"Az idén ősszel az eddigiekhez képest kevesebb új pályázati kiírás várható, ezért különösen fontos, hogy a vállalkozások időben értesüljenek a pályázati lehetőségekről" - közölte dr. Császár Dániel, a K&H Pályázati tanácsadás igazgatóság vezetője. A pénzintézet által végzett kutatás szerint a legutóbbi kiírásokon az észak-magyarországi, az alföldi és a nyugat-dunántúli régiók voltak a legaktívabbak, innen érkezett ugyanis a legtöbb pályázat.
A kiscégek leginkább az interneten tájékozódnak az uniós pályázati lehetőségekről, konkrét információkat pedig a pályázati tanácsadó cégektől szereznek. Császár Dániel szerint a kkv-k nem tudnak mit kezdeni a sok a pályázati információval, ezért ők segítik a munkájukat, hogy terület, tevékenység és méret szerinti bontásban juttatják el a tudnivalókat.
Pályázatok, melyekre még lehet pályázni
„Bár az év második felében csökkentek a vállalkozások számára elérhető pályázati források, több olyan jelentős, még folyamatban lévő pályázati kiírás is van, melyek keretében továbbra is vannak elérhető források. Ilyen például a GOP-2010-2.1.1/A - KMOP-2010-1.2.1/A technológiafejlesztési pályázatok, vagy a GOP-2009-2.2.1, illetve a KMOP-2009-1.2.5 vállalati folyamatmenedzsment és e-kereskedelem támogatását célzó pályázatok" - hívta fel a figyelmet Császár Dániel. „A komplex technológiafejlesztési pályázatok (GOP-2010-211/B, KMOP-2010-121/B) beadási határidejét az NFÜ 2010. augusztus 27-én kiadott közleményében módosította. Az új határidő a KMOP-2010-1.2.1/B esetében 2010. szeptember 30., a GOP-2010-2.1.1/B pályázatnál 2010. október 15. Emellett a pályázati feltételek köre is több ponton enyhítésre került (árbevétel-csökkenés, összpontszám, kommunikáció). Az intézkedés eredményét csak a pályázatok lezárultakor látjuk majd, de az már most elmondható, hogy ismét ezek voltak az év legjelentősebb pályázatai" - tette hozzá.
2010. szeptember 17. és október 29. között nyújthatók be a GOP-2.1.1/C jelű „Komplex vállalati technológiafejlesztés" pályázatok, amelyeken - a B jelű pályázatokkal ellentétben - nagyvállalatok is indulhatnak. A konstrukció célja olyan technológiai fejlesztések támogatása, amelyek a vállalkozások jövedelemtermelő képességének növelésén keresztül erősítik az innovációs és adaptációs képességet, növelik a vállalkozások által előállított hozzáadott értéket, hozzájárulnak a környezetvédelmi, energia- és anyagtakarékossági célok, illetve a piacra jutás megvalósításához. A pályázaton eszközbeszerzés, infrastrukturális és ingatlan beruházás, beruházáshoz kapcsolódó ingatlan bérleti díja, IT fejlesztés, piacra jutás, vállalati HR fejlesztés, valamint minőség- és környezetirányítási rendszerek bevezetése egyaránt támogatott.