Lakás cikkek
Felpörögtek a budapesti albérletárak
Országos szinten 1,1 százalékkal nőttek a bérleti díjak a kiadó lakások piacán novemberben az egy hónappal korábbihoz képest.
Robban a magyar lakáspiac
Az általános forgalmi adó (áfa) csökkentése és a támogatások nagy lökést adtak a lakáspiacnak, elsősorban a vidéki családi házak építése ugrott meg a Takarék Index 2021-es lakáspiaci összefoglalója szerint.
Őrület az ingatlanpiacon – mennyibe került a 2021-ben eladott legdrágább lakás Magyarországon?
Szélsőségekből 2021-ben sem volt hiány a hazai ingatlanpiacon. Milyen ingatlant adtak el a leggyorsabban, illetve a legmagasabb áron?
Mit okoz az infláció a lakáspiacon?
A nagyvárosok többségében 10-28 százalékkal magasabb az eladó használt lakóingatlanok kínálati értékhatára, mint a vevők lélektani határa. Az elmúlt három évben a vásárlók még tartani tudták a lépést az áremelkedéssel, és az általuk fizetendő maximális összeg is folyamatosan nőtt.
Újra dübörög a lakáspiac
A tavalyi megtorpanás után idén újra hasít a lakáspiac. A 2021-es év egészében mind a forgalom, mind az árszint éves alapon 10-15% közötti mértékben nőhet. A nyolcadik éve tartó folyamatos, éves reálár-növekedést most leginkább a kibővített lakástámogatási rendszer, az inflációs félelmek, illetve a megkezdett kamatemelés ellenére is vonzó hitellehetőségek támogatják – derül ki az OTP Jelzálogbank legfrissebb Lakóingatlan Értéktérkép elemzéséből.
Hány évig kell félretenni az átlagbért egy új házhoz? Kiszámolták
Szeptemberben 334 464 forint volt a bruttó mediánbér szeptemberben, míg a bruttó átlagfizetés 428 054 forintot tett ki a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása szerint. A Bank360 megnézte, hány évig kell dolgozni, hogy a fizetésünkből meg lehessen venni egy saját lakást.
A lakáspiac páriái: melyik kerületekben akarnak kevesen lakást venni?
Az már régóta köztudott, hogy Angyalföld a legnépszerűbb kerület Budapesten, de vajon melyek azok a lokációk, amiket a legkevésbé preferálnak a potenciális vevők? Mi váltja ki ezt a fajta hozzáállást? A Duna House az ügyfelei által megjelölt adatok alapján elemezte a helyzetet a kevésbé népszerű budapesti kerületek tekintetében.
Méregdrágák a budapesti albérletek, de van, ahol rosszabb a helyzet
Válságálló a hosszú távú bérlakásszektor - derült ki az Otthon Centrum tanulmányából, amely összeállította a kontinens lakbértérképét. Zürichben, Londonban vagy Párizsban a budapestinél hétszer drágább bérelni, de a bécsi is nagyjából háromszor költségesebb. Az európai nagyvárosokban azonban az átlagkereset is a magyar többszöröse.
Melyik a budapesti sztárkerület? Hol csökkentek a lakásárak? Most kiderül
Megingathatatlanul vezeti a XIII. kerület a tranzakciószámok alapján felállított népszerűségi listát, ám Budapest az előző évben összességében veszített kedveltségéből. Az Otthon Centrum adatai szerint a belvárosban tavaly tíz százalékkal csökkentek az árak, miközben országosan a Miskolci járásban cserélt gazdát a legtöbb ingatlan.
Ingyenpénz: mire költik a magyarok az szja-visszatérítést?
Lakásfelújítás, folyószámlán tartás és a hitel-előtörlesztés a legnépszerűbb célok, de lesz, aki kriptoba fekteti az szja-visszatérítést - derül ki a Grantis ügyfelei körében végzett felmérése alapján.
Mire elég 30 millió forint ma Budapesten?
Használt téglalakás, kertes ház, esetleg panel? Elkészült az Otthon Centrum elemzőinek 2021-es kimutatása, amely az összes ingatlantípus esetében elemzi a fővárosi lehetőségeket.
Kiszámolták, hány évig kell dolgozni egy budapesti lakás megvásárlásához
Budapesten 8,5 éves jutó átlagfizetésre volt szükség egy 50 négyzetméteres 35,9 millió forintos ingatlan vásárlásához a második negyedévben, ezzel a vizsgált időszakban a visegrádi országok fővárosai közül a magyar fővárosban lehetett a leggyorsabban lakáshoz jutni - közölte az ingatlan.com.
Indulhat az utolsó féléves roham az egyik legnépszerűbb támogatásért
Bő fél év még biztosan rendelkezésükre áll azoknak, akik szeretnék kihasználni a falusi CSOK nyújtotta előnyöket. A családi otthonteremtési kedvezményre több mint 22 ezer kérelmet nyújtottak be, és közel 120 milliárd forintnyi összeget folyósítottak az indulás óta eltelt két évben. Népszerűségét továbbá az is jelzi, hogy idén év elején további 200 településsel bővítették a listát, ahol igénybe vehető a falusi CSOK. Vannak azonban még kiaknázatlan lehetőségek a támogatásban – többek között az ingatlanpiacon is, a Duna House meglátása szerint.
Rozsdaövezetek: itt az első fecske a fővárosban
Múlt héten jelent meg a kormányrendelet az első rozsdaövezeti akcióterület kijelöléséről és már az egykori Láng Gépgyár területén megvalósuló beruházás tervei is ismertek. A XIII. kerületi fejlesztésben lakó- és irodaépületek, hotel és zöldövezet váltja fel az ipari területet.
Meglepő dolgok történtek Budapeten: itt vannak az ingatlanpiac legjei
A Duna House adatai szerint a fővárosi ingatlanpiacon stagnáló forgalom mellett az átlagárak 6 százalékot emelkedtek. A vevőknek idén már átlagosan 43 millió forintot kellett fizetni egy fővárosi lakásért, a kerületek között még mindig Angyalföld a legnépszerűbb.
Kiderült, melyek az ország legdrágább és legolcsóbb utcái
A múlt évben eladott lakóingatlanokat nézve a budapesti II. kerületben lévő Vérhalom tér volt a legdrágább az egész országban 2 millió forintos átlagos négyzetméterárral. A legolcsóbb lakóingatlanok a borsodi Rudabányán és a Bács-Kiskunban található Borgotán keltek el.
Óriási az érdeklődés: mikor fogyhat ki a zöld hitel kerete?
Óriási az érdeklődés a zöld hitel iránt, a Bankmonitornak válaszoló négy banknál a hiteligénylések összege már megközelítette a 20 milliárd forintot. Ez a teljes rendelkezésre álló keret tizede. Mivel az érdeklődés a többi pénzintézetnél is jelentős, a Bankmonitor szakértői szerint jövő nyáron akár el is fogyhat a rendelkezésre álló 200 milliárd forintos összeg.
Befektetésre, átlagosan 50 millióért vesznek lakásokat Budapesten
A fővárosi ingatlanpiaci forgalomban a legfőbb motiváció a befektetési célú vásárlás volt, a tranzakciók csaknem fele ebbe a kategóriába esett, a vevők átlagosan 50 millió forintot fizettek egy adott ingatlanért; a befektetési célú ingatlanvásárlás újbóli erősödését mutatja, hogy a befektetési vásárlások aránya 2020 februárjában volt utoljára ilyen magas - közölte a Duna House. Vidéken ezt a motivációt a vevők 26 százaléka nevezte meg, az átlagos vásárlási összeg 22,3 millió forint volt.
Lakásbiztosítás: fokozódik a veszély, erre oda kell figyelni
Az elszálló alapanyagárak miatt rohamosan emelkedik a lakóingatlanok újjáépítési értéke, amit azonban a lakásbiztosítások feltételei még az éves indexálás mellett is csak nehézkesen követnek.
Mekkora lakás vásárolható az új garantált bérminimummal?
Most már hivatalos: 2022 év elejétől bruttó 200 ezer forint lesz a minimálbér hazánkban, a garantált bérminimum pedig 260 ezer forintra nő.
Zöld hitellel ennyivel drágább lakást is vehetünk – mutatjuk a számokat
Alig pár hete startolt el a zöldhitel, de máris hatalmas az érdeklődés rá. Miben rejlik a sikere? Egyrészt abban, hogy a CSOK-kal is összevonható, így a családosok kamatmentességre is szert tehetnek.
Történelmi csúcshoz közelítenek a lakáshitelek
Mérsékelt volt az októberi használtlakás forgalom, ugyanakkor történelmi csúcshoz közelít a lakáshitelek mértéke - közölte az ingatlan.com.
A vidéki nagyvárosokban is elszálltak az ingatlanárak
Minden használt ingatlantípusnál nőtt a négyzetméterár az egy évvel ezelőttihez képest, derült ki az Otthon Centrum megyei jogú városokra vonatkozó összesítéséből: a tanulmány szerint a társasházi és panel lakások, illetve a családi házak áremelkedése között 5-20 százalék közötti a szórás.
Háromszor annyit kell takarékoskodni egy budapesti lakáshoz, mint más városokban
A Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása alapján 333 825 forint volt a bruttó mediánbér augusztusban, míg a bruttó átlagbér 426 507 forintot tett ki. A Bank360 közleményéből kiderül, hány évig kell dolgozni, hogy összegyűljön a tőke egy saját ingatlanra.
Lakásvásárlás: ingyenes tanácsadást indítottak
A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége ingyenes szolgáltatást indít, hogy az új lakást vásárlók megismerjék a lakásépítéssel kapcsolatos legfontosabb jótállási tudnivalókat - közölte a civil szervezet.
Hol kaszálhat a legjobban, aki ingatlant vesz befektetésnek?
Még a tavalyi átlagos hozamszinttől is elmarad az idei a befektetési célú ingatlanvásárlásoknál a Takarék Index elemzőinek vizsgálata szerint. A használt lakások esetében csökkent a sajáttőke-arányos nyereség, míg a fővárosi új lakások esetében stagnált.
Még a használt lakások is drágulnak - magára talált Budapest
Az egy évvel ezelőttihez képest átlagosan 3,5 százalékkal emelkedett a fővárosban a használt társasházi lakások ára, míg a panelek értéke 7,5, a családi házak értéke pedig majdnem 11 százalékkal nőtt, derült ki az Otthon Centrum legfrissebb kutatásából.
Nagyot kaszálhat, aki szigetelteti a házát vagy lakását
Köszönőviszonyban sincsenek egymással a felújítandó és a felújított házak árai, ennek ellenére kevesen korszerűsítenek, pedig a felújított, szigetelt családi házak 15 helyett átlagosan 29 százalékkal drágultak az elmúlt egy évben.
Alkura kevés az esély - mennyit engednek most az eladók az árból?
A nagy kereslet miatt a panellakásoknál minimális, a családi házaknál valamivel nagyobb árengedményt tud kicsikarni a vevő. A forgási sebesség is a családi házaknál csökkent, míg a téglalakásoknál nőtt, viszont még mindig panelt lehet a leggyorsabban értékesíteni.
Mennyit tud alkudni az, aki most vásárolna lakást?
A nagy kereslet miatt a panellakásoknál minimális, a családi házaknál valamivel nagyobb árengedményt tud kicsikarni a vevő. A forgási sebesség is a családi házaknál csökkent, míg a téglalakásoknál nőtt, viszont még mindig panelt lehet a leggyorsabban értékesíteni.
Nagy lehetőség: történelmien jó lakáshitel körvonalazódik
A hazai hiteltörténelem alighanem legkedvezőbb lakossági felhasználású konstrukciója körvonalazódik a heteken belül igénybe vehető zöld lakáshitel bevezetésével. Az akár 70 milliós hitel az előzetes hírek szerint 2,5 százalékos kamatozású, sőt egyes esetekben akár kamatmentes lesz. Kizárólag az energiahatékonyság javítására lehet majd fordítani.
Mit hoz a jövő? Továbbra sem várható visszaesés az ingatlanpiacon
Tíz éve mindenki a piac fellendülésére várt, de azt valószínűleg senki sem gondolta volna, hogy a lakásárak 2021-re egyes területeken akár megháromszorozódhatnak.
Trendi lett a lakásfelújítás
A Biano képviselői szerint a legtöbb oldallátogató lakásfelújítás céljából keresgélt a website-n. Ez részben köszönhető a Magyarországon érvényben lévő lakásfelújítás támogatásának is. Ezzel együtt jár a felújításhoz szükséges kiegészítő tárgyak, kellékek megnövekedett eladása. A legtöbb megrendelés a mosdókagylókra, illetve egyéb konyhai-, és fürdőszobai tárgyakra, bútorokra, padlócsempékre, falikárpitokra, lámpatestekre érkezett. Várhatóan a www.biano.hu-n ez az igény számszerűen növekedni fog a következő hónapokban is.
A klímaváltozás az ingatlanpiacot sem kíméli
Augusztusban regisztrálták az eddigi legmagasabb csúcshőmérsékletet Európában és a szakértők szerint a forró nyarak velünk maradnak, mert változás hosszú távon sem várható. Az egyre gyakoribb és hosszabb hőhullámok miatt az ideális otthonról alkotott képünk is átalakulhat, és újabb szempontok jelennek meg az ingatlanválasztásban. Az OTP Ingatlanpont szakértői heti elemzésükben a hőség elleni védekezés lehetőségeit és a klímaváltozás ingatlanpiacra gyakorolt hosszútávú hatásait tekintik át.
Ellentmondásos időszak következik a lakáspiacon
A mostani lakáspiaci folyamatok a korábbi trendek felerősödését és ellentmondásos hónapokat vetítenek előre. Az új és a használt lakóingatlanok piaca a nyáron még jobban elszakadt egymástól.
Pörgés az albérletpiacon: hogy hatott mindez a bérleti díjakra?
Idei csúcsot döntött a forgalom a budapesti albérletpiacon augusztusban, a kínálat bővülése miatt ugyanakkor az átlagos bérleti díjak a júliusi 150 ezres csúcsról 147 ezerre mérséklődtek – derül ki a Rentingo.com legfrissebb albérletipiaci elemzéséből.
Összegzés: hogy zárta a budapesti lakáspiac a nyarat?
Vége a nyárnak, itt az összegzés ideje. Ráadásul az augusztus mindig különleges időszak a belvárosi ingatlanpiacon, mind a kiadó, mind az eladó, mind pedig az Airbnb lakások piacát tekintve.
Egyes lakáshiteleknél drágulást hozott a szeptember
A jegybanki alapkamat 0,3 százalékpontos emelésével a BUBOR értéke is nőtt, ami közvetlenül befolyásolja a változó kamatozású lakáshitelek árát.
Felnőtté válás: milyen lakásokba repülnek ki a fiatalok?
Az európai fiatalok átlagosan 26 évesen hagyják el a szülői háztartást és kezdenek önálló életet. Az Eurostat adatai alapján egyre fiatalabb korban kerül sor erre a vízválasztó lépésre, a magyar fiatalok életkor szempontjából Európa középmezőnyében helyezkednek el.
Vajon lesz árcsökkenés a lakáspiacon?
Egyre többször hallani, hogy a lakásárak csökkenése megindult, és a közeljövőben akár egy komolyabb recesszió is bekövetkezhet az ingatlanpiacon. Bár a kijelentések igazságtartalmát, és a jövőre vetített jóslatok helytállóságát nehéz megítélni, mégis van több olyan tényező, amely által valamennyire már most ráláthatunk a lakáspiaci folyamatok alakulására. Mind a befektetőket, mind a tulajdonosokat és az első lakásukra vágyókat érdekli ugyanis, hogy mire számíthatnak a jövőben.
A járvány furcsa hatása: miért szálltak el a nyaralóárak?
Drasztikus áremelkedés zajlik a nyaralóövezetekben a pandémia első hulláma óta, legutóbb a Velencei-tavi ingatlanok drágultak jelentősen, de a Balaton déli partján épült újlakások már jelenleg is kiugróan magas négyzetméterárai is tovább nőhetnek a jövőben.
Örökölt egy ingatlant? Erre számítson, ha el akarja adni
Elveszíteni egy hozzátartozót mindig fájó, és a lelki nehézségek mellett szembe kell nézni egyéb ügyintézéssel, adminisztratív dolgokkal is. Ilyen például – adott esetben – az örökölt ingatlan adásvétele is. A szakértők tapasztalata szerint sokan még családon belül is tabuként kezelik az örökléssel összefüggő témákat és kérdéseket, pedig jobb felkészülni minden jogi és pénzügyi eshetőségre is.
Uborkaszezon az ingatlanpiacon – kik vásárolnak most lakást?
A Duna House becslése szerint júliusban megtorpant, és év eleji szintre csökkent az adásvételek száma a lakóingatlanpiacon. Az ingatlanközvetítő cég által jelzett 11 185 darab tranzakció pontosan megegyezik az idén januári és a tavaly nyár eleji adattal, amikor is a koronavírus okozta blokk után, újra elkezdett élénkülni a piac. Az előző évek júliusaihoz képest viszont 12-15 százalékos csökkenést mutat.
Most kiderül: hogyan hatnak az évszakok a lakáspiacra?
Közel sem mindegy, az év melyik szakában vásárolunk lakóingatlant vagy mikor kínáljuk azt eladásra, a szezonalitás ezen a piacon is megfigyelhető. Az idei év azonban több szempontból is a megszokottól eltérően alakul, a tavaszi zsongás már év elején elindult és van, ahol most is változatlanul pörög a piac. Az OTP Ingatlanpont szakértői az évszakok és az ingatlanpiaci kereslet, kínálat összefüggéseit, valamint a jövő változó tendenciáit vizsgálják.
Kezd elegük lenni a vevőknek a lakásdrágulásból
A kínálati piac alapján kirajzolódó trendeket igazolják a legfrissebb hivatalos lakáspiaci adatok. A járvány miatti megtorpanás után számottevően, 15 százalékkal nőtt a forgalom, azaz az adásvételek száma.
Kilőtt a lakásépítési kedv - mi történt az árakkal?
Az év első felében több mint 15 ezer engedélyt adta ki, ami éves szinten 22 százalékos emelkedésnek felel meg. 2021-ben bőven 20 ezer fölött lehet a megépült új lakások száma.
Méredrága lakások: hol áll a ranglistán Magyarország?
Tovább robogott az európai lakáspiac a világjárvány alatt: a Deloitte Property Index felmérésében vizsgált 24 főváros közül 2020-ban csupán az olasz fővárosban csökkentek az új építésű lakások árai, és ismét Párizs lett a legdrágább európai főváros.
Bajban a külföldre készülő diákok: méregdrága albérletek Európa nagyvárosaiban
A budapesti albérlet árakhoz képest akár 60 százalékkal drágábban tudnak csak lakást bérelni a külföldön tanuló magyar diákok, derült ki az Otthon Centrum összegzéséből.