"A magyar kormány kezdi megfizetni árát a harcias beszédnek"

"Fontos fordulat" történt a magyar költségvetési kommunikációban azzal, hogy a kormány bejelentette elkötelezettségét a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatti jövő évi államháztartási hiánycél mellett, de az elmúlt hónapok retorikája alapján egyelőre indokolt az óvatos kétely - vélekednek csütörtöki helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint a piac most fizetteti meg emelkedő hozamokkal a korábbi "harcias beszéd" árát.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport, a Barclays Capital befektetőknek Londonban kiadott átfogó elemzésében felidézte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter előző napi bejelentését arról, hogy Magyarország jövőre 3 százaléknál kisebb államháztartási hiányt tervez.

Eddig puhítottak volna

A Barclays Capital felzárkózó piaci elemzői szerint "ha ez igaz", az "fontos fordulat" a kormány hozzáállásában, mivel a magyar kormány eddig olyan jelzéseket adott, hogy a növekedés ösztönzése végett a jövő évi hiánycél "puhítására" törekszik.

A ház szerint ugyanakkor a piac meggyőzéséhez további olyan, "lehetőleg Orbán Viktor miniszterelnök részéről elhangzó" nyilatkozatokra lenne szükség, amelyek "egybecsengenek a Matolcsy (György) által közvetített üzenettel". Emellett azokra a konkrét intézkedésekre is utalásokat kellene tenni, amelyeket a kormány a 2011-es költségvetési cél elérése érdekében tervez.

A ház felzárkózó piaci elemzői szerint "volt már néhány fordulat" a magyar kormány retorikájában az elmúlt hónapokban, és ennek alapján indokolt "egészséges adag szkepticizmussal" tekinteni a legutóbbi miniszteri bejelentésre.

A cég szakértői kiemelik ugyanakkor, hogy Matolcsy György bejelentését nem csupán egy fontos EU-találkozó, hanem - a Barclays Capital értesülése szerint - a "belső kabinet ülése" is megelőzte, ami "arra a reménybeli következtetésre" ad okot, hogy "a gazdaságpolitikai váltást" teljes mértékben támogatja a kormányfő is. Mindez nagyobb súlyt ad a bejelentésnek - áll az elemzésben.

Drámai változás a retorikában

Egy másik nagy londoni befektetési csoport, az RBC Capital Markets csütörtöki értékelésében "a hivatalos retorika drámai változásának" nevezi a szakminiszter bejelentését. A ház szerint "lehetséges, hogy az időzítés nem volt véletlen", tekintettel arra, hogy a borús piaci hangulat "esetleg nem tett volna jót a keresletnek" a csütörtöki államkötvény-aukción (amelyen az Államadósság Kezelő Központ a szokásos 50 milliárd forintos meghirdetett ajánlatról a magas túljegyzés nyomán 70 milliárd forintra emelte az értékesítést).

Ugyanezzel kapcsolatban azonban a Capital Economics nevű vezető londoni pénzügyi elemző csoport csütörtöki kommentárjában azt emelte ki, hogy jó hír a megemelt értékesítés a csütörtöki aukción, rossz hír azonban, hogy az értékesítésen a hozamok is megugrottak. A Capital Economics londoni elemzői szerint ez is jelzi, hogy "a kormány kezdi megfizetni" az árát a korábbi "harcias beszédnek", és annak, hogy "megszakította a kapcsolatot" a Nemzetközi Valutaalappal (IMF).

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo