A Die Welt című német lap korábban azt írta, hogy a bizottság a cigaretta méretére, formájára és csomagolására vonatkozó szabályok radikális szigorítására készül. A javaslat szerint a szálaknak márkától és fajtától függetlenül egyforma méretűnek és fehér színűnek kell lenniük, vagyis nemcsak a vékony cigaretta tűnhet el, hanem a parafadugó mintájú szűrő is. A cigarettás dobozok méretének és formájának egységesítése révén eltűnhetnek a keskeny vagy lekerekített sarkú dobozok, és a bizottsági tervek szerint a gyártók olyan megoldásokat sem alkalmazhatnak, amelyekkel a doboz felnyitásával el lehet takarni az egészségkárosító hatásra felhívó figyelmeztetést.
Az EB javaslata alapján a doboz felületének 75 százalékát kitöltő feliratok és fényképek, valamint az ugyancsak kötelezően előírt méretű zárjegyet is beleszámítva a gyártó már csak a doboz felületének nagyjából 10 százalékát töltheti ki saját belátása szerint, de számos megkötés léphet életbe itt is. Egyebek mellett tilthatják a dohány természetes eredetére vagy a bio-, öko- és egyéb alternatív termelési módokra utaló kifejezéseket – írta a Die Welt.
A javaslat a dohánytermékek szabályozásáról szóló irányelv felülvizsgálata keretében készül. A Die Welt szerint öt év múlva, az irányelv újabb felülvizsgálata során teljes mértékben egységes, márkajelzés és minden egyéb megkülönböztető jegyet nélkülöző csomagolást írhatnak elő a gyártóknak az uniós polgárok egészségének védelme céljából.
A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) álláspontja szerint munkahelyek elvesztésével jár az Európai Bizottság dohánytermék-irányelvének felülvizsgálatáról szóló javaslata – olvasható a szervezet közleményében. Az Európai Bizottság a cigarettadobozok tervezett formai egységesítésével és az adalékanyagok betiltásával megkönnyíti a dohánytermékek hamisítását – állítja a MADOSZ.
Magyarországon például a dohánytermesztés mintegy húszezer embert foglalkoztat, jellemzően alacsony szakképesítésű, jelentős részben női, illetve roma származású munkavállalóknak biztosít megélhetést, főként a legszegényebb régiókban. S amennyiben a tervezett módosítások szerint az Európai Unió betiltja az adalékanyagok használatát a cigarettagyártásban, a Burley dohányfajta termesztésére nem lesz szükség, ami rövid időn belül 5-6 ezer munkahely elvesztésével jár az országban – emeli ki a termelők érdekvédelmi szervezete.
A MADOSZ ezért arra kéri a magyar kormányt – áll a közleményben –, hogy a szabályozás felülvizsgálatára vonatkozó álláspontját az ország gazdasági és foglalkoztatási szempontjának hangsúlyos figyelembevételével alakítsa ki és képviselje majd Brüsszelben.