A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn közzétett adatai szerint májusban 2,3 százalékkal nőtt a kivitel euróban számolt értéke, a behozatalé 0,9 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a kereskedelmi többlet 507 millió euró volt és 225 millióval haladta meg a tavaly májusit.
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője az MTI-nek elmondta: Magyarország külkereskedelmi többlete továbbra is masszív, a 12 havi gördülő egyenleg a külkereskedelmi termékforgalomban jelenleg több mint 7 milliárd eurót mutat, ugyanakkor a tavalyi magas bázis miatt az export növekedési ütemének lassulására lehet számítani.
A kedvező kilátások ellenére áprilisban és májusban is csökkent a magyar ipar növekedésének mértéke, aminek egyik következménye, hogy minden árufőcsoport kivitele is lassabban emelkedett májusban, mint az előző hónapban – tette hozzá. Az elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy az olajkereskedelemnek inflációt erősítő hatása lehet, ugyanis a KSH adatai szerint tavaly május óta a forint 23 százalékkal gyengült a dollárral szemben.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője szerint az exportot az autóipar húzta májusban, a szegmens kapacitása miatt pedig az export további bővülése várható. A gyengébb forintnak köszönhetően javul Magyarország versenyképessége, ami szintén a kivitel emelkedéséhez vezethet. Úgy vélte, az éves külkereskedelmi többlet a tavalyi 6,4 milliárd eurónál akár 10–17 százalékkal magasabb lehet, elérheti a 7,5 milliárd eurót.
Az import mértékét ellensúlyozhatja ugyanakkor, hogy június óta a nyersanyagárak csökkenő pályára álltak. Az olajpiacon például a fokozott túlkínálat miatt június óta ismét csökken a kőolaj ára – tette hozzá az elemző.