Piac&Profit/MTI cikkei
Piac&Profit/MTI cikkei
Előrelépés: bűncselekmény lehet a hekkertevékenység
Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy az Európai Unióban nyilvánítsák bűncselekménnyé a rosszindulatú számítógépes programok előállítását és értékesítését.
Helyi hatalmat választott ma az ország
A választópolgárok attól függően, hogy a fővárosban, megyei jogú városban, tízezernél nagyobb, vagy annál kisebb lélekszámú településeken voksolnak, 2, 3 vagy 4 szavazólapon adhatják le szavazataikat a 2010-es önkormányzati választáson.
Orbán: több mint százmilliárd forintot nem találunk
Nem stimmel a 2009-es hiány, a tavalyi büdzsében szereplő 3,9 százalék helyett 4,4 százalék lesz a deficit - közölte a miniszterelnök csütörtökön a TV2 Tények Este című műsorának adott interjúban. Ez a különbözet jóval több mint százmilliárd forintot jelent, amelynek sorsát fel kell deríteni. Hozzátette, mindezt kénytelenek voltak közölni Brüsszellel is. Megjegyezte: így a 2010-es költségvetés kiindulópontja nem az, mint ami a törvényben szerepel.
A fegyelmezetlen államok milliárdos büntetéseket fizethetnek
A GDP 0,1 százalékának megfelelő éves bírságot kellene fizetnie az euróövezet minden olyan tagállamának, amely "több ízben nem tesz eleget a túlzott egyensúlyhiány esetén követendő eljárás keretében kibocsátott tanácsi ajánlásoknak" az Európai Bizottság szerdán nyilvánosságra hozott javaslata szerint.
Mire figyeljünk a 10 százalékos társasági adónál?
Az idén módosult a társasági adóban alkalmazható 10 százalékos adókulcsra vonatkozó szabályozás; a Deloitte az átmeneti rendelkezésekkel kapcsolatban két fontos pontra hívja fel a figyelmet.
Alig-növekedést várnak az amerikai cégvezetők
Borúlátóbbá váltak a harmadik negyedévben az amerikai vállalati vezérigazgatók, öt negyedévi egyre optimistább hangulat után - derül ki a Business Roundtable kedden ismertetett felméréséből.
A magyar kamatdilemma: emelni vagy nem emelni
Emelni vagy nem emelni - ez a két lehetőség maradt az MNB kamatdöntő testülete számára a londoni City elemzői közösségének legfrissebb helyzetértékelései szerint, miután a jelenlegi külső kockázatvállalási környezet, és hazai hatások közül mindenekelőtt az IMF-tárgyalások jövőjével kapcsolatos piaci bizonytalanság nem teszi lehetővé a kamatcsökkentést, a gyenge belső kereslet és az elenyészőben lévő inflációs nyomás ellenére sem.
Lakásvásárlás: a hitel szinte kötelező
A lakásvásárlást tervezők több mint 60 százaléka az ingatlan értékének nagyobb hányadát továbbra is hitelből kívánja finanszírozni, a hiteltípus kiválasztásban a legjelentősebb szerepet a havi törlesz törlesztő részlet nagysága játssza - derül ki a Hoffmann Research és az OTP Bank közös kutatásából.
Nagy szemétség: több ezer köbméter hulladék a Velencei tónál
A Velencei-tó partjához közel több ezer köbméter hulladékot, betondarabokat, szennyezett vasúti ágyazatból származó talajkeveréket, gázolajjal szennyezett textíliát raktak le - tájékoztatta a zöldhatóság a Fejér Megyei Hírlapot.
"A magyar kormány kezdi megfizetni árát a harcias beszédnek"
"Fontos fordulat" történt a magyar költségvetési kommunikációban azzal, hogy a kormány bejelentette elkötelezettségét a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti jövő évi államháztartási hiánycél mellett, de az elmúlt hónapok retorikája alapján egyelőre indokolt az óvatos kétely - vélekednek csütörtöki helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a piac most fizetteti meg emelkedő hozamokkal a korábbi "harcias beszéd" árát.
Közép-euópai TOP 500: a magyarok kevéssé estek visza
A magyar vállalatok régiós összehasonlításban nem teljesítettek rosszul a tavalyi válságos évben az árbevételt tekintve, e mutató alapján a hazai cégek esetében jellemzően kisebb volt a visszaesés a régiós átlagnál - áll a Deloitte csütörtökön ismertetett felmérésében, amit a régió 500 legnagyobb vállalatáról készített.
"Rövidlátó piacok, káros megszorítások"
Nem a költségvetési megszorítások jelentik a megoldást a gazdasági válságra mondta Joseph Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász a budapesti Közép-Európai Egyetemen (CEU) tartott előadásán.
Matolcsy öt feltételhez köti a 3 százalékos hiányt
Magyarország jövőre 3 százaléknál kisebb államháztartási hiányt tervez, erről döntött a kormány szerdai ülésén - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón.
Orbán: politikai bűnök, Che Guevera és tabudöntés
Orbán Viktor szerint a 2002-ben hatalomra került kormány "politikai bűnt" követett el, amikor külföldről felvett hitelekből jóléti kiadásokat finanszírozott, s ezzel megkezdte az ország újabb kori eladósítását. Orbán szerint "büszkék lehetünk arra", hogy milyen gyorsan és milyen széles egyetértéssel szakítottak az emberek az utópiák korszakával, és tették le az alapjait a nemzeti együttműködés rendszerének. A miniszterelnök kormánya első száz napját értékelve a Professzorok Batthyány Köre keddi rendezvényén, a budapesti Szent Imre Gimnáziumban tartott beszédet.
A megtakarítók kivárják a bankadót
A lakosság megtakarítási képessége csökkent, a megtakarítók nagy része borúsan látja jelenlegi pénzügyi lehetőségeit a Raiffeisen-GfK Megtakarítási Index legújabb eredményei szerint. Az index második negyedévi adatai ugyanakkor a lakosság bizakodó befektetői hangulatát jelzik.
Kellemetlen: duplán számolta ki a törlesztőrészletet a bank
Több bankot - a Raiffeisent, a Citibank és az AXA fióktelepét - is megbírságolt a PSZÁF különböző jogszabályok megsértése miatt. A felügyelet a bírság kiszabásakor enyhítő körülményként értékelte a bankok együttműködő magatartását és a jóváírásokat.
Apró lépésekkel növekszik a magyar gazdaság
Az idén a magyar gazdaság növekedése az export dinamikus emelkedése és a belföldi kereslet legfeljebb év végén remélhető javulása következtében 1 százalék körül lesz a GKI Gazdaságkutató Zrt. és az Erste Bank előrejelzése szerint.
A megoldás: legyen olcsóbb a csirke!
A baromfitermékek áfáját már januárban legalább 16-18 százalékra kellene csökkenteni, ezzel jó eséllyel lehetne fellépni a hazai feketegazdaság ellen - állítja Bárány László, a Baromfi Terméktanács (BTT) elnöke a terméktanács honlapján közölt nyilatkozatában.
Érvénytelenített agrárpályázatok: nagy a bizonytalanság
Nagy a bizonytalanság a gazdálkodók körében a nemrégiben érvénytelenített agrár környezetgazdálkodási (AKG) programhoz kapcsolódó pályázati eljárások érvénytelenítésével kapcsolatban.
Újra aggódhatnak a devizahitelesek?
A nemzetközi piaci környezet romlása gyengítette a hazai kilátásokkal külön is megterhelt forintot: az eurót kedden délután fél ötkor 284,30 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a hétfő délután háromnegyed négykor tartott 282,04 forintos jegyzést követően. Keddre virradóra a jegyzés 282 forint környékén állt a nemzetközi kereskedelemben, majd nap közben 286 közelébe emelkedett. A nemzetközi piacokon kockázatkerülő magatartás volt jellemző az amerikai gazdasági fellendülés ütemével szemben a hét eleje óta táplált aggodalmak fokozódása miatt.
Fény az alagútban: bizalom a válság előtti szinten
Számottevően javult a fogyasztói és az üzleti bizalom is augusztusban, a GKI konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értéke a júliusi megtorpanás után ismét emelkedett - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.
Nyakunkon a kamatemelés?
Nem változtatott a jegybanki alapkamat 5,25 százalékos mértékén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa hétfőn; a jegybank úgy látja, amennyiben az inflációs kockázatok fennmaradnak, vagy tartósan romlik az ország kockázati megítélése, szükségessé válhat az alapkamat emelése.
Október közepén sok minden kiderül
Folyik a költségvetési irányelvek kidolgozása a Nemzetgazdasági Minisztériumban, a tárca a 2011-es büdzsé tervezetét október 15-ig a kormány elé terjeszti - közölte csütörtökön az NGM.
Ilyen a magyar kampány: "Ki költ többet magára?"
Kósa Lajos szerint nem igaz, hogy a jelenlegi kormány többet költ magára, mint az előző. A Fidesz alelnöke hétfői sajtótájékoztatóján leszögezte: a három hónap alatt 120 milliárd forinttal kevesebbet költött a Fidesz-kormány, mint a szocialisták három hónap alatt.
A magyar nyugdíjreform hatásait is vizsgálja az EU
Az Európai Bizottság várhatóan három héten belül válaszol arra a megkeresésre, amelyben kilenc tagország azt kérte, hogy az EU vegye figyelembe a korábban nyugdíjreformot végrehajtó tagállamok reformmal kapcsolatos költségeit - ezt jelezte a pénzügyi biztos szóvivője, Amadeu Altafaj Tardio a bizottság szokásos napi sajtótájékoztatójáén, kedden.
Eltűnt a pénz a szociális hálóból
Az előző kormány négy-öt év alatt hihetetlen mennyiségű pénzt vont ki a szociális szolgáltatások támogatásából és ez tette lehetővé, hogy tömegessé váltak az engedély nélkül szociális szolgáltatásokat nyújtó intézmények - véli Nyitrai Imre, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának szociális, család-, és ifjúságügyért felelős helyettes államtitkára.
Expó-blamázs: zárt magyar pavilonba kopogtatnak a kínaiak?
Április óta állnak a sanghaji expó magyar pavilonja üzemeltetésének fedezéséhez szükséges kifizetések, e miatt bezárhat a kiállítás - erősítette meg az MTI-nek csütörtökön Dégen István pavilonigazgató, a kormány erre úgy reagált, hogy nem zsarolható, a jogos és arányos költséget pedig már megtérítették.
Nem tagadják: Lauder és Orbán Martonyinál találkoztak
Valóban találkozott Orbán Viktor miniszterelnök a sukorói kaszinóberuházás egyik megálmodójával, Ronald Lauderrel - írta a Hírszerző kedden. A hírportálnak Havasi Bertalan, a kormányfő sajtóstábjának vezetője megerősítette az információt, miszerint találkozott Orbán és Lauder. Arra a kérdésükre azonban, hogy mikor volt a találkozó, miről beszélt Orbán és Lauder, és miben állapodott meg, nem kaptak választ - írják. Havasi a Hírszerzőnek azt mondta: Orbán "rendszeresen találkozik külföldi befektetőkkel, korábban például arab, indiai, kínai üzletemberekkel is tárgyalt már, mindig a magyar gazdaság érdekeit szem előtt tartva. Ezen találkozók sorába illeszkedett az említett megbeszélés is".
Nyugdíjpénztárak: hiába voltak a nagy hozamok?
A magánnyugdíjpénztárak első negyedévi átlaghozama 6,6 százalék, az önkéntes nyugdíjpénztáraké 5,86 százalék volt, ami történelmi összevetésben kiemelkedősen magas - közölte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a honlapján megjelent hétfői jelentésben.
"Az emberölés nem eszköz volt, hanem cél"
Lezárta a nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a romagyilkosságok ügyében; a rendőrség mind a négy, őrizetbe vett gyanúsított ellen vádemelést javasol. A romák sérelmére elkövetett bűncselekmény-sorozat három gyanúsítottját - K. Árpádot, K. Istvánt és P. Zsoltot - társtettesként, sok ember életét veszélyeztetve, részben 14 év alatti sérelmére, előre kitervelten, aljas indokból, több emberen elkövetett emberöléssel, csoportos fegyveres rablással és lőfegyverrel és lőszerrel visszaéléssel gyanúsítják. A negyedik gyanúsítottat, Cs. Istvánt - aki két helyszínen sofőr volt - előre kitervelten, több emberen elkövetett emberöléssel gyanúsítják a rendőrök.
Minden 50. európai Horvátországban nyaral
Az ország történelmének eddigi legjobb eredményét produkálta júliusban a horvátországi beutazó turizmus, amely az első féléves csökkenés után most már összességében is pozitív eredményt mutat - közölte honlapján vasárnap a horvát Turisztikai Minisztérium.
Vigyázzon! Iphone-ja, Ipad-je adatai veszélyben!
Az Apple mobiltelefonjait, táblagépeit és internetezésre alkalmas médialejátszóit érintő biztonsági problémákra figyelmeztettek a német kormány szakértői. A Szövetségi Információtechnikai Biztonsági Hivatal (BSI) szerint az amerikai informatikai vállalat népszerű iPhone, iPad és iPod touch készülékei két olyan súlyos biztonsági rést tartalmaznak, amelyekre egyelőre még nem készült hibajavítás.
Jön a magyar Jack Bauer: terrorelhárítók védhetik Orbánt
A Köztársasági Őrezredtől a Terrorelhárítási Központhoz kerülhet szeptember 1-jétől a köztársasági elnök és a miniszterelnök állandó védelme - derül ki abból a kormányrendelet-tervezetből, amely a Belügyminisztérium (BM) honlapján olvasható. Az elképzelések szerint az őrezred a továbbiakban az Országgyűlés, az Alkotmánybíróság és a Legfelsőbb Bíróság elnökének, az utóbiztosításra jogosultaknak, a Magyarországon tartózkodó, nemzetközileg védett személyeknek, valamint a kijelölt létesítményeknek a védelmét látja majd el.
"Talpra állhat Széchenyi-kártyával"
A hazai kisvállalkozások támogatását, talpra állítását szolgálja a Széchenyi Kártya Program kibővítése - hangsúlyozta a kormányszóvivő. A Széchenyi Kártya Program lebonyolításában közreműködő KA-VOSZ ügyfélszolgálatán tartott tájékoztatón Nagy Anna emlékeztetett arra, a hazai vállalkozások gondja, hogy nem rendelkeznek elegendő mozgatható készpénzzel, nincs forrásuk új beruházásra, hiányzik a pályázatokon elnyert támogatáshoz szükséges önerő.
A németek már az válság előtti profitszintre készülnek...
Tíz éve először az idén várhatóan nyereséget ér el a DAX-30 indexben, a frankfurti tőzsde vezető mutatójában szereplő valamennyi cég, és a vállalatok közel egyharmada a válság előtti évek rekord nagyságú profitjához fogható nyereségre számít.
Kína már hivatalosan is második
Kína megelőzte Japánt és immár a világ második legnagyobb gazdasága a kínai központi devizahivatal vezetője szerint. Kína teljesítménye 2005-ben szárnyalta túl Nagy-Britanniét és Franciaországét, 2007-ben Németországét.
Rekvirált járművekkel szállít benzint a kormány
A görög kormány rekvirált járművekkel és katonai tartálykocsikkal szállíttat üzemanyagot a fuvarozók sztrájkja miatt, de szombaton már munkába állt néhány sofőr.
Nem kellenek a parlamentnek az ellenzék javaslatai
Az új parlament május 14-i alakuló ülése óta - az országgyűlési statisztikák szerint - benyújtott száz törvényjavaslatból összesen 26-ot jegyez a három ellenzéki párt, ezek közül azonban egyet sem fogadott el a Fidesz-KDNP-többség. A Jobbik 12, az MSZP és az LMP 7-7 javaslattal kísérletezett, és csak egy LMP-s, a kampányfinanszírozásról szóló törvényjavaslat tárgysorozatba vételét támogatta a Ház. Ez utóbbi is június 14-én történt, azóta az előterjesztés arra vár, hogy az illetékes bizottság megállapítsa általános vitára való alkalmasságát.
Magyar elnökség: költségvetés, csatlakozás, romakérdés
A kormány meghatározta a magyar EU-elnökség lehetséges politikai célkitűzéseit szerdai ülésén: a gazdasági prioritások egybeesnek az unió céljaival - mondta Győri Enikő, EU-ügyekért felelős kijelölt államtitkár a Külügyminisztériumban tartott háttérbeszélgetésen.
Magyarországot dicséri a The Times
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF), valamint az Európai Unióval folytatott magyar tárgyalásokról közölt cikket a The Times brit konzervatív napilap. A felháborodás zajai visszhangoznak Brüsszeltől Washingtonig, Magyarország - akárcsak A majmok bolygója című film rabszolgái - kimondta a tiltott szót, a nemet - fogalmaz a szerző a lap vélemény oldalán szereplő írásának bevezetőjében.
Ismét kap egy pofont Magyarország?
Leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette pénteken Magyarország közepes befektetői adósbesorolását a Moody's Investors Servce, arra a véleményére hivatkozva, hogy az IMF és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedett a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanság. A Standard & Poor's már pénteken meglépte a leminősítést.
Orbán inkább az unióval tárgyalna a hiányról
A bankadó bevezetése mellett foglalt állást szerdán Berlinben a magyar miniszterelnök és a német kancellár. Orbán hitett tett a 3,8 százalékos hiány betartása mellett, amelyet Merkel különösen fontosnak tart.
IMF-vita: gyors egyezség nem lesz Orbánékkal
Nem valószínű a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val kialakult nézeteltérések gyors megoldása - erre következtetnek londoni felzárkózó piaci elemzők a tárgyalások félbemaradása után kiadott IMF-közlemény szövegéből.
Forint, államadósság: kicsit enyhült a nyomás
Valamelyest enyhült kedden a londoni piacon a magyar államadósság törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusainak díjszabása, amely előző nap erősen megugrott a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatott tárgyalások hétvégi félbemaradásának hírére.
Kormány vs. IMF: bizonytalanság vagy nagy baj?
A nemzetközi hitelezők és Magyarország közötti hitelfelülvizsgálati egyeztetések megszakadása a The Wall Street Journal elemzése szerint azzal a kockázattal jár, hogy a hosszú távú befektetők túl bizonytalannak ítélik a magyar pénzügyi helyzetet a sokoldalú nemzetközi támogatás hiányában, és megkezdhetik a kivonulást az országból. A magyar elemzők inkább a magasabb kockázati felárak és gyengébb forintárfolyam miatt aggódnak.
Van, amikor nem kell aggódni az Apeh-postától
Az APEH hétfőn megkezdte a folyószámla-kivonatok és a késedelmipótlék-értesítők kiküldését, amelyeket először a gazdálkodói szervezetek, majd a magánszemélyek és egyéni vállalkozók is megkapnak, az elektronikus bevallókat kivéve - közölte az adóhatóság.
Az EU és az IMF után: hogyan tovább?
Idén 3,8 százalékos, jövőre pedig 3 százalék alatti magyar költségvetési hiányt szeretne látni Brüsszel - erősítette meg magyar újságíróknak nyilatkozva Matthew Newman, az Európai Bizottság szóvivője a Budapesttel szemben támasztott elvárásokat. Külföldi elemzők szerint a forint romlásával és devizahitelesek helyzetének romlásával is járhat a tárgyalások felfüggesztése.
Itt a kérdés: bankadó, vagy megszorítások?
A kormány ragaszkodik a bankadó bevezetéséhez, mert az egy megszorító csomag egyetlen alternatívája - jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában hétfőn.