A Duna House legfrissebb ingatlanpiaci elemzése szerint idén októberben Soroksár, Csepel és Budafok-Tétény végzett az érdeklődési ranglista végén. Az elmúlt évekhez viszonyítva tehát nem történt érdemi változás a sereghajtók mibenlétében, csak az érdeklődés arányában. A 23. kerületben a budapesti lakáskeresők közül mindössze 1,6 százalék nézelődött, míg a 21.-ben 2,6 százalék, a 22.-ben pedig 3,9 százalék volt a megoszlás.
A kevésbé keresett kerületeket is két részre lehet osztani: vannak, amelyek évről évre haladnak felfelé a népszerűségi listán, és vannak, amelyek iránt az érdeklődés egyre csak csökken. Előbbibe jellemzően azok a kerületek tartoznak, amelyek átestek városrehabilitációs felújításokon és több újépítésű projektnek is otthont adnak. Utóbbiakból hiányzik az az átütő erő, hogy új fejlesztéseket vonzanak a környékükre. Hiszen egy modern, feltörekvő városrész ellensúlyozni tudná az esetleges elmaradásokat a többi kerülethez képest – magyarázta Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.
Az ingatlanközvetítő felmérése alapján a feltörekvő kerületek közé sorolhatjuk a 15. mellett az 5. és a 9. kerületet is. A tavalyi év azonos időszakához viszonyítva tehát nőtt az érdeklődés a belvárosi kerületek iránt, a magasabb árak ellenére is. A keresettség azonban 2020-hoz képest is tovább csökkent az 1., 8. és 12. kerületekben, a legnagyobb visszaesés (3,1 százalék) azonban a 2. kerületben volt tapasztalható, amivel a városrész lecsúszott a népszerűségi dobogóról.
A lakóhely választásánál fontos szempontot játszik a közlekedés, a munkahelyek léte és elérhetősége, amelyek szempontjából sokszor hátrányt szenvednek a külsőbb kerületek. Ingatlanárakat és közbiztonságot tekintve azonban jó választás lehet a kedvezőbb árú, biztonságosabb külvárosi környék egy-egy sűrűbben lakott belvárosi területnél – tette hozzá a szakember.
Éves tekintetben vizsgálva sem figyelhető meg változás: 2021 eddigi részére nézve szintén elmondható, hogy Soroksár, Csepel és Budafok-Tétény volt a legkevésbé népszerű kerület Budapesten. A Duna House adatai szerint a fővárosi ingatlanpiacon stagnáló forgalom mellett az átlagárak 6 százalékot emelkedtek. A vevőknek idén már átlagosan 43 millió forintot kellett fizetni egy budapesti lakásért, a kerületek között még mindig Angyalföld a legkedveltebb, amit szorosan követ Zugló és Újbuda.