Az idén a teljes lakáshitel-piacon fordulat következett be. Az MNB adatai szerint 2016 májusában a lakáscélú forinthitel-szerződések esetében az új szerződések értéke elérte a 42,1 milliárd forintot, ami közel a duplája a 2015. májusi értéknek. A lakáshitelezésnél tapasztalható élénkülésben szerepet játszik az állami lakásprogram is. „A csok-igénylések háromnegyedét még mindig használt lakás vásárláshoz kérték, és az ügyfelek mindössze 9 százaléka igényelte a támogatást 3 gyermekre” - ismertette az adatokat Rajna Gábor, a K&H banki értékesítési hálózatért és a támogatásért felelős igazgatója. A szakember hozzátette, hogy a támogatások iránti igény hónapról hónapra növekszik. Az április-májusban benyújtott igénylések (csok és áfa) volumene 62 százalékkal haladta meg a február-márciusi időszakban benyújtott igénylések volumenét.
Rajna Gábor szerint az idei adatok egyértelműen azt mutatják, hogy megtörtént a fordulat a lakáshitel-piacon. A szakember szerint a bővülésben több dolog játszik szerepet. A korábbi éveknél alacsonyabb alapkamat miatt jelentősen mérséklődtek a hitelkamatok, emellett a nettó reálbérek tartós emelkedése is segíti a hitelpiac bővülését. Szintén fontos tényező ebből a szempontból, hogy a használt lakások piacán tavaly megindult élénkülés tartósnak látszik, ráadásul jövőre az új építésű lakásoknál is megindulhat a növekedés. Ez egyrészt a mélyben lévő építőipart húzhatja ki a gödörből, emellett egészségesebb szerkezetűvé teszi a jelenleg elsősorban a használt lakásokra támaszkodó ingatlanpiacot. A K&H tartja korábbi prognózisát, amely szerint az ingatlanpiacon az adásvételek száma idén elérheti a 150 ezret.
„A hitelfelvevők szempontjából pedig a nettó reálbérek 5-8 százalékos növekedése szintén komoly lökést adhat a piacnak” - mondta Rajna Gábor, hozzátéve, hogy ezek a tényezők tartós emelkedést biztosíthatnak a lakáshitelek piacán.