A CSOK jelentheti a mentőövet

Felemás helyzetről tanúskodnak a legfrissebb hivatalos lakáspiaci statisztikák. Az év első kilenc hónapjában - a Központi Statisztikai Hivatal szerdán megjelent adatai alapján 4657 lakás épült, ami 9,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor a lakásépítési engedélyek száma 24 százalékkal 8616 darabra nőtt.

Kép: Pixabay

Idén január és szeptember vége között összesen 4657 lakás épült az országban, ami 9,5 százalékos csökkenésnek felel meg az előző év hasonló időszakához képest. Budapesten 21 százalékkal 1162-re csökkent az épített lakások száma, ugyanakkor a megyei jogú városokban 15 százalékkal 1242 darabra emelkedett. Az előző év azonos időszakához képest jelentősen, 15 százalékkal csökkent a saját használatra épült lakások száma 2968-ról 2532-re. Ezzel szemben értékesítési céllal csupán 29-cel kevesebb lakás épült, ami 2011 megépített lakást jelent. Ez a másfél százalékos csökkenés azt jelzi, hogy az lakásberuházások száma lényegében stagnál.

Balogh László, az ingatlan.com szakértője szerint a mostani és a korábban megjelent statisztikákból is az látszik, hogy a lakáspiacon nincs elég új lakás, pedig fokozódó igény lenne rá. Hozzátette: “Felemás a helyzet a piacon, amit az is mutat, hogy miközben Budapesten csökkent a megépült lakások száma, addig a megyei jogú városokban emelkedett.” A lakásépítési engedélyek száma viszont kedvezően alakul. A hivatalos adatok szerint ugyanis 8616 lakás építésére adtak ki engedélyt a hatóságok az év első kilenc hónapjában, ami 24 százalékos növekedésnek felel meg éves összevetésben. Budapesten látványos az emelkedés: 2014 első kilenc hónapjában 1854 lakásépítési engedélyt adtak ki, így 73 százalékkal nőtt a számuk az előző év azonos időszakához képest. Szintén növekedés látható a megyei jogú városokban, ahol 10 százalékkal 2171-re nőtt a lakásépítési engedélyek száma. Lakáspiaci szempontból szintén optimizmusra adhat okot, hogy a kiadott új építési engedélyek alapján 26 százalékkal több lakóépület építését tervezik a beruházók,  ezzel szemben a nem lakóépületekre kiadott engedélyek száma 14 százalékkal csökkent.

Az ingatlan.com szakembere szerint a következő időszakban részben a lakáscélú állami támogatásoknak, ezen belül az új lakásokra is igényelhető 0,5-3,25 millió forint összegű családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK), az új lakások iránti fokozódó igény miatt növekedhet az új lakások piaca, amely az elmúlt években jelentős visszaesést volt kénytelen elkönyvelni. “Ugyanakkor a válság előtti, a szakma által egészségesnek tartott szinttől, az évi 40 ezer új lakástól még egyelőre messze van a piac. A lakásépítések elmaradása miatt az új lakások potenciális vásárlóinak továbbra is a használt lakások közül kell válogatnia. Ez pedig továbbra is árfelhajtó tényező lehet a használt lakások piacán.” - fogalmazott Balogh László.

Ilyenre már rég volt példa a lakásáraknál
Talán csak az uniós csatlakozás után volt utoljára akkora szintű emelkedés a budapesti ingatlanpiacon, mint idén. Egyértelmű az áttörés, hiszen a sokéves, jelentős visszaesésből úgy tűnik, kilábal a szektor. De vajon miért csak a fővárost érte el az árboom? Újépítésű vagy inkább használt ingatlanokat keresnek országszerte? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Jófogás.hu és a GKI Digital közös, országos iparági elemzése.

Véleményvezér

Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.
Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo