Mennyi erőforrást pazarolunk egy termékre, ami megbetegít és öl?

A dohányzás káros az egészségre, de nem csak a szervezetünket, hanem a környezetünket is tönkreteszi. Mennyi erőforrás elpazarolásába kerül egy termék, ami megbetegít és öl –a WHO legfrissebb jelentéséből megdöbbentő adatok derültek ki.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A dohányzás súlyosan károsítja a dohányosok és a környezetükben élők egészségét, azonban a dohányt valahol meg is kell termelni, kezelni, feldolgozni és szállítani. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) utánajárt, hogy mennyi erőforrást,m ivóvizet, termőföldet pazarolunk el egy olyan termékre, ami megbetegíti, és végül megöli a felhasználóját.

2014-ben hatezer milliárd szál cigaretta jutott el a fogyasztókhoz. Ennek előállításához 32,4 millió tonna zöld dohányt kellett megtermelni. Összehasonlításképpen, a 2018-as hazai búzatermés 5 millió tonnára tehető. Dohányt a világon 4 millió hektárnyi területen termelnek, ez a teljes, mintegy 6 millió hektáros magyarországi termőterület háromnegyedét teszi ki. A dohány termesztése közben keletkező légszennyezés a világ teljes üvegházgáz-kibocsátásának 0,2 százalékát teszi ki, 84 millió tonna szén-dioxidnak felel meg.

Iszonyú károkat okoz - Kép: SXC

A teljes dohány értékláncban 25 millió tonna hulladék keletkezik. Ez a tízszerese a hazánkban keletkező lakossági hulladéknak (2,2 millió tonna 2016-ban), amelyet szokás akkorára becsülni mint a Gellért-hegyet. A dohányzás miatt keletkező hulladékból nem csak Budapest ékességét, hanem a Várhegyet, és a teljes Budai-hegység egy jelentős részét is fel lehetne tornyozni. Nem is beszélve az évente keletkező sokmilliárdnyi eldobált cigarettacsikkről, amelyből nagy mennyiségű veszélyes hulladék oldódik ki a talajba. Egyetlen cigarettacsikk hatvan liternyi ivóvizet szennyez be, nem csak nikotinnal, hanem olyan mérgező anyagokkal is, mint az arzén.

Füstmentes cigarettára váltana a Philip Morris
A dohánytermelés- és feldolgozóipar évente hozzávetőlegesen 22 milliárd tonna vizet használ fel, ami a Balatonban található vízmennyiség tízszerese! Minden dohányos, aki ötven éven át, napi húsz szál cigarettát szív, csak a dohányzásával 1,4 millió liternyi ivóvíz elpazarolásáért felelős.

A WHO jelentése külön kiemeli, hogy a dohánytermelés, feldolgozás és felhasználás 90 százaléka a fejlődő országokban történik, míg a nagy dohánykonszernek jellemzően a fejlett ipari országokban dolgoznak, ahol már évtizedek óta zajlik a harc a dohányzás ellen. Így az erőforrások pazarlása jellemzően a szegényebb országokat sújtja, helyben keletkeznek a fogyasztásból származó egészségügyi károk is, míg a profit viszont a gazdag országokban köt ki.

 

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo