Ksh cikkek

KSH: áprilisban az import jobban nőtt az exportnál
Áprilisban a kivitel 8,8, a behozatal euróban számolt értéke 9,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, az exporttöbblet 497 millió euró volt, 16 millióval kevesebb a tavaly áprilisinál – jelentette a részletes adatok alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Többet keresünk, többet is költhetünk
Az elemzők szerint, mivel alacsony infláció mellett folyamatosan emelkednek a reálbérek, nő a háztartások elkölthető jövedelme, így a lakossági fogyasztás is érdemben bővülhet. A munkaerőpiacon viszont feszültség alakulhat ki, ha újra beindul a közfoglalkoztatás.

Nem merünk táppénzre menni
Kilenc év alatt csaknem felére csökkent a táppénzt igénybe vevők és a táppénzen töltött napok száma a KSH friss adatai szerint. Vélhetően nem a javuló egészségi állapot, hanem a felmondástól való félelem áll a háttérben.

Lassabban, de csökkent a munkanélküliség
A munkanélküliségi ráta 7,4 százalékos volt a 2014. november és 2015. január közötti időszakban, 1,4 százalékponttal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi időszakban - jelentette a KSH. Idén továbbra is a munkanélküliségi ráta csökkenésére számítanak az MTI-nek nyilatkozó elemzők, akik szerint azonban lassul a mérséklődés üteme.

Álom marad az egymillió új munkahely
A foglalkoztatás növekedési dinamikájának lassulására számítanak az elemzők, akik hangsúlyozták azt is, hogy a közmunkaprogram továbbra is erőteljesen befolyásolja az adatokat.

Lassul a beruházások üteme elemzők szerint
A nemzetgazdasági beruházások volumene 16,3 százalékkal nőtt az idei harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest és ezzel ötödik negyedéve emelkedett - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal. Az elemzők viszont lassulásra számítanak.

A járműgyártással lassul a teljes ipar
Az ipari termelés 0,5 százalékkal nőtt augusztusban a múlt év azonos hónapjához képest és 5,7 százalékkal elmaradt az előző havitól, míg júliusban még 12,3 százalékos éves és 1,4 százalékos havi növekedésről számolt be a statisztika. A munkanaphatással kiigazított adat 2,9 százalékos éves növekedést jelzett - erősítette meg az egy héttel ezelőtt közölt előzetes adatokat részletes jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Növekszik, de lassul az építőipar
Az építőipar előző évhez mért teljesítménye kedvező, de az adatok csökkenő dinamikát mutatnak. A termelés volumene 17,5 százalékkal emelkedett júliusban az egy évvel korábbihoz képest, kiigazítatlanul és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt, de elemzők szerint elsősorban az állami beruházások húznak.

Lassult a termelés májusra
Az egy évvel ezelőttihez képest 9,6 százalékkal nőtt az ipari termelés májusban a KSH közlése szerint. Az előző hónaphoz képest viszont 1 százalékos a csökkenés, ami négy hónapja nem fordult elő.

Többet költünk, de nehéz megmondani, mennyivel
A statisztikákat is megkavarta a trafikok és az online kassza rendszer bevezetése, a változások miatt a friss adatok nem összehasonlíthatóak a korábbiakkal. Minden esetre fehérített a kassza-rendszer átalakítása a gazdaságon. A régi módszertan szerint közel 6, az új adatok alapján 8,3 százalékkal bővült a kiskereskedelem.
Ön az áltag szerint keres?
Bruttóban 1,3 százalékkal nőttek az átlagkeresetek februárban az előző év azonos adatához képest. Az átlag magyar 148 ezer forintot vitt haza.
Trafikot nyitni van kedv, máshoz nincs
Több az önálló vállalkozó, kevesebb a társas vállalkozás a friss statisztikai adatok szerint egy év alatt. Összességében nőtt a bejegyzett vállalkozások száma, ez leginkább a trafikoknak köszönhető a KSH szerint.
Az út és a vasút húzza az építőipart
Jól teljesített az építőipar a bázisidőszakhoz képest: a termelés januárban 15,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, mind a nyers, mind a munkanaptényezővel kiigazított adat szerint.
Meghúzta a beruházásokat az uniós pénz
14,9 százalékkal bővült a beruházások mértéke az előző év azonos időszakához képest a KSH legfrissebb adatai alapján 2013. utolsó negyedévében. Legutóbb csaknem 10 éve volt ennél magasabb növekedés - most az állami beruházások és az uniós pénzek tették meg hatásukat.
Nőttek a reálbérek a csökkenő inflációval
A nemzetgazdaságban – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – a bruttó átlagkeresetek 3,4, a nettó átlagkeresetek 4,9%-kal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a KSH. A bruttó átlagkereset 230 700 forint volt 2013-ban.
7 év után újra növekedés
Az építőipar teljesítménye 2005 óta először nőtt tavaly és 9,6 százalékkal haladta meg az előző évit. Az épületek építése 10,4, az infrastrukturális létesítményeket magukba foglaló egyéb építmények építése 8,6 százalékkal nőtt 2012-höz képest - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hiába néznek ki jól a számok, nem ez a valóság
Összességében a foglalkoztatottak számának további lassú növekedését, illetve a munkanélküliségi ráta csökkenését várják az MTI által megkérdezett elemzők, akik azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a téli közmunkaprogramok jelentősen befolyásolják az adatokat.
Utolértük a tavalyi szintet
2013 szeptemberében az ipari termelés 5,5%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A termelés bővüléséhez elsősorban – és továbbra is – az autóipar, illetve az ehhez kapcsolódó beszállítói ágazatok eladásainak növekedése járult hozzá.
Még mindig inkább spórol a lakosság
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán nyilvánosságra hozott első gyorsbecslése szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal nőtt a múlt év azonos hónapjához képest, a naptárhatástól megtisztított növekedés 0,3 százalékos volt.
Rálelt a kiútra az ipar
Augusztusban 0,7 százalékkal nőtt az ipari termelés az előző hónaphoz képest és a munkanaphatással kiigazítva 0,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - erősítette meg az október 8-án közölt előzetes adatait kedden kiadott részletes jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A havi növekedés a termelés 0,3 százalékos júliusi és 1,3 százalékos júniusi bővülését követte.
Az autók és a gyógyszerek húznak
2013 hetedik hónapjában a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 7,4, a behozatalé 6,4%-kal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. Az év első hét hónapjában a külkereskedelem exportvolumene közel 3, az importé csaknem 4%-kal bővült - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Reálszinten is nőttek a bérek
Az idei év első hat hónapja során mind a nettó, mind a bruttó bérek meghaladták az egy évvel korábbi szintet – előbbi téren 3,4, utóbbin 4,8 százalék volt az emelkedés. Ráadásul a rezsicsökkentéssel mélyre nyomott inflációnak köszönhetően a reálkeresetek is emelkedtek 2012 hasonló időszakához képest.
Apró lépésekkel halad a magyar gazdaság
A bruttó hazai termék (GDP) 0,5 százalékkal emelkedett az idei második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, míg az első negyedévhez képest 0,1 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett gyorsbecsléséből.
Alacsony az infláció, tovább csökkenhet az alapkamat
