Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO 2005-ben fogadtatta el a dohányiparra vonatkozó nemzetközi egyezményt, amit 179 ország ratifikált, köztük Magyarország is. A keretegyezmény a dohányipari termékek reklámozásának és a dohánycégek szponzorációs ügyleteinek tiltását szorgalmazta, valamint e termékek külön megadóztatását, hogy ezzel is elvegyék a kedvet a cigaretták megvásárlásától. A cigaretták és szivarok meggyújtása önmagában is káros a légkörnek és a tüdőnek. Évente 7 millió ember hal meg világszerte dohányzás által előidézett betegségekben. De a dohány, mint növény teljes életciklusa, termékgörbéje során további környezeti károkat okoz.
Förtelmes ökolábnyom
- A dohányültetvények létesítése érdekében erdőket irtanak ki.
- A dohánytermesztés és a levelek megmunkálása során rengetegféle vegyi anyagot használnak fel, többek között rovarirtószereket, gombaölő permeteket, gyomirtókat és gáznemű növényvédőszereket is. Ezek közül több a növénytermesztő gazdák egészségére nézve is rendkívül káros, ezért többet már betiltottak egyes országokban.
- A dohányipar szennyező anyagai 7000-féle(!) kemikáliát tartalmaznak. Ezek közül több rákkeltő anyag.
- A cigarettacsikk (ahol szívjuk a füstöt) nem biológiailag lebomló anyag, ez is szemétnek minősül. Évente több millió kilónyi kerül ebből a környezetbe és a szemétdombokra.
- A dohánylevelek kezeléséhez rengeteg fát is égetnek, ami tovább növeli az iparág emisszióját. (Kína és Zimbabwe szenet is használ e célra, ami még szennyezőbb.)
A WHO sajnos nem számolta ki, hogy az iparág karbonlábnyoma pontosan mennyi, pedig üzenete akkor lenne igazán kézzelfogható és hathatós.
A WHO főtitkárhelyettese, Oleg Csesztnov hangsúlyozta, hogy a dohányipari szereplők vegyi anyagokat öntenek vagy szivárgással juttatnak a környezetbe (az előbbi ige szándékos tettre utalhat, az utóbbi szándékolatlan tevékenységre).
A WHO kritikával illette a három nagy dohánymultit, a Japan Tobacco Inc.-t, a Philip Morris Internationalt és a British American Tobacco-t, amiért jelentéseikben még mindig nem eléggé specifikusan nyilatkoznak arról, milyen környezeti károkat okoznak és pontosan hova juttatják a vegyi anyagaikat, miután a termelés véget ért. Közléseik "behatároltak és homályosak" fogalmazott a WHO. A világ cigarettatermelésének 44 százalékát a China National Tobacco Company adja, ez még annyi infót sem közöl ökolábnyomáról, mint nyugati vetélytársai. A WHO azt szeretné elérni, hogy a dohányipari cégeknél kötelezővé tegyék az átfogó ökológiai információk publikálását.