Mikor kötelező biztosítást kötni építkezés előtt?

Egyes esetekben kötelező, máskor érdemes építkezések előtt biztosítást kötni, mert egy építkezési projekt sok kockázatot rejthet magában.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei év első felében 6 517 új lakás épült Magyarországon, 30%-kal több mint egy évvel korábban. A KSH adatai szerint Budapesten és a községekben a növekedés még ennél is nagyobb, mintegy másfélszeres volt. Az új épületben használatba vett lakások 54%-a családi házban, 36%-a többlakásos épületekben, 6,2%-a pedig lakóparkokban található. A lakásépítés fele-fele arányban oszlik meg a természetes személyek és a vállalkozások között, utóbbiaknak hívja fel figyelmét az OVB Magyarország pénzügyi tanácsadó cég, hogy a kivitelezéshez kapcsolódó tevékenységekre vonatkozóan mindenképpen célszerű biztosítást kötni.

Az építőipari cégek és az iparágban egyéb tevékenységet végző vállalkozások beruházási és fejlesztési munkálatai sok kockázatot rejtenek magukban. Bármikor hiba csúszhat a számításba, az új ingatlanok tulajdonosainak pedig sok álmatlan éjszakát okozhat, ha kiderül, hogy az álomotthon hemzseg az építési és szerelési hibáktól, és emiatt a költözés inkább gond, mint öröm. Ezen kívül az építkezés során könnyen előfordulhat akár súlyosabb munkabaleset is, de az is sok kellemetlenséggel járhat, ha például a munkaterületet határoló kerítést kapja fel a szél és rongálja meg a közelben parkoló autókat, szomszédos épületeket. Magyarországon több biztosítótársaságnál is elérhető a fenti tevékenységből eredő károk ellen védelmet nyújtó biztosítási módozat.

Milyen a jó kivitelező? Jogi és gyakorlati szempontok
Sokan jártak úgy egy építkezésnél vagy egy felújításnál, hogy nem azt kapták, amit megrendeltek. Milyen a jó kivitelező? Jog szakértőnk segítségével támpontokat adunk arra nézve, hogy mire ügyeljünk a kivitelező kiválasztásánál.
300 négyzetméter alatt kötelező 

2017. január 1. óta a 300 négyzetméteres és a kisebb családi házak építésével, tervezésével, kivitelezésével foglalkozó társaságoknak és vállalkozóknak kötelező egyszerű bejelentéshez kötött tervezői, kivitelezői felelősségbiztosítással rendelkezniük, amely vonatkozhat a saját maguk, illetve az alvállalkozók által végzett munkafolyamatokra is.

Az ennél nagyobb társasházaknál is sok esetben kötelező, de az OVB véleménye szerint minden esetben célszerű a beruházóknak, építési vállalkozóknak építés-szerelésbiztosítást kötniük, hiszen az nemcsak a fentiekhez hasonló felelősségbiztosítási elemeket tartalmazza, hanem kiterjed az építkezés során használt gépekre, berendezésekre, építőanyagokra is.

Viszlát öt százalék - Kép SXC

Mi lesz a cégvezetőkkel?

A társaságok vagyoni helyzetére nemcsak az esetleges kivitelezői hibák, az extrém időjárás vagy az építőanyag-tolvajok jelenthetnek veszélyt, az építőiparban is előfordulnak hibás vezetői döntések, amelyek súlyos tízmilliókba is kerülhetnek végül a vállalkozásoknak. Fontos tudni, hogy a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítása nem helyettesítheti a fent említett biztosításokat, az kizárólag a vezetői tevékenységgel, vezetői minőségben hozott döntésekkel kapcsolatban felmerülő jogos károk fedezetére, illetve a jogtalan igények elhárítására vonatkozik.

„Előfordult már, hogy a cégvezető hibás döntései miatt vált fizetőképtelenné egy építőipari vállalat. A bíróság az építtető hitelezőknek ítélt meg jelentős kártérítést, a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítása pedig fedezte a „vétkes” ügyvezető jogi védekezésének költségeit és a megítélt kártérítés összegét is – mondta el Póth Viktor, az OVB Vermögensberatung Kft. üzletfejlesztési igazgatója.”

Az építőipari cégeket is beleértve az OVB Magyarország felhívja valamennyi vállalkozás figyelmét, hogy bármilyen tevékenységet folytatnak, a biztosításuk évfordulója jellemzően a novembertől márciusig tartó időszakban esedékes. A szerződéseket az esetleges díj- és biztosítási módozat változások vagy a tevékenységük kiterjesztése miatt is érdemes évente felülvizsgáltatni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo