A nemzetközi hitelminősítő londoni bejelentése szerint a felülvizsgálat a forintban és devizában fennálló magyar kormánykötvény-adósság "Baa1" osztályzatára vonatkozik. A Moody's eddig is negatív kilátást tartott érvényben a magyar besorolásra. A pénteken bejelentett felülvizsgálat azonban a negatív kilátásánál erőteljesebb jelzés arra, hogy a cég ronthatja a magyar adósosztályzatot.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván.
Lejtmenetbe kezdett a tőzsde és a forint
A Moody's bejelentésére eséssel reagált péntek délelőtt a Budapesti Értéktőzsde, a tőzsdemutató az első egy órában 144 pontot esett miközben a forgalom szokatlanul magas volt, meghaladta a hatmilliárd forintot. Csak a Richter tartotta a nyitásban elért nyereséget, a többi vezető részvény veszteségbe került.
A bejelentés a forintnak sem tett jót, hiszen a magyar fizetőeszköz 286-ig gyengült az euróval. Délelőtt 9.30-kor az euró 285,40 forintot ért és eddig az időpontig 284-286 forint közötti sávban mozgott - mondták a kereskedők. Pénteken kora reggel a nemzetközi bankközi piacon egy euró 283,20 forintot ért a csütörtök esti 285,12 forint után. A S&P lépését újabb egy forint körüli gyengülés követte.
"Nem tört ki őrület"
Az pénteki londoni kereskedésben 335 bázispont körül mozgott a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása a 328 bázispontos előző záró után - közölték az MTI érdeklődésére az egyik vezető londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői. A Moody's pénteki bejelentése után 347 bázispontig szaladt fel a magyar CDS-díjszabás, de azután "elindult visszafelé". A CMA elemzői szerint a piacon "nem tört ki őrület".
A pénteken kialakult árazások alapján a magyar törlesztési leállás kockázatára biztosítási ügyleteket nyújtó piaci szereplők az aznapi londoni kereskedésben minden 10 millió euró magyar államadósság után évente hozzávetőleg 335 ezer euró törlesztéskockázati biztosítási díjat számítottak fel a befektetőknek az irányadó ötéves futamidőre.
Az elszalasztott lehetőség
Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző és tanácsadó cég, a Capital Economics vezető felzárkózó piaci közgazdásza a Moody's-felülvizsgálat pénteki bejelentése után úgy vélekedett: Magyarország az idei év hátralévő részében jó eséllyel elboldogul egy új IMF/EU-program nélkül, ám végül - az év végén vagy 2011 elején - rákényszerül arra, hogy ismét felvegye a kapcsolatot a valutaalappal. Shearing szerint Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozataival ellentétben az EU nem lesz hajlandó arra, hogy az IMF bevonása nélkül nyújtson további támogatást Magyarországnak.
Shearing pénteki kommentárja szerint a jövőbeni IMF/EU-támogatáshoz kapcsolt feltételrendszer várhatóan jóval keményebb lesz az eddigieknél. Ez kedvező is lehet, ha az "ösztönösen populistának tűnő" magyar kormányt rászorítja az égetően szükséges reformok végrehajtására. A keményebb feltételrendszer azonban annak az esélyét is növelné, hogy ha sikerülne is egyezségre jutni, az végül nem teljesülne. "Akárhogy is lesz, Magyarország valószínűleg elszalasztotta a viszonylag fájdalommentes IMF/EU-finanszírozás igénybevételének lehetőségét" - vélekedett a londoni gazdaságelemző központ vezető szakértője.