Nemcsak olyan történelmi városoknak kell szembenézniük a víz alá kerülés veszélyével, mint Velence vagy Amszterdam. Észak-Amerika óceánparti nagyvárosai mind érintettek. Heves esőzések alkalmával eddig is előfordult, hogy a manhattani metrót és alagútjait elárasztotta a víz, s az óceán hullámai elérték az állomások peronjait. Klimatológusok szerint, ha a légköri felmelegedés az eddigi mértékben halad tovább, 2080-ra Manhattannél hatvan centiméterrel emelkedik a vízszint. A pénzvilág központja, a Wall Street, valamint a környező szigetek és a rakparti területek vannak a veszélynek leginkább kitéve.
Nem szürrealista vízió
Bár a Latrobe Team és a Princeton University 2009. februári jelentése elismerte a veszélyt, New York részleges víz alá kerülésének eshetősége még nem él aktívan a lakosság tudatában. Ennek korrigálására és a városrendezés terén szükséges óvintézkedések sürgetésére szánta el magát a MoMa, s a szemükön keresztül készíti fel a lakókat a várható változásokra. Ezek ábrázolását a múzeum öt alkotócsoportjára bízta. A Rising Currents: Projects for New York's Waterfront nevű „interdiszciplináris kiállítás" kézi készítésű és digitális alkotásain mérnökök, várostervezők, tudósok és képzőművészek dolgoztak.
A kiállítás részletes térképet kínál a jövőbeli Manhattanről és New Jersey öbölpartjairól, miközben történelmi kontextusba helyezi az óceán emelkedését a száz-ötszáz évvel korábbi árvizek ismertetésével. A kiállítás létrehozói a védekezésben a „soft" infrastruktúrára helyezték a hangsúlyt: betongátak emelése helyett zöld megoldásokra gondoltak, új mólókat és parkokat terveztek, valamint lápszigeteket és osztrigatelepeket.
A tárlat márciusban Manhattanbe költözik. A témában hamarosan könyv lát napvilágot Guy Nordenson princetoni professzor tollából On the Water: Palisades Bay címmel.