A fideszes nyilatkozat kisebb pánikot okozott

Ma bizonytalanságot okoztak a piacon Kósa Lajosnak a magyar gazdaság állapotára vonatkozó kijelentései. A Fidesz alenöke államcsőd közeli helyzetről, kríziskezelés szükségességéről beszélt, és úgy fogalmazott: "a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg". A forint 280 forint fölé gyengült, a tőzsde rövid idő alatt 1000 pontot gyengült.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyobb a baj?

Súlyos megállapításokat tartalmaz a gazdasági tényfeltáró bizottság részjelentése - közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Varga Mihály, a testület vezetője, aki a költségvetéssel kapcsolatosan nyílt levelet megfogalmazó 29 közgazdász részvételével tartandó munkaértekezlet előtt nyilatkozott az Országházban.

Szembeszéllel
Az általános iránnyal szemben megugrott a Magyarország törlesztéskockázati biztosítási tranzakcióinak díjszabása. A  CMA DataVision szakelemzői szerint az államadósság-törlesztési kockázat fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (CDS) árazása az aznapi londoni kereskedésben tíz bázispontot meghaladó emelkedéssel 270 bázispont közelében járt. A magyar CDS-kontraktusok előző nap 258,8 bázisponton zártak. Csütörtökön Magyarország volt a kivétel a CDS-piaci árazások egyébként általános csökkenése alól. A térségi EU-tagállamok közül Lengyelország szuverén adósi törlesztéskockázati biztosítási kontraktusainak díja a 146,2 bázispontos előző záróról 138 bázispont környékére, Csehország CDS-díjszabása 97,6 bázispontról 96 bázispontra csökkent.

A Miniszterelnökség államtitkára emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor még a választási kampány elején kérte fel a gazdasági tényfeltárásra a bizottságot, azzal a kiindulóponttal, hogy 2006-os kormányalakításkor az ország nem tudhatta meg a gazdaság, a költségvetés valós állapotát, azokat "eltitkolták".

Varga úgy vélekedett, hogy egy országot akkor is kár ér, ha a nyilvánosság nem tudhat meg alapvető információkat; Magyarországnak helyt kell állni egy gazdasági versenyben, ehhez pedig alapos szakmai felkészültség, nemzet- és, emberközpontú gazdaságpolitika, hitelesség, megbízhatóság kell. A részjelentés e szempontok alapján készül - fogalmazott az államtitkár. A fideszes politikus leszögezte, hogy nyilvánvaló, hogy a 2010-es államháztartás, költségvetés nem tartalmazza a valós folyamatokat, adatokat. Számos szakmai, a költségvetés tervezésekor elkövetett hibát találtak, és - fűzte hozzá - jelentős különbség van az eddig bevallott és a valós számadatok között. Hozzátette azt is, hogy ezeket a részjelentésben feltűntetik majd, ami szándékaik szerint a hétvégére készülhet el.

Majd értékelni kell

Varga kifejtette, hogy a kormányzati átadás-átvétel során olyan újabb "meglepő hiányosságok, nem létező, de betervezett összegek, létező, de kifizetésre nem méltatott célok" derültek ki, amelyeket szintén értékelni kell majd. Szerinte ezek azt mutatják, hogy az egyébként is súlyos helyzetben lévő magyar államháztartás helyzete rosszabb annál, mint amit arról ebben a pillanatban gondolni lehet. - tudósított a fidesz.hu

A tényfeltáró bizottság elnöke megfogalmazta, hogy a részjelentés a kormány költségvetési mozgásterét határozza meg majd, de hangsúlyozta azt is, hogy a bizottság nyilvános adatokkal dolgozott és munkája augusztusig tart. Varga Mihály az eddigi adatok alapján kijelentette: Magyarországot az elmúlt években "koncepciótlan sodródás" jellemezte, ez együtt járt a korrupció és a bürokrácia növekedésével, mindezt pedig súlyosbította a hiteltelenség is. Szavai szerint nem véletlen, hogy Magyarországot sújtotta legmélyebben, leggyorsabban a világgazdasági válság. Az államtitkár szerint az új kormány akkor tudja majd elérni a célját, ha feltárja a gazdaság és a költségvetés helyzetét - hangsúlyozta Varga.

Barroso nem enged a konszolidációból

Mély átalakításra, strukturális reformokra van szükség Magyarországon, módosítgatásokkal és kiigazításokkal nem megyünk semmire - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök csütörtökön Brüsszelben, miután megbeszélést folytatott José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével. Közös sajtótájékoztatójukon Orbán kijelentette: Magyarországnak gyors és határozott versenyképesség-javító intézkedéseket kell hoznia. Hozzátette, napokon belül elérhetőek lesznek a magyar gazdaság állapotáról szóló információk, és amint ez meglesz, a kormány 72 órán belül akciótervvel fog előállni a rövid távú problémák kezelésére.

Barroso arra biztatta Magyarországot, hogy vigye tovább, s ha lehet, fokozza a pénzügyi konszolidációs erőfeszítéseket, mert e konszolidáció teremti meg a gazdasági növekedéshez szükséges bizalmat. Hozzátette, hogy nem csupán Magyarországon, hanem sok más uniós országban is sürgető az eddig mellőzött strukturális reformok megvalósítása.


A pesti tőzsde mai napja - forrás: BÉT

 

Pofon a tőzsdén
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 228,50 pontos, 1,03 százalékos csökkenéssel, 22.023,79 ponton zárt csütörtökön. A részvénypiac forgalma 42,1 milliárd forint volt csütörtökön, a vezető részvények árfolyama vegyesen változott az előző napi záráshoz képest. Az MTI által megkérdezett piaci szakértők szerint bizonytalanságot okoztak a piacon Kósa Lajosnak, a Fidesz alelnökének a magyar gazdaság állapotára vonatkozó kijelentései.
A szakértők egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a befektetők megijedtek, előtérbe került a kockázatkerülés, és azonnal kezdték eladni a magyar papírokat, beleértve a kötvényeket is. A forint euróval szembeni jegyzése a délelőtti 274-es szintről késő délutánra 280 fölé emelkedett. Mindeközben a vezető nyugat-európai tőzsdék nyereségben voltak, és az amerikai piac is emelkedéssel nyitott.
Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője szerint "politikai kockázat" jelent meg a magyar piacon, amire már régóta nem volt példa. A Kósa-beszéd pánikot okozott, aminek eredményeként mintegy ezer pontot esett nap közben a BUX. Illés László, a QUAESTOR nemzetközi üzletág vezetője szerint is megijedtek a külföldi befektetők, és a kockázatot eladással árazták.
  • A Mol árfolyama 390 forinttal, 2,10 százalékkal 18.200 forintra csökkent, 5,1 milliárd forintos forgalomban.
  • Az OTP részvények ára 160 forinttal, 2,86 százalékkal 5.440 forintra esett, forgalmuk 29,0 milliárd forintot tett ki.
  • A Magyar Telekom árfolyama 1 forinttal, 0,14 százalékkal 695 forintra erősödött, forgalma 1,1 milliárd forint volt.
  • A Richter papírok árfolyama 750 forinttal, 1,71 százalékkal 44.500 forintra nőtt, a részvények forgalma 6,3 milliárd forintot ért el.
  • A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 210,8 millió forintos forgalom mellett 295 forinttal, 1,46 százalékkal 19.900 forintra gyengült.
  • A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 2.007,55 ponton zárt csütörtökön, ez 14,07 pontos, 0,70 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo