A Német Rákkutatási Központ adatai szerint az országban minden hetedik haláleset mögött a dohányzás áll – ez magasabb, mint a világátlag. A cigaretta közvetlenül felelős a rákmegbetegedések ötödéért, emellett a magas vérnyomásért, a stroke-ért, a krónikus bronchitisért. A dohányosnak azzal is számolnia kell, hogy nála sokkal nagyobb a kockázata a reumás ízületi gyulladásoknak.
A rákkutatók vizsgálatai azt mutatják, hogy a dohányzás feladása már három nap után érezteti hatását: javul a lélegzés, egy hetet követően pedig csökken a vérnyomás. Kilenc hónap elteltével megszűnnek a köhögési rohamok, kitisztulnak az orr melléküregei, teljesen normalizálódik a lélegzés, kitisztul a tüdő, és csökken a fertőzési veszély.
Két év kell ahhoz, hogy a volt dohányosnak ne legyen több esélye szív- és keringési betegségre, mint a nem dohányzónak. Öt év tartózkodás után eltűnik a magasabb rizikó infarktusra, a száj-, a torok- és a hólyagrákra. A tüdőnél hosszabb az út: 10 évvel a leszokás után felére csökken a tüdőrák kockázata.
Aki nem adja fel, annak lényegesen rövidebb élettel kell számolnia. A német statisztikák szerint a napi 10 cigarettánál többet szívó férfiak átlag 9,4, a nők 7,3 évvel élnek kevesebbet.
A legrosszabb a helyzet azoknál a dohányosoknál, akik túlsúlyosak, sok szeszes italt és sok vörös húst fogyasztanak. Az ilyen férfiak átlag 17, a nők csaknem 14 évvel hamarabb halnak meg.
(Forrás: AFP)