Lakás cikkek


Néhány nap, és új korszak kezdődik az albérletek piacán

Néhány nap, és új korszak kezdődik az albérletek piacán 

Nagyon eltér majd a felsőoktatási ponthatárok csütörtöki kihirdetésével induló albérletszezon a korábbi években megszokottól. A bérleti díjak trendfordulója miatt például több tízezer átköltöző jelenhet meg a piacon.
Megvan, kik lehetnek a rövid távú lakáskiadás kinyírásának győztesei

Megvan, kik lehetnek a rövid távú lakáskiadás kinyírásának győztesei 

A Gazdasági Operatív Törzs javaslata alapján az Airbnb és a hozzá hasonló internetes felületeken szállásként hirdetett lakásokat egy évben maximum 120 + 30 napon át adhatják bérbe tulajdonosaik. A végleges döntés a kérdésben az önkormányzatokhoz kerül. Az azonban biztos, hogy amennyiben szigorítások jönnek az jelentősen átrendezheti a fővárosi albérletpiacot.
Döntött az operatív törzs – kicsinálnák a rövid távú lakáskiadást

Döntött az operatív törzs – kicsinálnák a rövid távú lakáskiadást 

Laptársunk, az mfor.hu forrásai szerint döntés született a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs ülésén.
Lakáspiac: egyre nagyobb szakadék tátong az eladók és vevők között

Lakáspiac: egyre nagyobb szakadék tátong az eladók és vevők között 

A legtöbb ingatlanhirdetési oldalon visszapattant a március végén, április elején mélypontra süllyedő lakáspiaci kereslet, néhány esetben új csúcs is született. A vásárlási szándék látványos erősödése ellenére, azonban nem születik több adásvétel, mert az eladók nem alkalmazkodtak a piaci trendhez, azaz a vásárlóerőhöz képest sok a túlárazott lakás.
Lakásbérleti díjak: így áll Budapest a nemzetközi összehasonlításban

Lakásbérleti díjak: így áll Budapest a nemzetközi összehasonlításban 

Bár Budapesten egész Európában az egyik legnagyobb mértékben nőttek az ingatlanok bérleti díjai tavaly, a magyar fővárosban, nemzetközi összehasonlításban, még mindig viszonylag alacsonyak a díjak; a jó állapotú, jól felszerelt lakásokat tekintve Budapest közvetlenül Bécs mögött szerepel az európai nagyvárosokat nézve - közölte az Eurostat elemzése alapján a Duna House az MTI-vel.
Meglepőt lépett a jegybank: de hogy hat mindez a lakásárakra és a hitelekre?

Meglepőt lépett a jegybank: de hogy hat mindez a lakásárakra és a hitelekre? 

Inkább hosszabb távon lehet lakáspiaci és lakáshitelpiaci hatása a Magyar Nemzeti Bank keddi döntésének. A magyar jegybankárok négy év után először változtattak az alapkamat szintjén, 15 bázisponttal 0,75 százalékra csökkentették - derül ki az ingatlan.com és a money.hu közös összefoglalójából, amely az MNB döntésének lehetséges hatásait vizsgálta.
A válság utáni időszak nyertese a vidéki ingatlanpiac?

A válság utáni időszak nyertese a vidéki ingatlanpiac? 

Elkerülte a vírust kísérő általános visszaesést a vidéki újlakás-piac: az Otthon Centrum megyei jogú városokban végzett legfrissebb felmérése szerint a szektor az egy évvel ezelőtti számokat hozza.
Még mindig ez a legjobb befektetés az ingatlanpiacon

Még mindig ez a legjobb befektetés az ingatlanpiacon 

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb lakáspiaci jelentése alapján a tavalyi év utolsó negyedévében már stagnáltak a lakásárak, sőt Budapesten 2 százalékos csökkenés volt tapasztalható. A Duna House ingatlanpiaci elemzésében a 3 legnépszerűbb fővárosi panellakás típusának konkrét árváltozását vizsgálta 2008-tól napjainkig, amely megerősíti a jegybank eredményeit. A panellakások az enyhe korrekció ellenére is hosszútávon a legjobb befektetésnek számítanak az ingatlanpiacon, az elmúlt 7 évben megháromszorozták értéküket és még mindig az egyik legnépszerűbb ingatlantípus az otthont keresők között. 
Miként hat a munkanélküliség a lakáspiacra?

Miként hat a munkanélküliség a lakáspiacra? 

Negyedik hete növekszik az Otthon Centrum aktivitást mérő mutatója, vidéken már majdnem utolérte az ingatlanpiac a vírus előtti időszakot, ámbátor még ez is messze van a korábbi évek szárnyalásától. Az árak valamelyest mérséklődtek, ami összefüggésben van a munkanélküliség növekedésével.
A lakásfelújítás és a koronavírus - barkácsolnak a magyarok

A lakásfelújítás és a koronavírus - barkácsolnak a magyarok 

Az utóbbi hónapokban sok kereskedő szenvedte meg a válságot, ám például a barkácsboltokban a korlátozások ellenére is élénk maradt a forgalom. Ebben nem kis részben a lakásfelújításoknak is szerepe lehetett. Az OTP Ingatlanpont szakértői szerint egy megfelelően felújított ingatlannal még a jelenlegi, döntően a vevőknek kedvező piaci helyzetben is erős lehet az eladók alkupozíciója, de természetesen a mindennapi életkörülmények is könnyen javíthatóak.

Berobbanhat a lakásépítés a rozsdaövezetekben 

Újabb részleteket lehet megtudni a rozsdaövezeti lakásprogramról szóló törvénytervezetből, amely alapvető változást eredményezhet az új lakások piacán már a közeljövőben. Akár 1-2 éven belül piacra kerülhetnek a kedvezményes 5 százalékos áfával árult rozsdaövezeti lakások.

Ráugrottak az olcsó belvárosi albérletekre - sokat lehet alkuldni 

A koronavírus-járvány egyik ingatlanpiaci hatása az, hogy Budapest belvárosában a turizmus eltűnése miatt drasztikusan csökkentek a bérelhető lakások árai néhány hét alatt. Ezeket az ingatlanokat általában nagyon gyorsan ki is veszik, jellemzően olyanok, akik eddig az agglomerációból jártak be dolgozni. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint a lakást kiadók többsége továbbra is elzárkózik a háziállattal érkező bérlőktől, de ez is kezd háttérbe szorulni.

Sokk után - hogy áll most az ingatlapiac? 

A járvány miatt elrendelt korlátozások enyhítése érezhetően meglódította a vidéki ingatlanpiacot az Otthon Centrum hálózatában – a fővárosban viszont még várni kell a visszapattanásra.

Mire elég 20 millió forint a mostani lakáspiacon? 

A Duna House a 2020-as eddigi tranzakciós adatok alapján vizsgálta meg a kérdést. Míg a főváros belső kerületeiben már csak minigarzon vásárolható ekkora összegből, addig egyes vidéki nagyvárosokban tisztes méretű lakás vagy ház is elérhető ennyiért. 19 négyzetméteres belvárosi lakástól a 164 négyzetméteres szolnoki házig.

Nagyot fordult a világ – hol találhatóak a legdrágább budapesti lakások? 

2003-ban mindössze az akkori három legdrágább fővárosi kerületben, az I., a II. és a XII. kerületben haladta meg a lakások átlagos négyzetméterára a 300 ezer forintot.

Megfordult a kocka: rég láttunk hasonlót a magyar lakáspiacon 

Országszerte megnőtt az olcsóbb, 30 millió forintnál olcsóbb lakások iránti érdeklődés. Áprilisban az összes érdeklődés 57 százaléka összpontosult ezekre, szemben a februári 54 százalékkal. Beindulhat az eladók harca a vevőkért, mivel az olcsóbb ingatlanok súlya nőtt a kínálatban, a vásárlók viszont már nem szeretnének annyit költeni ingatlanokra mint korábban.

Esnek a lakásárak 

Jelentősen csökkent az újépítésű lakások ára a kormányzati vészhelyzet kihirdetése után: az első negyedévhez képest áprilisban 12 százalékos árvesztéssel számolhattak a budapesti eladók, míg vidéken ennek pont az ellenkezője történt.  

Megtorpant a lakásdrágulás, lejtőn az építkezési kedv 

Régen látott, több évig tartó tempós emelkedésnek vetett véget a múlt év a lakáspiacon, ráadásul az idén a koronavírus-járvány hanyatlást vetít előre.

1 millió forint fölé kúszott az új lakások négyzetméterára Budapesten 

A koronavírus hatásai már érződnek, de egyelőre még nem drámaiak, derült ki az Otthon Centrum legfrissebb elemzéséből: a piacon majdnem ugyanannyi új lakást kínálnak eladásra, mint egy évvel ezelőtt, amikor még híre sem volt a járványnak, de ez változni fog. Budapesten 2020 első negyedévben az egy évvel ezelőttihez képest majdnem negyven százalékkal kevesebb új projekt indult, míg a megyeszékhelyeken huszonegy százalékos a visszaesés.

Olcsóbbak lettek az albérletek 

Hirtelen megnőtt a kiadó lakások kínálata a járvány magyarországi megjelenése óta a legnépszerűbb budapesti kerületben, a bérleti díjak is csökkentek.

Koronavírus: mi lesz az Airbnb-s lakások sorsa? 

A lakáspiacon is érzékelhető szinte azonnali változást hozott a koronavírus-járvány és a veszélyhelyzet elrendelése, de az élet nem állt meg. A trendeket nézve a kereslet csökkenést mutat, de a kínálatban nincs érdemleges visszaesés, sőt. Már most valószínűsíthető, hogy az idegenforgalom visszaesése miatt a befektetési céllal vásárolt lakásokat hosszú távú bérbeadással tudják hasznosítani a tulajdonosok.

Nehezen indul az év, már ami a lakáspiacot illeti 

Az év eleje tradiconálisan nem a legintenzívebb időszak a budapesti ingatlanpiacon, idén ezt még a koronavírusról érkező hírek és az általuk kiváltott negatív gazdasági hatás is tetézte.

Óriási szárnyalás a lakáspiacon – évtizedes rekord dőlt meg 

Tavaly 21 127 új lakás épült, 20 százalékkal több, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Piac & Profittal.

A magyar lakáspiacnak is fájni fog a brexit? 

Bár még mindig növekszik a magyarországi, főként budapesti lakóingatlanok iránti külföldi kereslet, a növekedés üteme lelassult. A külföldi érdeklődők, leendő vásárlók közül a brit állampolgárok számára a brexit után más forgatókönyv jöhet.

Korai még a vészharangot kongatni az újlakás-piacon? 

2019 második felében még érezhetőbbé vált a fővárosi újlakás-piac – első félévben már tapasztalható – visszaesése a korábbi évekhez képest. A tavalyi év egészében 30 százalékkal csökkent a forgalom, az újonnan piacra kerülő kínálat pedig 20 százalékkal maradt el a 2018-as évitől.

Még mindig fájdalmasan gyorsan drágulnak a budapesti lakások 

Az adásvételi tranzakciók számának növekedése 2019-ben megállt, és az Otthon Centrum adatai szerint az egy évvel ezelőttihez képest kis mértékben visszaesett. A forgalom zömét továbbra is a főváros és a megyei jogú városok adták.

Innen már nincs tovább: elérte a plafont az albérletpiac 

A 2016-tól évente 18-33 százalékkal bővülő albérletpiaci kereslet tavaly elérte a plafont Budapesten és a vidéki nagyvárosokban, 2019-ben ugyanis nem volt komolyabb emelkedés. Az albérletkínálat viszont folyamatosan bővült.

Árcsökkenés vagy áremelkedés - megvan, mit hozhat az év a lakáspiacon 

A lakáspiacon immár többen várnak árcsökkenést, mint áremelkedést a GKI Gazdaságkutató Zrt. januári ingatlanpiaci felmérése szerint.

Kiszámolták, mekkora fizetés kell a legolcsóbb lakáshitelekhez 

A mostani kilátások szerint továbbra is alacsony szinten maradhatnak a lakáshitelkamatok, de hosszú távon persze változhat a helyzet.

Nagyobb lakásra vágynak a magyarok 

A budapestiek átlagosan 59 négyzetméteren élnek, míg a falvakban lakók 101 négyzetméteren - többek között ez derül ki a K&H biztos jövő felméréséből. Az ideálisnak tartott ingatlan mérete 89 négyzetméter, ami átlagban 6 négyzetméterrel nagyobb, mint amiben jelenleg laknak a magyarok. A vágyak és a realitás a két fős háztartások esetében találkozik: ők 73 négyzetméterből gazdálkodhatnak és azt is tartják ideálisnak. Ugyanakkor a három fős családok már 7 négyzetméterrel, akik pedig négyen vagy öten vannak, 11-13 négyzetméterrel növelnék meg a mostani alapterületet.

Megéri még ingatlanba fektetni? 

Látványos növekedést értek el 2007-hez képest mára az ingatlan- és az albérletárak Európában, és azon belül Magyarországon is. A 2013-as évet követően azonban az áremelkedés jóval meghaladta a bérleti díjak drágulásának mértékét, ami nem kedvezett a bérleti hozamoknak. A kiadási célú lakásvásárlás ugyanakkor egyes helyeken még mindig jó üzlet lehet, és az ingatlanár-emelkedésben is vannak még lehetőségek – mutat rá friss elemzésében az OTP Ingatlanpont.

Elárasztották eladó lakásokkal a piacot 

A múlt év közepétől jelentősen csökkent a lakásvásárlások száma: az adásvételek száma Budapesten több mint 80 százalékkal csökkent, a megyeszékhelyeken és nagyobb vidéki városokban 52, illetve 50 százalékos csökkenés ment végbe. Az ingatlan.com legfrissebb adatai szerint eközben januárban jelentősen nőtt a magánszemélyek kínálata.

Egészen különös jelenség tűnhet fel a magyarországi lakáspiacon 

Beköszöntött az új év, és ezzel együtt elindultak a 2020-as évre szóló latolgatások.

Megfordult az ingatlanpiac – sokan fognak csalódni 

Miközben az eladók jelentős része még mindig nagy reményekkel vág bele ingatlanja értékesítésbe, és úgy gondolják, hogy most “csinálnak egy jó üzletet” a szárnyaló ingatlanpiacon, addig a szakértők szavaiból valami egészen más kép rajzolódik ki.

Kolumbiában is megveti a lábát a világ legnagyobb lakástextil vására 

Németország, Oroszország, Kína, az Egyesült Államok és Japán után jövőre már egy kolumbiai helyszínen, Medellin városában is tartanak nemzetközi lakástextil vásárt, ezzel a Frankfurti székhelyű Heimtextil Dél-Amerikában is megveti a lábát.

Ilyen év van az ingatlanpiac mögött 

Tavaly is decemberben volt a legalacsonyabb forgalom.

Sok az eszkimó és kevés a fóka: milliókat bukhatnak a bérbeadók 

A tél beköszöntével sok az eszkimó és kevés a fóka az albérleti piacon, akinek mostanában készül el a bérbeadásra kínált új lakása, vagy most megy el az albérlője az a korábbinál lényegesen hosszabb bérlőkeresésre számíthat.  Egyre nagyobb a megújítási kockázat, a hagyományos hirdetési eszközök használata sokszor már nem elég - figyelmeztet a Rentingo.com, a bérbeadók és bérlők közösségi oldala. Több héttel csökkenti a lakás üresen állásának az idejét, ha a tulajdonos nem csak passzívan hirdet, hanem saját maga is tud kapcsolatfelvételt kezdeményezni a potenciális bérlők felé.

Mennyivel drágulnak az ingatlanok jövőre? Megsaccolták 

Jövőre csökkenő forgalomra és 3-7 százalékos általános áremelkedésre számít a lakóingatlan piacon a Duna House, amelynek előrejelzése szerint 2020-ban 130-150 ezer adás-vétel várható.

Megtört a lendület - valami történik a lakáspiacon 

A legolcsóbban kapható panellakásoknál is megérkezett a lassulás. Az elmúlt félévben bekövetkezett budapesti 5 százalékos áremelkedés azt is jelenti, hogy felére esett vissza a drágulás üteme, hiszen tavaly decemberhez képest jelenleg a panellakások kínálati négyzetméterárai 18 százalékkal magasabbak.

Fordulat a magyar lakáspiacon – mi lesz jövőre? 

A lakáspiac 2019-ben valószínűleg fordulóponthoz érkezett. Ez egyelőre csak a forgalom csökkenésében mutatkozik, elsősorban Budapesten és a nagyvárosokban. Ugyanakkor az árak idén, az előző évekhez hasonlóan kétszámjegyű mértékben nőttek. Az országos szinten érezhető lassulást, illetve a stagnáló fázis elérését elhalasztották a Kormány különböző, lakásvásárlást ösztönző támogatásai – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb Lakóingatlan Értéktérkép elemzéséből.

Különös vevők jelentek meg a londoni ingatlanpiacon 

Váratlan helyről kap megmentőt a Brexit miatt egy jó ideje komolyan gyengélkedő londoni ingatlanpiac. A hongkongi befektetők nyújthatnak segédkezet.

Mi vár arra, aki most akar lakást venni? 

Jelentősen változnak az ingatlanokra vonatkozó jogszabályok, január 1-től az újépítésű lakóingatlanok értékesítésekor eddig alkalmazott kedvezményes 5 százalékos áfa 27 százalékra emelkedik. Ez újabb lassulást hozhat a piacon.

Új lehetőségek nyíltak meg a budapesti lakáspiac előtt – ez lesz a következő őrület? 

Visszaszerezte történelmi presztízsét a budapesti belváros, hetven év után ismét itt a legdrágább egy négyzetméter, ezért a lakáspiacon felértékelődtek a tetőszinten lévő beépíthető „telkek”, a panorámás tetőterek.

Megszűnik a kedvezményes lakásáfa – már látják, mit okoz ez a piacon 

Alig több mint egy hónap múlva - az év végén - lejár az újlakás-építések felfutásában főszerepet játszó kedvezményes áfára vonatkozó határidő, ezzel részben új időszámítás kezdődik majd a piacon. Ugyanakkor vannak még a kínálatban olyan új, átadás előtt lévő vagy még épülő lakások, amelyekre az 5 százalékos kedvezményes áfa vonatkozik, és ezzel az olcsóbb kategóriába tartoznak - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely összegyűjtötte a legalacsonyabb négyzetméteráron kínált fővárosi és megyeszékhelyeken található lakásokat.

Simán félmillió forint felett van már egy panellakás átlagos négyzetméterára 

Tovább folytatódott az elmúlt hónapok tendenciája: egyre látványosabbá válik a vidéki városok és kistelepülések dominanciája az ingatlanpiacon. A KSH legfrissebb elemzéséből kiderült, hogy míg pár éve a teljes forgalom harmadát a főváros adta, mostanra ez 20 százalék alá esett vissza. Az áremelkedés üteme bár lassul, a drágulásnak valószínűleg még nincs vége, hiszen továbbra is dinamikusan nő a kereset a panellakások és újépítésű ingatlanok iránt.

Leáldozott a budapesti lakáspiac pörgésének 

Majdnem felére zuhant a fővárosi forgalom.

Negyedével nőtt az Airbnb szállásokon eltöltött vendégégéjszakák száma 

Az Airbnb aktivitása 2017-hez hasonlóan 2018-ban is jelentős növekedést mutatott, 25%-kal növekedett a vendégéjszakák száma, ami 2018 végére meghaladta a 1,8 milliót. Ezzel 2016-hoz képest közel 70%-kal növekedett az Airbnb szálláshelyen eltöltött vendégéjszakák száma, derül ki a Colliers International és a Hotelschool The Hague friss, Budapestre vonatkozó Airbnb elemzéséből.

Már nem számít kirívónak a milliós négyzetméterár 

A múlt évhez képest kétszer annyi olyan ingatlan van a piacon, amelynek millió fölötti a négyzetméterára. A legtöbb nagyértékű ingatlan a főváros belső kerületeiben jelenik meg, de már nem ritka a Balaton-parton, sőt Debrecen is felkerült erre a térképre.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Tények, amiket tudni kell a mai munkásszállókról

Tények, amiket tudni kell a mai munkásszállókról 

A munkaerő-szállásoltatás nem újkeletű dolog. Évtizedekre nyúlik vissza, Magyarországon a szocializmus korában terjedtek el a munkásszállók.

Adózás

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV

Dübörög az adóbevallási szezon, fontos részletet tisztáz a NAV 

Március 18-áig kérhették az szja-bevallási tervezetük postázását azok, akiknek nincsen KAÜ-azonosítójuk.

Jogi kisokos

Újra jöhetnek Magyarországra a vendégbefektetők

Újra jöhetnek Magyarországra a vendégbefektetők 

Egy március elseje óta alkalmazandó módosított joganyag új rendszerbe helyezte a tartózkodási jogcímeket, valamint új engedélytípusokat vezetett be.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Gazdaság

Tények, amiket tudni kell a mai munkásszállókról

Tények, amiket tudni kell a mai munkásszállókról 

A munkaerő-szállásoltatás nem újkeletű dolog. Évtizedekre nyúlik vissza, Magyarországon a szocializmus korában terjedtek el a munkásszállók.

Társadalom

Bárhogy is nézzük, vészesen fogy a magyar

Bárhogy is nézzük, vészesen fogy a magyar  

2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo