elnyerése ellen és kijelentette, nem szüntetik be a delfin-vadászatot.

Megmenthetőek-e még tengerben élő halfajok? 

A kéktonhal az emberi gasztronómia legnépszerűbb, legkedveltebb halfaja: hatalmas az igény rá a sushi-éttermekben. De közel kerültünk ahhoz, hogy betiltsák halászatukat a Földközi-tengeren és az Atlanti-óceánon. A szabályozást a kéktonhalak számának drasztikus csökkenése indokolja: ha az eddigi mértékben folyik tovább a halászata, kipusztul e faj. Környezetvédő szervezetek már évek óta kampányoltak amellett, hogy szüntessék meg a kereskedelmi célú kifogását. De nemcsak a kéktonhalak vannak veszélyben: a halászat gépesítése miatt úgy felgyorsultak a folyamatok, hogy ha így haladunk, 40 év múlva nem lesz hal a tengerekben!

Teherhajókkal monitorozzák az óceánok CO2-elnyelő képességét 

A tudósok szállítmányozási vállalatok hajóira szereltek kémiai szenzorokat. Az általuk nyert adatokat a vízhőmérséklet-mérésekkel és a műholdas megfigyelésekkel kombinálva pontosabb képet alkothatunk arról: mikor ér el katasztrofális szintet a légköri szennyezettség. Az óceánok ilyen értelemben riasztórendszerként működhetnek az emberiség számára.

Nem semmi: a cunami kábelen figyelmeztet érkezéséről 

Az óceánok és tengerek mélyén fekvő telekommunikációs kábelek képesek jelezni a nagy méretű hullámok haladását, érkezését, írja az Earth, Planets and Space nevű tudományos szakfolyóiratban megjelent tanulmány.

Bemutatták: így fog eltűnni Manhattan 

A tengerszint várható hatvan centiméteres emelkedése közvetlenül hat majd az óceánparti metropoliszra. A rangos Museum of Modern Art (MoMa) queensi kiállítóhelyén készíti fel a helybélieket a jövőbeli áradásra. A riogatáson túl a kiállítás egyúttal példákat kínál arra, hogyan célszerű alkalmazkodni a város jövőbeli ökoszisztémájához.

Ha kell, akár támadnak is a környezetvédők 

Militáns környezetvédőkkel csaptak össze japán bálnavadászok az Antarktisz körüli Déli-sarki-óceánon. A „csatában" vízágyúkat, illetve vakító lézert használtak.

Számos sziget eltűnhet a Föld felszínéről 

Nem nyújtanak elegendő védelmet a kis szigetországoknak a világ vezető hatalmai által elfogadott klímavédelmi célkitűzések - állította pénteken az érintett kis államokat tömörítő szervezet (Aosis).

Megtalálták az új energiaforrást? 

A tenger hullámzása a szeleknél is jelentősebb megújuló energiaforrás, idáig azonban nem sikerült olyan eszközt készíteni, melynek segítségével, gazdaságosan lehetne áramot termelni a világ tengereiből. Egy tesztelés alatt álló berendezés a harmadára csökkentheti az óceánokból nyerhető energia költségét.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Pénzszerzés

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban 

Január elsejével lép hatályba a kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Cégblog

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB  

Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Banus Port Zrt.-re.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Gazdaság

Magyarország legdrágább utcái

Magyarország legdrágább utcái  

Éveken át budapesti közterületek álltak az első helyen a legdrágább lakóingatlanok listáján.

Infokom

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától?

Nem kell félni a mesterséges intelligenciától? 

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia munkahelyi hatását.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo