Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Túró Kiittyy és társai hódítanak Kínában
A magyar cégek kínai lehetőségeit vették számba a „Közel sem Távol-Kelet" című kerekasztal-beszélgetésen, ahol Dr. Huszty András kormánybiztos, a Corvinus Egyetem Kína Központja, az ITD Hungary és Kínában jelenlévő magyar cégek jelentek meg. Az ITD Hungary leginkább a környezetvédelem terén lát lehetőségeket a magyar vállalkozások számára.

2009: Horvátország helyett a nagyihoz utazunk?
A gazdasági válság idei negatív hatása a turizmusra várhatóan 2010-re is áthúzódik, és bár az utazási hajlandóság átalakul, teljesen nem szűnik meg - állapították meg az ENSZ Turisztikai Világszervezet (UNWTO) Európai Regionális Bizottságának 49. ülésén Bakuban.

Egyre tovább vagyunk munkanélküliek
A 2008. december-2009. februári időszakban a foglalkoztatottak száma 3 millió 790 ezerre csökkent, a munkanélkülieké 378 ezer főre emelkedett, ami 9,1%-os munkanélküliségi rátát jelentett.

A második állomás
A Piac és Profit által szervezett konferencia és konzultáció kis- és középvállalatok vezetőinek, önkormányzatok képviselőinek szólt. A roadshow második állomása a Közép-dunántúli régió volt.

Ennyire még nem volt pesszimista a magyar
Márciusban újabb történelmi mélypontra esett az immár fél éve zuhanó GKI konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérés szerint sem az üzleti szféra, sem a lakosság nem volt még soha olyan pesszimista, mint 2009 márciusában.

Csehekkel és szlovákokkal a multik ellen
Az agrárkamarák közösen lépnének fel a tisztességtelen kereskedőkkel szemben - döntöttek a Magyar Agrárkamara által szervezett Visegrádi négyek debreceni találkozóján.

Hogyan él egy magyar orvos?
A hazai orvosok egy átlagos munkanapon utazással együtt, nagyjából tíz órát töltenek munkával, egyedül a háziorvosok dolgoznak átlagosan napi kilenc órát. A pihenéssel töltött idő átlagosan havi 6 szabadnap - derül ki a WEBBeteg.hu egészségportál és a Szinapszis Kft. legfrissebb, az orvosok életmódbeli szokásait és jövőképét vizsgáló felmérésből.

Június 7-én lesznek a választások
Sólyom László köztársasági elnök június 7-ére írta ki a magyarországi európai parlamenti választásokat. Az unió tagállamaiban június 4-e és 7-e között választják meg az EP új tagjait a következő öt évre, a tagállamok saját maguk választhatnak a négy nap közül.

Mit tegyünk az árfolyamkockázat ellen?
Az elmúlt hónapokban a forint árfolyama mintegy 20 százalékot gyengült a legfontosabb devizákhoz képest. A vállalatok számára a devizaárfolyam ingadozása kockázatokat rejt, amely nagy mértékű hullámzás esetén drasztikus hatással is lehet az üzleti tervekre és akár komoly veszteséget is okozhat a vállalatok számára. Ezen kockázatok kivédésére azonban sok esetben előre fel lehet készülni, és ezt még most sem késő elkezdeni -figyelmeztet a Deloitte.

Az analfabéták fele 60 éves...
Az INFORUM és a BME-UNESCO ITTK (Információs Társadalom- és Trendkutató Központ) második alkalommal készítette el az e-Befogadás éves jelentését, amely az információs társadalom megosztottságának csökkentésében elért eredményeket, eseményeket összegzi.
Szélsőjobbos lesz az Európai Parlament atyja?
Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője belső szabályok megváltoztatására szólította fel a Parlamentet, annak elkerülése érdekében, hogy júliusban a szélsőséges nézeteiről ismert Jean-Marie Le Pen nyithassa meg az új ülésszakot.
Veszélyben érzik magukat a magyar rendőrök
Az egészségre fokozott veszélyt jelentő vírusoktól tartanak a rendőrségnél dolgozók, akik az elfogott, előállított és őrzött illegális migráns külföldiekről átterjedhető hastífusz, hepatitis és rühfertőzésnek vannak kitéve. A Rendészeti Védegylet (RV) figyelmeztet, hogy a többszörösére megugrott illegális migrációból adódó fertőzésveszély a rendőrségi egészségügyi óvórendszabályok szigorítását követelik meg, egyben pluszforrásokat igényelnek a rendőrök egészségvédelme érdekében.
"Az interneten vettem, mobillal fizettem"
Nemsokára Magyarországon is elérhető lesz az az egységes mobilfizetési rendszer, amelynek segítségével a fogyasztók mobiltelefonnal tudnak vásárolni a bankszámlájuk terhére.
A válság általában adócsökkentést hozott
A Deloitte azt vizsgálta, hogy a válság negatív hatásait az egyes országok milyen adóintézkedésekkel igyekeztek tompítani. A Tax responses to the global economic crisis című tanulmány több mint ötven ország kormányzati adóintézkedéseit elemezte világszerte - ezeket összegezve kiderül, a változtatások kevés kivételtől eltekintve mindenhol az adók csökkenését eredményezték.
Tényleg a luxus hiányzik Magyarországnak?
A következő években Lengyelország és Románia tervez komolyabb hotelberuházásokat a régióban, bár a jelenlegi gazdasági válság még átírhatja a forgatókönyveket. A KPMG Ingatlan, szabadidős és turisztikai tanácsadással foglalkozó csoportja által készített legújabb, a közép- és kelet-európai térség hotelfejlesztési költségeit vizsgáló felméréséből kiderül, hogy bár az iparág régiónkban is megsínyli a válságot, a fejlesztési lehetőségek térségünkben továbbra is jelentősebbek, mint a jóval fejlettebb nyugat-európai államokban.
Távol tartják a civileket az uniós alapoktól
Egy friss civil tanulmány szerint a nagy terjedelmű szakmai anyagok rövid határidejű véleményezése, a benyújtott civil javaslatok értékelésének átláthatatlansága és a támogatások elérését akadályozó adminisztratív terhek csak pár példa azokra a problémákra, amelyek az uniós Strukturális Alapokkal kapcsolatban a civil oldalról felmerülnek.
A nyugdíjasokat aktivizálná Gyenesei
Új szemléletű, az idősek aktivitására, cselekvőképességére építő idősügyi politikát kell kialakítania az államnak és az önkormányzatoknak egyaránt - mondta dr. Gyenesei István önkormányzati miniszter Miskolc-Lillafüreden, a Nyugdíjasok Országos Képviselete tisztségviselőinek továbbképzésén.
A minőség továbbra is fontosabb, mint az ár
A felnőtt lakosság 44%-a márkahűnek vallja magát, 45%-a néha vált, míg 11%-a gyakran cseréli egyik márkát a másikra. Azoknál, akik mindig ugyanazt a márkát vásárolják, 88%-ban a jól bevált, megfelelő hatékonyságú termék a magyarázat - derül ki a Business Superbrands-díjas Szonda Ipsos legfrissebb felméréséből, amelyben az internetezőkre reprezentatív mintán kérdezett OTC vásárlókat online panel segítségével.
Újból megállítanak a német határon
A német belügyminisztérium értesítése szerint 2009. március 20. és április 5. között ideiglenesen visszaállítják a határellenőrzéseket schengeni belső határaikon. Az ellenőrzések célja az április 3-án és 4-én megrendezésre kerülő NATO csúcstalálkozó biztosítása.
"Indokolatlan az ekkora vitaminfogyasztás!"
Két-két és félszer több vitamint fogyasztunk az őszi és téli hónapokban a fertőző betegségekről szóló hírek következtében, mint az év többi szakaszában. A gyógyszerpiaci trendeket a WEBBeteg.hu egészségportál megbízásából a Szinapszis Kft. elemezte.
Jobban megfontolja, hova utazzon a magyar
Míg csaknem mindenki jajveszékelve válságot kiált, úgy tűnik, hogy ennek hatása az utazási portálokra korántsem egyértelműen negatív. Miközben a beérkező foglalások száma átlagosan 30%-kal visszaesett, a látogatottsági adatok viszont töretlenül növekszenek.
Három műszakban dolgozó hackerek Budapesten
Huszonnégy órás hackerversenyt rendezett az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) és az egyik legnagyobb magyar információbiztonsági cég a hét végén Budapesten. A leggyorsabb csapat 16 óra alatt teljesítette a feladatokat.
Csökkenthetőek az energiaköltségek
Gyökeres átalakulást eredményezhet a háztartások energiafogyasztási szokásaiban, de az energiaszolgáltatók piacán is az úgynevezett "okos" fogyasztásmérési technológiák (smart metering) elterjedése. Európa több államában már ma is működnek ilyen rendszerek, illetve előkészítés alatt áll bevezetésük. A módszer tömeges elterjedésének ugyanakkor ma még akadálya lehet a magas beruházási költség, illetve az egységes, központi koordináció hiánya. Helyesen alkalmazva ezek a rendszerek az állami, környezetvédelmi törekvések mellett új piacokat is teremthetnek, nem beszélve a fogyasztók számára megnyíló lehetőségekről - véli a Deloitte.
Egy buszjegybe kerül a klímaváltozás megállítása
Az európai vezetők brüsszeli találkozójukon elismerték, hogy a klímaváltozás leküzdése érdekében a fejlett világnak elő kell teremtenie a fejlődő országokat segítő pénzforrásokat, azonban konkrét összegekről nem beszéltek, amellyel megalapozhatnák ezeket a terveket. A Greenpeace szerint a konkrét pénzügyi vállalások hiánya nem visz minket közelebb egy globális klímamegállapodás felé az ez év decemberében tartandó ENSZ Klímakonferencián.
"Túl jó a magyarokhoz az állam"
Magyarország jelenleg Közép-Európa legbetegebb országa, de a problémákat okozó jelenségek nem új keletűek: az ország harminc éve el van adósodva - írta a Le Nouvel Observateur című francia politikai hetilap legfrissebb számában.
Válság: még két évet kell kibírni?
Robert Stöllinger, a KPMG könyvvizsgáló és tanácsadó cég magyarországi irodájának ügyvezető igazgatója szerint már nem hitelválság szorongatja a világot, hanem egy sokkal nehezebben leküzdhető helyzet, a bizalmi válság. Szerinte a kormányoknak, a médiának és a munkáltatóknak egyaránt megvan a maguk szerepe abban, hogy helyreállítsák ezt a bizalmat. Ugyanakkor úgy véli, rengeteg munkát igényel az elmúlt öt év túlzásainak kezelése - már ez önmagában további két évbe telhet.
Magyar vízió: állam- és bankcsőd
Egyre többen vannak azok, akik szerint a válság már kézzelfogható valóság, sőt 2008 decemberéhez képest a válaszadók növekvő aránya (négytizede) véli úgy, hogy államcsőd következhet be, háromtizedük szerint várható nagy magyar bankok fizetésképtelenné válása - derül ki a Business Superbrands-díjas Szonda Ipsos idősoros válságkutatásából.
Egyre kényelmesebben intézzük banki ügyeinket
Az elmúlt egy évben tovább nőtt az online banki szolgáltatásokat igénybevevők száma hazánkban. A budapestiek és a megyeszékhelyek lakói más települések lakosainál nagyobb arányban használják a kényelmi szolgáltatást - derül ki az NRC Piackutató és a TNS VMR (Visitor Media Research) kutatásának adataiból.
Bezárják a kereskedelmi kapukat a G20-ak
A G20-hoz tartozó szinte valamennyi ország protekcionista intézkedéseket hozott a novemberi washingtoni csúcstalálkozó óta, amelyen vállalták, hogy a válság ellenére nyitva tartják a határaikat - közölte a Világbank.
Kíméli a tőkét és kitermeli saját magát
Kíméli a működő tőkét és kitermeli saját árát - ezen kívül a hitelnél rugalmasabb elbírálás, és a kedvező elszámolás miatt a hazai kis- és középvállalkozások többsége úgy gondolja, hogy a lízing igénybételével könnyebben átvészelhető a jelenlegi forrásszűkös időszak - derül ki a Lízingszövetség friss kutatásából.
Lustaság hátráltatja a szelektív hulladékgyűjtést
A mindennapok során mindössze minden második ember, azaz a megkérdezettek 52%-a gyűjti anyaga szerint szelektálva a hulladékokat - derül ki az ÖKO-Pannon Kht. nemrégiben készíttetett kutatásából.
"Gyenesei megtörte a hallgatást"
A 2004. decemberi népszavazás óta első alkalommal hívtak határon túli magyarlakta területre kormányoldali politikust nemzeti ünnepen beszédet mondani: Gyenesei István önkormányzati minisztert érte ez a megtiszteltetés 2009. március 15-én. - írta a tárca közleményében.
Patikaverseny: "jól járhatnak a vásárlók"
Csak úgy tarthatják meg vevőiket a gyógyszertárak, ha kihasználják fő versenyelőnyüket, a szakmai tájékoztatás képességét - állapította meg a Mystery Visit Kft. 4400 patikai próbavásárlás tapasztalatát összegező tanulmánya.
"A nyugdíjreformra szükség van"
Komplex nyugdíj- és oktatási reform magyarországi szükségességét hangoztatta kedden Brüsszelben Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, a Reformszövetség egyik alapítója.
"Fejlessz, vagy biztosan tönkremész!"
Az a cég, amelyik nem fejleszt, nem kutat, nem használja fel a kutatási eredményeket, halálra van ítélve - véli az NKTH.
Így készüljön a nyugdíjra: 10 év alatt 0 %-os a hozam
A nyugdíjhoz közel állók jobban jártak a választható portfoliót bevezető pénztáraknál, mert életkoruknak megfelelőbb portfoliót kaptak. A tavalyi 420 milliárd forintos veszteség lenullázta a magánkasszák előző években elért befektetési nyereségét, tízéves reálhozamuk így -0,73 százalék.
A vírusok a Google-t ajánlják
Új módszerrel próbálják hamis antivírus-termékek vásárlására bírni a "vírusterjesztők" a gyanútlan felhasználókat: ezúttal a Google keresést manipulálják.
Nem kell többé benzin az autókba?
Nagy-Britannia első elektronikus autója 4 másodperc alatt gyorsul 100-ra, végsebessége több mint 220 km/óra, és egy ebéd alatt feltöltődik.
Kínai részvény az igazi?
A nemzetközi vagyonkezelő legfrissebb tőkepiaci elemzése szerint a jelenlegi gazdasági válság az eddig nagyon kedvezően prosperáló ázsiai régiót is sújtja. Ám összehasonlítva a globális gazdaság többi térségével, Ázsia még a válság közepette is megőrizte a befektetők bizalmát, és jelentős növekedési kilátásokkal rendelkezik.
Nincs többé "svájci banktitok"
Az adóparadicsomként ismert Liechtenstein és Andorra után Ausztria, Luxemburg és Svájc is jelezte: hajlandó enyhíteni a banktitokra vonatkozó előírásain. A pénteki bejelentéseket Gordon Brown brit miniszterelnök "az adóparadicsomok végének kezdeteként" értékelte.
2009: a bérlők éve
Az irodapiac kitűnő lehetőségekkel kecsegtet az olyan bérlők számára, akik bérleti költséghatékonyságra és jobb ár-érték arányra törekszenek egy új, modern irodaterületen. 2009 várhatóan az egyik legjobb év lesz a cégeknek költözéshez, a meglévő irodabérletük újratárgyalásához elsősorban azért, mert a bérleti díjak csökkennek és a tulajdonosok nagyon kedvező feltételeket fognak ajánlani. - áll a Colliers jelentésében.
20 éves a Web
Timr Berners-Lee 20 évvel állt elő eredeti javaslatával, amelyben egy egységes információs rendszert ajánlott munkaadója figyelmébe, hogy megfelelő módon követhessék a korábban lejegyzett anyagokat.
Lehet-e még rosszabb?
Mivel lehet a válság hatását enyhíteni? Csak a gazdaság élénkítése lehet kitörés a fuvarozási szektor számára is. De most fejleszteni, kapacitást növelni nagyon is kockázatos. Viszont kitörési pont lehet még klaszterek, beszerzési társaságok létrehozása is.
Vízmenedzsment lesz a bombaüzlet?
Az IBM március 13-án indította új, víz-menedzselő szolgáltatását, melynek célja a vízszennyezés elleni harc és a vízbázisok menedzselésének támogatása. A cég szerint ez az üzletág öt éven belül 20 milliárd dolláros piaccá bővülhet.
Hogyan járnánk az ingatlanadóval?
A Reformszövetség általános értékalapú ingatlanadóban gondolkodik, melynek mértéke 1 százalék lenne, s csak a 30 millió forintnál drágább ingatlanokra vetnék ki. A baubid.hu utánajárt, mivel járna egy ilyen adó bevezetése.
Koccant? Sebaj, tegye ki a kocsit a napra!
Egy olyan poliuretán bevonatot fejlesztettek ki, ami begyógyítja a karcolásokat, ha napfénynek teszik ki, jelentették be kedden a kutatók.
10 dolog, ami megváltoztatta a világot
A Brit Tudományos Szövetség egy tíz elemből álló listát készített azokról a dolgokról, amelyek szerintük "megváltoztatták a világot", írta meg a Telegraph.
Jelentősen gyorsabb lett az Apeh
Két évtizede használt bevallási feldolgozó rendszert cserélt le a közelmúltban az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH), mert az évről évre egyre növekvő elektronikus bevallások feldolgozásához már egy új, továbbfejlesztett, bővített kapacitású rendszerre volt szükség.