A kormány rezsicsökkentési programja alaposan letörte az átlagos fogyasztói árakat Magyarországon, a júniusi 1,9 százalék után júliusban 1,8 százalékos alakult éves összevetésben az infláció. Elemzők szerint további tere lehet az alapkamat csökkentésének.
Rossz jel: nyár elején visszaesett a kiskereskedelem
A két előző hónap növekedése után júniusban csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene az egy évvel korábbihoz képest. A naptárhatástól megtisztított adatok szerint a forgalom 0,4 százalékkal maradt el a tavaly júniusitól, a kiigazítatlan nyers adatok szerint 0,9 százalékos volt a csökkenés - jelentette az első gyorsbecslés alapján hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Hiába húz a járműgyártás
Májusban 2,1 százalékkal csökkent az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest, elsősorban a híradástechnikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet esése miatt, amelyek hatását a járműgyártás bővülése nem tudta ellensúlyozni.
Tovább lassult a mezőgazdasági árak emelkedése
A mezőgazdasági termékek termelői ára májusban 9,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az áprilisi 11,5 százalékos növekedés után - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Újabb gyenge májusi adat
A kiugró áprilisi külkereskedelmi adatok után csökkenésről számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusra. Bár az elemzők átmenetinek tekintik az egyenleg romlását a hír nem túl megnyugtató azt figyelembe véve, hogy nem ez az első kedvezőtlen májusi makroadat.
Szakadtak a beruházások – nem költenek a cégek
Az előző évhez képest 8,7, a tavalyi negyedik negyedévhez viszonyítva 3,8 százalékkal estek a beruházások Magyarországon 2013 első három hónapjában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. Az adat siralmas.
Jobban keresünk, de nem érezzük
A bruttó keresetek 2,9, a nettó átlagkeresetek 4,2 százalékkal nőttek a 2013 január-márciusi időszakban. A fékező inflációt figyelembe véve, ha mérsékelten is, de emelkedtek a reálkeresetek, a Policy Agenda friss felmérése szerint azonban ebből nem sokat érez a lakosság.
A recesszión túl – a növekedésen innen
A kormány bizakodik, az ellenék pesszimista, a szakemberek óvatosak a KSH első negyedéves magyar GDP-adata kapcsán. Azt mindenki elismeri, hogy a közölt mutató kedvezőbb a vártnál, ám a következtetések igencsak eltérők. A nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország kezd növekedési pályára állni, elemzők viszont arra figyelmeztetnek: érdemes megvárni a részletes adatokat, amelyek alapján már következtetni lehet a folyamatokra. Most a GKI Gazdaságkutató Zrt. véleményét közöljük a KSH gyorsbecslése kapcsán.
Az építőiparnak jó időt hozott a február
A gyenge előző évi adatoknak, s a kedvező időjárásnak köszönhetően jól zárta a februárt az építőipar: a kiigazítatlan adatok szerint éves összevetésben 7,2 százalékkal nőtt a termelés a Központi Statisztikai Hivatal (KSH gyorsjelentése szerint).
Nem romlott tovább a helyzet az iparban
Éledezik az ipar: februárban a kibocsátás 0,3 százalékkal haladta meg az előző havit. Éves összevetésben 5,4 százalékos esés látszik, a tavalyi szökőév ugyanakkor nagyban torzítja az adatot, amit remekül mutat, hogy a munkanaphatástól megtisztított index 1,1 százalékos esést mutat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai alapján.
Rosszul indult az év az építőiparban
Gyengén indult az esztendő az építőiparban: a termelés 2013 januárjában 4,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanap-tényezővel kiigazítva. Decemberhez képest szezonálisan kiigazítva 1,5 százalékkal csökkent a termelés a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint.
Megerősítették, gyengélkedik az ipar
Nincs meglepetés, az előzetes adatoknak megfelelően az ipari termelés januárban 1,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, de 2,9 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.
Az infláció fékezett, a forint gyengült
Hét éves mélypontra süllyedt februárban az infláció: az előző hónaphoz képest 0,1, éves összevetésben 2,8 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. A statisztikusok elsősorban a 10 százalékos rezsicsökkentéssel magyarázták a fogyasztói árak mérséklődését. Elemzők a következő hónapokban az infláció további lassulását várják, ami alapot teremthetne az újabb kamatvágásra, ha a forint gyengülése gátat nem szab annak. A forint azonban egész nap szakadt: a legtöbb devizával szemben 9 hónapja nem látott szintig gyengült.
Javított az ipar januárban
Az ipari termelés januárban 1,4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, de 2,9 százalékkal nőtt tavaly decemberhez viszonyítva a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) előzetes adatai alapján.
Gyorsulva csúszunk a lejtőn
A beruházások volumene tavaly 5,2 százalékkal maradt el az előző évitől. A helyzet év közben folyamatosan romlott: az utolsó negyedév éves összevetésben 7,9, az előző negyedévhez képest 3,7 százalékos csökkenést hozott. Elemzők ezen a területen sem várnak az idén fordulatot.
Építést tervezők már vannak
Az építőipar teljesítménye tavaly decemberben 3,4 százalékkal emelkedett, a munkanaptényezővel kiigazított index 3,1 százalékos esést mutatott éves összevetésben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint.
Mindig van lejjebb az építőiparban is
2012 novemberében az építőipari termelés volumene 11,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi, magasabb bázisadattól. Ezen belül az épületek építése 16,8 százalékkal, az egyéb építményeké (utak, vasutak, vezetékek) 7,2 százalékkal csökkent. A november végi szerződésállomány 12,5 százalékkal volt nagyobb a 2011. november véginél.
Az út- és vasútfejlesztés tarja életben az építőipart
Az előző hónaphoz képest 3,3 százalékkal csökkent, éves összevetésben 1,4 százalékkal nőtt októberben az építőipari termelés. Az esztendő tizedik hónapjának végén a szerződésállomány – elsősorban az autópálya-építésre és vasút-felújítási munkákra kötött megállapodásoknak köszönhetően - 11,8 százalékos bővülést mutatott az egy évvel korábbihoz képest.
Hiába húz a járműgyártás
Októberében az ipari termelés volumene 1,7, a munkanaphatástól megtisztított index 3,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A visszaesés a Központi Statisztikai Hivatal ma megjelent részletes adatai szerint elsősorban a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet csökkenése okozta, amelyet a járműgyártás és az élelmiszeripar növekedése sem tudott ellensúlyozni.
Nem vásárol, spórol a lakosság
Szeptemberben a kiskereskedelmi értékesítés volumene éves összevetésben 3,1, az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent. Az esztendő első kilenc hónapjában 1,5 százalékkal zsugorodott a forgalom a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése szerint. Az év egészére piaci szereplők átlagosan 1,7-2 százalékos visszaeséssel számolnak.
Szeptemberben történt valami az építőiparban
Az építőipari termelés szeptemberben 6,8 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Az épületek építése 4,2, az egyéb építményeké pedig 9,4 százalékkal nőtt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. 2010 eleje óta (tavaly november és idén július után) ez a harmadik alkalom, hogy bővülést mértek a statisztikusok.
Megerősítették: köhög az ipar
Az előzetes adatoknak megfelelően 2012 szeptemberében az ipari termelés volumene 3,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index 0,6 százalékos emelkedést mutat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint. A termelés az év első kilenc hónapjában 0,8 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index szeptemberben 0,7 százalékkal nőtt.
Ennyit tud a magyar ipar
Siralmas képet fest a szeptemberi ipari adat: a visszaesés 3,8 százalék volt az előző évhez viszonyítva. Ebben részben a naptár a ludas: tavaly 2 munkanappal több volt, mint az idén, amit jól mutat, hogy a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index éves összevetésben 0,6, az előző hónaphoz képest 0,7 százalékos növekedést mutat a Központi Statisztikai Hivatal előzetes közlése szerint. Az év első 9 hónapja 0,8 százalékos csökkenést jelez az előző év azonos adatával összehasonlítva.
Lehet még kevesebbet költeni
Tovább zsugorodott a kiskereskedelem: augusztusban az előző évhez képest 2,4, az előző hónaphoz képest 0,2 százalékkal csökkent az értékesítés. Az esztendő nyolcadik hónapjában az eladások volumene 8,3 százalékkal elmaradt a 2005-ös szinttől. Piaci résztvevők az egész évet illetően 1-2 százalék körüli visszaesést várnak.
Valami történt augusztusban
Az ipari termelés augusztusban 2,6 százalékkal nőtt júliushoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint. Éves összevetésben a megtisztított index 1,4 százalékos növekedést mutatott.