A kormány és a MOL közös keringője a Barátság kőolajvezeték körül

A háború kitörését követően nem először jelenik meg olyan hír a Barátság kőolajvezetékről, hogy ukrán dróntámadás miatt leállt a szállítás. Azt nehéz megítélni, hogy ezek a támadások mennyire szándékosan a MOL nyersolaj ellátását célozták. Az ukránok ugyanis a teljes orosz olaj infrastruktúrát támadják folyamatosan, így esett áldozatul az augusztus 12-i és 13-i támadásnak a Nikolskoye-1 és az Unecha szivattyú állomás, elosztóközpont és tároló. Ezek miatt ideiglenesen, pár napra le kellett állítani a Barátság kőolajvezetéken áramló kőolajfolyást is. Ezek a pontok az orosz olaj- és olajtermék infrastruktúra elemei, melyek részben az orosz és belorusz olajvezetékek töltését, részben a régió olajtermék ellátását biztosítják.

Az biztosnak tűnik, hogy az ukrán-orosz háború fényében az Oroszország felől érkező olajellátás kockázata megnőtt. Ezzel a helyzettel valamit kezdeni kell, mivel korántsem jelenthető ki, hogy akár politikai, akár technikai okok miatt a Barátság vezeték a jövőben mindig képes lesz ellátni a MOL csoportot az évi 10-11 millió tonna orosz kőolajjal.

Alibi foci a barátság körül
Alibi foci a barátság körül
Fotó: Mol
A MOL részletes terveket dolgozott ki arra, hogy a két belső finomítója miként látható el az Adriai-tenger felől. A cég el is indította a leválási projekteket, bár a második negyedévben elköltött 20 millió dollár a teljes 500 millió dolláros leválási program fényében nem tűnik jelentős elköteleződésnek.

Mégis mire lenne szükség ahhoz, hogy ez a leválás megvalósuljon? Azt hiszem, hogy sokkal nagyobb mértékű elköteleződésre. Valószínű, hogy meg kellene állapodni Horvátországgal energia- és más kérdésekben. Emellett hosszútávú szerződésre lenne szükség a MOL és a Janaf között, aminek értelmében fokozatosan növelni kellene a tengeri szállítmányok számát és mennyiségét. Valószínű ugyanis, hogy a Janaf oldaláról is komoly beruházásokra van szükség a megfelelő mennyiség biztosításához, ami csak egy jelentős magyar elköteleződés mellett kifizetődő.

Nagyon nehéz persze felmérni, hogy a Barátság leállásának mekkora a tényleges kockázata. A MOL számára egy hirtelen és tartós leállás évekig tartó komoly, dollárszázmilliókban mérhető veszteséget okozna, és a magyar finomított termék ellátásbiztonság romolna. Ráadásul egy hirtelen bekövetkező helyzet kiszolgáltatná a céget. Addig azonban, amig a magyar politika nem támogatja teljes erővel ezt a leválási törekvést, addig a MOL sem lesz képes egyedül átvinni az akaratát az érintett feleken. Addig marad a remény, hogy minden politikai akadály – akár az EU, Oroszország vagy Ukrajna részéről – és minden technikai vagy háborús akadály leküzdhető és kapni fogunk orosz olajat a jövőben is. (Erstemarket)

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo