60 métert is emelkedhet a tengerszint?!

A hőmérséklet az Antarktikán 3 Celsius fokkal melegedett az elmúlt 50 évben. Korunkban tíz évente átlagosan 2,5 centiméterrel növekszik a tengerszint. A tudóstársadalom sokáig abban a hitben élt, hogy Grönland az északi sarkkörön és az Antarktisz a déli pólusnál évezredek vagy évszázadok alatt fogja elveszteni jégtakaróját. De az elmúlt két évtizedben nyert kutatási adatok már ebben az évszázadban legalább 18 centiméteres tengerszint-emelkedés várható, állítja az ENSZ Klímatanácsa (IPCC). A többi "forgatókönyv" jóval drasztikusabb változásokat jósol és visszafordíthatatlan olvadásról beszél.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jégmezők érzékeny "hőmérői" az éghajlatváltozásnak, miközben szabályozói is a klimatikus folyamatoknak. A jég ugyanis 80 százalékban visszaveri a napfényt az űrbe, amivel hűvösen tartja klímánkat, míg a víz csak 20 százalékban képes erre, vagyis a jégnél sötétebb tenger elnyeli a nap hőjét, s ezzel hozzájárul a víztömegek további felmelegedéséhez (amivel tovább fokozza és gyorsítja a jégolvadást). A jégmezők eltűnése így válik önmagát erősítő folyamattá.

Északon: visszafordíthatatlan olvadás

Tudósok megdöbbentő változásoknak lettek tanúi a Föld legészakibb és legdélibb régiójában. A műholdas felvételek arról tanúskodnak, hogy a 20. század utolsó évtizedeiben felgyorsult az antarktiszi jégtakarók olvadása. A 90-es években Grönlandban még egyensúlyban volt a hóból nyert jég és a tengerbe vesző (beleolvadó) jég mennyisége. De az Atlanti-óceán déli részéből eredő melegebb áramlatok ma már elérik Grönlandot is (szakértők még nem ismerték ki pontosan ezt a folyamatot); emellett pedig a levegő hőmérséklete is fokozatosan nő a térségben. A jégmezők kiterjedése a 90-es évek óta nemcsak folyamatosan csökken, de eltűnésük, olvadásuk is gyorsul! Tudósok visszafordíthatatlan folyamatot látnak ebben.

Tavaly Grönlandon 4,17 Celsius fokot mértek a jégrétegek mélyén, ami éppen elegendő arra, hogy megbillentse a vastag jégtakarók alapzatát és egész jéghegyek leválását eredményezze.

Egyes szakértők úgy vélik, a jégtakarók olvadása fellazítja a gleccserek illeszkedését is (a kövekhez és földhöz), s a gleccserek felszínét ugyancsak több napsütésnek (és melegedésnek) teszi ki - a gleccseren ezért gyorsabban folyik a jég a tengerbe. 

Ezt a teóriát látszik igazolni az, hogy Grönland legnagyobb gleccsereinek "sebessége" az elmúlt évtizedben az eddigi tempó kétszeresére és háromszorosára gyorsult. (A teljesség kedvéért: néhányuk időközben lelassult a 90-es évekbeli szintre.)

Ha Grönlandról eltűnik az összes jég, 6 méterrel megemelkedik a tenger.

Délen: időszakos olvadás

A hatodik kontinensnek is nevezett Antarktisz javarészt hidegebb, mint Grönland, jégtakarója ezért stabilabbnak mondható. Annyi azonban bizonyos, az időszakos olvadás intervalluma egyre hosszabbodik, vagyis a jégtakarók csökkenése mind drámaibb formát ölt a nyári hónapokban. A szezonális olvadás egyre nagyobb területeket érint: ma már az Antarktika jegeinek 70 százaléka olvad el időlegesen, míg a 80-as és 90-es években ez az arány csak 40-50 százalék volt. "Csak az elmúlt néhány évben 10 nagy kiterjedésű jégmező széteséséről számoltak be a híradások", összegezte a fejleményeket 2009-ben a Financial Times.

A mérési adatok azonban annyira gyérek, hogy a szakértők nem tudtak dűlőre jutni: az időszakos olvadáson túl szó van-e az olvadási-jéggyarapodási egyensúly megborulásáról, vagyis a jégtakaró összességének csökkenéséről? A kérdés azért is fontos, mert ha az Antarktisz jege elolvad, az 60,9 métert(!) dob a globális óceánszinten!

Ha az antarktiszi jégnek csak 1 százaléka változik végleg vízzé, az 65 centiméteres tengerszint-emelkedést von maga után. Azok a részek, amelyeken már megfigyelték a vékonyodás jeleit, teljes elolvadásuk esetén 3 méterrel képesek emelni a tengerszintet.

75-200 centiméteres emelkedés?

Alapvetően kétfajta módszert használnak a jégtakarók jövőbeli változásainak prognosztizálására:

  • Megvizsgálják a talaj és a tenger hőmérsékletének múltbeli hatását a jégtakarókra, és ebből következtetnek a jövőre.
  • A gleccserek "jégokádó" képességének gyorsulását felmérve számítják ki, mennyi jeget bocsát a közeljövőben tengerbe.

A Herald Tribune cikke szerint mindkét módszer alapvetően azonos megoldást kínált: a tengerszint emelkedése a következő 90 évben (vagyis 2100-ig) 75 és 200 centiméter között várható. A tudósok többsége 90 centiméteres jóslatot tart mérvadónak.

Szórványos adatok

Az Amerikai Űrkutatási Hivatal, a NASA általános büdzsé-csökkentése miatt kulcsfontosságú műholdakat lőttek le, amikor "szavatosságuk", üzemidejük lejárt (ez a leállításuk hagyományos módszere), és nem pótolták őket új eszközökkel: a jégtakarókat mérő ICESat tavaly így fejezte be működését, de az utánpótlást csak 2015-ben helyezik üzembe.

Obama elnök hiába döntött úgy, hogy a George W. Bush által kitűzött cél, egy új Hold-túra többé nem prioritás, s ehelyett a földtani és klímatológiai mérésekre kell több állami pénzt fordítani - a Kongresszus végül mégsem engedélyezte a szükséges anyagi ráfordításokat. A NASA évente csak 15 millió dollárt költ arra, hogy kutatóit légi úton a jégmezőkre szállítsa, hogy méréseket végezzenek ott, ahol a műholdak már nem teszik ezt meg.

Kételyek és kérdőjelek

A klimatológusok azonban közel sem állnak sziklaszilárd állásponton, maguk is hangsúlyozzák, hogy átfogó adatok híján még a 90 centiméter is könnyen téves (óvatos vagy túlzó) becslésnek bizonyulhat. A bizonytalanságnak több oka van.

  • Először is nem tudunk még eleget a földi jégtakarók viselkedéséről - ezért lelhetnek oly könnyen meghallgatásra azok a "klímaszkeptikusok", akik szerint a jégolvadás természetes ciklus része, és nem az üvegházgázok növekvő koncentrációjának egyenes következménye.
  • Az ENSZ Kormányközi Klíma Tanácsa (IPCC) azt hangsúlyozta, hogy nem értjük még eléggé a "jégdinamikát" (a gleccserek ezreinél felgyorsuló "jégokádást"), ezért a tengerszint emelkedésének maximuma nem kalkulálható be kellő biztonsággal.
  • A Grönlandot és az Antarktiszt körülölelő óceán mélységéről és hőmérsékletéről csak szórványos adatokkal rendelkezünk. Az Antarktisz nyugati részének jégtakaróját támasztó "úszó jégmezőkről" és az alattuk lévő víz hőmérsékletéről is keveset tudnak a szakemberek.
  • Erősíti még az ellenvélemények "hangzavarát", hogy léteznek vakfoltok, vagyis sok olyan terület, ahol még nem tudtak (víz)hőmérséklet-méréseket végezni, a változások megfigyeléséről nem is beszélve.

A legtöbb klímatudós azonban egyetért abban, hogy az üvegházhatást okozó gázoknak (és így az emberi légszennyezésnek) "nagy valószínűséggel igenis jelentős szerepük van a klímaváltozásban", írja a Herald Tribune.

A 20-as és 30-as években egy meleghullámtól több gleccser is összement. De a legújabb mérések arra utalnak, hogy most jóval nagyobb mértékű változásokkal állunk szemben. A gleccserek nemcsak a sarkkörök mentén, de a világ minden táján, a magaslati hegyekben is vészes sebességgel olvadnak. Ez pedig a globális felmelegedés jele.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo