Piac&Profit/MTI cikkei
Piac&Profit/MTI cikkei
Az IMF szerint 2011 lesz a "nagy feladat"
A kormány tovább folytatja a tárgyalásokat a nemzetközi szervezetekkel, köztük a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval is - közölte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, miután a két szervezet küldöttsége szombaton úgy döntött, később tisztázza a kormány és az IMF/EU közötti nézeteltéréseket. Egy biztos, a szervezetek nem engednek a hiánycélokból és hiányolják a kormány terveinek kidolgozottságát.
Monte Carlo és St-Tropez fényűzése épül a szomszédban
Várhatóan év végéig megkezdődik összesen 13 szálloda és 56 luxusvilla építése a Dubrovnikhoz közeli Doli településen, ahol Monte Carlo, Saint Tropez és Abu Dhabi fényűző körülményeit kívánják egyesíteni egy 5 ezer hektáros területen - adta közre hírlevelében a Horvát Idegenforgalmi Közösség.
Mesterházy: "Ha lesznek demokratikus választások 2014-ben"
Mesterházy Attilát a küldöttek 87 százalékának szavazatával választotta pártelnökké a rendkívüli tisztújító kongresszus szombaton - tudta meg az MTI. Az elnökhelyettesi posztra Balogh András nagykövetet, a szocialisták államfőjelöltjét választották meg. Alelnöknek a küldöttek Kovács László volt uniós biztost és Szabadkai Tamást választották
Jobban van, de még törékeny a magyar bankrendszer
Fenntartja a magyar bankrendszerre érvényben lévő negatív kilátását a Moody's Investors Service, tekintettel a továbbra is kedvezőtlen hazai és globális gazdasági viszonyokra, amelyek a bankok működési környezetére és a bankrendszeren belül érvényesülő kockázatokra is hatással vannak - áll a nemzetközi hitelminősítő csütörtökön Londonban kiadott átfogó szektorelemzésében, amely szerint a tervezett bankadónak is negatív hatása lehet a magyar bankok teljesítményére.
Mindenki egyetért: innen már felfelé vezet az út
Az IMF szerint 4,6 százalék lehet a globális növekedés 2010-ben; az év elején még „csak" 3,9 százalékot valószínűsítettek. A növekedést senki sem vitatja, ám annak mértékéről már eltérnek a vélemények.
Nagyot ugrott előre a magyar ipar teljesítménye
Az ipari termelés májusban 13,7 százalékkal nőtt a tavaly májusihoz képest munkanaphatástól korrigálva és korrekciók nélkül is, az első öt hónapban 7,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán az előzetes adatok alapján.
Gázellátás: újabb terv Oroszország kiváltására
Bulgária csökkenteni tervezi energiafüggőségét Oroszországtól. Ennek érdekében új gázvezetékeket építene Görögországgal, Romániával, Törökországgal és Szerbiával.
Össztűz a bankadóra, a Fidesz ellenáll
Korábban az Európai Központi Banknak és a GKI-nak sem tetszett, most a Monetáris Tanács nyilvánította ki, hogy a bankadó számottevő növekedési veszteséget okozhat és gyengítheti a magyar gazdaság stabilitását. Matolcsy szerint a kormány mindenképpen érvényesíteni fogja a jogszabályt.
Tőkehiány: még meg is szűnhet a cég
Magyarországon a globális gazdasági válság következtében több száz vállalat is tartós tőkevesztéssel küzdhet, rájuk a Fővárosi Ítélőtábla nemrég született, precedens értékű ítélete értelmében megszűnés, vagy kényszerű átalakulás várhat, ha időben nem rendezik tőkehelyzetüket - hívja fel a figyelmet a Deloitte.
A hiányt tartják, a bankadót beszedik
A pénzügyi konszolidációs döntéseknek köszönhetően Magyarország 2010-ben képes lesz tartani a GDP arányos 3,8 százalékos hiánycélt - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. A kormány döntött arról, hogy a közszférában a havi kereset nem haladhatja meg a 2 millió forintot, és a költségvetési szektorban 98 százalékos rendkívüli személyi jövedelemadót vezetnek be a 60 napon túli végkielégítésekre - jelentette be Matolycsy. Döntött a kormány a 120 milliárd forintos megtakarítási csomagról is: zárolnak költségvetési fejezeteket, dologi kiadásokat, autó- és eszközbeszerzést.
Nagy vita a szélenergia-pályázat leállítása körül
Módosította a szélerőmű kapacitás létesítésére irányuló pályázati kiírás feltételeiről, a pályázat minimális tartalmi követelményeiről, valamint a pályázati eljárás szabályairól szóló 33/2009. (VI. 30.) KHEM rendeletet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), közölte kedden a tárca.
Frankerősödés: a magyar bankoknak sem kell aggódniuk
Az általában konzervatív hitelfedezeti ráták miatt mérsékelt kockázatot jelent a devizaalapú hiteleket folyósító kelet-európai bankoknak a svájci frank erősödése - áll az egyik vezető nemzetközi befektetési társaság szerdai helyzetértékelésében.
Rogán: "a 100 milliót felvevőkön nem segít a kormány"
Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnöke szerint az idén őszre lesz kész az a csomag, amely segít majd a bajba jutott devizahitelesek gondjain.
Mennyit keres a magyar?
Az elmúlt egy évben a Merces felmérésében résztvevők átlagjövedelme 209.000, míg a fizetések medián értéke - vagyis középértéke - 180.000 forint - derül ki a Workania állásportál által működtetett Merces fizetési felmérés legfrissebb adataiból.
Schmitt Pál lesz a legfőbb közjogi méltóság
Schmitt Pált, a Fidesz-KDNP jelöltjét választotta meg köztársasági elnöknek kedden az Országgyűlés. A szavazás, amelyen 366 képviselő adta le a voksát, már az első körben eldőlt.
17,5 hónapig munkanélküli a magyar
Csökkent a munkanélküliség március-májusban: a munkanélküliségi ráta 11,4 százalék volt, míg a február-áprilisi időszakban még 11,8 százalékot tett ki - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
Új főnök az APEH-nál
Vida Ildikót nevezte ki az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) elnökének Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn.
A hiánycsökkentés a cél és egyben a mumus is
A G20-csoport vezetői torontói csúcstalálkozójukon vasárnap megállapodtak: a legfejlettebb gazdaságok 2013-ig megpróbálják felére csökkenteni az államháztartási hiányt. Kína és Brazília viszont aggódik, hogy ha Európa kormányai túlzottan visszafogják a költségvetéseiket, azt az egész világgazdaság felépülése bánja.
Nem kapnak pénzt a románok
Elhalasztotta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a Romániának szánt hitelrészlet átutalását, miután a román alkotmánybíróság részben alkotmányellenesnek nyilvánította a kormány és a parlament által már elfogadott megszorító intézkedéscsomagot.
Inog a nyugdíjmegszorítás, közeleg a leminősítés?
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint Románia adóskockázati besorolásainak visszaminősítésére vezethet a román alkotmánybíróság pénteki végzése, amely részlegesen alkotmányellenesnek mondta ki a román parlament által elfogadott takarékossági csomagtervet. Citybeli szakértők ugyanakkor továbbra sem látják veszve az államháztartási kiigazítási programot, mondván: más eszközökkel elérhető a hiánycél teljesítése.
Martonyi megnyugodott
A külügyminiszter háromnapos washingtoni látogatása végén, pénteken a magyar sajtónak elmondta: megnyugodva távozik, az Egyesült Államok megfelelő figyelmet szentel Európának.
Soros szerint az euró összeomlása sem kizárt
Az eurót eredendően hibás konstrukciónak tartja Soros György, aki szerint a német költségvetési politika akadályozza az euróövezeti tagországokat versenyképességük helyreállításában. Soros szerint a bankadó bizonyos feltételekkel bevezethető, viszont sok európai bank súlyosan alultőkésített és friss tőkére lenne szükségük.
Nincs meglepetés: maradt az alapkamat
Nem változtatott a jegybanki alapkamat 5,25 százalékos mértékén a monetáris tanács. Nagy az esélye, hogy az idei évet a jelenlegi kamatszinttel búcsúztatjuk, legfeljebb egy minimális, 25 bázispontos kamatcsökkentés képzelhető el.
Orbán beelőzte Brüsszelt
Megállapodtak a bankadó bevezetéséről az Európai Unió tagországainak vezetői csütörtökön - közölték a tárgyalások befejeztével diplomáciai források. Az Európai Unió tagországainak vezetői a szervezet 2011-2020-as átfogó gazdaságpolitikai stratégiájáról is döntöttek.
Jövőre bezuhan az euró?
Jövőre várhatóan 1,20 dollár alatt lesz az euró átlagos árfolyama, sőt az 1:1-es árfolyamparitás elérése sem kizárt - jósolják friss előrejelzéseikben vezető londoni gazdaságelemző házak.
Vona Gábor még a diákhitelt törleszti
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője tavaly négy szántót is vásárolt, így már 12 ingatlan tulajdonosa, Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetőjének továbbra is kilenc ingatlana van, Harrach Péternek, a KDNP frakcióvezetőjének három, Vona Gábornak, a Jobbik és Schiffer Andrásnak, az LMP frakcióvezetőjének pedig egy-egy ingatlan van a tulajdonában. Egyebek között ez is kiderül a képviselői vagyonnyilatkozatokból, amelyek kedden kerültek fel az Országgyűlés honlapjára.
Újabb pofon Athénnak: bóvli lett az államkötvénye
Meredek visszaminősítéssel a befektetésre ajánlott fokozat alá sorolta vissza Görögország adósosztályzatait hétfőn a Moody's Investors Service, az euróövezeti/IMF támogatási program végrehajtását veszélyeztető kockázatokra hivatkozva. Nemrég egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's is agresszív mértékben, egyszerre több fokozattal a befektetői kategória alá rontotta a görög adósbesorolásait. A harmadik, a Fitch Ratings egyelőre kivár, nála mlg befektetésre ajánlott az görög államkötvény.
Szlovákia: Fico nyert, de mégis vesztett
A kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer) a nem hivatalos végeredmény szerint megnyerte a szombati szlovákiai parlamenti választást, de az új parlamentben az ellenzéki pártoknak lesz mérsékelt többségük. A szlovák statisztikai hivatal szavazatszámlálásának eredménye alapján a 150 tagú pozsonyi törvényhozásba hat párt került be, köztük két újonc: a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), valamint a magyar-szlovák polgári Híd. Ugyanakkor két eddigi parlamenti párt megbukott: a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) és a Vladimir Meciar-féle Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalomnak (HZDS) nem sikerült átlépni a bejutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt.
Ilyen is van: amikor a főnök engedi a foci vb-t nézni...
Meg kell engedni a németeknek, hogy nézhessék a tévén a labdarúgó-világbajnokság mérkőzéseit munkaidőben is - ezzel állt elő Dieter Hundt, a német munkaadók szövetségének elnöke.
Kormányváltás után is jó állami vezetőnek lenni...
Nem lett sokkal szűkmarkúbb magához az új kormány: a meghatározott körbe tartozó vezetők nagyjából ugyanolyan juttatásokra számíthatnak, mint eddig, kivéve az egészségügyi ellátást - írta a Népszabadság.
Orbán nem akarja húzni az időt és reformokat emleget
Nincs vesztegetni való idő Magyarországon, az új kormánynak gyorsan be kellett mutatnia gazdasági akciótervét - mondta Orbán Viktor pénteken egy bécsi nemzetközi banki tanácskozás vendégeként.
Családi adó: Varga inkább bevezetné, mint magyarázná
Az egykulcsos családi adórendszerben lesznek olyan jövedelmek, amelyek nem tartoznak az adórendszer hatály alá - közölte Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára az InfoRádió csütörtöki Aréna című műsorában. Úgy fogalmazott: "egyszerűbb lesz bevezetni, mint elmagyarázni".
Ugrott egyet a magyar GDP
Az első negyedévben 0,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi év utolsó negyedéhez képest és 0,1 százalékkal emelkedett a múlt év azonos időszakához viszonyítva - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adatok megegyeznek a korlátozott információs bázisra épülő gyorsbecsléssel. A naptárhatással kiigazított éves növekedés 0,2 százalékos volt.
Politikai reakciók az Orbán beszédre
A Jobbik aknákról és hiányosságról beszélt, az LMP szerint a Fidesszel a parlamentből kikerült SZDSZ tért vissza a Házba, míg a kormánypárt szerint Orbán Viktor kormányának felelőssége, hogy visszaszerezze Európa bizalmát.
Így debütál az LMP: sárga lap a kormánypártoknak
Név szerinti szavazással az Országgyűlés elfogadta a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényjavaslatot, amely alapján ősztől kisebb létszámúak lesznek az önkormányzati képviselő-testületek. Az előterjesztésre igennel szavazott a Fidesz- és KDNP-frakció, az MSZP és a Jobbik képviselői viszont elutasították azt. A zárószavazáson nem vettek részt a Lehet Más a Politika (LMP) képviselői, mert nem értenek egyet a törvénnyel, és sárga lap felmutatása mellett kivonultak a teremből.
Csak az a kérdés, mekkora megszorítások jönnek?
Nouriel Roubini, a pénzügyi válságot megjósoló szakember és a The New York Times is egyetért abban, hogy Kósa Lajos csütörtöki államcsődöt vizionáló beszéde a megszorítások előszele volt.
Nyugtatnak: megmarad az euróövezet
Az uniós országok sorra költségvetési megszorításokat vezetnek be, hogy visszatérjenek a 3 százalékos államháztartási hiánycélhoz, ezért az euróövezet esetleges felbomlásának esélye most nemhogy nő, hanem egyenesen csökken - mondta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. A napokban egyre több brit gazdasági szakértő annak a véleményének adott hangot, hogy komolyan szóba jöhet az eurózóna felbomlása.
Kommunikációs bakik után a kamatcsökkentésnek vége...
Magyarország problémái nem újak, ám az elmúlt napok kormányzati nyilatkozatai nyomán e problémák ismét a piac figyelmének középpontjába kerültek, ami tartósan magasabb kockázati felárakat és a magyarországi jegybanki kamatcsökkentési ciklus leállását okozhatja - áll vezető londoni befektetési és elemző házak hétfői értékeléseiben. - áll vezető londoni befektetési és elemző házak hétfői értékeléseiben.
A mezőgazdaságnak is adott egy pofont az árvíz
A gyors felmérések szerint mintegy 100 milliárd forintos kár keletkezett a mezőgazdaságban, milliárdos károk vannak az erdőgazdaságban is - olvasható a Magyar Agrárkamara vasárnapi közleményében.
Mire panaszkodik leginkább a magyar?
A pénzügyi szektorokra 3.235 fogyasztói panasz érkezett az első negyedévben, 18,2 százalékkal több, mint az előző negyedévben, az egy évvel korábbinál azonban csak 3 százalékkal több - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) tájékoztatójából. A legtöbben a bankokra panaszkodtak.
"A Fidesz-kormánynak nem lehet így beszélnie a piacokon"
A CNN amerikai hírtelevízió is beszámolt pénteken a forint zuhanásáról és a magyar gazdaság gyenge állapotáról szóló kormányzati nyilatkozatokról; a USA Today napilap arról tudósított, hogy részben a "magyar válság" miatt esett aznap a Dow Jones tőzsdemutató.
Varga: "a hiány tartható!"
Varga Mihály szerint a 2010-es költségvetésnek nem sok köze van a valósághoz; azonnali, sürgős beavatkozásra van szükség. A hétvégén a kormány rendkívüli ülésen dolgozza ki az akciótervet. A kabinet szombaton, vasárnap és hétfőn is ülésezik.
"Veszélyes játékot játszik a Fidesz"
A magyar gazdaság nincs vészhelyzetben, Kósa Lajos nyilatkozata a gazdaság rossz állapotáról "kicsit veszélyes játék" - idézte Nigel Rendell, a londoni RBC Capital szakértőjét az amerikai Bloomberg Businessweek. A szakértők bizonytalanok a BUX-al kapcsolatban, akár nagy kitörés, vagy nagy zuhanás is lehet.
A fideszes nyilatkozat kisebb pánikot okozott
Ma bizonytalanságot okoztak a piacon Kósa Lajosnak a magyar gazdaság állapotára vonatkozó kijelentései. A Fidesz alenöke államcsőd közeli helyzetről, kríziskezelés szükségességéről beszélt, és úgy fogalmazott: "a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg". A forint 280 forint fölé gyengült, a tőzsde rövid idő alatt 1000 pontot gyengült.
Fidesz-kormány: 44-en irányítják az országot
Több mint a felére csökkent a politikai vezetők száma a jelenlegi kormányban az előző kabinethez viszonyítva - mondta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára. Rétvári Bence közölte, hogy az Orbán-kormány politikai vezetőinek száma 44, ami a miniszterelnököt, kilenc minisztert és 34 államtitkárt jelent. Hozzátette, hogy ezzel szemben a Bajnai-kormány politikai vezetőinek száma 97 főre rúgott, ami a miniszterekből, az államtitkárokból és a szakállamtitkárokból állt.
Ennyi volt: elviszi a gyártást a Sony Magyarországról
Sony Corporation megszünteti a termelést magyarországi gyártóbázisán, Gödöllőn, a vállalat közép- és délkelet-európai kereskedelmi tevékenysége azonban a Sony holdingvállalatán keresztül továbbra is Magyarországon marad - közölte a Sony Hungária Kft. szerdán az MTI-vel.
Jól is jöhet az eső: halbőség lesz a Tiszán
Várhatóan már a jövő év második felében érzékelhető lesz a halászok és horgászok zsákmányában az a bőséges halszaporulat, mely a Tisza idén eddig tapasztalt magas vízállásának köszönhető - mondta Csoma Gábor, a folyó középső szakaszát kezelő Halász Kft. ügyvezetője az MTI-nek hétfőn.
Nincs meglepetés: megállt a kamatcsökkentés
A várakozásoknak megfelelően 5,25 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács hétfői kamatdöntő ülésén. A forint árfolyamát nem befolyásolta a hír.