Lakás cikkek
A CSOK jelentheti a mentőövet
Felemás helyzetről tanúskodnak a legfrissebb hivatalos lakáspiaci statisztikák. Az év első kilenc hónapjában - a Központi Statisztikai Hivatal szerdán megjelent adatai alapján 4657 lakás épült, ami 9,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor a lakásépítési engedélyek száma 24 százalékkal 8616 darabra nőtt.
Meddig drágulhatnak még a lakások?
Jelentősen emelkedtek az elmúlt egy évben a hazai ingatlanárak, de ha az inflációval számolunk, az ötödével még mindig elmaradnak a válság előttiektől. Van még hová emelkedniük tehát a lakásokért kért összegeknek – áll a Duna House elemzésében.
Azonnal lecsapnak a jó lakásokra
Hónapok óta az ingatlanpiac egyre lendületesebb felíveléséről számolnak be a budapesti kerületek ingatlanközvetítői. A háttérben a brókerbotrányok miatt elbizonytalanodó kisbefektetők és a rövidtávú lakáskiadás állt, de most már lassulás várható.
Nem csak Pesten mennek a panelek
Nem csak a fővárosban dübörög a lakáspiac, számos vidéki nagyvárosban is megjelentek a befektetők, sőt egyes borvidékek központjában már a turistákat célzó, rövid távú lakásbérbeadás is megjelent, Pakson pedig az atomerőmű bővítésre készülnek.
Új Kairót építenének a sivatagban
Koszos, büdös, zsúfolt és omladozó város Kairó, mégis nagy turisztikai célpont békeidőben, mert a város közelében vannak a gízai piramisok. Az egyiptomi kormány új fővárost húzna fel a sivatagban a dubai Burdzs Kalifa építtetőjével. Sokan ellenzik a tervet, mondván egy drága, csillogó-villogó város nem oldaná meg a lakhatási szegénység problémáját.
Van, ami nem Budán a legdrágább
Magasabb négyzetméteráron keltek el a pesti oldalon a panellakások, mint a budai oldalon állók. Az eladóknak ráadásul engedniük sem nagyon kellett az árból augusztusban – derül ki a Duna House összesítéséből.
Ennyivel lettek drágábbak a lakások
Emelkednek a lakásárak, az idén az első negyedévben, 2014 éves átlagához képest nominálisan 8,2, míg reálértelemben több mint 9 százalékos volt a drágulás mértéke, 2014 utolsó negyedévéhez képest pedig 3,7 százalékos volt az áremelkedés nominálisan - közölte csütörtökön az FHB Jelzálogbank Nyrt.
Bődületesen emelkednek a lakásárak
Padlóig nyomták a gázpedált a lakáspiacon, bizonyos területeken már a kapaszkodóért nyúlnak a vevők és a bérlők is. Az Otthon Centrum előrejelzése szerint 2015 végére a lakáspiaci adásvételek száma akár a 150.000-et is elérheti. A növekedést továbbra is két fő erő mozgatja, a befektetők, és saját célra vásárlók. A nagyszámú vevő megjelenésének hatására 10 százalék alá csökkent az alku mértéke, csaknem egy hónappal csökkent az átlagos értékesítési idő a tégla- és panellakásoknál. Az előző év azonos időszakához képest az árak a fővárosban mind a tégla, mind a panel szegmensben megugrottak, az utóbbiban nagyobb – akár 20 százalékot meghaladó - mértékben. A piac az elmúlt hónapokban sem lassított, az első féléves tendenciák tovább folytatódnak.
Egyre többet kell dolgoznunk a lakásért
2014-ben Magyarországon átlagosan 960 euró volt négyzetméterenként az új lakások ára. Ez 25%-kal marad el a cseh (1.200 euró) és mintegy 15%-kal a lengyel lakások (1.100 euró) fajlagos áraitól. Azonban míg Csehországban átlagosan 7,1 évnyi bruttó átlagjövedelem kell egy új, 70 négyzetméteres lakás megvásárlásához, addig ez az érték Lengyelországban 7,2, Magyarországon pedig 7,8 év – ezek a főbb megállapításai a Deloitte friss lakáspiaci tanulmányának.
Hol lettek drágábbak a lakások?
Jelentősen drágultak az ingatlanok árai a tavalyi év után az idei év elején is, az áremelkedés azonban még nem gyűrűzött be a vidéki kisebb településekre, elsősorban a nagyobb városok húzzák fel az árakat.
Roham a budapesti új lakásokért
Hétéves rekordot dönthet idén az újépítésű lakások eladása a fővárosban, miközben év végére virtuálisan elfogyhat az azonnal költözhető, eladatlan lakáskészlet. A tavalyi élénkülés után idén látványosan tovább nőtt az újépítésű lakások kereslete a fővárosban – olvasható az OTP Jelzálogbank friss elemzésében.
Elzárják a lakáshitelesek elől az üres házakat
Nemcsak ökológiailag jelentett óriási pazarlást a 2008-ig felpörgő ingatlanboom, mely üresen álló, félkész nyaralónegyedeket hagyott maga után Spanyolországban és másutt. A kész lakóépületekbe beköltözhetnének a kilakoltatott lakáshitelesek. De a polgármesteri hivatalok a bankok pártját fogják.
Ezért éri meg egy belvárosi lakás
Az ingatlanpiaci fellendülés mind forgalomban, mind pedig árakban már jól érzékelő. A frekventáltabb lokációkban, így a főváros belső kerületeiben, a Belvárosban is már korán lehetett érzékelni a jeleket.
Érdemes még várni a lakásvásárlással?
Már nemcsak pozitív előjelek, hanem konkrét statisztikák is igazolják, hogy mozgásba lendült a hazai lakáspiac. Az elmúlt időszakban ráadásul fontos változások is életbe léptek a lakáshiteleknél, illetve a lakásvásárláshoz felhasználható állami támogatásoknál.
Egyre népszerűbb a magyar ingatlan
A befektetők magabiztosak és szándékuk szerint terjeszkednének: többségük növelné felvásárlásait 2015-ben, derül ki a CBRE globális ingatlan-tanácsadó legfrissebb, globális ingatlan-befektetői szándékról készített felmérése.
Airbnb azaz a modern Zimmer frei - lehet szabályosan!
Csinos lakásokkal jó környéken vagyonokat lehet keresni – mondják az Airbnb lakáskiadó szolgáltatás ismerői. Tény, hogy a szobáztatás-lakásoztatás 21. századi verziója jó a turistának és jó a tulajnak is – ha előzetesen már felmérte a fizetendő adó és a várhatóan befolyó nyereség arányát. A Piac&Profit segít, hogyan működhet szabályosan az új típusú szobáztatás.
Ennyiért mennek most az ingatlanok
Áprilisban is 12 ezer darab fölött keltek el országos szinten az ingatlanok. Bár az előző hónaphoz képest volt egy – szezonalitással magyarázható - apró csökkenés, mégis magas számról beszélhetünk.
A párnacihánál jobb befektetés a lakás
A jelenlegi piaci környezetben jó üzlet lehet lakásba fektetni. A kiadási célú lakásvásárlással 6,4-7,4 százalékos hozamot lehet elérni, mely két tényezőből áll, a lakás bérbe adásával 3,4-4,4 százalékos hozam nyerhető, míg a jövőbeli lakás felértékelődésnek köszönhetően további 3 százalékos hozamra lehet számítani.
Hol a legdrágább a nyaraló?
A legnagyobb magyarországi tavak partján lévő lakóingatlanok – nyaralók, házak - átlagos négyzetméterára 210-290 ezer forint között alakul. A Balaton északi partján a legmagasabbak az árak, Tihanyban például a 600 ezer forint közelében mozognak. A Balaton déli oldalán az északinál 25 ezer forinttal alacsonyabb az átlagár, a Velencei-tónál pedig jóval olcsóbbak az ingatlanok.
Már vidéken is emelkednek az ingatlanárak
Szárnyal a hazai ingatlanpiac, leginkább a fővárosban, de már vidéken is egyértelműek a jelek, szinte mindegyik mutató javul. Az eladók mostanában egyre inkább rövidebb értékesítési idővel, jobb alkupozíciókkal és növekvő árakkal.
Jó befektetés a belvárosi lakás
Budapest belvárosa, és annak lakáspiaca látványos felfutásban van az elmúlt években. Igazi reneszánszát éli, köszönhetően azoknak, akik hosszú távú, értékálló és kiemelt hozamot biztosítani képes befektetésbe fektetnék a millióikat.
Mire elég az új szocpol?
Idén július 1-től elérhető lesz a Családok Otthonteremtési Kedvezménye, amely újra lehetővé teszi, hogy az ingatlanpiac legnagyobb részét kitevő használtlakás vásárlásra is igénybe lehessen venni vissza nem térítendő, állami támogatást.
Kúsznak felfelé a lakásárak – egyre drágább az ingatlan
Nem állt meg a gyorsuló növekedés az ingatlanpiacon. Az egyébként általában gyenge első hónapokhoz képest 9 ezernél is több adásvétellel indult a 2015-ös év, ami a válság utáni legerősebb adat.
Külföldiként éri csak meg igazán lakást venni
A hazai ingatlanárak a válságot megelőző szint alatt vannak, mint az köztudott. A Duna House országos lakásárindexe 15 százalékos esést mutat forintban, de ha mindezt külföldről nézzük, a kép még érdekesebb.
Az ingatlanpiacon már vége a válságnak
A válság óta az első ízben emelkedett százezer fölé az ingatlan-adásvételek száma az országban. A lakások árai is emelkedtek, főleg a panellakások kelnek el most drágábban.
Újra népszerű lett tavaly a lakáshitel
Csökkent a hitelköltség, erősödött a háztartások részéről a bizalom, és aktívabban hiteleztek a bankok – mindezek eredményeképpen 2014-ben a lakossági lakáshitelezés 60 százalékkal bővült az egy évvel korábbi időszakhoz képest.
Lakáspiac: egész évben napsütés
A lakáspiac idei éve több szempontból is eltért az elmúlt évek válság tépázta trendjeitől: 2014-ben már nem csak az élethelyzetből adódó változások generáltak adásvételeket, de megjelentek a befektetők is, és a háztartások bizalmának visszatérésével pedig egyre többen valósították meg a korábbi években elhalasztott vásárlásaikat.
Jövőre is jól járhat, aki lakást vesz és az is, aki elad
2014-ben már a háztartások bizalmának visszatérésével pedig többen valósították meg a korábbi években elhalasztott vásárlásaikat. A bizalom további növekedésével egy kedvező gazdasági környezetben, a lakáspiac stabil növekedési pályára állhat 2015-ben.
Rég volt ilyen jó év az ingatlanpiacon
2014-ben eddig több mint 96 ezer ingatlan adás-vétel bonyolódott, több mint az elmúlt 5 év bármelyikében 12 hónap alatt. Idén volt már ennél alacsonyabb is a keresleti mutató, de a mélypontot majd csak decemberben érjük el.
Kevés a külföldi vesz lakást nálunk
A 2000-es évek ingatlanpiacán még nagy arányban voltak jelen a – főleg nyugat-európai – vásárlók, befektetők. A válságot követően azonban keveset hallani felőlük, azonban a Duna House most utánajárt milyen arányban és honnan érdeklődnek a külföldiek.
Nagyon várják már a szocpolt
Ennyi cég még sosem szűnt meg az építőiparban, az állami beruházások várható kifulladása pedig még mélyebbre lökheti a szektort. A vállalkozások ezért nagyon várják a szocpolt, amelytől a lakásépítések felfutását várják.
A devizahiteles mentőcsomag fékezi az ingatlanpiacot
Idén csupa pozitív adat érkezik az ingatlanpiacról, így 2014 a válságot követő legjobb év lehet. Még úgy is, hogy közben van egy komoly hátráltató tényező. Amíg a válságot követő 5 év ingatlanpiacát a vásárlók hiánya jellemezte, úgy idén éppen az eladókból van kevés.
Ilyen jó hírt már rég kaptunk a lakáspiacról
Rekordhónappal kezdődött az ősz az ingatlanpiacon. A 10 059 tranzakció nemcsak az idei legerősebb-, de az elmúlt 5 év második legerősebb hónapja is. Az árak is emelkedésbe kezdtek.
Újra menő az agglomeráció
Több az ingatlankereső. Röviden így lehetne összefoglalni a főváros környéki települések ingatlanpiaci trendjeit. Az egész országban érezhető, hogy visszatért a családok bizalma, és egyre többen vágnak ingatlanvásárlásba.
Van, ahol tényleg megszaladtak a lakásárak
Az idei piaci forgalom 14 százalékos erősödést mutat a tavalyi azonos időszakhoz képest a Duna House becslése alapján. Ennek általában áremelkedés a következménye, de nyilván ez nem egyformán következik be az egyes régiókban.
Ilyen jó hónap a válság óta alig volt
A válságot követő időszak egyik legkiemelkedőbb hónapját zárta az ingatlanpiac. A közel 9200 adásvételi darabszám 22 százalékkal erősebb, mint egy évvel ez előtt, és csupán 2 olyan hónap volt az elmúlt években, amely ennél magasabb értéket hozott.
Eddig vártak az örökösök a lakáseladással
Az átmeneti áprilisi mérséklődést követően újabb csúcsra ugrott az ingatlan adás-vételek darabszáma májusra. Minden harmadik eladott ingatlan örökség volt, a legtöbbet a családi házaknál alkudoztak a vevők.
Kertes házról álmodnak a fiatalok – de nem hitelből
A huszonéves magyar fiatalok jó része – főleg az egyetemisták – nem tervezi, hogy mihamarabb továbbáll a szülői házból. Saját kertes ház a legtöbbjük vágya, de rövid távon inkább bérlésben gondolkodnak.
Felpörgőben az ingatlanpiac
Újabb jel utal arra, hogy az ingatlanpiac fellendülő pályára állt. A Duna House elemzéséből kiderült, hogy áprilisban lényegesen gyorsabban mentek el az eladó ingatlanok áprilisban, mint egy hónappal korábban.
Drágulnak a lakások, kelendőbbek a hitelek
A tavaly elindult otthonteremtő hitelezés nem robbantotta be az ingatlanpiacot az első pillanatban, de egy óvatos, lassú emelkedés már látszik. Az ingatlanárak is emelkedésnek indultak, a jelek szerint éledezik a lakáspiac.
Még mindig jó üzlet az ingatlan, nem emelkedtek az árak
A viszonylag erős idei ingatlanpiaci forgalom a harmadik hónapban sem esett vissza, viszont az árak még nem indultak meredeken felfelé. A panelek ára 2 százalékpontot felfelé, a téglalakások ára épp ugyanennyit lefelé mozdult.
Valami megmoccant az ingatlanpiacon
Meglepően magas a Duna House által becsült idei februári ingatlanpiaci adat, amely a válság utáni egyik legerősebb ingatlanpiaci forgalmát mutatja. A vásárlók még mindig a jellemzően olcsóbb, kisebb lakásokat keresik.
Vidéken szívesebben eladják az örökölt lakást
Az örökölt ingatlanállomány egy részét belakják, más részét kiadják, de jelentős számban megpróbálják értékesíteni, ezáltal jutva vagyonhoz. A statisztikák szerint vidéken szívesebben verik dobra az örökösök az ingatlant.
Ilyen ütemben 2600-ra lesz minden magyarnak új lakása
Az építőipar teljesítménye a nagy állami beruházások miatt összességében javul, de a lakásépítés még mindig mélyponton van, még a második világháború alatt is több lakás épült mint tavaly.
Októberben a 13. kerületi lakások voltak a menők
Az idei legerősebbnek számító szeptemberi hónapot követően némi visszaesést mutatott az ingatlanpiac a 7663 darabos adás-vételi darabszámmal, de így is a második legnagyobb érték lett az évben.
Ezek a lakások kelnek el a leghamarabb
A XIV. kerületi, 9 milliós és a drága II. kerületi ingatlanokból fogy manapság a legtöbb a fővárosban. Mindkettőből nagyjából 350 darabot lehet évente eladni, legalábbis így volt ez az elmúlt 3 évben és nagyjából idén is így alakul. A Duna House elemzése a részletekbe is beavat.
Ilyen gyenge nyári hónap már rég volt
Az ingatlanpiaci forgalom augusztusban kissé mérsékeltebb volt, mint ahogy a szezonalitástól megszokhattuk. Országosan mindössze csak 7 060 ingatlan adás-vétel bonyolódott.
Még tart a roham az albérletekért
Még tart az egyetemisták, főiskolások albérlet-keresési rohama, az érdeklődés a hónap végéig élénk maradhat, de a kínálatból lassan elfogynak az igazán jó adottságú lakások az Otthon Centrum (OC) tapasztalatai szerint.