A Bizottság célja, hogy minél szélesebb körben felhívja a figyelmet a sikeres nemzeti szintű vállalkozásfejlesztési programokra, így is ösztönözve a potenciális vállalkozókat. A verseny földrajzilag az Európai Unió 27 tagállamát valamint Norvégiát, Szerbiát és Törökországot foglalja magában.
A verseny kétfordulós: az első szakaszban a nemzeti legjobbakat választják ki, akik ezután indulhatnak az európai megmérettetésen. A nemzeti fordulót Magyarországon koordináló Nemzetgazdasági Minisztérium az alábbi kategóriákban várja a pályázatokat:
- Vállalkozói szellem támogatása díj olyan nemzeti, regionális vagy helyi szintű tevékenységeket és kezdeményezéseket ismer el, amelyek a fiatalok és a nők körében népszerűsítik a vállalkozói gondolkodásmódot.
- Befektetés a szakértelembe díj olyan regionális és helyi szintű kezdeményezéseket ismer el, amelyek a vállalkozói, a szakmai, a gyakorlati és a vezetői készségeket javítják.
- Az üzleti környezet fejlesztése díj olyan regionális és helyi szintű, innovatív intézkedéseket ismer el, amelyek elősegítik a vállalkozások indítását és növekedését, egyszerűbbé teszik a jogi és igazgatási eljárásokat a vállalkozások számára, valamint a „Gondolj először a kicsikre" („Think Small First") elv megvalósítására törekszenek a kis- és középvállalkozások érdekében.
- A vállalkozások nemzetközi működésének támogatása díj olyan intézkedéseket ismer el, amelyek a vállalatokat - különösen a kis- és középvállalkozásokat - ösztönzik az Európai Unión belüli és kívüli piacok lehetőségeinek jobb kihasználásában.
- Felelős és felelősségteljes vállalkozás díj olyan regionális vagy helyi kezdeményezéseket ismert el, amelyek a vállalatok társadalmi felelősségét hangsúlyozzák, és fenntartható üzleti gyakorlatot szorgalmaznak a társadalmi és/vagy a környezeti szférában. Ez a kategória ismeri el az olyan hátrányos helyzetű csoportok körében kifejtett vállalkozástámogatási erőfeszítéseket is, mint a munkanélküli, a mozgáskorlátozott vagy az etnikai kisebbségekhez tartozó emberek.
Az Európai Vállalkozási Díj nemzeti fordulójában a pályázatok benyújtásának határideje 2010. november 10., a nemzeti forduló győztes pályázatainak kiküldése az európai fordulóban történő részvételre 2010. december 10-i határidővel.
Az európai fordulóban magas szintű szakmai zsűri bírálja el a nemzeti fordulókból beérkezett pályázatokat.
A 2011. májusban, Magyarország Európai Uniós soros elnöksége alatt Budapesten megrendezésre kerülő ünnepélyes díjkiosztó gálán remélhetően ismét köszönthetünk magyar nyerteseket. A legjobb gyakorlatokat bemutató esettanulmányok felkerülnek a pályázat weboldalára.