A hiánycsökkentés a cél és egyben a mumus is

A G20-csoport vezetői torontói csúcstalálkozójukon vasárnap megállapodtak: a legfejlettebb gazdaságok 2013-ig megpróbálják felére csökkenteni az államháztartási hiányt. Kína és Brazília viszont aggódik, hogy ha Európa kormányai túlzottan visszafogják a költségvetéseiket, azt az egész világgazdaság felépülése bánja.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világ legfejlettebb és vezető feltörekvő országait tömörítő csoport egy jövőbeni válság elkerülése érdekében azt a célt tűzte ki: a fejlett gazdaságok úgynevezett növekedésbarát költségvetési fegyelem megvalósítására fognak törekedni - tartalmazza a zárónyilatkozat tervezete.

A feltörekvő gazdaságok nyomására a szövegbe az is bekerült, hogy az egyes országokban a helyi körülményekhez szabott terveket kell végrehajtani a költségvetési egyensúly fenntartása érdekében.

Egyensúly a lényeg

A fejlett gazdaságok ezenkívül kötelezték magukat: 2016-ig stabilizálják vagy csökkentik a GDP arányos államadósságot. A tervezet szerint a "közelmúltbeli események" rámutattak az állami költségvetés egyensúlyának fontosságára.

A németek az eurót féltik
Majdnem minden második német vállalat tart attól, hogy az euróövezet válsága egyben az euró végét is jelentheti. A Die Welt hétfőn utcára kerülő számában idézi az Ernst and Young felmérését, amely szerint a megkérdezettek 47 százaléka gondolja azt, hogy közép távon szétesik az euróövezet. Februárban még csak 34 százalék volt ez az arány. Az E&Y az index összeállításához 700 németor vállalatot, köztük kis- s közepes cégeket kérdezett meg, ami jól reprezentálja a jellemzően a közepes üzemek uralta német gazdaságot.

A G20-csoport vezetői nagyjából egyetértettek a középtávú terveket illetően, több fejlett gazdaság már korábban elkötelezte magát a deficit felére csökkentése mellett. Az elsősorban az Egyesült Államok, valamint Európa két vezető gazdasága, Németország és Franciaország között mutatkozó nézetkülönbség abban állt, hogy milyen ütemben kell visszavonni az elkövetkező másfél évben a gazdaságösztönző intézkedéseket.

HU Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök arra figyelmeztette a kanadai G20-találkozó résztvevőit: körültekintően járjanak el az ösztönző programok felszámolásának időzítése és mélysége tekintetében, mivel a világgazdaság továbbra is törékeny állapotban van. Egyben felszólította a fejlett és fejlődő gazdaságokat: támogassák a szuverén adósságproblémákkal küzdő államokat, és erősebben kötelezzék el magukat a globális pénzügyi rendszer, a szabályozási keretek átalakítása mellett. Brazília és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is hangot adott azon aggodalmának, hogy ha Európa túl radikálisan megkurtítja az állami kiadásokat, akkor ez hátrányosan fogja érinteni a feltörekvő gazdaságokat.

Hiteles tervek jüan nélkül

A Bank of Canada egy vezető tisztviselője hangsúlyozta: veszélybe kerülhet a kilábalás, ha nem sikerül végrehajtani, kommunikálni és folytatni a hiteles pénzügyi terveket. Azt mondta, ha sok G20-ország egyszerre hajt végre gyors, összehangolt pénzügyi konszolidációt, ez kedvezőtlen hatással lehet a felépülésre.

A G20 zárónyilatkozata nem tesz majd említést sem Kínáról, sem Kína árfolyam politikájáról - tudta meg a Reuters hírügynökség a szöveg vázlatát ismerő két forrástól. A Reuters által szombaton megszerzett vázlat még egy sorban méltatta Kína nemrégiben tett bejelentését a jüan árfolyam dollárhoz való rögzítésének felszámolásáról. A Reuters által megkeresett két forrás megerősítette, hogy a dokumentum már nem tesz említést a kínai jüanról. Kínai illetékesek a kanadai csúcsértekezlet előtt hangsúlyozták, hogy a jüan árfolyama körül kialakult vitának nincs helye egy nemzetközi fórumon.

Washington és számos G20 tagország is jelentős mértékben alulértékeltnek tarja a jüant és azt veti Kína szemére, hogy árfolyam politikájával jogtalan versenyelőnyhöz juttatja vállalatait.

Válság és a millenniumi célok
A hét legfejlettebb ipari ország és Oroszország (G8) vezetői pénteken és szombaton megrendezett kanadai csúcstalálkozójuk végén arra hívták fel a figyelmet közös közleményükben: a gazdasági válság veszélybe sodorta néhány 2015-ös millenniumi fejlesztési cél végrehajtását, ezért az elkötelezettségek közös megújítására van szükség. Megalakult az úgynevezett Muskoka-kezdeményezés (a kanadai Muskoka városa adott otthont a találkozónak), az "elkötelezettek koalíciója", amely a következő 5 évben 5 milliárd dollárt kíván összegyűjteni arra a célra, hogy jelentősen csökkenjen az anyák, újszülöttek és öt év alatti gyerekek elhalálozásának száma a fejlődő országokban.

A görögök nem hagyják 

Újabb általános sztrájkot hirdettek június 29-ére a görögországi szakszervezetek, miután pénteken a kormány elfogadta a nyugdíj-és munkaügyi reform tervezetét, amit elemzők szerint nagy valószínűséggel jóvá is fog hagyni a parlament.

A görögök szerint a tervezet nem fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket, s nem jár majd jelentős megtakarítással a nyugdíjalapokra nézve, ugyanakkor nagy áldozatokat követel a lakosságtól. Nem tetszik a görögöknek a munkaerőpiac szabályozásának átalakítása sem, ez többek között a felmondást tenné könnyebbé és olcsóbbá a munkáltatók számára.

A kormány pénteken elfogadott tervei szerint egyebek mellett 65 évre emelik a nyugdíjkorhatárt, és a jelenlegi 35-37 évről 40-re az öregkori nyugellátáshoz szükséges szolgálati időt. Ez különösen a nőket érinti hátrányosan, mert náluk jelenleg 60 év a korhatár.

Lassan és nem biztosan
A G20-ak az előző, tavaly szeptemberi pittsburghi csúcstalálkozójukon a pénzpiaci reformok bevezetésének menetrendjét fektették le. Három alapelvet fogalmaztak meg: minden egyes piaci résztvevőt, minden egyes pénzügyi terméket és minden egyes piacot elegendő és megfelelő mértékben ellenőrizni kell. Több reformjavaslat bevezetése azonban viták kereszttüzébe került és emiatt késedelmet szenved, illetve kérdésessé vált. A főbb vitatott témakörök közé tartozik a banki saját tőke mértéke. Az újabb krízishelyzetek elkerülése érdekében a bankoknak jobb szerkezetű és nagyobb saját tőkével kellene rendelkezniük. A pénzintézeteknek eredményes gazdálkodás idején kockázati alapot is képezniük kellene.
A G20 nagy pénzügyi központjainak 2011-re kellene bevezetniük a Bázel II szabályozás saját tőke arányára vonatkozó előírásait. A kérdéskörben a legnagyobb vita a hitelkockázati tényezők súlyozása körül alakult ki, amely hátráltatja a megegyezést. Erőteljes ellenállást fejt ki maga a pénzügyi lobby is, a hitelek szűkítésével és a költségek emelkedésével fenyegetőzve. Pénzügyi szakértők és jegybankok már dolgoznak a Bázel III szabályozás még szigorúbb rendelkezésein is, amelynek tőke- és likviditási előírásait 2012 végére kellene bevezetni. Jelenleg azonban úgy tűnik a reformintézkedéseket csak "felvizezett" formában és jelentős késéssel vezethetik be.
A következő G20 csúcson, az idén novemberben Szöulban, talán már sikerül az elnagyolt keretfeltételekben megegyezésre jutni.

 

 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo