Lakás cikkek
Már emelkednek a debreceni lakásárak a BMW-gyár miatt
Kövesdi Marcell, a Házbank.hu tulajdonos-ügyvezetője szerint elsősorban a lakáspiacra lesz hatással a BMW debreceni beruházása, a négyzetméterárak gyors emelkedésére a nyitás előtti hónapokban lehet számítani.
Kis lakásba a legérdemesebb fektetni Budapesten
Kövesdi Marcell ingatlanszakértő szerint legfeljebb 40 négyzetméteres és legalább másfél-két lakószobás ingatlant érdemes vásárolni, és nagyon fontos a jó lokáció. Hogy mi is számít jó lokációnak, azt az alapján lehet eldönteni, hogy milyen vevőkörnek szeretnénk majd továbbértékesíteni a lakást, vagy mire szeretnénk használni azt.
Befektetésre a kis lakás a nyerő
Az ingatlanszakértő szerint legfeljebb 40 négyzetméteres és legalább másfél-két lakószobás ingatlant érdemes vásárolni, és nagyon fontos a jó hely. Hogy mi számít jó helynek, azt úgy lehet eldönteni, hogy milyen vevőkörnek szeretnénk majd továbbértékesíteni a lakást, vagy mire szeretnénk használni azt.
Még mindig Hűvösvölgy a legdrágább
Továbbra is erős kereslet és áremelkedés jellemzi a fővárosi lakáspiacot, akár a téglalakásokról, akár a panelekről van szó. A fővárosban augusztus közepén több mint 600 ezer forint felett volt a lakások átlagos négyzetméterára, ez 20 százalékos drágulást jelent.
A jövőben adatainkkal is fizethetünk lakbért
Intelligens lakásokat ad bérbe egy New York-i startup, de cserébe a bérlőnek vállalnia kell, hogy minden tevékenységét figyelik. Az adatokat egyelőre még nem értékesítik.
Budapesten kívül is van élet az ingatlanpiacon
Budapesten és legnagyobb vidéki városokban zajlott a hazai ingatlanpiac tranzakciók közel 40 százaléka a tavalyi évben, derül ki a Duna House és a KSH lakóingatlanpiaci tranzakciószámadatait vizsgálva. A vidéki nagyvárosokban mérsékelten, a kisebb városokban jelentősen emelkedett az adás-vételek száma, amely így országosan folyamatosan növekvő tranzakciószámot biztosított. Tavaly országosan 153 770 ingatlan cserélt tulajdonost, idén a szakemberek 160-180 ezer körüli tranzakciót várnak.
Ha rugalmasabb lenne a CSOK, még többen élnének vele
A falvak elnéptelenedésének megakadályozására a kormány emelni kívánja a CSOK összegét a kistelepüléseken. Így akár minimális önrésszel vagy a nélkül is lehetne ingatlant vásárolni az 5.000 fő alatti községekben. Az ingatlanpiaci áraknak, vagy akár a családos háztartások területi elhelyezkedésének figyelembevételével azonban a CSOK további differenciálásának is volna létjogosultsága.
A klíma mindent visz – egekben az ilyen lakások ára
Az idei melegrekord a lakáspiacra is hatással van. A klímás lakások sokkal keresettebbek – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből, amely az eladásra kínált, légkondicionálóval felszerelt fővárosi panel- és téglalakások piacát vizsgálta.
Az autóipar is felpörgeti a vidéki ingatlanpiacot
A vidéki ingatlanpiac élénkülését a nagy volumenű beruházások mellett a régiós elhelyezkedés és az infrastruktúra-fejlesztések is elősegítik. A nagyobb fejlesztések nyomán felkúszó ingatlanárak kiváló befektetési lehetőséget kínálnak.
Leginkább tévézésre használunk okos megoldásokat
Az otthonunk működtetését szolgáló legkorszerűbb megoldások még nem terjedtek el széles körben Magyarországon – derül ki a Fundamenta okosotthonokat vizsgáló országos reprezentatív kutatásából.
15 százalékkal bővülhet idén az építőipar
A tavalyi magas bázis ellenére idén is legalább 15 százalékos termelésnövekedést várnak az építőipartól az MTI-nek nyilatkozó elemzők.
Eufória a lakáspiacon: a kereslet és az árak is tovább emelkedhetnek
Az ingatlanpiac egészét illetően még sosem voltak ennyire derűlátók a piaci szereplők.A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexe 3, míg az országos csaknem 2 ponttal emelkedett az előző (idén áprilisi) felméréshez képest. Mindkét index éves alapon 4-4 ponttal emelkedett, s ezzel historikus csúcsukra emelkedtek.
Káosztól tartanak az ingatlanfejlesztők a kedvezményes áfakulcs megszűnése miatt
Átmeneti intézkedéseket, 2020-tól pedig új, fokozatos adóteher növelést eredményező rugalmas áfa- és illetékszabályozást javasol a lakásépítésekre a legnagyobb ágazati szereplőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK). A javaslatcsomagot a szervezet eljuttatta a kormánynak is.
Befektetőt keresnek egy lakótelepi kísérlethez
Könnyűszerkezetes elemekkel bővítik ki az egyik lakóházat a budapesti József Attila lakótelepen, így bővítik a lakások alapterületét. Ez jó lehetőség lehet a befektetőknek.
Annyit kérnek egy kiadó szobáért mint öt éve egy lakásért
Az ingatlan.com adatai szerint augusztus első napjaiban a kiadó téglalakásokért átlagosan 150 ezer forintot kértek Budapesten egy hónapra. Az albérletpiaci drágulás miatt ma már egy budapesti kiadó szobáért annyit kérnek, mint egy garzonért öt évvel ezelőtt.
20-40 százalékkal is felviheti a BMW-gyár a debreceni ingatlanárakat
Mester Nándor, az Otthontérkép Csoport vezető elemzője szerint 20-30, vagy akár 40 százalékkal is emelkedhetnek a lakásárak Debrecenben 3-4 éven belül, amikor igazán beindul a gyártás a BMW új, a hajdúsági városban létesülő gyárában.
5 tipp, amivel elkerülheti a lakásvásárlás csapdáit
A jó vételnek számító ingatlanokért nagy a harc, de nem árt vigyázni: gyakran a legkecsegtetőbb ajánlatok tartogatják a legtöbb buktatót. Az OTP Bank összeállított öt javaslatot, amivel a lakásvásárlók elkerülhetnek néhány csapdát.
Enyhülőben a lakásépítési láz
2018 I. félévében 6517 új lakás épült, 30 százalékkal több, mint egy évvel korábban, de új építési engedélyből már kevesebbet adtak ki, mint tavaly - írja a KSH.
Erre érdemes figyelni lakásbérléskor
A Duna House összegyűjtötte a legfontosabb szempontokat, amiket érdemes átgondolni a bérlőknek és lakáskiadóknak egyaránt a megállapodás során.
Ismét népszerű az agglomeráció
Budapest vonzáskörzetében és a nyugati országrészben virágzik legjobban az ingatlanpiac, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint azonban néhány éven belül fokozatosan lassulhat a piac bővülése.
Fiatalok millióinak természetes az autó- vagy lakásmegosztás
A K&H pénzügyi vetélkedő szakértői a felnövekvő generáció pénzügyi tudatosságát igyekeznek fejleszteni: ennek része az is, hogy mit vegyünk meg és mit elég alkalmanként kölcsönözni vagy közösen használni.
Kerületek, ahol nem érdemes ingatlanba fektetni
A legnépszerűbb kerületekről és felkapott környékekről mindenki beszél, de vajon tudjuk-e hol vannak azok a kerületek, ahol a legkevesebben keresik leendő otthonaikat? Miért nem népszerűek egyes környékek és vajon mi okozhatja ezt? A Duna House az ingatlankeresők által megjelölt adatok alapján elemezte a kevésbé népszerű lokációkat.
Miért félünk az újépítésű lakásoktól?
Tévhitek, féligazságok és a társadalomba beleivódott bizalmatlanság jellemzi a hazai újépítésű lakásokkal szemben a magyar fogyasztót. Pedig aki már vett, az általában pozitívan vélekedik – derült ki egy hiánypótló kutatásból.
Jövőre vége az olcsó lakásépítésnek
Az ingatlan.com szerint a lakásépítési kedv fokozódni fog, elsősorban a kedvezményes áfára vonatkozó határidő szorítása miatt.
123 ezerbe kerül az átlag albérletdíj Budapesten
A Rentingo.com első félévre vonatkozó legfrissebb elemzése szerint a budapesti bérlakáspiacon az elmúlt fél évben a VIII., XIII. és XIV., míg budai oldalon a XI. kerületben található lakások iránt volt a legnagyobb kereslet.
Roham várható az új lakásokért
A piaci szereplők reményei ellenére a kormány nem tervezi az 5 százalékos újlakás áfa meghosszabbítását. Ez rohamot indíthat a lakásvásárlók között, ha még az alacsonyabb áfakulccsal szeretnének vásárolni. 2020-tól viszont zuhanhat a kereslet.
200 milliót is elkérhetnek egy belvárosi lakásért
Átlagosan 826 ezer forintot kellett négyzetméterenként fizetnie annak, aki júniusban Budapesten vásárolt új építésű lakást. Ez 20,9 százalékos növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest – derül ki az Otthon Centrum legfrissebb újlakás-piaci felméréséből.
Nem állt meg a drágulás a lakáspiacon
Folytatódott az élénkülés a lakáspiacon az elmúlt fél évben, az átlagos négyzetméterár már elérte a 400 ezer forintot. Összességében továbbnőhet a forgalom a tavalyihoz képest.
A hely és a panoráma mindent visz
Idén, az Otthon Centrum által értékesített ingatlanok háromnegyede kelt el 100 millió forintnál magasabb értéken, döntő részben Budapesten, az agglomerációban kettő, vidéken pedig egy. A 2018-ban értékesített nagyértékű ingatlanok jellemzően téglaépítésű társasházi lakások voltak, nagyjából fele arányában újépítésű társasházakban és régi épületekben.
Ezek a kerületek a lakásár-robbanás nyertesei
Az elmúlt bő négy évben Budapest belső városrészeiben és jellemzően Nyugat-Magyarország megyeszékhelyein növekedett a legjobban a lakóingatlanok értéke.
Vagány lakások horror áron
Lakberendezési magazinok kedvence a loft-lakás – a hatalmas terekben szabadon szárnyalhat a belsőépítészek fantáziája. Ugyanakkor az ilyen lakásokból szűk a kínálat a fővárosi ingatlanpiacon – igaz, ezeket jellemzően csak tehetős ínyencek engedhetik meg maguknak.
Októbertől él a szigorítás a lakáshitelpiacon
Szigorúbb szabályok jönnek októbertől a lakáshitelpiacon, ezért sokan előre hozhatják a lakásvásárlást. Ezután a fix összegű lakáshitelek kerülnek előtérbe.
Száz hónap szakadatlan munka kell ötven négyzetméterhez
Hiába a fővárosban a legmagasabb a nettó fizetés, mégis itt kell a legtöbbet dolgozni egy 50 négyzetméteres lakásért: 113 havi, azaz közel 10 évi fizetésre van szükség. Győr-Moson-Sopron megyében egy városi lakásra elég 84 havi nettó megyei átlagbér – derült ki az ingatlan.com összeállításából. Ezzel szemben Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Tolna megyében vannak olyan községek, ahol egy 100 négyzetméteres ház 3 évi fizetésből kijöhet.
Vidéken is belehúztak az építtetők
Újabb lendületet vett az építőipar: áprilisban az ágazat termelése 14,2 százalékkal nőtt éves szinten, ami gyorsulást jelent a márciusi, mindössze 1,4 százalékos növekedéshez képest. Az év első négy hónapjában pedig 17,5 százalékkal növekedett a termelés. A lakásépítéseket magában foglaló épületépítéseknél áprilisban 7, az év első négy hónapjában pedig 15,2 százalékos volt az emelkedés - áll az ingatlan.com elemzésében.
Pörögnek a panellakások
Az idén tovább csökkent a panellakások forgási ideje, az új lakások átlagosan 66 nap alatt keltek el. A belvárosban a magas árak miatt lassabban kelnek el a panellakások.
Egy darabig még velünk maradnak a panelházak
A 2013-as mélypont óta a fővárosban több mint megduplázódtak a lakótelepi panellakások árai, míg a vidéki nagyvárosokban az árnövekedés „mindössze” 50-70 százalékos. Ennek fényében nehéz elképzelni a panelházak részleges visszabontását, sokkal reálisabb a korszerűsítés és a panelprogram.
A belvárosban már az Airbnb népszerűbb, mint az albérlet
A Rentingo.com elemzése alapján, a budapesti bérlakáspiacon idén eddig a legnagyobb kereslet pesti oldalon a VIII., XIII, XIV., míg budai oldalon a II. és a XI. kerületben található 30-49 négyzetméteres lakások iránt volt.
Budán egyszerűen már nincs 15 millió alatt lakás
Budapesten alig pár tucat ilyen ingatlan akadt, azok többsége is a külső pesti kerületben. Vidéken ezzel szemben az 50 ezer főnél kisebb településeken értékesített ingatlanok legalább kétharmadát 15 millió forint alatt adták el ebben az évben az Otthon Centrum adatai alapján.
Amerikai az álom, de magyar a realitás
A magyarok 80 százaléka legszívesebben egy amerikai stílusú kertes házba költözne, azonban közeledve a tényleges lakásvásárláshoz 41 százalékuk már egy panellakással is kiegyezne – derül ki az OTP Bank első alkalommal elkészített Hello Otthon kutatásából. A lakásvásárlók dolgát a szárnyaló ingatlanárak sem könnyítik meg, és napról-napra nehezebbnek tűnik jó vételnek számító lakáshoz jutni.
Ennyiért már csak romot lehet kapni
Budapesten alig pár tucat olyan ingatlan akadt, amelyet 15 milló alatt meg lehetett kapni, vidéken ezzel szemben a kisebb településeken értékesített ingatlanok legalább kétharmadát ennyiért adták el. Budán és a Belváros XIII. kerületében ezért a pénzért idén már nem lehetett panellakást kapni, de a külső kerületekben is elvétve akadt egy-egy darab – derül ki az Otthon Centrum felméréséből.
A lakáspiacot is felborítja az elöregedés
Az európai országok átlagéletkora a következő évtizedekben kitolódik, és a 65 év felettiek aránya is növekedni fog a 15-64 éves aktív korosztályhoz képest. Ez az egész gazdaság számára kihívást jelent majd.
A régebbi lakáshirdetéseket is érdemes megnézni
Hiába élénkül az ingatlanpiac, sok lakás marad eladatlanul, mivel a vevők általában a frissebb hirdetésekből szemezgetnek – írja a Ingatlan.com.
A panorámás és belvárosi lakásokra a legnagyobb a licit
Egyes ingatlantípusoknál az alku helyett már licitálnak a lakásvásárlók a Duna House tapasztalata alapján. Elsősorban a különleges adottságokkal és népszerű lokációval rendelkező ingatlanokra licitálnak a vevők, amelyeknél akár néhány százalékkal is emelkedhet a végső ár.
Hitelből venne lakást? Még idén érdemes belevágni
Bőven van még tér növekedésre a lakáspiacon, így – ha csak a nem üt be egy újabb gazdasági válság – a lakáshitel-állomány is bővülni fog a K&H szerint. Ma a befektetési célú lakásvásárlásra felvett hitel egy éven belül megtérülhet, de már nem sokáig, hiszen ahogy egyre több hitelt veszünk fel, hamarosan a hiteldíjak emelkedésére lehet számítani.
Meglepően kevés a jó állapotú lakás a piacon
Az eladó lakások csak 44 százalékát kínálták jó állapotúként a tulajdonosok az elmúlt 10 évben. Pedig egy felújítás megtérülhet, az építőipari drágulás miatt viszont a korábbinál nagyobb összeget kell áldozni egy korszerűsítésre – írja az Ingatlan.com.
Egyre többen ragadnak a mamahotelben a dráguló lakásárak miatt
Nehezen tudnak lépést tartani a fiatalok a növekvő lakásárakkal, csökkent idén az első lakásukat megvásárlók száma – közölte a Duna House.
Tovább drágulnak a diákok albérletei
Budapesten 10 százalékkal drágultak az albérletek éves összevetésben, és a nagyobb egyetemvárosokban is emelkedtek a bérleti díjak. Debrecenben 88 ezer forintos, Szegeden 85 ezres, Pécsen 95 ezres, Miskolcon pedig 70 ezer forintos szintnél jár az albérletek átlagára. Budapesten nincs olyan kerület, ahol az átlagos bérleti díj 100 ezer forintnál olcsóbb lenne, a fővárosi bérleti díjak átlaga pedig 149 ezer forint. A garzonlakásokért kevesebbet kérnek a tulajdonosok, de az egy négyzetméterre vetített bérleti díjuk mégis magasabb a nagyobb lakásokéhoz képest.
Beindultak a tömeges társasház-átadások
A KSH ma publikált adatai szerint 2018 első három hónapjában 3394 lakást adtak át országosan, ami a tavalyi év első negyedévéhez képest 65 százalékos növekedést jelent. A szezonálisan működő piacon – ahol jellemzően az év eleje gyenge számokat hoz – 2010 óta ez a legerősebb évkezdet – áll az OTP Ingatlanpont közleményében.