Pusztítja a természetet a dohányipar

Nagy a vízlábnyomuk a dohányipari világcégeknek, hatalmas erdőterületeket irtanak ki és irdatlanul sok vegyi anyagot használnak a termesztéshez, amik a gazdák szervezetének is rendkívül ártalmasak, nemcsak a természeti környezetnek. Mindezek ellenére a dohányipari multik még mindig nem részletezik eléggé a környezeti hatásukra vonatkozó adatokat. A WHO kötelezővé tenné az adatközlést.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO 2005-ben fogadtatta el a dohányiparra vonatkozó nemzetközi egyezményt, amit 179 ország ratifikált, köztük Magyarország is. A keretegyezmény a dohányipari termékek reklámozásának és a dohánycégek szponzorációs ügyleteinek tiltását szorgalmazta, valamint e termékek külön megadóztatását, hogy ezzel is elvegyék a kedvet a cigaretták megvásárlásától. A cigaretták és szivarok meggyújtása önmagában is káros a légkörnek és a tüdőnek. Évente 7 millió ember hal meg világszerte dohányzás által előidézett betegségekben. De a dohány, mint növény teljes életciklusa, termékgörbéje során további környezeti károkat okoz.

Kép: SXC

Förtelmes ökolábnyom

  • A dohányültetvények létesítése érdekében erdőket irtanak ki.
  • A dohánytermesztés és a levelek megmunkálása során rengetegféle vegyi anyagot használnak fel, többek között rovarirtószereket, gombaölő permeteket, gyomirtókat és gáznemű növényvédőszereket is. Ezek közül több a növénytermesztő gazdák egészségére nézve is rendkívül káros, ezért többet már betiltottak egyes országokban.
  • A dohányipar szennyező anyagai 7000-féle(!) kemikáliát tartalmaznak. Ezek közül több rákkeltő anyag.
  • A cigarettacsikk (ahol szívjuk a füstöt) nem biológiailag lebomló anyag, ez is szemétnek minősül. Évente több millió kilónyi kerül ebből a környezetbe és a szemétdombokra.
  • A dohánylevelek kezeléséhez rengeteg fát is égetnek, ami tovább növeli az iparág emisszióját. (Kína és Zimbabwe szenet is használ e célra, ami még szennyezőbb.)
Titkolózás

A WHO sajnos nem számolta ki, hogy az iparág karbonlábnyoma pontosan mennyi, pedig üzenete akkor lenne igazán kézzelfogható és hathatós.

Kép: Pixabay

A WHO főtitkárhelyettese, Oleg Csesztnov hangsúlyozta, hogy a dohányipari szereplők vegyi anyagokat öntenek vagy szivárgással juttatnak a környezetbe (az előbbi ige szándékos tettre utalhat, az utóbbi szándékolatlan tevékenységre).

A WHO kritikával illette a három nagy dohánymultit, a Japan Tobacco Inc.-t, a Philip Morris Internationalt és a British American Tobacco-t, amiért jelentéseikben még mindig nem eléggé specifikusan nyilatkoznak arról, milyen környezeti károkat okoznak és pontosan hova juttatják a vegyi anyagaikat, miután a termelés véget ért. Közléseik "behatároltak és homályosak" fogalmazott a WHO. A világ cigarettatermelésének 44 százalékát a China National Tobacco Company adja, ez még annyi infót sem közöl ökolábnyomáról, mint nyugati vetélytársai. A WHO azt szeretné elérni, hogy a dohányipari cégeknél kötelezővé tegyék az átfogó ökológiai információk publikálását.

Veszteségessé válna számos iparág, ha megfizetnék a környezetszennyezést
Az ENSZ és a Trucost gazdasági elemzést készített arról, a nagy szennyező iparágak profitrátája hogyan sérülne, ha fizetniük kellene a tevékenységük által okozott környezeti károkért, vagyis az externáliákért. A légszennyezés beárazása az emissziókvótákkal ezt az ellentételezést szolgálja, de sok más módja is van még a környezetszennyezésnek, amit ingyen űzhetnek.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo