Dohányzás cikkek
Hol dacolnak a halállal a legtöbben, 1950 óta tudjuk, hogy a dohányzás és a tüdőrák összefügg
Megrögzött kulturális normák, laza törvények és olcsó cigaretták. Ezek a dohányzás legfőbb okai.
Inkább rövidebb ideig élnénk egészségesen, mint hosszabban, de romló egészségi állapotban
Roland Berger: sok pénz van a hosszú élet piacában.
A világ élbolyában a magyarok, ha dohányzásról van szó
Az egészségügyi következmények semmi jóval nem kecsegtetnek.
Óriásit változott mától a dohányosok élete
A tilalom célja annak megakadályozása, hogy a fiatalok rászokjanak a dohányzásra.
Napokon belül óriási változás jön az e-cigik forgalmazásában
Az e-cigaretták a hagyományos dohányzás valamivel kevésbé káros, kevésbé környezetszennyező alternatívájaként jelentek meg a köztudatban, egyre nagyobb népszerűségre szert téve, különösen a fiatalabb generáció körében. A krach 2019 nyarán ütött be, miután az Egyesült Államokban több, látszólag az ilyen eszközökhöz köthető haláleset történt. Kell tartani az e-cigarettáktól? Utánajártunk.
Durván diszkriminálnák az amerikai dolgozók egy jelentős részét
Lassan egy évtizede próbálkoznak amerikai cégek azzal, hogy dohányzási tilalomhoz kötik a munkavállalást. Az intézkedéseket a dohányzásellenes aktivisták üdvözlik, míg egyes jogvédő szervezetek kifejezetten aggályosnak tartják.
Évtizedek kellenek, hogy szervezetünk kigyógyuljon a dohányzásból
Még erős dohányosok szíve is pár év után nagyjából rendbe jöhet, ha abbahagyják a dohányzást, de a teljes gyógyuláshoz jóval több idő kell.
Mennyi erőforrást pazarolunk egy termékre, ami megbetegít és öl?
A dohányzás káros az egészségre, de nem csak a szervezetünket, hanem a környezetünket is tönkreteszi. Mennyi erőforrás elpazarolásába kerül egy termék, ami megbetegít és öl –a WHO legfrissebb jelentéséből megdöbbentő adatok derültek ki.
A bíróság szerint rákot okoz a világ legnépszerűbb gyomirtó szere
Több mint nyolcszáz ember pereli a Monsantót. Az egyik haldokló perét gyorsított eljárásban folytatták le. A világ legnépszerűbb növényvédőszeréről mondta ki San Franciscóban a bíróság, hogy rákot okozott az iskolai pályafelügyelőnek. Hasonló perek ezrei zúdulhatnak a gyomirtót gyártó Monsantóra, melyet júniusban vásárolt fel a Bayer. Lehet, hogy a biotermesztés új korszaka kezdődik ezzel?
Ennyivel élhetnénk tovább, de nem törődünk vele
Már napokkal később javul az állapota annak, aki abbahagyja a dohányzást, s ha kitart, olyan egészséges lehet, mint ha nem is szívott volna. Aki viszont nem adja fel, 7–9 évvel rövidíti meg az életét.
Füstmentes cigarettára váltana a Philip Morris
Olyan termékek fejlesztésén dolgozik a Philip Morris, amelyek kiküszöbölik az égést, így lényegesen kevesebb káros anyagot tartalmaznak, mint a cigarettafüst.
Extra szabadnap jár a nem dohányzóknak
Szabadnap jár Szentesen azoknak, akik nem dohányoznak, vagy időközben leszoknak a cigarettáról. Aki szeretne élni a lehetőséggel, írásban kell nyilatkoznia arról, hogy nem fog rágyújtani.
"Csikkisták" és "nikotin-talibánok" harca az osztrák éttermekben
Május 1-től Ausztriában is eltiltották volna a dohányzást minden vendéglátóipari létesítményben. Az új kormány azonban a szélsőjobboldali FPÖ nyomására azt igényli, hogy vonják vissza a törvényt – s ez a jelek szerint sikerül is nekik. Így maradhat a füst az osztrák éttermekben.
Aggasztóan egészségtelenül élünk
Aggasztó adatokat mutatott ki a magyar lakosság egészségi állapotáról a Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogram: az emberek mintegy 40 százaléka túlsúlyos, negyede dohányzik, harmada pedig hetente legfeljebb egyszer fogyaszt csak zöldséget vagy gyümölcsöt.
Pusztítja a természetet a dohányipar
Nagy a vízlábnyomuk a dohányipari világcégeknek, hatalmas erdőterületeket irtanak ki és irdatlanul sok vegyi anyagot használnak a termesztéshez, amik a gazdák szervezetének is rendkívül ártalmasak, nemcsak a természeti környezetnek. Mindezek ellenére a dohányipari multik még mindig nem részletezik eléggé a környezeti hatásukra vonatkozó adatokat. A WHO kötelezővé tenné az adatközlést.
Szombaton fontos változás jön a trafikokban
Szombaton hatályba lép a dohánytermékek csomagolását szabályozó új kormányrendelet, amely szerint az új dohánytermékek már csak egységes csomagolásban kerülhetnek piacra, de a már piacon lévő márkák és típusok átmeneti mentességet kapnak – derült ki a Magyar Közlöny legfrissebb számából.
Mától a munkahelyeken sem szabad e-cigizni
Ahol nem szabad dohányozni, ott mától elektromos cigarettát (e-cigarettát) sem szabad használni, így például munkahelyeken és játszótereken. A szabályt megszegők bírságra számíthatnak.
Nagy baj lesz az új cigiszabályokból
A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége (DBMSZ) szerint a dohánytermékek egységes csomagolása drasztikus beavatkozás lenne a magyarországi piaci viszonyokba, ugyanakkor nem eredményezné a remélt egészségügyi hatásokat, végső soron a feketepiacot növelné.
Felforgatták a vásárlási szokásokat a trafikok
A nemzeti dohányboltok alaposan felforgatták a dohányosok vásárlási szokásait: ritkábban, de többet vásárolnak a boltokban a vevők. A boltokban megjelentek a nem dohányipari termékeket vásárlók is.
Könnyes búcsú a mentolos cigitől
Elfogadta az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülése a dohánytermékekről szóló új irányelvet, amely azonban csak akkor lesz hatályos, ha a tagállamok minisztereit tömörítő tanács is elfogadja.
Kivégezné Brüsszel a mentolos cigiket – A szakszervezet tiltakozik
A Bild szerint az Európai Biottság csak egyetlen méret alkalmazását engedélyezné a cigarettagyártóknak, és megtiltaná a dohány ízesítését. A javaslat azt is tartalmazza, hogy a csomagolás felületének 75 százalékát az egészségkárosító hatásra figyelmezető felirattal és fényképekkel kell kitölteni. Az új irányelv 2014-től léphet életbe. A MADOSZ szerint munkahelyek elvesztésével jár az EB dohánytermék-irányelvének felülvizsgálatáról szóló javaslata.
Itt a pályázat a nemzeti dohányboltokra
Közzétette a nemzeti fejlesztési miniszter a koncessziós pályázati felhívást a dohánytermékek kiskereskedelmére. A részletes feltételek, a pályázat elbírálásának szempontjai és további információk a 2012. december 15-én megjelenő koncessziós pályázati kiírásban lesznek hozzáférhetők.
Trafiktörvény: tényleg nálunk a legszigorúbb
Régiós összevetésben is a legszigorúbb és a legkevésbé rugalmas a magyar trafiktörvény, azaz a dohányáruk forgalmának kiskereskedelmi szabályozása. A sok vitát kiváltott szeptemberben elfogadott új szabályozás amellett, hogy még lök egyet a szakadék szélén egyensúlyozó kiskereskedelmen, a feketepiacot is erősítheti.
Cigarettabevételek: a Nemzet Dohánya
Állami monopólium lesz a dohánytermékek kiskereskedelme jövő év július 1-jétől, az állam koncessziós szerződéssel engedheti át az értékesítést az erre pályázóknak. A parlamentben kedden elfogadott trafiktörvény nagyjából hétezer dohánybolt létrejöttével számol. A repülőterek vámmentes boltjaira és a kistelepülésekre azonban külön szabályozás vonatkozik. A kormány szándéka a dohányfogyasztás visszaszorítása, szakértői vélemények szerint azonban a szigorú kiskereskedelmi szabályozás és a jövedéki adó emelése együttesen a feketepiaci forgalom növekedését okozza.
Hogyan kell védeni a nemdohányzókat? - Hamarosan megtudjuk
Folytatódnak a nemdohányzók védelmében hozott intézkedések, hamarosan egy külön végrehajtási rendeletben pontosan meghatározzák a dohányzásra kijelölt helyet jelölő, illetve a dohányzást tiltó táblák pontos méretét és feliratát is.
Egy nap alatt egymilliót hozhat az új törvény
A türelmi idő lejártával, már az első nap ellenőrzései nyomán több mint egymillió forint bírságot szabhatnak ki a hatóságok a szigorúbb dohányzási szabályok megszegése miatt - jelentette be Szabó Enikő helyettes országos tiszti főorvos.
Egy hét múlva már bírságolnak
Április elsején, vasárnap lejár a szigorított dohányzási szabályozás betartására vonatkozó három hónapos türelmi idő. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) már jövő vasárnap is több helyen ellenőrzést tart, szabályszegés esetén pedig bírságot is kiszabnak.
Tiltaná a többség a dohányzást a nyilvános helyeken
A Gallup első alkalommal mért a dohányzás nyilvános helyeken történő tiltása mellett többségi támogatást felmérései során. Az aktuális adatok szerint tízből közel hat amerikai értene egyet azzal, ha nyilvános helyen nem lehetne rágyújtani. - összegzi a felmérést az ELTE Társadalomtudományi Kar hírlevelében.
Dohányzik? Ide akkor nem jön dolgozni!
Az Egyesült Államokban nagy vitát kiváltó kórházi intézkedések kapcsán az illetékesek hangsúlyozzák, hogy a dohányzók kitiltása a klinikákról és rendelőintézetekből nem valamiféle diszkrimináció, hanem a munkaegészségügyet és a termelékenységet erősítő szabály.
Fiatal vagyok, dohányzom!
A magyar felnőtt lakosság közel negyede dohányzik, a legaggasztóbb jelenség azonban az, hogy a fiatal felnőttek körében jóval magasabb a dohányzók aránya. A 18-25 év közöttiek 64 százaléka vallja csak nemdohányzónak magát - derül ki a Szinapszis Kft. legújabb, a WEBBeteg kérésére készített felméréséből.
Szokjon le a dohányzásról ingyenes programmal!
Le akar szokni a dohányzásról, de fogalma sincs, hogyan? A Kaliforniai Berkley Egyetem Közegészségtani Intézetének új elemzése szerint az internetes és számítógép alapú, dohányzásról leszoktató programokat érdemes kipróbálni, és szerencsére sokuk még ingyenes is.
"Évtizedeken át mindenkit becsaptak"
Egy amerikai szövetségi fellebbviteli bíróság pénteken megerősítette azt a 2006-os bírósági döntést, amely szerint a nagy cigarettagyártók évtizedeken át becsapták a közvéleményt a dohányzás egészségre káros hatásaival kapcsolatban.
Magasabb fizetés és olcsóbb sör a nemdohányzóknak
Oroszországban fizetésemeléssel és kedvezménnyel motiválják az embert a füstmentes életre, míg az Egyesült Államokban fizetéslevonásra és elbocsátásra számíthat az, aki dohányzás mellett dönt. Eljöhet hozzánk is ez a világ? - kérdésünkre egy munkaerő-közvetítő cég branch menedzsere, egy felső vezetők kiválasztására specializálódott fejvadász cég ügyvezetője, illetve egy brit dohányipari cég HR igazgatója reagál.
Dohányzás: a fővárosiak és a dunántúliak "vezetnek"
A keleti országrészben élők több figyelmet szentelnek egészségi állapotuknak, mint az ország nyugati felén élők - derül ki a WEBBeteg.hu egészségportál és a Szinapszis Kft. közös felméréséből.
Csak otthon és az utcán lehet majd dohányozni?
Az Európai Bizottság valószínűleg a közeljövőben konzultációt kezd a munkahelyeken történő dohányzás szabályozásáról, mely minden tagállamban tiltaná a dohányzást munkahelyeken, így éttermekben és bárokban is.