Meddig drágulhatnak még a lakások?

Jelentősen emelkedtek az elmúlt egy évben a hazai ingatlanárak, de ha az inflációval számolunk, az ötödével még mindig elmaradnak a válság előttiektől. Van még hová emelkedniük tehát a lakásokért kért összegeknek – áll a Duna House elemzésében.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: PP

A szeptemberi forgalom – augusztushoz hasonlóan – 11 ezer körüli szintet mutatott. Egy éve ugyanekkor, a piaci felemelkedés hatására már valamivel 10 ezer fölötti számban keltek el az ingatlanok a Duna House becslése szerint, így a két hónap között 9 százalékos emelkedés mutatható ki. Szeptember első fele még gyengébb, de a második már erősebb forgalmat mutatott. A becslés szerint idén összesen 102 723 ingatlan-adásvétel történt, ami már önmagában meghaladja a 2009–2013 közötti évek bármelyikét. Tavaly az első 9 hónapban a KSH adatai alapján 87 243 tranzakció zajlott. Valamelyest csökkent a kereslet az előző hónaphoz képest. A szeptemberi 90 százalékpontos adat ugyan az idei leggyengébbnek mondható, még így is az elmúlt évek átlaga fölötti érték.

Egyik regionális és típusbéli árindex sem esett az elmúlt negyedévben a korábbihoz viszonyítva, sőt több mutatónál inkább a korábban elkezdődött meredek emelkedés volt tapasztalható. Ennek köszönhetően az Országos Lakásárindex 7 év után újra átlépte a 2008. I. negyedéves bázisértéket. Fontos azonban tudni, hogy ez nominális értéken igaz, a fogyasztói árindexszel korrigált áradat 80 százalékponton áll, vagyis reálértelemben 20 százalékkal a válság előtti szint alatt vannak a lakásárak.

Közép-Magyarországon a legdrágábbak

Idén a III. negyedévben Közép-Magyarországon vették átlagosan a legmagasabb négyzetméteráron a panellakásokat. Ebben a régióban 216 ezer forintot adtak ki négyzetméterenként, de nem sokkal maradt el a Nyugat-Dunántúl sem, ahol 172 ezret. A legkevesebbet Észak-Magyarországon fizettek, átlag 120 ezer forintot. A téglaépítésű lakásokat ugyancsak a közép-magyarországi régióban vásárolták a legmagasabb átlagáron, 302 ezer forintért. Ezt az adatot elsősorban a főváros belső kerületeinek áradatai húzták fel. A nyugati országrészen lett szintén a vidéki árak között a legmagasabb átlag, a Nyugat-Dunántúlon 232 ezer, Dél- Dunántúlon pedig 222 ezer forintot adtak a vevők négyzetméterenként. Akárcsak a panelek esetében, a téglaépítésű lakásokért is Észak-Magyarországon kellett a legkisebb összeget kiadni, itt ez a típus átlaga 116 ezer Ft/m2 volt.

Egyre többet kell dolgoznunk a lakásért
2014-ben Magyarországon átlagosan 960 euró volt négyzetméterenként az új lakások ára. Ez 25%-kal marad el a cseh (1.200 euró) és mintegy 15%-kal a lengyel lakások (1.100 euró) fajlagos áraitól. Azonban míg Csehországban átlagosan 7,1 évnyi bruttó átlagjövedelem kell egy új, 70 négyzetméteres lakás megvásárlásához, addig ez az érték Lengyelországban 7,2, Magyarországon pedig 7,8 év.
Néhány soproni fejlesztésnek köszönhetően Nyugat-Dunántúlon vásároltak a legnagyobb arányban új építésű ingatlant (11%). Az ország többi részén ez a típus az adott régió piacának csak 2–5 százalékát tette ki. Felújítandó vagy gyengébb („lakható” besorolású) lakást a Közép-Dunántúlon vettek legnagyobb arányban (40%). Az országban tehát továbbra is inkább a jó vagy kiváló ingatlanokat vásárolták.

Észak-keleten a legolcsóbbak

Az észak-magyarországi régiót nemcsak a legalacsonyabb átlag-négyzetméterárak jellemezték a III. negyedévben, hanem a legmagasabb alkuk is. Itt a panelekre 6 százalékos, a téglalakásokra 7 százalékos, a családi házakra pedig 8 százalékos átlagos vevői alku volt jellemző. Országos szinten alacsonynak volt mondható az árlevitel mértéke, vagyis az a különbség, amennyivel az eredetileg elképzelt árat kellett módosítani, hogy a vevők érdeklődését felkeltse az ingatlan. A panel- és téglaépítésű lakásoknál ez az adat csupán 0–2 százalék között volt, a családi házaknál pedig 3–5 százalék.

A Duna House által közvetített ingatlanok 2014 III. és az idei III. negyedévi adatainak az összehasonlítása jól mutatja az árak elmozdulását a fővárosban. Budán a 300 ezer Ft/m2 alatti ársávok csökkentek, és az e fölöttiek nőttek, legnagyobb mértékben épp a 400 ezer Ft/m2 felettiek esetében. Egy éve még ez a sáv a tranzakciók 14 százalékát tette ki, idén pedig már a 38 százalékát. Pesten ugyanez a jelenség figyelhető meg a 250 ezer Ft/m2 sáv fölött. Itt a legdrágább, 400 ezer fölöttiek sávja is nagyot ugrott 5-ről 18 százalékra.

Vidéken (Közép-Magyarország nélkül) hasonló a helyzet. Bár a legtöbben továbbra is a 100–150 ezer Ft/m2 árkategóriát vették, ennek aránya 42 százalékról 32 százalékra esett, és inkább az e fölöttiek erősödtek. Pest megyében a 150–200 és a 100–150 ezer Ft/ m2 sávok voltak a legerősebbek, de mindkettő̋ veszített arányából a megyében egy év alatt és itt is a 200 ezer Ft/m2 feletti kategóriák erősödtek.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo