Kormány vs. IMF: bizonytalanság vagy nagy baj?

A nemzetközi hitelezők és Magyarország közötti hitelfelülvizsgálati egyeztetések megszakadása a The Wall Street Journal elemzése szerint azzal a kockázattal jár, hogy a hosszú távú befektetők túl bizonytalannak ítélik a magyar pénzügyi helyzetet a sokoldalú nemzetközi támogatás hiányában, és megkezdhetik a kivonulást az országból. A magyar elemzők inkább a magasabb kockázati felárak és gyengébb forintárfolyam miatt aggódnak.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, az új magyar kormány eltökélte, hogy az árral szemben úszik. A múlt hónapban nagy felzúdulást keltett az az átgondolatlan nyilatkozat, amely az ország helyzetét Görögországéhoz hasonlította, most pedig a kormány lehetővé tette, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz és az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatok megromoljanak.


A forint/euró árfolyam egy éve/Éves csúcsán hétfőn a forint - forrás: ECB

"Magyarország talán joggal kér nagyobb rugalmasságot a költségvetési hiánnyal kapcsolatos politikájában, de rossz utat választ ehhez" - érvelt a befolyásos üzleti napilap. 

Az IMF kivár
"A Nemzetközi Valutaalap továbbra is nyitott a tárgyalások felújítására Magyarországgal, de erre vonatkozólag nem rögzítettek időpontot a magyar kormánnyal." - közölte Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti állandó irodájának vezetője a Reuters Insider TV-nek nyilatkozva. Mint mondta, "ha a magyar kormány visszahív bennünket tárgyalni, jövünk". Irina Ivascsenko ugyanakkor úgy fogalmazott: "nyitottak maradunk, de mint köztudott, a jelenlegi megállapodás október elején lejár, így a lehetőség szűkül".

Az újság szerint a magyar kormány törekvése nem alaptalan, hiszen az ország negyedik éve költségvetési kiadáscsökkentő politikát folytat. A tavalyi deficit a GDP 3,9 százaléka volt, ami nagy eredmény, tekintve, hogy a GDP 6,3 százalékkal zsugorodott. A GDP 80 százalékára rúgó nagy adósságteher viszont sérülékennyé teszi az országot a befektetői hangulat ingadozásaira.

A The Wall Street Journal megállapította: Magyarország nincs közvetlen nyomás alatt, a Nomura befektetői csoport értékelése szerint novemberig fedezni tudja pénzügyi kötelezettségeit. Budapest azonban nem biztos, hogy újra akarja kezdeni a tárgyalásokat az IMF-fel az októberi önkormányzati választások előtt. Az újság szerint a nemzetközi szervezetek támogatása nélkül azok a külföldi bankok is nyugtalanná fognak válni, amelyek az IMF-támogatás fényében beleegyeztek Magyarország segítésébe. A kormánynak végül lehet, hogy majd át kell gondolnia politikáját, de ha az IMF és az EU támogatását az ország elveszti, már nehezebb visszanyerni.

Kedvezőtlen folyamatok

Az IMF-fel és az EU-val folytatott tárgyalások megszakadása kedvezőtlen hatással van az eszközárakra, és a nemzetközi környezet változásai fokozottan jelenhetnek meg mind az árfolyamban, mind a kamatokban - mondta Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője az MTI-nek.

A befektetők a 29 pontból azt a következtetést vonták le, hogy a kormány teljesíteni akarja a hiánycélt, és mindenki arra számít, hogy ősszel folytatódnak a tárgyalások, és megszületik a megegyezés az IMF-fel és az EU-val. Amíg azonban ez nem történik meg, a kedvezőtlen külső körülmények hatása felerősödhet, s az árfolyam és a kamatok is ingadozóbbak lehetnek - mondta Tardos Gergely. Amennyiben az árfolyam tartósan a jelenlegi szint körül marad, a jegybanknak valószínűleg nem lesz elég kommunikálnia a kamatemelés lehetőségét, hanem valamilyen módon lépnie is kell. Megnövekedhet annak a valószínűsége, hogy a jegybank következő lépése nem kamatcsökkentés, hanem kamatemelés lesz - mondta. Az elemző szerint a költségvetés jegybanknál tartott számláján van annyi pénz, amely az idén lejáró államadósságot, illetve az államháztartási hiányt finanszírozni tudja.

Túlbonyolítják?

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Európai Unió és a magyar kormány közötti tárgyalások megszakadásának negatív következménye már látható, elég hamar reagáltak rá a pénzpiacok, a közép- és hosszú távú hatás pedig a folytatástól függ - mondta Várhegyi Éva, a Pénzügykutató Zrt. kutatója hétfőn az MTI-nek. Várhegyi Éva kifejtette: amennyiben azt a magatartást tanúsítja a magyar kormány, amit vélhetően az elmúlt két hétben tanúsított és amiért félbeszakadtak a tárgyalások, hogy semmiben nem enged, akkor közép- és hosszú távon beláthatatlan negatív hatásokkal kell számolni.

Amennyiben a kormány nem tud megállapodni, nem tudja megszerezni a magyar gazdaság szempontjából nagyon fontos két intézmény, az IMF és az Európai Bizottság egyetértését, akkor súlyos bizalomvesztéssel kell szembenéznie az országnak a pénzpiacokon. Ez az árfolyamban, a kamatokban, az ország besorolásában, a kockázati felárakban is érezhető lesz. "Azt a bizalmat, amelyet sikerült az elmúlt egy év alatt visszaszereznie az országnak, úgy látszik, most pár hét alatt sikerül eljátszani" - fogalmazott a kutató.

A felvetésre, miszerint Martonyi János külügyminiszter az IMF-fel folytatott tárgyalások megszakadása kapcsán emlékeztetett arra, hogy Romániával is megszakadtak a tárgyalások, aztán mégis sikerült befejezni azokat, Várhegyi Éva elmondta: nagyon reméli, hogy megszületik majd a magyar megállapodás is, azt ugyanakkor nem érti, miért kell az ügyet bonyolítani.

A Monetáris Tanács sajnálja
A monetáris tanács egyhangúan döntött az alapkamat tartásáról - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón. A monetáris tanács hétfőn nem változtatott a jegybanki alapkamat 5,25 százalékos mértékén, az elnök elmondta, hogy csak egy javaslat volt a monetáris testület előtt, az alapkamat tartása. A jegybank elnöke aláhúzta: "a monetáris tanács sajnálattal vette tudomásul, hogy a felülvizsgálati tárgyalások megszakadtak, de megnyugtató, hogy a kormány elkötelezett a költségvetési konszolidáció mellett".
A tárgyalások megszakadása nem használ Magyarország kockázati megítélésének - mondta. A tárgyalások elhúzódása növelheti a magyar papírok kockázati felárát - tette hozzá. Simor András kitért arra, hogy a monetáris tanács a kamattartásról szóló döntésének meghozatalakor a pozitív tényezők között vette számba, hogy az elmúlt negyedévet tekintve az infláció összességében kedvezően alakult.

 

Szavazás:

Mit szól az IMF-kormány tárgyalások megszakításához?

 



 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo