Átalakult tengeráramlatok: ezért hidegebbek a telek?

A korallszigetek állapotát vizsgálva kimutatták, hogy az Atlanti-óceán áramlatai jócskán megváltoztak az elmúlt 40 évben. Biokémikusok és óceanológusok lehetségesnek tartják, hogy ez is szerepet játszik a zordabb telek és a szárazabb nyarak kialakulásában.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kanadai Új-Skócia partjainál lévő gorgonian koralltelepek rétegeinek tanulmányozásából jól nyomon követhető az "étrendjük". 
Svájci, kanadai és amerikai szakemberek a korallok nitrogénizotóp-koncentrációját mérték, amivel azonosíthatók az élelemforrásaik. A korallok a 70-es évek óta nyomelemekben gazdag, meleg vízzel táplálkoznak, illetve a trópusi régiókból odakerült tápanyagokkal. A földtörténet ezt megelőző 1800 évében viszont szubarktikus, vagyis sarki égövhöz közeli vizek elemeiből nyerték a fejlődésükhöz szükséges elemeket.

A változásból kitűnik, hogy a hideg Labrador áramlás az elmúlt évtizedekben visszaszorult és helyt adott a melegebb Golf-áramlatnak. Ennek ténye egybevág a szárazföldön is megfigyelhető változásokkal, amik szintén a globális felmelegedés és éghajlatváltozás teóriáját igazolják.

A korallok "étrend-változása" arra utal, hogy a klímaváltozás az ipari fejlődés terméke, vagyis emberi eredetű, jelentette az Associated Press.

 

Karbonkvóták a tengerek megóvásából
Az erdővédelmi REDD-program és a zöld infrastrukturális fejlesztéseket támogató Clean Development Mechanism (CDM) után a tengerekre is kiterjesztik az ENSZ emisszió-csökkentési és karbon-semlegesítési rendszerét. Azok a harmadik világbeli országok, melyek védik tengereik élővilágát, karbonkvótákat kaphatnak cserébe (ha bizonyítani tudják, hogy megőrzött tengeri élőviláguk bizonyos tonnányi széndioxidot köt meg), s e kibocsátási engedélyeket eladhatják a nemzetközi emisszió-kereskedelemben, idézte a UNEP vezetőjét, Achim Steinert a Reuters.
A szén-dioxidot tároló vízi élővilágok (tengeri fű, mangrove-fák, lápok) megőrzéséért cserébe tehát pénzhez juthatnak a szeegény országok. A feladathoz szükséges alap állami és magánpénzekből áll majd össze. A program kialakításának első lépéseként az indonéz kormány és a UNEP egymillió dolláros büdzséjű kutatást indított a tengeri karbon-raktározás lehetséges volumenének felmérésére. A vizsgálat eredményeit a mexikói Klímacsúcson tárják a nemzeti klímatárgyalók elé.

 

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo